Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co získáme fází vlevo?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co získáme fází vlevo?  (Přečteno 26460 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #18 kdy: 23.07.2007, 17:31 »

Tedy lze pravděpodobně odpovědět na diskuzní otázku, že kromě tradice nás k připojení fázového vodiče vlevo nic jiného nemotivuje.

Když jsme u toho zvyku ... když popisujete tu vodu ... stalo se mi, že u přátel jsem přišel do koupelny a odvědomě jsem otožil pákovou baterií stejně jako ve své koupelně. Opařil jsem se. Na mou otázku proč mají teplou obráceně, mi odpověděli, že si myslí, že to máme obráceně my.

Z uvedeného plyne, že je sice pěkné, že jsme zvyklí ... ale přece není možné se na to spoléhat. Pokud vyhlásíme, že fáze má být vlevo, pak možná hrozí, že o tom nikdo nebude pochybovat.

Jestli je něco zločin, pak jsou to nanulované prodlužováky. A protože netušíte v cizích prostředích, kde je co připojeno a jak, očekávejte fázi všude ...
Taková je realita ...  dabel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 23.07.2007, 18:15 »

To Minařík: Souhlasim, důvěřuj ale prověřuj. Jen ta fáze vlevo mi připadá tak nějak "řemeslničtější",  ale spoléhat se na to nedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Záhyna Lubomír
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 23.07.2007, 20:13 »

Také jsem slyšel názor, že většina lidí je pravorukých, a tudíž má snahu (obzvláště děti) strkat vše doprava - tedy v případě zásuvek do pravé zdířky. Proto možná PEN nebo N vpravo a L vlevo (nebo že by L od angl. slova Left=Levý). Ovšem chudáci leváci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

od 05/2014 emeritní revizní technik - E2/B
Martin Kurka
*
Offline Offline



Projektant automatizace a strojů


« Odpověď #21 kdy: 23.07.2007, 21:00 »

Mne napadá jedna docela přínosná věc při definování polohy fáze.
Možná je to i prapříčina Mrknutí zavedení.

Dříve byly v naprosté většině spotřebiče třídy I. Nebyly plasty, kvalita izolačních materiálů nebyla stálá. Bakelit začínal a jeho kvalita nebyla ustálená.

Naprostá většina spotřebičů třídy I. měla jednopólový vypínač. Objímky žárovek zhusta neměly vysoký ochranný kroužek a celou dobu šroubování žárovky byl jeden pól přívodu stále připojen k patici - závit objímky byl  trvale připojen k jednomu pólu přívodu.

Zajištění fáze v zásuvce na definovaném místě zajistilo, že:
- u lampiček šla fáze nejprve přes vypínač a pak na patici žárovky, ne přímo na závit - to bylo tehdy mnohem bezpečnější, navíc hodně lampiček a "stahovaček" mělo jednopólový vypínač na patici a spousta lidí zapínala světlo pootočením žárovky (to jednou rukou držíte kovový stojan lampičky a druhou po tmě šátráte po žárovce a při tom zhusta nahmatáte nejprve patici).
- u topidel a žehliček šla fáze nejprve na vypínač (termostat) a při jeho vypnutí přívodní fáze nebyly ztráty elektrické energie z nemalého unikajícího proudu vypnutého topidla (nemalého díky nedokonalé izolaci). 

Dnes vidím přínos definování polohy fáze snad jen u posledních spotřebičů třídy I - automatických praček a myček, kde bývají také jednopólové vypínače a při definování fáze nejsou pod napětím odrušovací kondenzátory proti kostře (Y typy).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #22 kdy: 24.07.2007, 13:10 »

Taky kdejakého topenáře zajima poloha fáze než předřazené jištění před zásuvkou pro plynový kotel, "bo by mu to nehořelo":-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #23 kdy: 24.07.2007, 14:10 »

Dobrá,
odhoďme hrdost a nacionalismus
a teď si zkusme odpovědět, jak to, že v zemích s nepolarizovano u Schuko zásuvkou nemají žádné problémy. Respektive proč jim fázový vodič nechybí na jednom místě? Vdyť používáme téměř shodné spotřebiče a polarita jejich vidlice se zapojuje zcela náhodně.

Všechny doposud uváděné argumenty rozbíjí sama skutečnost, že Schuko existuje již mnoho desítek roků, používá se bez zásadních konstrukčních problémů a zmiňované argumenty nikomu nechybí.

