Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jan Navrátil opravuje stará rádia jako hobby
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jan Navrátil opravuje stará rádia jako hobby  (Přečteno 11531 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 11.07.2016, 15:17 »

Jan Navrátil opravuje stará rádia jako hobby
Jan Navrátil je dnes zahraniční montér a v Česku revizní technik. Jeho velkým koníčkem jsou ale opravy starých rádií. Koukněte se pod roušku jeho království!
Zdroj: zde...




Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
Jan Navrátil opravuje stará rádia jako hobby
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.07.2016, 22:15 »

Zajímavá i když velice krátká prezentace.
A zcela nečekaně na Elektrice.
Ale prohlédl jsem si všechny spoty a zaujala mne od Philipse 750A.
To byl mezi sběrateli vždy hledaný kousek právě pro
ten centrální ovládač.
Radio bylo vyráběno v Hloubětíně na přelomu 1937/1938.
Je již laděno trialem 3x500 pF, má 7 obvodů a magické oko,
používalo mezifrekvenční kmitočet 128 kHz.

Je to krásný koníček, ale vyžaduje velkou trpělivost jak ve sběru starých radií,
tak v jejich opravě. Po republice je více sběratelů a mnozí mají unikátní sbírky.
Klub Historického radia se zakládal v Brně v Technickým muzeu. Někde mám ještě
zakládající sborník. Tento klub vydával časopis Radiojournal. Dnes má Klub i své muzeum.
Setkání sběratelů bylo každým rokem na nádraží Hůrky okres Jindřichův Hradec. bylo to spojeno i s burzou.

Je to téma na dlouhé večery.

* Philips 750A.pdf (811.52 KB - staženo 494 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.07.2016, 23:23 »

Někdy to musí být docela těžké najít rozumný kompromis, aby zůstal historický stav a přitom to při provozu nebylo nebezpečné...
- přívodní napájecí kabely jsou kapitola sama pro sebe
- provedení transformátorů má hodně daleko od dnešních požadavků na transformátor "přiměřeně bezpečný"...
- u tzv. univerzálního napájení mít správné parametry u mechanických částí i elektrických vývodů (především externí anténa) také není vždy jednoduché

Že by dříve byli uživatelé "opatrnější"?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 12.07.2016, 08:38 »


Když jsem viděl co obnáší taková rekonstrukce rádia. Jak se Honza piplá s výměnou starého kondíku za nový, přičemž aby to nebylo vizuálně poznat.

To jsem čuměl!
Honzu bych charakterizova l jako člověka s láskou k technickým detailům!
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.07.2016, 09:06 »

Pokud se chcete potěšit sbírkami starých Radií, tak zde je několik odkazů

Stránky HRČS (Historického Radioklubu Československé ho - založen 1990)

Virtuální museum československé historické radiotechniky (Martin Hájek)

Radiostránky Viktora Cingela - historická radiotechnika

Gesellschaft der Freunde der Geschichte des Funkwesens e.V. - oficielní stránky německého klubu sběratelů

Antonín Petrželka - Radiohistorie, sbírka rádií, vysílání a vysílače

ALFA elektronky Radomíra Aujezdského - sbírka elektronek, galerie, katalog

Osobní stránky Ladislava "Pajky" Ševčíka - historická radiotechnika a motorizmus

Ernest Erb - RADIOMUSEUM - rozsáhlý katalog historické elektroniky 

Radio Attic´s Archives - rozsáhlý katalog historické elektroniky (abecední řazení podle výrobců) 

Katalog elektronek TESLA: patice heptal, noval, oktal

Dlouhovlnné vysílače Evropa-Asie > mapa, umístění, výkony
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Vítězslav Vaněk
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.07.2016, 10:08 »

Pěkný koníček,ale když odejde nějaká elektronka tak co dál.Zvuk těchto přijímačů je pro mne neopakovatelný a to lovení na krátkých vlnách taky.
Zaznamenáno

Sláva
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 12.07.2016, 10:35 »

Pěkný koníček,ale když odejde nějaká elektronka tak co dál.Zvuk těchto přijímačů je pro mne neopakovatelný a to lovení na krátkých vlnách taky.

