Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je možné přeznačit konce vodičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné přeznačit konce vodičů?  (Přečteno 28222 krát)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #18 kdy: 31.10.2006, 09:54 »

Malý kvíz:
Vzhledem k tomu, že po nějakém čase dost možná nebude možné pořídit dvoužilový kabel s jinými barvami než hnědá + modrá, co bude nutné udělat v případě, že bude potřeba vedení z odbočné krabice k vypínači?
1) Připojit modrý vodič jako vypínanou fázi a přeznačit ho.
2) Připojit modrý vodič jako vypínanou fázi a nic nepřeznačovat.
3) Použít úplně jiný typ kabelu s více vodiči, použít jen vodiče se "správnou" barvou.
Co je správně? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #19 kdy: 31.10.2006, 11:29 »

Odborníci by neměli pouštět nic, zvlášť v občanské výstavbě je to nebezpečné (laická veřejnost),  jinak se budu stále častěji setkávat i s takovými extrémy jakými jsem se setkal letos v létě.

Kamarád neelektrikář mě požádal o radu jak zapojit ponorné čerpadlo na chatě, tak jsem mu řekl co a jak a jaký kabel si má koupit. Nakonec mi volal, že je vše ok, a že ani kabel nemusel kupovat, protože z rozvaděče měl zapojen nějáký rezervní kabel, který jen napojil na nový 3fáz. jistič a že revizák mu řekl, že je jen malý problém v barvách, ale když mu nebude vadit, že to není barevně ok, ale bude to normálně fungovat, tak se nic neděje. A tak jsem se nakonec dozvěděl, že kamarád má na chatě zapojené 3 fázové ponorné čerpadlo kabelem 3Cx2,5!! L1 - černá, L2 - světlemodrá, L3 - zeleno/žlutá!! Žádný ochranný vodič k čerpadlu nevede. Řekl jsem mu, že má všechno proti základním bezpečnostním normám, ale on mi v klidu řekl, že mu revizák řekl, že funkčně je to dobře, že jen barvy tak úplně nesedí!!

Proto apeluji na všechny, aby v laické sféře nedovolovali žádné výjimky, přeznačování atd...,  pak to vede k tomu, že někomu k sekačce stačí 2 dráty, protože se to přece točí, tak jakýpak štráchy s tím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Ladislav Rešl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 01.11.2006, 21:53 »

To Rešl:!! Cituji vás!
"Já jsem tento případ řešil nedávno kdy na jedné fabrice tahaly Ochraný vodič černou barvou.
Norma v tomto ohledu dovoluje aby se oba konce drátu přeznačily na Žluto zelenou barvu."

Tak na tohle velmi rychle zapomeňte!

Žlutozelený vodič nelze přeznačit a použít k jinému účelu než ochrannému vodiči a naopak!
Zaryjte si toto el. přikázaní pod kůži prosím!

Nemluvím tu o jediné možnosti, kdy lze žlutozelený vodič označit (NIKOLI PŘEZNAČIT!) světlemodrou návlečkou v případech, že se jedná o vodič PEN a v místě se nacházejí i vodiče PE - je to kvůli jjejich rozlišení - ale OBA PLNÍ OCHRANNOU FUNKCI!
Nevim zda jste vůbec pochopil co jsem napsal v článku.
Psal jsem že :
Ve fabrice tahaly Ochraný vodič černou barvou jako ostatní 3 fázové žíly.
Norma IEC 446 říká že je možné nikoliv však nařízené přeznačit viditelné konce ochraného vodiče pomocí žlutozelených smršťovacích návleků například.
Já jsem neřekl že žlutozelený vodič chci přeznačit na koncích na černý.
Alespoň tak jsem pochopil vaší narážku.
A pokud jste normu nečetl pak vřele doporučuji Tento výsledek bádání jak se mám zachovat na té demonstrované fabrice byl konzultován i se zaměstnancem ET Praha samotní si nevi rady.Normy jsou nejasné a v mnoha ohledech jedna zakazuje druhou.To je ale už do jiné diskuze
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #21 kdy: 01.11.2006, 22:23 »

TO: Rešl > To mi fakt nedá, napište mi zde prosím citaci zmiňovaného článku a jeho číslo, tu normu jsem docela četl, ale nějak sem to tam neviděl. Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #22 kdy: 02.11.2006, 16:53 »

Barevné označení vodičů řeší norma ČSN IEC 446.
Takže z této normy vyplívá že Pokud máte natažený jakýkoliv vodič např. černou barvou můžete ho na obou koncích přeznačit a je to v pohodě.
Já jsem tento případ řešil nedávno kdy na jedné fabrice tahaly Ochranný vodič černou barvou.
Norma v tomto ohledu dovoluje aby se oba konce drátu přeznačily na Žluto zelenou barvu.
Ale jako každý elektrikář zná ty barvy tam nejsou pro srandu a pokud je v tomto ohledu norma nedokonalá tak at si ji strci za klobouk :-)))

TO: Rešl

Z popisu, který uvádíte, je zřejmé, že se jednalo určitě o vodič PEN,  a nikoliv o ochranný vodič PE. V tomto případě nelze použít vodič jiné barvy, než vodiče označený po celé délce kombinací  barev zl/žl, a tento vodič musí být uložený izolovaně!  Kroutím očima

Použit jakýkoliv vodič (například i náhodný - vodivé konstrukce apod.) jako ochranný vodič PE, a provést jeho označení je jistě možné. Tento vodič nemusí být ani izolovaný! Kroutím očima

Použití černého vodiče jako vodiče PEN je v rozporu s normou!  Hněv

P. S. váš výklad normy je chybný, nebo je chybný váš popis. Fackovaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #23 kdy: 17.05.2008, 21:39 »

Díky odkazu kolegy Karvánka jsem opět u staré diskuze, kde se kolega Rešl upsal a neřekl své konečné stanovisko.

To, že ve fabrice použili přeznačený černý vodič jako vodič ochranný je naprosto chybné a nepřípustné řešení, které je v rozporu s platnými předpisy ČSN EN 60446, ČSN 33 0165 (1992) a také ČSN 33 2000-5-51 ed. 2. podivej

Připouštím, že čl. 514.3.1 a čl. 514.3.Z3 je napsaný velice nešťastně, a tudíž výklad a chápání kolegy Rešla celkem chápu, ale nesouhlasím s ním.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #24 kdy: 18.05.2008, 11:26 »

Kolegové klídek. Pan Rešl zřejmě žertuje.  Jsem v rozpacích

Pokud né,  Smutek je to na pováženou, a na návštěvu ČSNI k podání vysvětlení norem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.