Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?  (Přečteno 13092 krát)
Michal Hanzlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 13.11.2016, 23:31 »

Mám doma starý typ bytového rozvaděče (panelák z r. 1983) a potřeboval bych z něj vyvést samostatný přívod k PC, protože současný zásuvkový okruh začíná být přetížený - jistič sice drží, ale při zapojování notebooku do zásuvky se občas zableskne.

Přikládám fotku rozvaděče, jističe jsou v pořadí: světla, zásuvky, sam. zásuvka u vchodu, 3F sporák, pračka, bytové jádro. Protože další volné pozice už to nemá a novou skříň se mi teď řešit nechce, protože do pár let plánuji celkovou reko elektroinstala ce v celém bytě, říkal jsem si, že bych to teď napojil na třetí jistič, k té samostatné zásuvce, ať je s tím co nejméně práce. Ale při pohledu do rozvaděče mě trkla také nerovnoměrnost rozložení zátěže, konkrétně druhá fáze je jen pro sporák a nic víc na ní není.

Ptal jsem se elektrikáře, zda by ten třetí jistič šel napojit na druhou fázi, že rozložení by bylo rovnoměrnější. Řekl mi ale, že na druhou to dát nejde, což odůvodňoval 400V do sporáku způsobem, kterému jsem nějak nerozumněl (pokud si dobře pamatuji, 400V se bere mezi dvěma fázemi, a ani jsem nic jinémo na internetu nenašel, a že by na druhé fázi bylo 400V se mi nezdá),  že rovnoměrnost zátěže by se stejně musela změřit a ne odhadovat (tomu rozumím),  že tyto staré jističe už ani na tato přetížení stářím reagovat nemusí (chápu) a že dle předpisů se ani podobné úpravy ve starých rozvodovkách dělat nemohou, protože nově se musí instalovat chrániče a pro některé spotřebiče samostatné jističe.

Tomu také rozumím, ale jde o přívod k PC (+tiskárna, scanner, notebook),  zde snad chránič potřeba není a obvodů, kde by se dal dát samostatný jistič (myčka, mikrovlnka) se to také netýká, takže jsem nechápal. Nakonec to skončilo jeho doporučením zapojit dočasně prodlužku k PC do té samostatné zásuvky na chodbě (což je podle mého ve výsledku totéž, akorát si budu šlapat po kabelu) a až se rozhodnu pro novou rozvodnici, můžem to řešit dál.

Ne, že bych odborníkům nevěřil, ale v tomto případě se mi to nějak nezdá. Mohl by mi tedy prosím někdo potvrdit rozhodnutí elektrikáře či vysvětlit důvod (příp. i tu oddělenou druhou fázi),  nebo šlo jen o záminku elektrikáře, kterému se buď do starých rozvodů nechce (to bych chápal, ale proč to neříct rovnou?),  nebo chce udělat lepší kšeft (tomu bych se u nás nedivil)? Mám tedy skutečně nechat vyměnit celou rozvodnou skříň už teď, nebo elektrikáře?


* rozvadec.jpg (189.35 KB, 928x692 - prohlédnuto 3640 krát.)
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.11.2016, 09:07 »

Asi bych to udělal následovně:
 Z té nejméně zatížené fáze vytáhnul CYKY 3x2,5mm (ZŽ a modrý vodič připojil na PEN),  vedle stávající PL osadil malou dvoumodulovou skříňku do které bych dal kombinovaný jističo chránič B 16(10)A/1N/0,03 a z něj napojil tu novou zásuvku/zásuvky pro PC.

Pro správnou funkci chrániče není třeba, to máte pravdu, ale pro bezpečnost jsou více než vhodné. A doporučení ČSN 33 2130 se na zásuvky chránič instalovat musí...


* 332130 cl.5.3.11.JPG (53.41 KB, 807x166 - prohlédnuto 548 krát.)
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.11.2016, 09:39 »

protože současný zásuvkový okruh začíná být přetížený - jistič sice drží, ale při zapojování notebooku do zásuvky se občas zableskne.

