Jsou zásuvky typu Schuko bezpečné pro použití u CZ domácích spotřebičů?

(1/8) > >>

Markéta Bednářová:

Přestěhovala jsem se a v tomto bytě jsou nad kuchyňskou linkou světla včetně el. zásuvek.
Tyto přípojky jsou nejspíše německého typu Schuko (dohledala jsem přes Google).
Mohu do nich zapojit standardně prodávané české spotřebiče, které mají u vidlice i otvor pro uzemňovací kolík?
Kupř. rychlovarnou konvici, toustovač, kontaktní gril atp.
Zapojit do zásuvek je lze, ale bojím se, zda jsou uzemněné a nepředstavují pro mě riziko.

Václav Třetí:
 Zásuvky typu Schuko by se v ČR používat neměly. Pokud jsou však správně zapojené a spotřebiče jsou vybaveny universální euro vidlicí, která má jak zdířku pro ochranný kolík, tak plošky pro ochranné kontakty systému Schuko, nehrozí žádné nebezpečí. Vidlice staršího provedení, které jsou určené pouze pro naše zásuvky s ochranným kolíkem nelze do těchto zásuvek zapojovat.

Pokud jste byt koupila, reklamujte použití těchto svítidel s nepovolenými zásuvkami u prodávajícího. Pokud jste v pronájmu, upozorněte na tuto vadu pronajímatele.

Správnost zapojení by měl být schopen ověřit každý elektrikář, v nových instalacích by v obvodu měl být použit též proudový chránič.

Jaroslav Hasala:
Zásuvky SCHUKO se používají např. v Německu nebo Rakousku.
Jak bylo řečeno, v ČR by se používat neměly.

Nicméně obavy o bezpečnost jsou poněkud přehnané. Žijeme v době globalizace, co se týká spotřebičů, ty jsou většinou naprosto stejné u nás i např. v Německu. Používané vidlice jsou univerzální, dají se bez problémů připojit do našich zásuvek i do zásuvek SCHUKO.

Používané zásuvky jsou jiné, nedá se ovšem jednoznačně říci, které jsou "lepší".
Ale pokud byste např. v Německu chtěli někomu tvrdit, že jejich zásuvky jsou nebezpečné, asi by z vás měli legraci.

Lukáš Rotrekl:
Podstatné je aby vidlice vypadala takto - zakroužkované kontakty

Patrik Mlynar:
Cele je to len ciro cista byrokracia. Vyrobca chladnicky, konvice a pod robi tu istu snuru pre skor celu EU. Zastrcite to do zasuvky v Nemecku, vsetko ok. Zastrcite to do tej istej zasuvky len namontovanej v CR a ma to byt problem ? Ovplyvnuje nejako zemepisna poloha bezpecnost ?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana