Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak číst hodnotu cos φ u domácího spotřebiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak číst hodnotu cos φ u domácího spotřebiče?  (Přečteno 7968 krát)
javon
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.05.2016, 15:35 »


Zakoupili jsme novou lednici a z čisté zvědavosti, jsem ji připojil přes měřič spotřeby od Conrada.
Zaujala mě hodnota cos φ, která se pohybuje okolo 0.65. Není to příliš nízké číslo? Předchozí lednice má účiník vyšší.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.05.2016, 18:41 »

To je normální, odpovídá to motoru bez kompenzace účiníku.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
javon
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.05.2016, 21:48 »

OK, děkuji. Tzn. ten předchozí motor měl kompenzaci účiníku, když tam byl účiník okolo 0.88? A lze tento fakt přičíst kvalitě či nekvalitě motoru nebo to nelze takto chápat?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.05.2016, 23:12 »

Zřejmě nějakou kompenzaci měla.
S kvalitou motoru jako takového to nijak přímo nesouvisí.

P.S. Mám doma v trvalém provozu cca 15 let tři chladničkové kompresory. 2x Electrolux, 1x Liebherr. Ten Electrolux má účiník kompenzovaný, Liebherr ne. Všechny tři šlapou jak hodinky. Snad vás to uklidní  Mrknutí
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
javon
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.05.2016, 00:55 »

Také děkuji. Špatně jsem to napsal, ani mi tak nejde o kvalitu, ale spíš jestli lze říci, že si výrobce dal práci a kompenzaci účiníku řešil nebo jestli je to skutečně úplně jedno.
Protože když čtu o účiníku, tak se dozvím, že čím více je účiník <1, pak teče více proudu, čímž dochází k ztrátám. A dále, že je jakýsi úzus, aby hodnota účiníku neklesla pod 0.95, což se v určité míře týká i domácností, ačkoliv rozumím, že více se to bude týkat průmyslu.

PS: Klidný jsem, jen mě to zajímá Úsměv
Zaznamenáno
Petr Longin
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.05.2016, 10:24 »

V domácnosti neplatíte za odbíraný jalový proud, takže vás to nemusí trápit.
Jalový proud zvyšuje celkový proud tekoucí vedení a tím pádem i úbytek napětí, ale lednička nemá zase tak veliký odběr, aby na pár metrech vedení v domácnosti zvyšovala o moc úbytek napětí. Nové lednice už mají menší spotřebu, lepší izolaci a tedy kompresor běží jen zlomek času dne. (Pokud tedy není lednice pořád otevřená.) Možná i s tím výrobce počítá u novějších lednic.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 24 dotazů.