Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak připojujete pevně umístěné spotřebiče, které nejsou součástí instalace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak připojujete pevně umístěné spotřebiče, které nejsou součástí instalace?  (Přečteno 14888 krát)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 27.05.2016, 12:19 »

Včera jsem byl u známého, kontrolovat jak se mu daří s elektroinstala cí (on pokládá kabely já budu zapojovat a revidovat). V kuchyni jsem narazil na zajímavou věc, kuchyňské studio mu řeklo, že na varnou desku má nechat ze zdi trčet kabel (kat.1) 1,5m z instalace, že oni to tak připojují. Já v projektu veškeré pevné kabely (až na světla) ukončuji v krabicích ve zdech a vše ostatní jde vodiči kat. 5. Toto se týká především varných desek a bojlerů (určitě by se našli i další věci),  řešení "kuchyňářů" se mi vůbec nelíbí, ale nenapadá mě žádná norma jak to napadnout, norma na pohyblivé přívody ČSN 34 0350 ed. 2 mi na to nejde nějak napasovat.

Jsem já jen moc velký puntičkář a nebo skutečně je na tomto řešení něco špatně? Případně jak tyto přívody do "pevně instalovaných" spotřebičů řešíte vy.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.05.2016, 14:38 »

Co maj v návodu? Já na druhý pokus našel zmínku u jednoho českého výrobce.


* kabel.JPG (26.03 KB, 530x130 - prohlédnuto 825 krát.)
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 27.05.2016, 16:15 »

Co maj v návodu? Já na druhý pokus našel zmínku u jednoho českého výrobce.
Kdesi som to čítal a má to asi logiku.
Spotrebič s príkonom nad 2kW(toto netvrdím)s pevným prívodom je potrebné zapojiť cez vypínač v dosahu ruky.Zdôvodnen ie:Opravujete onen spotrebič, istič v rozvadzači máte vypnutý,vypadne elektrika v dome.Niekto mimo vás a bez vás nahodí všetky ističe (môže to byť aj dieťa alebo vlastná manželka) samozrejme nechtiac aj ten váš.A je to.Už túto moju radu potvrdili aj RT.
Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.05.2016, 17:51 »

Osobne mi síce pripadá správne, aby "posledný meter" bol z ohybného kábla (ak treba aj s izoláciou pre vyššie teploty, ale to je iná téma). Pri oprave sa môže stať, že sa spotrebičom bude hýbať viac, ako by niekto na začiatku predpokladal. Ale nevyplýva mi z toho, že prívodný CYKY musí končiť v skatuli ešte v stene.

Debatoval som kedysi o tom s jedným projektantom. Jeho názor je, že CYKY kábel od steny po varnú dosku je upevnený na konštrukcii kuchynskej linky, a to NIE JE pevné uloženie a je teda nesprávne.

Nie som presvedčený o tom, že má pravdu v argumentácii, ale možno nájdete niečo v norme k pevnému uloženiu.
Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.05.2016, 18:25 »

Tohle řeším jedině přípojkovou svorkovnicí.
Pevný kabel do spotřebiče ne, protože svorkovnice, příchytky na spotřebiči taky nic moc...
Pokud se pevný kabel zkroutí, tak to dělá divy ve svorkovnici.
Poddajný kabel na připojení ze zdi je rozhodně nejlepší.
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.05.2016, 18:56 »

...kuchyňské studio mu řeklo, že na varnou desku má nechat ze zdi trčet kabel (kat.1) 1,5m z instalace, že oni to tak připojují.
Trošku mě udivujete, že jako revizák a odborník si necháte kecat do řemesla od nějakejch truhlářů, který se ser.u do VTZ.
Asi by se s vámi taky moc neradili, jakým způsobem jste zvyklý řezat lamino, jestli na formátovací pile nebo na cirkulárce s 700mm kotoučem.
Být vašim kamarádem, nechám si od nich před tím, než se mi začnou vrtat v elektrice předložit  živnostenský list na montáž, opravy, revize a zkoušky elektrického zařízení, samozřejmě s příslušným oprávněním pro práci na VTZ.
Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #6 kdy: 27.05.2016, 21:34 »

Každý vývod z rozvaděče zásadně končím v zásuvce nebo krabici PGAD. Jde tak zakončit i 5C*6, mám dost místa i prostoru na cgsg pro přívody. Spínání sporáku potom řeším 2-4 pólovým relé, ať je kabel celistvý od relé po přípojku. U světel je to trošku o něčem jiném. V podstatě by jste měl přítele upozornit, že truhlář dělá se dřevem a na to dá záruku a Vy dáte (revizí a provedením choulostivých částí) záruku na elektro. Pevný přívod CYKYnou leda do pevně připojeného světla, na vše ostatní je tu (Mastercard) CYSY, CSGS, podle typu zařízení a rizik
Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.05.2016, 23:46 »

Co maj v návodu? Já na druhý pokus našel zmínku u jednoho českého výrobce.
Marně hledám ve slovách pryž či guma to N.