Proto bych se vrátil opět k tomu, že jde o zvyk. Nikoliv o technickou nutnost vyžadující naše odlišnost provedení instalace.

To: Václav Sládek
Citaci "To už páni teoretici opravdu nemáte nic důležitějšího na práci?" zkuste se takto zeptat třeba v restaruraci u piva, když bude chtít skupinka lidí mluvit také o něčem jiném než o práci.
Představte si, že i ten největší badatel, vědec s tikem v oku se stále nebaví pouze o práci i když jí má hodně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 24.07.2007, 17:26 »


Fázový vodič jim nechybí na jednom místě proto, že lehce a jednoduše otočí zástrčku a kotel může fungovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
JardaN
« Odpověď #25 kdy: 06.08.2007, 10:13 »

Ve škole jsem se učil fáze nalevo, ted o víkendu jsem ji našel na pravo, byl jsme a jsem zmaten, a dopátral jsem se následujícího:
Rozbočky s fází napravo
Starý typ rozboček má nesprávně zapojenu levou zásuvku (při pohledu na rozbočku zapojenou do zásuvky na zdi) - má fázový vodič (ten pod napětím) na pravé straně od kolíku. Ačkoliv se názor revizních techniků na tuto problematiku liší (což je smutné),  přístup je stále jediný možný - toto zapojení plně nevyhovuje českým předpisům.

Je s podivem, jak se dokážou elektrotechnic ky vzdělaní lidé přít o výklad předpisů, které jsou jednoznačné, a to jen proto, že neznají souvislosti. Protože však uvedený problém rozboček obracejících fázi je stále ještě velmi častým (nemáte nějakou doma nebo dokonce ve firmě?),  je třeba si tyto souvislosti připomenout.

Před jakoukoli rozsáhlou analýzou stavu si stanovme jeden předpoklad. Pokud je někde stanoven způsob, jak má být zapojena zásuvka, je důvodné požadovat toto zapojení po každé jednotlivé zásuvce zařízení, které má za úkol z jedné zásuvky vytvořit zásuvek více (například prodlužovací přívod s více zásuvkami, rozbočka apod.).

Fáze napravo je dobře, tvrdí někteří...
Hlavním argumentem skupiny revizních techniků, která tvrdí, že ono zapojení je v pořádku a fázový vodič může být napravo, je norma ČSN 33.2000-4-46 z roku 1995, která proti předchozím úpravám již neuvádí pro domovní zásuvky striktní požadavek na zapojení fázového vodiče vlevo od kolíku. Často se také můžeme setkat s tvrzením, že na bezpečnost to nemá vliv, kde v zásuvce napětí je.

Připoměňme si jen mimochodem funkci ochranného kolíku. K němu je zpravidla připojen tzv. ochranný vodič, který bývá připojen na kovové povrchové části zařízení, aby v případě poruchy zařízení, v jejímž důsledku by se dostalo napětí na tyto části, odvedla toto napětí do země a nikoliv do ruky nicnetušícího uživatele. Není pochyb o tom, že při správném vnitřním zapojení spotřebiče by měla být tato funkce splněna.

Realita ovšem může být jiná. Dlouhá léta byl stanoven striktní požadavek fáze vlevo od kolíku a vnitřní zapojení některých - zejména starších - zařízení s tím zkrátka počítá. Není to dobře, ale je to tak. Uživatel se pak při "obráceně" zapojené zásuvce může dočkat mimořádných překvapení.

Stejně tak může dojít k poškození zařízení. Některá zařízení výpočetní techniky nemají podobná zapojení ráda. Jako příklad lze uvést tiskárnu LX400, která při obráceném zapojení měla nemalé napětí na kostře (a přenášela jej přes kabel do připojeného počítače). Poškození některých starších zařízení výpočetní techniky jsme viděli více.

...není, tvrdí předpisy
Naštěstí - a teď přichází hlavní argument proti odpůrcům - stále platí normy ČSN 33.2130 a ČSN 33.2180, které jsou v požadavcích na zapojení zásuvek mnohem přesnější. Požadují totiž připojení fáze v zásuvce vlevo od kolíku. Odpůrci tvrdí, že tyto předpisy jsou "morálně zastaralé" (výraz z jedné bouřlivé diskuse),  nicméně je třeba zdůraznit, že platné. Ustanovení těchto norem nebylo nikdy zrušeno. Závěr by měl být jednoznačný - připojování fáze vlevo není jen přetrvávajícím zvykem, ale povinností. Není důležité, zda se to reviznímu technikovi líbí nebo ne.

České právní zvyklosti fungují následovně: Jestliže je v novějším předpisu ustanovení odporující předpisu staršímu, použije se novější. Jestliže je konkrétní ustanovení (např. paragraf, článek apod.) nahrazeno, použije se nová verze. Jestliže žádné nové ustanovení neřeší identickou problematiku, zůstává až do zrušení či nahrazení v platnosti ustanovení starého předpisu.

Co to znamená? Mějme například ustanovení, že po silnici jezdíme vpravo. Pokud nový předpis přijde s ustanovením, že se bude jezdit vlevo a staré se nezruší, má se podle obecných zvyklostí za to, že se bude jezdit vlevo a soudy tak budou rozhodovat. Pokud nový předpis přijde s ustanovením, že se po silnici jezdit nebude vůbec, je jedno, jaké ustanovení platilo předtím, jezdit se zkrátka nebude vůbec. Pokud však nový předpis řekne například, že máme mít správně nahuštěné pneumatiky a směr jízdy nebude řešit vůbec, zůstává původní ustanovení o jízdě vpravo v platnosti, ať je jakkoli staré. Posledním případem je stav, kdy nové ustanovení vnese do problému nejasnost, například nahradí původní ustanovení o jízdě vpravo ustanovením, že se jezdí pouze dopředu. Pak bude rozhodováno podle tzv. ustálených zvyklostí, v právu lze slyšet výraz konstantní judikatura či jen judikatura (souhrn usnesení nejvyššího soudu, který pak dává určitou precedenční tendenci soudům podřízeným).


Ze stejných důvodů například stále existuje Zákoník práce z roku 1965 a i když byl mnohokrát novelizován a doplňován, mnoho ustanovení se stále původních.


Proto argumentace, že norma z roku 1979 je archaický může být sice pravdivá, ale pokud nová norma z roku 1995 neošetřuje tuto problematiku (nebo ji znepřesňuje),  jsou v platnosti stále původní ustanovení. Požaduje-li starý předpis fázi vlevo a nový k tomu neříká nic, výsledkem je i nadále požadavek fáze vlevo.

Závěr
Co tedy vyplývá z uvedeného výkladu? V první řadě to, že existují nejméně dva platné předpisy, které požadují zapojení fáze vlevo od kolíku. Jestliže tedy náš kontrolní technik uvidí starý typ rozbočky, doporučí vám ji vyřadit z provozu. Totéž udělá s obráceně zapojeným prodlužovacím přívodem. Chrání tím nejen vás, ale i Vaše zařízení.

Právní povědomí mezi elektrikáři ani zdaleka nedosahuje výše jejich ega. Elektrikáři jsou ochotní se léta hádat na téma, které má výklad zcela jednoznačný. Byli bychom rádi, kdyby byl tak jednoznačný u některých jiných oblastí ošetřovaných normami nebo právními předpisy. Smutné je ovšem to, že názor s fází vpravo není ojedinělým výplodem, ale názorem hájeným nezanedbatelný m počtem elektrikářů, zejména revizních techniků.

Až tedy jednoho dne (minimálně jednou za pět let) přijde revizní technik k vám domů a udělá vám přednášku o tom, že ten, kdo argumentuje archaickými normami, je idiot, mějte před zapojením fénu po babičce na paměti, že 230 voltů na plechovém krytu může být smrtelných.

Ačkoliv je tento článek zveřejněn na apríla, aprílový žertík to bohužel není...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #26 kdy: 06.08.2007, 22:27 »

Předem upozorňuji, že nesjem žádným zastáncem "starých" rozboček.