Záblesk při připojování spínaného zdroje není znakem přetížení.
Pro začátek bych nechal prověřit klešťákem skutečné zatížení.
Další věc je, že přidávat můžete jističů kolik chcete, ale pořád vás limituje hlavní jistič.
Čili měřením zjistit rozložení zátěže, soudobost a z toho vycházet. Možná pomůže lepší rozfázování, možná to bude na rekonstrukci, možná bude východiskem řešení navržené kol. Rotreklem.
Začal bych tedy znova, přizváním schopného elektrikáře či lépe RT.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.11.2016, 10:06 »

... vyvést samostatný přívod k PC, protože současný zásuvkový okruh začíná být přetížený - jistič sice drží, ale při zapojování notebooku do zásuvky se občas zableskne...
To není vlastnost zásuvkového okruhu, ale je to vlastnost napájecího zdroje notebooku.
S nově nataženým zásuvkovým okruhem to bude dělat zrovna tak (ne-li ještě více, kvůli nižší impedanci nového vývodu).
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 15.11.2016, 09:35 »

Je to zejména vlastnost síťového filtračního kondenzátoru velké kapacity (velký nabíjecí proud) a výrobce nepoužil sériový termistor pro omezení náběhového proudu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 15.11.2016, 21:12 »

Zpět k dotazu.
váš elektrikář má pravdu. Pokud chcete zřídit nový zásuvkový okruh, nezbude vám nic jiného, než to provést podle platných norem. Ty mimo jiné jasně říkají, že každý zásuvkový okruh musí být přes proudový chránič ( i když je na něm "jen" PC a tiskárna).
Protože ve stávajícím rozvaděči není k tomu prostor, také bych doporučil výměnu rozvaděče za větší a doplnil jistič s proudovým chráničem. Navíc bych v rozvaděči nechal i rezervu pro další případné úpravy a například kvůli rezervě (oteplení). Nebraňte se tomu a buďte rád, že máte doma odpovědného elektrikáře. Vždy to tak nebývá.

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 15.11.2016, 22:00 »

Zpět k dotazu.
váš elektrikář má pravdu. Pokud chcete zřídit nový zásuvkový okruh, nezbude vám nic jiného, než to provést podle platných norem. Ty mimo jiné jasně říkají, že každý zásuvkový okruh musí být přes proudový chránič ( i když je na něm "jen" PC a tiskárna).
Protože ve stávajícím rozvaděči není k tomu prostor, také bych doporučil výměnu rozvaděče za větší a doplnil jistič s proudovým chráničem. Navíc bych v rozvaděči nechal i rezervu pro další případné úpravy a například kvůli rezervě (oteplení). Nebraňte se tomu a buďte rád, že máte doma odpovědného elektrikáře. Vždy to tak nebývá.

Souhlas, výměna rozvaděče je nejlepší řešení, jen to znamená celkovou rekonstrukci elektroinstala ce v celém bytě, podle fotky jsou to rozvody TNC v hliníku, takže všechno znovu. Tomu se ale tazatel chtěl v současnosti vyhnout i když by to bylo to nejrozumnější, co by mohl udělat.

Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #7 kdy: 16.11.2016, 02:57 »

Souhlas, výměna rozvaděče je nejlepší řešení, jen to znamená celkovou rekonstrukci elektroinstala ce v celém bytě......