Otázka kolikrát musím zohnout cykynu trčící ze zdi abych přerušil některý z vodičů?
Ve svěráčku simulujícím odlehčovací sponu je potřeba cca 200x a to jsem ohýbal na krev.
Takže v praxi bych to tipnul na výměnu cca.300 varných desek.
Zaznamenáno
PetrBaned
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 28.05.2016, 00:05 »

Jen malé info. ohledně vašeho údivu, že stolařská fy. provádí připojení el. spotřebičů. Je již spousta firem, které v rámci výroby kuch. linek dodává i spotřebiče a je distributorem určité značky a má svého vlastního pracovníka s potřebným vzděláním (povolením). Tento pracovník připojuje spotřebiče dodané stolařskou fy. ...... ano můžeme polemizovat maximálně nad tím že né vše připojuje on osobně ....ale potřebné povolení ty firmy povětšinou mají
Zaznamenáno
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.05.2016, 06:39 »

Kdesi som to čítal a má to asi logiku.
Spotrebič s príkonom nad 2kW(toto netvrdím)s pevným prívodom je potrebné zapojiť cez vypínač v dosahu ruky.Zdôvodnen ie:Opravujete onen spotrebič, istič v rozvadzači máte vypnutý,vypadne elektrika v dome.Niekto mimo vás a bez vás nahodí všetky ističe (môže to byť aj dieťa alebo vlastná manželka) samozrejme nechtiac aj ten váš.A je to.Už túto moju radu potvrdili aj RT.
Netvrdím,že pevný prívod je kábel pevný-CYKY,môže to byť predsa aj kábel tzv.mäkký ohybný.Asi som sa nevyjadril správne.Ide o prívod pevne uchytený na oboch koncoch nie zasunutý v zásuvke.Myslím,že o tom je problém.Či v krabici alebo na svorkách, je to vždy na pevno.Vidlica do zásuvky je na volno.Je to logické aj keď nie možno celkom správne.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 28.05.2016, 10:07 »

Čtu některé příspěvky a nevěřím vlastním očím  ??

Když se někomu něco podaří, tak to pro mě jako RT ještě není dostatečný podklad pro to, abych se pod takové provedení instalace podepsal. Posuzuji to podle norem a podkladů výrobce.

ČSN 33 2000-5-52, ed.2 v bodu 521.9.3 jasně popisuje požadavek na připojení ohebným kabelem nebo šňůrou u nepřenosných spotřebičů, se kterými je třeba občas pohnout kvůli čištění, servisu,...

A výrobce CYKY kabelů jasně uvádí pro jakou instalaci je tento kabel určen a rozhodně kabel není kabel považován za "ohebný"
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 28.05.2016, 12:42 »

Včera jsem byl u známého, kontrolovat jak se mu daří s elektroinstala cí (on pokládá kabely já budu zapojovat a revidovat). V kuchyni jsem narazil na zajímavou věc, kuchyňské studio mu řeklo, že na varnou desku má nechat ze zdi trčet kabel (kat.1) 1,5m z instalace, že oni to tak připojují. Já v projektu veškeré pevné kabely (až na světla) ukončuji v krabicích ve zdech a vše ostatní jde vodiči kat. 5. Toto se týká především varných desek a bojlerů (určitě by se našli i další věci),  řešení "kuchyňářů" se mi vůbec nelíbí, ale nenapadá mě žádná norma jak to napadnout, norma na pohyblivé přívody ČSN 34 0350 ed. 2 mi na to nejde nějak napasovat.

Jsem já jen moc velký puntičkář a nebo skutečně je na tomto řešení něco špatně? Případně jak tyto přívody do "pevně instalovaných" spotřebičů řešíte vy.



Odpověď je prostá.
Pevně umístěné spotřebiče, připojuji pouze a jenom poddajným, nebo pohyblivým přívodem, napojeným na jedné straně v krabici rozbočné, a na druhé straně ukončen v daném spotřebiči.
 Mrknutí
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 28.05.2016, 16:21 »

Být vašim kamarádem, nechám si od nich před tím, než se mi začnou vrtat v elektrice předložit  živnostenský list na montáž, opravy, revize a zkoušky elektrického zařízení, samozřejmě s příslušným oprávněním pro práci na VTZ.

Dovolím si pridať link na opačný názor:
https://bookofbadarguments.com/cz/
strana 30



* stran30.jpg (44.04 KB, 565x203 - prohlédnuto 657 krát.)
Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 28.05.2016, 16:47 »

Pravděpodobně jste si spletl servr. Víte, jak to dopadlo s filosofem ve známé povídce Š + G " Moje jízda tramvají"? Smích
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 28.05.2016, 20:32 »

Velice děkuji, za názory a hlavně za citaci normy, jako RT to, že se mi něco nelíbí je k ničemu, sám to taky pořád někomu vytýkám, prostě jediná argumentace je norma a odstavec. Takže ještě jednou díky a hned píšu email na známého, že bude mít v revizi závadu pokud to neopraví. S odkazem na normu a odstavec.  Úsměv Úsměv


* 33 2000-5-52 ed.2 521.9.3.jpg (55.29 KB, 664x317 - prohlédnuto 701 krát.)
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 28.05.2016, 21:52 »

Velice děkuji, za názory a hlavně za citaci normy, jako RT to, že se mi něco nelíbí je k ničemu, sám to taky pořád někomu vytýkám, prostě jediná argumentace je norma a odstavec. Takže ještě jednou díky a hned píšu email na známého, že bude mít v revizi závadu pokud to neopraví. S odkazem na normu a odstavec.  Úsměv Úsměv

Napr. u mňa v kuchyni je doska pripojená ohybným káblom, no krabica s ukončením CYKY nie je v stene. Upevnili sme ju zo spodnej strany pracovnej dosky. V obloženej stene by nebola prístupná. Ani za kuchynskou linkou by nebola prakticky prístupná.