Elektronky neodcházejí zase tak často. Když odejde do křišťálového nebe, tak se musí vyměnit.
Sběratele mají staré elektronky v zásobě. Často se prodávají na burzách, na aukru na ebay...prostě je to prokletý koníček, ale krásný. Pořád se něco schání.....

Dřevěné skříně mnohých přijímačů byly opravdu dělaný na věrný zvuk. Na příklad Stradivari se čtyřmi reproduktory je zážitek.

Krátké vlny vyžadují tři věcí.
1) dobré Radio
2) dobrou anténu
3) znalost šíření podmínek

a potom hodně času.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
raj
« Odpověď #7 kdy: 12.07.2016, 11:21 »

Pěkný koníček,ale když odejde nějaká elektronka tak co dál.Zvuk těchto přijímačů je pro mne neopakovatelný a to lovení na krátkých vlnách taky.
Elektronek je stále na světě dost.
Krátké vlny po jejich opuštění zde v Evropě jsou nyní doménou Asie a arabských zemí.
Amatéři již také nejsou co dříve, nicméně stará dobrá Lambda občas něco chytí...

Nicméně už se těším, až změním firemní adresu z "bývalý rozhlasový vysílač" na "rozhlasový vysílač".
Máme licenci na 792kHz 10kW.
Žánr sice není dle mého gusta (radio dechovka),  ale to nevadí.
Pár krystalek to na hradecku jistě chytí...
Jen dodělat vysílač.
1kilowatt už mi na stole chodí, ještě certifikaci a jdeme špinit éter ...

Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.07.2017, 08:18 »

Tak mi to nedalo, musím sem připsat, že Vaše radio poslouchám na Mladoboleslavs ku. Nejsem sice fanoušek dechovky, ale občas si ho pustím a vzpomenu na vaše příspěvky o vysílači. Tak ať to funguje bez problémů a poškození blesky.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin M.
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.07.2017, 08:47 »

Krátké vlny po jejich opuštění zde v Evropě jsou nyní doménou Asie a arabských zemí.
Amatéři již také nejsou co dříve, nicméně stará dobrá Lambda občas něco chytí...
Stanic na DV až KV je stovky...nejen z Asie a arabských zemí, ale i z obou Amerik...i v Africe je spousta vysílačů...ost atně ani ta Evropa není mrtvá...spíše se to posunulo od velkých státních stanic k malým hobby stanicím....já to sleduji pomocí SDR přijímačů...i když nějaké zrenovované lampovky také z nostalgie mám......
Tak vašemu týmu přeji ať se daří.... váš vysílač už teď je velmi silný až i v jižních Čechách  tanecek
Zaznamenáno
raj
« Odpověď #10 kdy: 20.07.2017, 06:22 »

Tak vašemu týmu přeji ať se daří.... váš vysílač už teď je velmi silný až i v jižních Čechách  tanecek
Z 1kW jsou už 2kW.
Chvíli trvalo, než jsme vysílač změřili a certifikovali (norma na středovlnné vysílače je dost drsná).
Tento vysílač však během provozu "dostal pecku od blesku" (dříve jsem bouřky miloval, dnes je již "nějak" nemusím) a oprava chvíli trvala. Do té doby jel na menší výkon.
Nyní je již opět v plné síle, včetně nového přizpůsobení antény.
To proto, že mám na stole hotový vysílač 5kW, který je nyní testován bude brzy nasazen.
Co bude dál se uvidí,  my pouze realizujeme službu, konečné rozhodnutí je na majiteli stanice.

PS: Já také nejsem fanoušek dechovky, nicméně stanice trochu "přitvrdila" (přibyla populární hudba 60tých let a mluvené slovo)
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 20.07.2017, 07:10 »


  Nikdy jsem nebyl milovníkem bouřek, po jedné zkušenosti v mládí - asi v 15 letech, je už nemusím vůbec. Dnes si říkám, že pracují proti mně a snaží se zničit, co já se snažím udržet v chodu.

