Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze bezpečně umístit zásuvku do koupelny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze bezpečně umístit zásuvku do koupelny?  (Přečteno 20330 krát)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 13.12.2016, 13:34 »

Děkuji všem za cenné informace. Zóny v koupelnách jsem na netu prohlížel dost dlouho a moc mi to nevychází (nebo si zóny vykládám špatně). Pominu tedy, že by zásuvka byla na protější zdi.

Je vhodné tu svoji koupelnu nakreslit ve formátu 3D a pohrát si se zónami.
V příloze přikládám sběr z vyhledávače na Elektrice. Neříkám, že všechny příspěvky
jsou správné, ale jen pro orientaci vlastního řešení. Je nutné to mít v souladu
s ČSN 33 2000-7-701 ed.2

Nedávno jsem byl přítomen kolaudaci RD, kde byly pracovnice ze SÚ.
Jedna chodila  s metrem a stále nacházela nesrovnalosti
v rozměrech proti dokumentaci.
A pak přišla i do koupelny s metrem v ruce a prohlásila, vzdálenosti dobré.
Obvykle s "inšpektory" nediskutují, ale byl jsem překvapený profesionalito u.
Tím chci jen říci, že i při kolaudací se všímají především bezpečnostních věcí.
Proto by elektrická instalace v koupelně měla být provedená tak, jak vyžaduje
k tomu určená norma. Ta norma není k buzeraci, ale k prevenci.

* Koupelny.pdf (707.84 KB - staženo 819 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.12.2016, 14:55 »

Možno by sa nejaké riešenie ohľadom sprchy zastrčenej do výklenku ako spotrebiča pre domácnosť našlo v ČSN EN 60335-2-105.
701.1 v pozn.2  na ňu odkazuje.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 13.12.2016, 20:15 »

Rozumne pouzivanie znamena nepouzivat vo vani ziadny spotrebic, nedavat si radio / fen na miesto, odkial moze spadnut do vane. Nedrzat sa jednou rukou vodovodnej baterie a druhou pracky. Vyradit spotrebic s poskodentm kablom.

Že spotřebič nepatří do vany/sprchy, je asi většině lidí jasné. Ale například často nejde dodržet nedotýkat se vodovodního kohoutku a pračky zároveň, pro nedostatek místa. Omezovat tímto uživatele je poněkud nemožné.

Debatovat, ci je bezpecnesia zasuvka tesne na okraji zony nez zasuvka 4 cm mimo limit, to je smiesne.
......
upozornit na rizika a pouzit logicku uvahu, kde este mozem zonu porusit a kde uz nie a aky je stupen rizika z toho plynuci.

Tak to se pouštíte na velmi tenký led. To jako chcete sám určovat, že nedodržení zón o 4cm je v pořádku a o 6 cm už ne? Co vás k tomu vede a jak to chcete obhájit u případného soudu?
Osobně jsem přesvědčen o tom, že směšné by se vám to přestalo zdát ještě před soudem. Vlastně aninechápu jak můžete veřejně nabádat k porušování platných předpisů.

Pak mi přijde trochu nesmyslné, že vzhled koupelny se dokáže přizpůsobit kdečemu. Ale pokud se jedná o nejnebezpečněj ší technologii v tomto prostoru, chce se po elektrikářích aby "ohýbali" normy pro potřeby ostatních profesí. Nemělo by to náhodou být obráceně? Zkuste se nad tím zamyslet, než něco dobastlíte.

Su dve moznosti : tvarit sa ako tazky normoznalec a profesional a zakaznika odmietnut - vysledkom je prichod elektrobastlic a, ktory to urobi nebezpecne, ale zakaznikovi vyhovie

Ještě tam vidím třetí možnost. Není třeba se tvářit jako "svatánorma" a utíkat z "místa činu",  nebo nechat bastlit zedníky v koupelně  cokoliv, ale vysvětlit majiteli proč to takto nejde a být nápomocen s náhradním řešením. Jistě by se během debaty nad možnostmi, našel rozumný a bezpečný kompromis.

Laicky se zeptám - je možné pro zmenšení vzdálenosti od "vody" použít např, zásuvky s víčkem? Některé jsou i celkem povedené.

