Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Je možné přeznačit konce vodičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné přeznačit konce vodičů?  (Přečteno 28340 krát)
Fojtík Jaroslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.10.2006, 18:02 »

Elektrikář mi chce připojit modrý drát na fázi a říkal, že ho na koncích přeznačí.
Prý to norma připouští. Je to pravda?  ??

Já bych nerad aby mě s tím nějaký revizák v budoucnu vyhodil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 29.10.2006, 18:29 »

V síti TN-S, tj. kde je rozdělený vodič PE a N to není přípustné!  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 30.10.2006, 07:06 »

V některých případech to lze.
Např. vedení z krabice do vypinače osvětlení, ovládání blokování spotřebičů ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jaškanič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 30.10.2006, 07:15 »

Ano je to možné pokiaľ je naviac a ostatné podmienky bolí splnene.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fojtík Jaroslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.10.2006, 08:31 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!). U me se jednalo o privod k vypinaci osvetleni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.10.2006, 13:15 »

Prosím. aby příznivci přeznačování zde uvedli na základě jaké normy nebo jiného předpisu se ono přeznačování provádí. Rád si rozšířím znalosti.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ladislav Rešl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 30.10.2006, 14:08 »

Barevné označení vodičů řeší norma ČSN IEC 446.
Takže z této normy vyplívá že Pokud máte natažený jakýkoliv vodič např. černou barvou můžete ho na obou koncích přeznačit a je to v pohodě.
Já jsem tento případ řešil nedávno kdy na jedné fabrice tahaly Ochraný vodič černou barvou.
Norma v tomto ohledu dovoluje aby se oba konce drátu přeznačily na Žluto zelenou barvu.
Ale jako každý elektrikář zná ty barvy tam nejsou pro srandu a pokud je v tomto ohledu norma nedokonalá tak at si ji strci za klobouk :-)))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 30.10.2006, 14:35 »

Pane Rešle, konkrétně prosím, jaký článek ČSN povoluje přeznačit na zelžlutou? baterky a která norma a článek vůbec hovoří o jakémkoli přeznačení?  to cumim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Jaškanič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 30.10.2006, 15:46 »

.. ČSN IEC 60446 (330165) - Prednostné farebné označenie žíl. "pokiaľ sú splnené podmienky zapojenia ČSN 33 2000-4-41 a modrý vodič je naviac NIČ NEZAKAZUJE HO POUŽIŤ čiže preznačiť .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.10.2006, 15:47 »

IEC 446, čl 3.1.2. V případě, že žíla vícežilového kabelu označená světlemodrou barvou není použita jako neutrální nebo střední vodič, může být tato žíla použita i pro jiné účely, nesmí však být použita jako ochranný vodič. Takže se klidně může objevit ve vypínači jako přívod. Pokud bude přeznačen, super. Osobně mne z toho bere kopřivka a raději používám barvy dle folklóru elektrotechnik y. Ale jak vidno, neodporuje to ničemu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #10 kdy: 30.10.2006, 16:28 »

To Rešl:!! Cituji vás!
"Já jsem tento případ řešil nedávno kdy na jedné fabrice tahaly Ochraný vodič černou barvou.
Norma v tomto ohledu dovoluje aby se oba konce drátu přeznačily na Žluto zelenou barvu."

Tak na tohle velmi rychle zapomeňte!

Žlutozelený vodič nelze přeznačit a použít k jinému účelu než ochrannému vodiči a naopak!
Zaryjte si toto el. přikázaní pod kůži prosím!

Nemluvím tu o jediné možnosti, kdy lze žlutozelený vodič označit (NIKOLI PŘEZNAČIT!) světlemodrou návlečkou v případech, že se jedná o vodič PEN a v místě se nacházejí i vodiče PE - je to kvůli jjejich rozlišení - ale OBA PLNÍ OCHRANNOU FUNKCI!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 30.10.2006, 16:36 »

1) ČSN IEC 446 (33 0165) je nahrazena normou ČSN EN 60446 z prosince 2000!  Mrknutí

2) Současně je stále platná ČSN 33 0165 z října 1992.  Jsem v rozpacích

3) Zásady pro používání světlé modré barvy jsou uvedené v ČSN EN 60446 v čl. 3.2.2 Neutrální a střední vodič.
Zde je mimo jiné uvedeno " Světle modrá nesmí být použita pro označení žádného jiného vodiče, který by bylo možno se středním vodičem zaměnit.
Pokud se neutrální nebo střední vodič v systému nevyskytuje, může být vodič označený v celém systému světle modrou barvou použit také pro jiné účely, a výjimkou použití jako ochranný vodič"
Kroutím očima

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 30.10.2006, 18:24 »

U té modré smršťovací "bužírky" na zeleno/žlutý PEN bych skoro použil výraz dooznačit.  Čeština je ve výrazech rozmanitá (označit, dooznačit, přeznačit)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 30.10.2006, 18:56 »

Ano jak uvedli kolegové Němec, Fasulis a Beláň, zeleno žlutý nikdy nepřeznačujeme ani nepužíváme k jinému účelu než je funkce ochranného vodiče. Světle modrý může být za určitých podmínek použit jako fázový  Zlej brrr, o přeznačování ale nic norma neříká. Pokud bude světle modrý vodič použit ve funkci fázového vodiče, tak lehké omotání černou nebo hnědou izolačkou, lze brát jako jemná nápověda tomu, kdo to přijde opravovat po nás. Osobně se ale takovémuto  používání světle modrého vodiče vyhýbám a rozhodně ho nelze obecně doporučit, spíš naopak.
Na závěr si půjčím poslední větu z příspěvku pana Rešla: "... ty barvy tam nejsou pro srandu a pokud je v tomto ohledu norma nedokonalá tak at si ji strci za klobouk"
To že to přímo neodporuje normě neznamená, že to nemohu udělat lépe, tedy přehledněji, tedy nebudu používat světle modrý k jinému účelu než je N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 30.10.2006, 18:58 »

To: Beláň
Je to v případě dvoužil. vedení k vypinači na hraně, ale asi bych to pustil   Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 30.10.2006, 19:40 »

TO: Sedlmajer

Nejde o to, co pustím nebo ne, ale o to, co je nebo není v souladu s platnými předpisy. Nebudu zde hovořit o praxi, kdy elektrikáři   Hněv používají do vypínačů kabely "B" = zl/žl vodič. 
Norma nehovoří o žádném přeznačení, ale o přímém použití světle modrého vodiče k jiným účelům, ale za určitých podmínek.
Část instalace od krabice k vypínači nelze považovat za "celý systém",  tak, jak je uvedeno v ČSN EN 60446 čl. 3.2.2.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 30.10.2006, 20:57 »

Děkuji, Štefan Beláň mě nakopnul správným směrem! Pročetl jsem si ČSN EN 60446.   pozor Tak ono nejen že se nic nesmí přeznačovat, ale on se ten světle modrý vodič v soustavě TN-S opravdu ani nesmí použít pro jiný účel než pro vodič neutrální N !  pozor
Nevím kdo mezi elektrikáře vypustil onu fámu o přeznačování a o používání modré jako fáze. Sám jsem tomu v jednu chvíli uvěřil, stydím se, že jsem si to radši dřív nepřečetl v normě.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 31.10.2006, 07:59 »

To: Beláň
Máte pravdu! Měním svůj názor na věc, norma hovoří jasně - zelono/žlutý a světle modrý vodič v síti TN-S, jsou tabu!

P.S. Není ostudou poučit se (nebo být poučen) a změnit názor, ale ostudou je nepřiznat chybu a zůstat blbej furt !   ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 21 dotazů.