Ale to přece nemusí nutně znamenat celkovou rekonstrukci bytu. Jen toho rozvaděče.Nest raště investora zbytečně.
Né že bych to nedoporučoval, ale protože neznám stav stávající instalace, mohu jen hádat. Existuje ještě mnoho elektroinstala cí, které mohou sloužit relativně dobře, byť jsou v hliníku a TN-C.  Velmi záleží na stavu a jestli se v tom nehrabal nějaký laik. Tam pak bývají velké bezpečnostní i provozní problémy, které si laik neuvědomuje.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 16.11.2016, 07:33 »

Udělat nový rozvaděč a přepojit do něho původní rozvody lze a bude to jistě pokrok oproti stávajícímu stavu, část rozvaděče bude sloužit novým rozvodům, udělaným již podle současných požadavků a staré rozvody pak lze v další etapě postupně též přebudovat. Určitě to bude výhodnější, estetičtější a hlavně bezpečnější řešení, než "přilepit" ke stávající PL-ce nějaký mini rozvaděč s jedním jističem a chráničem.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Michal Hanzlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.11.2016, 10:26 »

Bytové jádro je v hliníku (jeden z důvodů, proč plánuji celkovou reko),  zbytek je měď. V rozvaděči je vše původní, nikdo se v tom za celou dobu nevrtal. Jediné, co se již měněné, jsou vypínače v jednotlivých místnostech. Celkovou rekonstrukci bych chtěl až za takové 2 roky, protože momentálně není dost financí, aby se to udělalo komplet. A dělat to po částech si nedokážu dost dobře představit, protože jsem měl za to, že bych kvůli chráničům (které by při výměně rozvodovky byly nutností) musel téměř všude zavést nulový vodič, a to už od kompletní rekonstrukce nemá daleko. Proto jsem to chtěl zatím napojit na stávající jističe a pak to udělat všechno najednou. Nebo je to jinak? Zapojení chráničů na okruhy, kde je PEN a ne PE+N, jsem nehledal, ale jestli to není hloupost a jde to (ale asi jsem to špatně pochopil),  tak bych tu rozvodnici mohl vyměnit rovnou.

Nicméně, pokud záblesky nejsou v důsledku přetížení, nový zásuvkový okruh bych tedy zatím neřešil. Nechám si to tedy pro jistotu změřit, ale když by zátěž byla v pohodě, nechám to až na celkovou reko. Přidávat vedle druhou malou rozvodnici by se mi v tu chvíli asi nevyplatilo, leda snad rovnou umístit novou, ale u nás není kam (leda přímo nad vstupní dveře, ale to ani nevím, zda se smí).

Děkuji všem za odpovědi. Nechám si změřit zatížení jednotlivých fází a pak uvidím, co s tím dál, zda to vůbec bude teď potřeba řešit.
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 16.11.2016, 14:51 »

Ale to přece nemusí nutně znamenat celkovou rekonstrukci bytu. Jen toho rozvaděče.Nest raště investora zbytečně.

Hned, jak se dá nový rozvaděč, ozvou se hlasy, že musí být výchozí revize, jištění bude nepochybné změněno. Pak nastane dilema, jak napsat výchozí revizi na staronový zásuvkový obvod TN-C v 2,5 hliníku. Nestraším. V mnoha případech se uvedený postup používá, jen je to takové polooficiální. Už vidím, jaká by se okolo toho strhla debata.  Mrknutí
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.11.2016, 21:37 »

Hned, jak se dá nový rozvaděč, ozvou se hlasy, že musí být výchozí revize, jištění bude nepochybné změněno. Pak nastane dilema, jak napsat výchozí revizi na staronový zásuvkový obvod TN-C v 2,5 hliníku. Nestraším. V mnoha případech se uvedený postup používá, jen je to takové polooficiální. Už vidím, jaká by se okolo toho strhla debata.  Mrknutí

Co je na tom polooficiálníh o? V novém rozvaděči se nechá jištění stejné hodnoty, jen se "vymění jističe",  kabeláž zůstává stejná....
Do předmětu revize se vypíše, že je předmětem pouze nově vybudované elektroinstala ce, stávající instalace není předmětem revize. Nazdar. Nehledat proč to nejde. Ale jak to udělat jde!

Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 17.11.2016, 06:47 »

To Vít Rotrekl:  

SOuhlas. Není to nic proti ničemu, pokud se dodrží pravidla. Například správná velikost předjištění, jističe vhodné i na Al a podobně.  na zdravi vegeeet  Ostatně rozvaděč je výrobkem, stejně tak jako třeba vypínač, nebo zásuvka, které si investor už vyměnil.Ovšem rovnou bych osadil rozvaděč, který mi pak dovolí jen doplnění chrániče(ů) po rekonstrukci elektroinstala ce v bytě. A ano, je možná i postupná rekonstrukce. Dělá se to tak zcela běžně. Například se začne jádrem, což většinou máte koupelnu, WC a kuchyni. Pak chodba a postupně pokoj za pokojem, třeba i s odstupem měsíců či několika let, dle finančních možností investora. Osobně doporučuji rekonstruovat raději méně, pořádně a hlavně s rozmyslem.

Další otázkou je pak samotné rozfázování bytu. Zde je potřeba pověsit klešťák na jednotlivé fáze a trochu si  s tím pohrát. Nic složitého i s menší praxí.

Do předmětu revize se vypíše, že je předmětem pouze nově vybudované elektroinstala ce, stávající instalace není předmětem revize.

Tak zrovna zde bych majiteli velmi doporučil zahrnout do revize i stávající instalaci, když už má doma RT. Rozhodně bych sám chtěl znát stav elektriky ve svém domě, navíc po mnoha letech užívání a vlastnostem hliníku. Když mě navštívil kominík a za "odměnu" mi chtěl dát jen papír s razítkem, tvrdě narazil. Nejdříve musel opravdu zkotrolovat cestu spalin od kotle, než jsem mu zaplatil.  boss evidentně se mu to nestávalo moc často a stihl toho pak o trochu méně. Ale nejsem zvyklej platit za nic a divím se těm, co jim to nevadí. Nejvíce právě u těch revizí. To je jako zaplatit v autě za nové brzdy s tím, že když tu práci neprovedou, tedy nevymění destičky, zaplatím jen 50% ceny. A to se vyplatí  Smích  vypadá to směšně, ale je to velmi častý jev. Samotný papír mě přece neochrání  podivej


Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.11.2016, 12:14 »

Tak od začátku. I když vše již bylo skoro řečeno.
Pracoviště s PC a máte "problém:
protože současný zásuvkový okruh začíná být přetížený - jistič sice drží,  ale při zapojování notebooku do zásuvky se občas zableskne.

K tomu jste dostal odpověď, že to není problém zásuvkového obvodu, ale spotřebiče.

Takže žádný problém na řešení.

Ale když již jste se pustil do analýzy vaše elektriky, tak je to dobré dokončit jako
rozhodovací fázi pro budoucí rekonstrukci.

Hlavní jistič před elektroměrem bude možná 3x25A typu B
Přívodní vedení do bytu je zřejmě AYKY 4x6, nebo dokonce jen 4x4

Fáze L1 světlo     10 A
             zásuvka 16 A
             zásuvka 16 A
             sporák    16 A

Fáze L2  sporák     16A

Fáze L3   sporák     16 A
              jádro 1     16 A
              jádro 2     16 A

Zásuvkové obvody jsou zřejmě dvouvodičové v soustavě TN-C

Z toho již lze nakreslit jednopólové schéma zapojení stávajícího stavu a nové schéma zapojení, jak by to mohlo vypadat po rekonstrukci. To si již nechte navrhnout od odborníka.

Závěr.
Momentálně nemáte žádný větší problém, proto bych neřešil žádnou dílčí úpravu.
I když přepojení zásuvkového obvodu na fázi L2 není žádný velký technický problém,
ale podle mne to nic nevyřeší.
Ale připravil bych si projekt na celkovou úpravu s možnosti postupné rekonstrukce.
Začíná to výměnou přívodního kabelu z elektroměru,
novým rozvaděčem  a novými rozvody v bytě.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 17.11.2016, 12:52 »