Bohužel toto není cesta  Mrknutí

Proto by elektrická instalace v koupelně měla být provedená tak, jak vyžaduje
k tomu určená norma. Ta norma není k buzeraci, ale k prevenci.

 Palec vzhůru Bohužel to nechápou ani někteří kolegové

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 13.12.2016, 21:38 »

Za dlhe roky neregistrujem, ze by bol nejaky uraz v hoteli od spotrebicov v kupelni, Ci u nas alebo v zahranici a cim juznejsie a vychodnejsie, tym vacsi neporiadok a oblubeni elektrozednici este robia v porovnami s Egyptanmi kvalitnu pracu. Jedina vynimka je elektrikar Kramny a jeho pribeh z Egypta. Tiez akosi neregistrujem pribehy o nehode z Indie, Thajska a podobnych krajin, kde je uroven elektroinstala cie biedna.

Průšvihem se nikdo neprezentuje. A když už se něco objeví v tisku, TV apod. tak jen kusá informace, že došlo k něčemu a pak to vyšumí. Každá senzace trvá pouze 3 dny.
Přiznat veřejně průšvih v hotelu at by se jednalo o závadu elektroinstala ce, zahoření, problémů v kuchyni nebo i z cizopasníky by bylo pro hotel hodně drahé. Proto se vždy udělá vše pro to, aby se nic nedostalo za dveře hotelu. Host dostane nový pokoj, slevu, zaměstnanec se vyplatí bokem, likvidace cizopasníků se kryje náhlou rekonstrukcí třeba i půl patra naoko.....
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 13.12.2016, 22:27 »

Kolegové, k tomuto mám dotazy...
Je zástěna pevnou příčkou? Myšlena zástěna z plastu/skla, ne závěs!
Jak budou okolo sprchy "zóny" pokud uvažujeme sprchování se zataženou zástěnou?

Teoretická úvaha pro právně nadané jedince - Milane očekávám tvoji odpověď Úsměv...
Mějme koupelnu, tak jak je na obrázku tazatele. Zásuvka a spínač pro osvětlení nad umyvadlem bude mezi sprchou a umyvadlem, co nejblíže k umyvadlu. V úrovni výklenku bude zástěna, tak jak je vyznačeno na obrázku, s tím že levá polovina je pevná a pravá polovina je posuvná.
Při předávání instalace napíšeme do předávácího protokolu, něco ve smyslu, sprchový kout musí být, kvůli umístění zásuvek v těsné blízkosti, při používání uzavřen.
V ten moment, dle mě v tom prostoru vedle umyvadla nebude žádná "zóna". Tedy z pohledu od sprchy...
Já vím, je to takový na h...o Smutek

Dotaz na tazatele: Je možné ještě tu koupelnu stavebně upravit? Ohledně elektriky by byla varianta "sprcha 2" bez problému


* sprcha.JPG (19.93 KB, 440x428 - prohlédnuto 344 krát.)

* sprcha 2.jpg (65.38 KB, 1808x870 - prohlédnuto 341 krát.)
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 14.12.2016, 07:01 »

Za posuvnými dverami od podlahy po vodorovnú rovinu 225cm ostane zóna 1. Zóna 2 aj podľa obr. 701.1 bude za pevnou zástenou aj naďalej.

701-ku by som pre sprchovací kút ako priestor v tomto konkrétnom prípade asi vynechal, a pozrel by som sa naň ako na spotrebič. Inak sa príde akurát na to, čo sa už vie, a to že chýba projekt.
Neviem prečo nikto nechce počuť o ČSN EN 60335-2-105. To ju skutočne nikto nemá ani ju nevidel? Možno tam bude uvedená aj možnosť použitia pevnej zásteny. A možno by stačil aj návod výrobcu na zapojenie uzatvoreného sprchovacieho kúta.
Ak predpokladám, že je sprchovací kút sám o sebe výrobok a spotrebič, tak je len logické, že v jeho vnútri je normálny stav „AD5“,  a pri otvorených dverách výrobca jeho používanie nedovoľuje. Vedľa kúta ale môže byť spokojne aj AD1 a zóna 2 ostane pre vaňu. Aj tak sa tam v danej situácii pomieša zóna 2 s umývacím priestorom ako som už naznačil, ale to sa zatiaľ nerieši. Mrknutí
Pre porovnanie, vnútri v práčke je „AD7“ a tiež nič nebráni zásuvke vedľa nej mimo zónu 2.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 14.12.2016, 07:09 »

Kolegové, k tomuto mám dotazy...
Je zástěna pevnou příčkou? Myšlena zástěna z plastu/skla, ne závěs!
Jak budou okolo sprchy "zóny" pokud uvažujeme sprchování se zataženou zástěnou?

