Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Co vydrží temelín?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vydrží temelín?  (Přečteno 7344 krát)
Zdeněk Hruška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.10.2006, 19:30 »

Tak nějak mě napadlo jak by Temelín ustál náhlé odpojení od sítě při plném výkonu.Jelikož nejsem na takové úrovni abych domyslel do detailů případné děje v elektrárně,rád bychpožádal každého ,kdo o tom něco ví,aby mi trochu napověděl.
PS:doufám,že mi někdo neřekne,že vybuchne ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.10.2006, 20:16 »

To: Hruška
 Úsměv Mrknutí Smích Škleb
Museli by tam zhasnout, protože jeho vlastní spotřeba není krytá z jeho vlastní výroby a napájení osvětlení berou právě z té sítě.
 Úsměv Mrknutí Smích Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.10.2006, 20:44 »

Je potřeba rozlišovat odpojení od sítě, jak má na mysli pan Fuksa, a odpojení od sítě, do které elektřinu dodává. Asi vás vyděsím, ale právě to zkoušeli osudnou noc v Černobylu. Z informací v novinách apod. vím, že v Temelíně v takovém případě nebezpečí nehrozí, protože chladicí čerpadla jsou údajně dobře zálohována. Pro ten účel je tam zásoba nafty pro generátory na několik dnů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Hruška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.10.2006, 21:05 »

Asi jsem se nevyjádřil zcela jasně:
Odpojením mám na mysli např.:přerušení vedení vlivem vichřice-prostě něco nepředvídatael ného.A spíše mě zajímá jak by to "odlehčení" unesl generátor,popřípadně kam s odpadním teplem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.10.2006, 21:17 »

Generátor by to unesl stejně, jako v jivých elektrárnách, ikdyž je tento největší v republice. Určitě má nějakou regulaci. A odpadní teplo ? Ve Vltavě je vody dost. Dporučuji navštívit informační středisko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Klívar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.10.2006, 00:38 »

při náhlém odpojení generátoru od sítě při plném výkonu dojde k překročení otáček. Působením nadotáčkové ochrany dojde k uzavření přívodu páry do turbíny. Reaktor je odstaven pádem regulačních kazet do aktivní zóny reaktoru (působením gravitace),  přebytečné teplo z parogenerátorů je odvedeno do technologickéh o kondenzátoru, kde je za pomocí havarijních dochlazovacích čerpadel dochlazeno. Celý děj je zabezpečen ochranami rychlého samočinného odstavení. Více se dozvíte, jak už bylo napsáno výše, v informačním centru JE Temelín nebo Dukovany
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Klívar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 09.10.2006, 00:59 »

Ještě pro doplnění: výše uvedené platí pro odstavení při zkratu na vyvedení výkonu z elektrárny, jinak při odpojení bloku v rozvodně dojde k regulaci výkonu na vlastní spotřebu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vejražka
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.10.2006, 09:21 »

Moje chabé znalosti z elektroenerget iky říkají, že výpadek (tedy náhlé odlehčení) elektrárny není nic tak neobvyklého. Potom se pára vyfukuje do vzduchu a je to hrozný rámus.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.10.2006, 15:16 »

Pokud mne paměť neklame a došlo by k náhlému odpojení JETE nebo JEDU došlo by k automatickému přechodu na ostrovní provoz, na velíně by byl chvíli "hukot" ale nic mimořádného.
Přechody na ostrovní provoz jsou součástí výcviku operátorů, a jedná se sice o ne běžný provozní stav, ale o projektovou událost která by měla proběhnout rutině.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Zdeněk Hruška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 09.10.2006, 18:04 »

Ještě jeden maý dotaz-Co to ten ostrovní provoz konkrétně znamená?,Co by se muselo dít,aby soustava totálně spadla Zlej(prázdniny) Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Škach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 09.10.2006, 18:23 »

Jak už tady bylo uvedeno, došlo by ke standardnímu přejetí na vlastní spotřebu. Je to situace, která se na elektrárnách běžně zkouší. V tom Černobylu dělali poněkud drastičtější pokusy.
Ostrovní provoz znamená, že se část sítě oddělí od okolí a elektrárna potom napájí jen určitou oblast.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 10.10.2006, 19:09 »

Dnes 20:00 National Geografic ČERNOBYL    pozor  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.028 sekund, 22 dotazů.