RT to videl. Citovaná norma je dodržaná. Ani som nevedel, že ohybný kábel je striktne predpísaný, mne to pripadá logické. Prečo to vlastne píšem? Ide mi o to, že v štádiu pred dodávkou linky to vyzeralo presne tak, ako to teraz kritizujete.
Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 28.05.2016, 21:59 »

Nechapu co maj kuchynari co urcovat co se kde a jak ma zapojit. Vzdyt nejsou elektrikari, tak proc se nevenuji svemu byznysu. Jeste by me zajimalo kterej nouma jim pak dava razitka do zarucnich listu od spotrebicu.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 28.05.2016, 22:01 »

Víte, jak to dopadlo s filosofem ve známé povídce Š + G " Moje jízda tramvají"? Smích
Ušlapali ho.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez přívodního kabelu 4x4?
 Jaký přívodní kabel k rozvaděči umístěnému na vnější stěně chaty?
 Které řešení je lepší? Vedení volnými vodiči nebo závěsným kabelem?
 Čím připojit 5L ohřívač? Mohu použít zásuvku za linkou? Nebo potřebuju pevný přívod?
 Je možno připojit spotřebič třidy II. s kovovým krytem třídrátem?
 Má být žz vodič z kabelu připojen na svorkovnici PE a PE pak žz vodičem připojena na svorkovnici N?
 Co se smí připojit do závitu E14 pro žárovky?
 Jak provést odbočku z CYKY 4Bx10 na 5CX6 na půdě ?
 Jak připojit stroje v provozovně běžné stroje do podlažního kanálu?
 Je mozne pripojeni svetla provest kabelem lanko Cu 2x0,75?
 Jak vyřešit připojení spotřebiče třídy II. k síti bez použití zásuvky?
 Jsou stroje ve velkých dílnách připojeny k síti napevno?
 Jak připojit do svorky jističe dva vodiče o různém průřezu (1,5mm2 a 6mm2)?
 Novela vyhlášky stanovující podmínky pro připojení zařízení žadatele k elektrizační soustavě
 Jak připojit dva nestejné průřezy vodičů do jedné svorky jističe?
 Jak zavést kabel, vedený pod omítkou, do zásuvky pro nástěnnou montáž?
 Je v souladu s normou připojit klubo kabelu pod napětí a ukončený v krabici?
 Lze nějakým způsobem připojit menší vzduchový kompresor na např. autobaterii?
 Je možné použít drát ALMgSi na propojení trafa a odpojovače vn?
 Je vhodnější vodič navíc odstranit nebo připojit paralelně k jinému?
 Jakým způsobem připojit kabel CYKY 4x16mm v HDS?
 Jak udelat pripojku mobilniho stroje pro rozdilne site TNC A TNC-S?
 Jsou zásuvková spojení u pevně instalovaných spotřebičů 4kW v pořádku?
 EST: CONI DUO oboustranná zásuvková jednotka
 Ako elegantne pripojit trafo (primar) na LED pasy ku kablu CYKY?
 Seminář plzeňského cechu seznámí s připojovacími podmínkami a zákonem 90/2016 Sb.
 Ako mám zapojiť termostat Salus T105RF ku kotlu Protherm Panther condens 25kko ?
 Je vhodnější pripojit sálavé (infra) panely přímo nebo přes zásuvku?
 Jaké předpisy je třeba dodržet při instalaci elektrické trouby?
 Ako spravit pripravu pre varnu dosku, ktora bude v strede miestnosti?
 Který z vodičů preferovat při připojování elektrického předmětu ke svorce N?
 Testování bezšroubového řešení Hager quickconnect
 Není nebezpečná kovová lampička připojená pouze dvěma vodiči?
 Mohu pripojit měděné rozvody na jistič s přívodem v Al?
 Je košer připojovat server v servrovně přes rozdvojku a pohyblivý přívod?
 Jak správně zapojit stroj v soustavě TN-C-S?
 Jak si podle VDE 0700 vysvětlit připojení ohřívače pevně k instalaci?
 Jak vložit různé průřezy pod jistič EATON?
 Lze připojit koupelnový žebřík přímo na zásuvkový okruh vodičem?
 Co je špatně pokud se na kostře komba objeví napětí 230V?
 Lze řešit přípravu k připojení tepelného čerpadla odbočkou z kabelu bez jištění?
 Je u spotřebitelů opravdu osvěta principů připojování spotřebičů nezbytná?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 23 dotazů.