Pevná zástěna by mohla být tak trochu řešením, pokud by byla až ke stropu, nebo do výšky 2,25cm. Ale to by musela být široká tak, aby tam vznikl dostatečný prostor pro zásuvky, tedy takové místo, aby zásuvky byla mimo zónu 2 i umývací prostor.
 
Viz přiložený obrázek. (vím že je dle starší normy, ale v principu stále platný, až na tu zónu 3. Kolegové snad prominou)

osobně bych byl spíše za posunutí vany, dle druhé varianty  vegeeet na zdravi  ALe je to podpoření toho co jsem psal před tím. Vždy existuje nějaká cesta jak to udělat správně, jen chtít a ty cesty hledat, namísto hledání toho, jak ojebat bezpečnost.


To Maroš Klein: To snad nemyslíte vážně? Dívat  se na pevnou instalaci, nebo její část ve zvlášť nebezpečném prostoru na který existuje i samostatná norma, jako na spotřebič ke kterému se vážou zcela jiné normy a předpisy? To je dost za čarou  podivej


* zony sprch se zastenou.jpg (19.57 KB, 480x404 - prohlédnuto 385 krát.)
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 14.12.2016, 14:17 »

Sprcha bude mít skleněné dveře. S wc a sprchou nepohnu, umyvadlo by šlo vpravo/vlevo, vana má odpady vyvedené podle stávajícího výkresu, hýbat s tím víc by znamenalo sekat podlahu a napojovat trubky.

No ale chápu, že umístit zde zásuvku správně je problém.
Když jste zmínili zástěnu u sprcháče, jak se posuzuje zásuvka ve skřínce vedle zrcadla, která je zavřená dvířky?
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 14.12.2016, 15:22 »


Při předávání instalace napíšeme do předávácího protokolu, něco ve smyslu, sprchový kout musí být, kvůli umístění zásuvek v těsné blízkosti, při používání uzavřen.
V ten moment, dle mě v tom prostoru vedle umyvadla nebude žádná "zóna". Tedy z pohledu od sprchy...
Já vím, je to takový na h...o Smutek

No když toto napíšeš do předáváku, tak se v podstatě přiznáš k nedbalostnímu jednání a to ještě předem tanecek
Pokud za ono dílo dostaneš prokazatelně odměnu tak dokonce poskočíš na level nepřímého úmyslu.
To lejstro bude bohužel třeba právě při nedejbůh úrazu atd. a s maximální měrou pravděpodobnos ti bráno coby důkaz proti Tvojí osobě, jelikož ses nepřiměřeně spoléhal na zabránění děje vadným prostředkem.
Takže to bych fakt nedoporučoval Úsměv
Neber to prosím nijak osobně, ale strašně jsi mne rozesmál tanecek tanecek tanecek
V právním fóru by to byl dotaz typu "už jsem ty dva dráty spojil několika uzly a furt nesvítím".
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 14.12.2016, 15:26 »

Vždy existuje nějaká cesta jak to udělat správně, jen chtít a ty cesty hledat, namísto hledání toho, jak ojebat bezpečnost.
Teda neviem čo ste našiel vy, ale naozaj skúste uvažovať o sprchovacom kúte (boxe) ako o spotrebiči.  Chce to iba sa trocha uvoľniť, nie oje..ť, to súhlasím.
Nerozumiem prečo ignorujete normu na spotrebiče, na ktorú som upozornil.
Predstavte si sprchový kút teda napríklad takto:
http://www.molimpex.sk/product/sk/masazny-box-s-vanou-tiffany170x90
alebo takto:
http://www.molimpex.sk/product/sk/masazna-kabina-s-vanou-niagara-exclusive
To by ste v tom výklenku zapojil kde a ako?
A umývací priestor by ste ponechal tam kde je teraz? Prekryl by ste ho so zónou 2?