Takže přeji bezbleskový provoz. (Ať  to bouchá u sousedů)    Škleb


P.S. K samotnému obsahu vysílání mohu říct, že mají  docela použitelné zprávy a hlasatelé se snaží, tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Co vím je  v této branži také docela rušno a tlak na finance. Mám kamaráda, bývalého spolupracovník a,  který měl pro změnu FM radio na Moravě a ten to po čase vzdal, stanici prodal, ubývalo reklam i sponzorů a nedalo se to podle jeho slov ufinancovat. Přiznám se, že netuším, jak měl zajištěné vysílání, zda si to vysílal sám, nebo měl něco najatého. Je to však také elketrotechnik-elektronik, tak bych se nedivil, kdyby to vysílal ze svého RD a ze svého zařízení. Budu se ho na to muset někdy vyptat, až se snad po létech sejdeme osobně, tak na to možná vzpomenu. V současnosti jsme v kontaktu hlavně e-maily, je to mezi námi 350 km a osobní setkání plánujeme už asi dva roky a vždy do toho něco vleze. .
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
raj
« Odpověď #12 kdy: 20.07.2017, 10:25 »

   Je to však také elketrotechnik-elektronik, tak bych se nedivil, kdyby to vysílal ze svého RD a ze svého zařízení.
Tady končí sranda - jedná se o profesionální provoz na licencovaném kmitočtu ( u středních vln navíc mezinárodně koordinovaném),  kde se moc bastlit  nedá.
To není jako u radioamatérů, kde si mohu zbastlit co chci a hlavně - kdy chci.

1. Zařízení musíte udržet ve 100% chodu, jinak posluchači utečou
Takže máme záložní 1kW vysílač, který "najede" v případě poruchy
2. Musíte přesně dodržet povolovací podmínky, protože ČTÚ vás vidí ...
3. Modulace se dopravuje po internetu, takže máte ještě od provozovatele stanice USBčko se smyčkou hudby v případě výpadku konektivity. To si zajišťuje kodek sám.
4. O obsah vysílání se zajímá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, což je ale věc provozovatele.
Víc o tomto byznysu nevím.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 20.07.2017, 10:47 »

To já všechno vím, střední vlny mají navíc jednu výhodu/nevýhodu proti FM, jsou slyšet hodně daleko.

ČTÚ všelicos vidí, ovšem mimo profesionální pásma moc nereaguje. Zejména na CB pásmu se občas dějí věci, které by dříve neprošly.

 
Na začátku 80. let měli v blízkém velkém JZD vysílačky v pásmu 80 nebo 150 MHz (to už si přesně nepamatuji, přístroje byly skoro stejné) a předseda jednou někoho poslal do pr...e. Do čtrnácti dnů mu přišel doporučený dopis se zlým obsahem a platil pokutu.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 20.07.2017, 10:53 »

... zda si to vysílal sám, nebo měl něco najatého. Je to však také elektrotechnik-elektronik, tak bych se nedivil, kdyby to vysílal ze svého RD a ze svého zařízení.
...
Dějou se to někdy věci...
V autě dost poslouchám Rááádio Impuls. A najezdím toho dost. Jsou místa, kde je příjem horší, moc jich není.
Ale vím jen o jednom místě, kde příjem vypadává, protože do toho leze nějakej "pirátskej bigbít"...
Na hlavním tahu Plzní, poblíž parkovacího domy Rychtářka a stadionu Viktorky...

Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 20.07.2017, 12:17 »

Jenom dodám, že onen můj kamarád nebyl pirát, vysílal se všemi potřebnými povoleními na oficiálně přiděleném kmitočtu.

To co jste zaznamenal, může být nějaká čínská vymoženost, která umožňuje si vysílat z jednoho pokoje do druhého, je určena pro domácnost a má mít velmi nízký výkon, aby nikoho nerušila. Její použití je stejně problematické a nepovolené, přesto se to různě dá sehnat. Pak je také otázka, zda tomu někdo nepomohl, aby byl výkon vyšší.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.