Závěr.
Momentálně nemáte žádný větší problém, proto bych neřešil žádnou dílčí úpravu.
I když přepojení zásuvkového obvodu na fázi L2 není žádný velký technický problém,
ale podle mne to nic nevyřeší.
Ale připravil bych si projekt na celkovou úpravu s možnosti postupné rekonstrukce.
Jestli se opravdu jedná o panelákovou elektroinstala ci starou 33 let, tak bych jako důležitý krok, který vám zajistí klid a čas na důkladnou přípravu akce včetně nastřádání financí, viděl toto:
pozvat elektrikáře, aby vám zkontroloval/podotahoval spoje a případně vyměnil zásuvky s unavenými kontakty. Může to pojmout i jako rekognoskaci v rámci přípravy akce.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 17.11.2016, 20:25 »

Co je na tom polooficiálníh o? V novém rozvaděči se nechá jištění stejné hodnoty, jen se "vymění jističe",  kabeláž zůstává stejná....
Do předmětu revize se vypíše, že je předmětem pouze nově vybudované elektroinstala ce, stávající instalace není předmětem revize. Nazdar. Nehledat proč to nejde. Ale jak to udělat jde!

Netvrdím že to nejde, dokonce to považuji za rozumné řešení.

Již tady o detailech takového řešení probíhala mnohokrát diskuze. Tak například použití Al vodičů v nových přístrojích, nevznikne nový obvod, bude vyměněn jen rozvaděč, takže celá instalace bude mimo předmět revize, což není zrovna nejrozumnější, právě ta stará instalace by chtěla zkontrolovat, náhrada jističů co se týká parametrů nebude jedna k jedné, charakteristik y jsou dnes úplně jiné, je to nový obvod nebo ne a musí odpovídat dnešním předpisům nebo ne, vypínací časy snad sedět budou, v panelákách jsou dobré smyčky, ale zkontrolovat to neuškodí, dalo by se určitě pokračovat. Pokud v takové instalaci dojde k problému a např. k zahoření nebo úrazu, co na to řekne vyšetřovatel je dost nejisté.
Je to obdoba hromosvodu na domu při opravě střechy nebo zateplení, také se názory a praxe různí. Proto jsem to nazval polooficiálním a je třeba aby investor věděl i o riziku, které takové řešení má.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.11.2016, 20:44 »

Okej, možná jsem se krapet blbě vyjádřil...

Když děláme takovouhle "polorekonstruk ci",  tak je většinou v ceně i kontrola stávající instalace. Protože si zákazník o to stejně řekne, kluci koukněte mě na tu zásuvku ona se nějak kýve....

Ale pokud to není na výslovné přání zákazníka, tak to v revizní zprávě zahrnuto není.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Michal Hanzlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 08.01.2017, 00:57 »