P.S. Ubezpečujem vás, že normu od inštalácie rozpoznám rovnako dobre ako vy centimeter od metra.
Len ja vidím rozdiel medzi sprchovým kútom, masážnym či parným boxom ako uzavretými spotrebičmi, a sprchovým priestorom či už s vaničkou alebo bez podľa normy.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 14.12.2016, 18:30 »

Něco o koupelnách je i zde http://elektrika.cz/data/clanky/znok030708

Teda neviem čo ste našiel vy, ale naozaj skúste uvažovať o sprchovacom kúte (boxe) ako o spotrebiči.

OK. Sprchovací BOX beru jako spotřebič. Sprchovací kout samozřejmě nikoliv. Ale vlastně  jsem nenašel nic o tom, že se jeho použím mění nějak jednotlivé zóny v koupelně. Vy ano?

Ubezpečujem vás, že normu od inštalácie rozpoznám rovnako dobre ako vy centimeter od metra.
Len ja vidím rozdiel medzi sprchovým kútom, masážnym či parným boxom ako uzavretými spotrebičmi, a sprchovým priestorom či už s vaničkou alebo bez podľa normy.

Dobře, tak jinak. Převědčte mě o tom, že se použitím sprchového boxu změní jednotlivé zóny v koupelně, tak, aby v našem případě ty zásuvky bylo možno instalovat k tomu umyvadlu.  Ne srovnáváním boxu s pračkou, ale třeba návodem výrobce, citací čí obrázkem z normy a podobně. Pokud vložíte něco co změní můj pohled na váš postoj, rád uznám své pochybení a přestanu "remcat".  JInak se nemáme o čem dál bavit. Nemám čas na plané tlachání a co kdyby třeba.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 14.12.2016, 18:39 »

No když toto napíšeš do předáváku, tak se v podstatě přiznáš k nedbalostnímu jednání a to ještě předem tanecek
Pokud za ono dílo dostaneš prokazatelně odměnu tak dokonce poskočíš na level nepřímého úmyslu.
To lejstro bude bohužel třeba právě při nedejbůh úrazu atd. a s maximální měrou pravděpodobnos ti bráno coby důkaz proti Tvojí osobě, jelikož ses nepřiměřeně spoléhal na zabránění děje vadným prostředkem.
Takže to bych fakt nedoporučoval Úsměv
Neber to prosím nijak osobně, ale strašně jsi mne rozesmál tanecek tanecek tanecek
V právním fóru by to byl dotaz typu "už jsem ty dva dráty spojil několika uzly a furt nesvítím".

OK, proto jsem tento dotaz dal... Neberu to osobně.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 14.12.2016, 20:37 »

OK. Sprchovací BOX beru jako spotřebič. Sprchovací kout samozřejmě nikoliv. Ale vlastně  jsem nenašel nic o tom, že se jeho použím mění nějak jednotlivé zóny v koupelně. Vy ano?
No vidíte, zhoda. Tiež si myslím že umiestnenie spotrebiča v priestore kúpeľne zónu nezmení.

Ak si ešte raz pozriete moje príspevky, spomínam tam odkaz v 701 na ČSN EN 60335-2-105. Nerozumiem prečo to tam nikto nechce vidieť, keď to tam raz je. V SUTN k nej bohužiaľ nemám predplatený prístup. Možno v tom smere hádam pomôžete viac, možno dokážete nazrieť do normy, a spoločne nájdeme netradičné riešenie čo by len pomohlo.
http://seznamcsn.unmz.cz/Detailnormy.aspx?k=73955