Naštěstí - a teď přichází hlavní argument proti odpůrcům - stále platí normy ČSN 33.2130 a ČSN 33.2180, které jsou v požadavcích na zapojení zásuvek mnohem přesnější. Požadují totiž připojení fáze v zásuvce vlevo od kolíku. Odpůrci tvrdí, že tyto předpisy jsou "morálně zastaralé" (výraz z jedné bouřlivé diskuse),  nicméně je třeba zdůraznit, že platné. Ustanovení těchto norem nebylo nikdy zrušeno. Závěr by měl být jednoznačný - připojování fáze vlevo není jen přetrvávajícím zvykem, ale povinností. Není důležité, zda se to reviznímu technikovi líbí nebo ne.
Máte pravdu, obě uvedené normy jsou stále platné.
Ovšem jak z názvu ČSN 33 2130 vyplívá -  El.tech.předpi sy vnitřní elektrické rozvody,  tak staré rozbočky, "obracející" fázi, opravdu nejsou předmětem této normy.  palec nenene

Zato v ČSN 33 2180 je o rozbočkách skutečně zmíňka. A sice v Pozn. k článku 6.2.2, který se zabývá zapojováním zásuvek (kolík nahoře a střední nebo nulovací vodič vpravo).
Tato poznámka zní : "Vyjímku tvoří dvojité zásuvky staré konstrukce a rozdvojky .
Takže s oběmi, vámi uváděnými normami si na staré rozbočky nepřijdete.  Nerozhodný


Rozbočky s fází napravo
Starý typ rozboček má nesprávně zapojenu levou zásuvku (při pohledu na rozbočku zapojenou do zásuvky na zdi) - má fázový vodič (ten pod napětím) na pravé straně od kolíku. Ačkoliv se názor revizních techniků na tuto problematiku liší (což je smutné),  přístup je stále jediný možný - toto zapojení plně nevyhovuje českým předpisům.

Je s podivem, jak se dokážou elektrotechnic ky vzdělaní lidé přít o výklad předpisů, které jsou jednoznačné, a to jen proto, že neznají souvislosti. Protože však uvedený problém rozboček obracejících fázi je stále ještě velmi častým (nemáte nějakou doma nebo dokonce ve firmě?),  je třeba si tyto souvislosti připomenout.
Tak zkuste druhé kolo a připoměňte prosím, o co opíráte svoje tvrzení ?

České právní zvyklosti fungují následovně: Jestliže je v novějším předpisu ustanovení odporující předpisu staršímu, použije se novější. Jestliže je konkrétní ustanovení (např. paragraf, článek apod.) nahrazeno, použije se nová verze. Jestliže žádné nové ustanovení neřeší identickou problematiku, zůstává až do zrušení či nahrazení v platnosti ustanovení starého předpisu.

Nevím, co znaméná pojem "právní zvyklosti",  ale vámi popisovaný princip právni retroaktivity není v ČR možný!  Hněv Nepřipouští jej (kromě jiných) už Ústava ČR. A jistě uznáte, že to je pořádný kalibr.  Mrknutí

"V ústavním pořádku České republiky výslovný zákaz retroaktivity pro oblast trestního práva hmotného zakotvuje čl. 40 odst. 6 Listiny základních prav a svobod, všeobecný zákaz retroaktivity lze dovodit z čl.1 Ústavy České republiky, podle něhož je Česká republika právním státem. K definičním znakům právního státu patří také princip právní jistoty a ochrany důvěry občanů v právo, jejichž součástí je také zákaz retroaktivity právních norem." - zdroj zde : http://www.lexdata.cz/web/lexdata.nsf/frameset?openpage&sb=C12571D20046A0B2C12566D400742C86

Zjednodušeně řečeno, jestliže existují a platí dva (nebo více) předpisy stejné právní síly, tak skutky, skutečnosti a děje je nutné posuzovat i podle toho v které době nastaly.

Co to znamená? Závěr
Jestliže tedy náš kontrolní technik uvidí starý typ rozbočky, doporučí vám ji vyřadit z provozu.

PROČ ? ? ?

Právní povědomí mezi elektrikáři ani zdaleka nedosahuje výše jejich ega. .

V tomto s vámi naprosto souhlasím. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #27 kdy: 06.08.2007, 23:23 »

U prodlužovacích šňůr, rozboček i u spotřebičů jsou pouze a jenom pracovní vodiče a ochranný vodič. Oba pracovní vodiče jsou si rovnocené a jejich záměna nesmí mít vliv na bezpečnost.
Zapojování fáze v zásuvkách 230V vlevo je jistě chválihodné, ale v konečném důsledku to nemá (nesmí mít) žádný vliv bezpečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 07.08.2007, 19:53 »

JARDA HASALA řekl závěrečnou řeč! Není už nad čím diskutovat!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.