Tak (konečně) vše zkontrolováno, podotahováno, změřeno a nakonec opravdu budu dělat nový rozvaděč, avšak v jiném místě, aby se jednotlivé okruhy mohly přesouvat ze starého do nového postupně, dle financí. Rozhodnutí však ve výsledku nepadlo kvůli okruhu pro PC, ale po změření zátěže se ukázalo, že místo zásuvkového okruhu (kde po zapnutí všeho, co šlo, jsme nebyli schopni dát ani 10A) dostává zabrat okruh bytového jádra (mikrovlna, rychlovarka, friťák, mixér, 4 světla) = cca 17A v běžném denním provozu a skoro 25A v max. - až mě zarazilo, že 16A jistič stále držel. A to je navíc, jako jediný okruh, z hliníku, bohužel. Takže je rozhodnuto o nových přívodech do bytového jádra, kde stávající okruh nahradí 4 nové (2x kuchyň. linka, 1x koupelna, 1x světla),  už v TN-S, a to už půjde rovnou do nového rozvaděče. Sice jsem po této diskuzi už doufal, že je to v pohodě a nebudu to teď muset řešit, ale paradoxně právě díky informaci, že problém není v přetížení zásuvek, ale ve zdroji k notebooku, teď vím, kolik mi lítá hliníkem v úplně jiném okruhu. Jinak bych natáhl (a zbytečně) přívod k PC a o tomhle bych nevěděl. Děkuji tedy všem za odpovědi. (A já jdu počítat, jak velký rozvaděč budu potřebovat ...)
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kolik může stát rozšíření obvodu o další dvě zásuvky?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Musí mít plynový kotel samostnatný přívod a jistič?
 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Je opravdu nutné rozdělení zásuvkového a světelného okruhu?
 Je možné okruhy nejprve připojit k svorkovnici a teprve poté ke rozvodnici?
 Je potřeba světelný i zásuvkový okruh pro digestoř, zrcad. skříň, sprch. box?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?
 Jaké rezervní kabely doporučíte při realizaci nové elektroinstalace?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Můžete se mi vyjádřit k mému plánovanému zatížení obvodů?
 Může se dle platných norem použít na zásuvkový obvod vodič CYKY 3x 1,5 Cu?
 Je společný obvod na zásuvky i světla v koupelně v rozporu s normou?
 Zapojují se chrániče na každou místnost zvlášť?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Jak zapojit jednofázový obvod z krabice 400V?
 Kolik jističů může být připojeno na jedné fázi?
 Mohu mít jen jeden okruh v zahradním domku?
 Je možné na stávající zásuvkový obvod připojit další jistič?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Kolik je dobré připojit obvodů pod jediný chránič v RD?
 Je dovolené užít v jedné místnosti zásuvkové obvody připojené na různé fáze?
 Může pračka na společné zásuvce s výpočetní technikou tuto poškodit?
 Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?
 Může být zásuvkový okruh kabelem 3x1,5mm?
 Mohou být odbočné krabice kvůli estetice nepřístupné?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Ako najlepsie rozdelit uvedene kuchynske spotrebiče na 4 okruhy?
 Je možné vést jedním kabelem 3x2,5 tři různé okruhy?
 Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
 Mohu pripojit svetlo rovnou do cokolady na okruh?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Když mám tř jistič JIK 50 500V str. M10A,mohu za něj dát 16A jistič na zásuvky?
 Je možné vytiahnúť 1f zásuvky z vedenia k 3f zásuvkám?
 Mohu použít kabel 3f v síti TN-C nově pro dva 1f obvody?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?
 Je možné v ČR ukončit dvoufázový vývod v zásuvce 230V/16A?
 Lze mít 2 ledničky a zásuvku na kuchynské lince na jeden okruh ?
 Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?
 Který "náhradní" okruh využít pro zásuvku v koupelně?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Může být část zásuvkového vedení v Cu1,5mm?
 Jak rozdělit jednu fázi na tři pokud je to potřeba?
 Mohu z bývalého světla udělat zásuvku ?
 Mohu vést ochranný vodič samostatně?
 Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu?
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Pokud vede do zásuvky zvlášť fáze, musí být zvlášť i nulák s ochranou?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Za jakých podmínek lze realizovat souběh vedení 230V ke spotřebičům?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?
 Mohu v sadrokartonu natahnout zasuvky 3x1.5 J?
 Co použít aby proud tekl pouze jedním směrem?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Moze byt chladnicka na 10A istici spolu so svetlami?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Co si počít pokud v novostavbě bytu máme nedostatečný počet jištěných obvodů?
 Může být jeden světelný okruh na celý RD včetně terasy v exteriéru?
 Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?
 Je treba dodrzet poradi vodicu na PEN svorkovnici?
 Je kabel 4x2.5 pro dvě zásuvky vhodný přívod?
 Lze zapojit cirkulační čerpadlo do plynového kotle i tepelného čerpadla zároveň?
 Je možné rozdeliť 4 okruhy TN-C na viac?
 Jak bezpečně rozdělit 3 fáze na 3 jednofázové okruhy?
 Může být CYKY 3x1,5 a CYKY 3x2,5 střídavě v jednom okruhu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.