Převědčte mě o tom, že se použitím sprchového boxu změní jednotlivé zóny v koupelně, tak, aby v našem případě ty zásuvky bylo možno instalovat k tomu umyvadlu.
Dobre.
Začnime úplne jednoduchým predpokladom, výklenok je mimo zónu 2, nie je to teda žiadny sprchovací priestor, proste je to len výklenok. Potom vyvstáva jednoduchá otázka: Aký spotrebič tam môžem zapojiť?
Ak sa teda zhodneme na tom, že sprchový kút (slovo „kout“ je inak uvedené aj v tej norme) ako spotrebič zónu nezmení, a ani žiadnu nevytvorí, potom sa musíme zhodnúť aj na tom, že je to priestor mimo zón, a tam by som ten multifunkčný sprchový kút /box/ navrhol umiestniť (rozmery výklenku nepoznáme). Jednoducho ho tam postaviť. S mnohými sa dá hýbať, to by bolo divné aby zóna lietala s nimi hore dolu.
Následným posunutím umývacieho priestoru doprava o 225mm uvoľníme potrebných 600 od vane, a k rohu výklenku ešte ostane 145mm, čo vo výške nad 1200 vydá aj na zvislý trojrámček s vypínačom a dvoma zásuvkami na hrane umývacieho priestoru.
V závislosti od výrobcu a jeho podmienok pripojenia by možno vyhovela aj zásuvka v blízkosti kúta (výklenok je stále mimo zónu 2). A na to je ale dobré vidieť tú normu, resp. návod výrobcu. Mňa ale v tomto prípade viac zaujíma tá výrobková norma a možnosť klasifikácie prostredí v ktorých sa môže výrobok vyrobený aj podľa nej umiestniť.

Ako najlepšie riešenie mi však vychádza samostatný vypínač vpravo od umývacieho priestoru, z ktorého by bol kút napojený priamo v stene ako pevne pripojený spotrebič, možno aj pohyblivým prívodom vyvedeným v jeho spodnej časti, alebo cez krabicu na stene dolu v rohu, to nech si porieši projektant, alebo návod na pripojenie.
Stále dookola opakujem, že ma toto riešenie napadlo v súvislosti z odkazom na EN 60335-2-105 v 7-701.
A takisto stále vidím zásadný rozdiel medzi priestorom so sprchou a sprchovým kútom. Kútom ako výrobkom, nie kútom kam som chodil v škole. Úsměv

Teraz presvedčte vy mňa, prečo mimo zóny 2 nemôže byť spotrebič určený na sprchovanie zapojený v zásuvke.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 15.12.2016, 08:36 »


Stále dookola opakujem, že ma toto riešenie napadlo v súvislosti z odkazom na EN 60335-2-105 v 7-701.

Proboha, norma je uvedena v poznámce, nikoli v kmenovém textu a soupisu souvisejících dokumentů, takže právně jako by tam nebyla (má uživatele normy pouze upozornit, že něco takového existuje).
Normu samostatně lze následně použít tam, kde by současně neplatila 701, tj. "neutrální prostor" do kterého vložím onen výrobek, pokud je ovšem onen prostor stavebně koupelnou a takovým výrobkem tento doplním, musím sledovat požadavky obou norem a v případě jejich souběhu  splnit ten přísnější.

Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prosím o radu v akej minimálnej výške maju byť umiestnené zásuvky a vypinače?
 Je možné umístit zásuvky pod okno?
 Mohu dát zásuvku pro topný žebřík 30cm od vany a 20cm od podlahy?
 Jak řešit ve sklepě zásuvky pro router a switch?
 Do jaké výšky doporučujete zásuvky v kuchyni?
 Aky plastovy box do země (velkou protahovací krabici)?
 Umietniť zásuvku pre čerpadielko aby nebola vidno?
 Může být zásuvka ve venkovním prostředí jen 30cm nad terénem ?
 Jaké je správné umístění zásuvek nad podlahou v novostavbě?
 Vylučuje některý předpis vedení v chráničkách a se zásuvkami 25cm nad zemí?
 Co říkáte na tuto zásuvku instalovanou diletantem?
 Jaké je správné umístění vypínače a zásuvek do dřevotřísky?
 Kolik potřebuji zásuvkových a světelných okruhů na byt 3+1?
 Možem dať zásuvku na dřez s krytím IP44?
 Je správné, když na zahradě místo zásuvky osadím podružný rozvaděč?
 Co by rekl RT na podomitkovou krabicku se zasuvkou prilepenou na dlazdickach?
 Jak daleko musí býd zasuvka od odpadu z mycky?
 Za akých podmienek lze mít zásuvky nad drezom?
 Kolik je maximální počet zásuvek na 1 jistič?
 Jaká má být výška elektrických zásuvek nad podlahou?
 Kam umístit vypínače světel pro obývák+ KK , aby nebyly za lednicí ?
 Jakou použit zásuvku na venkovní použití u potoka?
 Jaká je vhodná výška zásuvek a spínačů?
 Kam instalovat zásuvku v koupelně když je málo místa?
 Je možné umístit zásuvku 230V přímo nad kombinovaný sporák?
 Môžem pripevniť zásuvku a svietidlá na kovový káblový žľab?
 Může být za ledničkou zásuvka?
 Je možné do elektroměrového rozvaděče přidat jistič zásuvky?
 Je možné přemístit vypínač na osvětlení sklepní kóje za dveře této kóje?
 Kolik zásuvek a s jakým jištění může být na CYKY 5Cx2,5 s jističem 16 A?
 Co s nízko umístěnými zásuvkami v přizdívce v kuchyňském koutě?
 Jak opravit uvolněnou zásuvku v krabičce KU 68?
 Mohu umístit elektrickou zásuvku v prostoru plynové varné desky?
 Ako montovat kabel povrchove zasuvky AC 400/230V 6h - 16A 50Hz, IP44?
 Musí se v nevytápěné garáži instalovat zásuvky v IP44, nebo stačí obyčejné?
 Jaká je vzdálenost pračkové zásuvky v kuchyňi od přívodů vody?
 Lze umístit zásuvku 230V ve společné jímce s vodoměrem?
 Jak montujete vypínače do skleněného obkladu u kuchyňské linky?
 Může být zásuvka pod odpadem a rozvody vody ?
 Lze umístit zásuvku na komín?
 Lze umístit novou zásuvku u vypínače?
 V jaké výšce musí být instalována zásuvka pro připojení topného žebříku?
 Jak néjlepe zapusit zásuvky do zdi?
 Kam umístit zásuvky pro bojler a pračku?
 Lze umístit vypínače v prostoru vstupu do místnosti?
 Jak elegantne vyresit zasuvky u nove kuch. linky v panelaku?
 Ako sa vy RT staviate k zasuvke, ktora je v drezovej skrinke pod drezom?
 Aká je výška osadenia elektrických zariadení v podzemných podlažiach?
 Kam dát zásuvku pro zásobníkový ohřívač vody pod umyvadlem ?
 Je nízké osazení lištové zásuvky 230V od podlahy v souladu s normami?
 Lze nainstalovat elektrickou zásuvku do niky sousedící s umyvadlem?
 Jak bezpečně zrušit zásuvku která je v umývacím prostoru?
 Neodporuje zásuvka 15cm nad zemí na nekrytém schodišti na terasu k bazénu ČSN?
 Jak v blízkosti elektroměru zřídit zásuvku nn 230V?
 Je nebezpečné provozovat zásuvku vně nábytku?
 Je možné umístit zásuvku v kuchyňské lince přímo pod přívod vody?
 Jak zapojit původní zásuvky s dřevěným obložením na omítce?
 Je možné pripojiť zásuvku 230V na prívod k pohonu brány?
 Mohu do dřevěné zástěny kuchyňské linky instalovat zásuvky?
 Ako zistím presne osadenie svetiel a zásuviek myslím rozmerovo?
 Může být zásuvka přímo nad umyvadlem?
 Je možné dostat zásuvku do malé koupelny v zóně 2?
 Jak lze řešit zásuvku překážející nábytku u stěny ?
 Kde může být umístěna zásuvka pro myčku?
 Je definována vzdálenost zásuvky od plynoměru?
 Lze na elektroměrovém rozvaděči instalovat 3f 32A zásuvku?
 Jaký počet zásuvek v bytě lze označit za dostatečný?
 Jaká je bezpečná vzdálenost mezi zásuvkou a dřezovou baterií se sprchou?
 Mohu přímo nad dřezem ponechat zásuvku, pokud ji zaslepím a nebudu používat?
 Je možné a případně jak, připevnit zásuvku na zeď, na které je nalepen koberec?
 Lze za krbová kamna umístit nějaký typ zásuvky?
 Je možné umístit v koupelně v zóně 3 zásuvky na omítku?
 Za jakých podmínek lze instalovat zásuvku 230V do podlahy obývacího pokoje?
 Jak vytáhnout zásuvku do nábytku?
 Lze umístit zásuvku z přední strany kuchyňské linky pod dřez?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.