Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Prosím, je toto zapojení v rozvaděči možné?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Prosím, je toto zapojení v rozvaděči možné?  (Přečteno 22858 krát)
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.10.2006, 11:28 »

Pohádali se u mě dva elektrikáři, a tak teď nevím, zda ta zásuvka 230 V, která je umístěna venku pro zahradní stroje (sekačka, pila, atd.),  je bezpečná. Jeden tvrdí, že mi to takhle fungovat nemůže, a druhý nenašel nic závadného. můžete je prosím rozsoudit, a mě uklidnit?

tady je ten obrázek zapojení.


* rozvadec.jpg (180.16 KB, 2087x1281 - prohlédnuto 8512 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.10.2006, 11:31 »

Mě se to zdá být v pořádku, kde by měl být problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.10.2006, 12:05 »

původní tvrzení, toho co tvrdil že to tak fungovat nemůže, je, že kdykoliv zapojím cokoliv na 230 V zásuvku, FI vybaví. Když jsem mu předvedl, že nevybaví, začal tvrdi, že FI je vadný, dále že mě nemůže ochránit a tak dále
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.10.2006, 12:07 »

prý zapojením spotřebiče do zásuvky 230 V rozvážím fáze mezi sebou
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #4 kdy: 06.10.2006, 12:09 »

Zapojení zásuvky 230V je namalováno opravdu špatně. Ochranný (na obrázku zeleně) vodič je připojen na krajní pól zásuvky! Což je chybně. Musí být namalován na kolík (na obr. uprostřed). Ostatní zapojení je v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.10.2006, 12:21 »

Uvedené zapojení nemůže být funkční,  pokud je funkční tak máte špatný chránič, nebo je schéma  špatně  nakreslené. Zel.žlutý vodič musí být připojen na ochranný kolík a modrý na pravou zdířku, je li kolík nahoře. Takhle by to snad nemohl žádný elektrikář zapojit. Zel.žlutý vodič nemůže být zapojen na modrý přívodní N ke chrániči, ale na přípojnici PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.10.2006, 12:25 »

Doplním pana Fasulise, ještě jedna chyba - přívod do chrániče nemůže být vodičem N - modrý, ze kterého je posléze odpojem vodič PE - zelený. Pokud je na vstupu TN-C potom před vstupem do chrániče rozdělit PEN na PE + N (u malých rozvodnic se někdy provádí přímo na vstupní svorce chrániče). Pokud je na vstupu TN-S potom N do chrániče a PE na kolíky zásuvek.
U zapojení 3.f. zásuvky připomenu dodržet správné pořadí vodičů (ve směru hod. ručiček) 1-2-3-N-PE
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.10.2006, 12:27 »

 Jsem v rozpacích Za chybu v kresbě 230 V zásuvky se omlouvám, v zásuvce jako takové je zapojení samozřejmě v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.10.2006, 12:44 »

Doplním pana Fasulise, ještě jedna chyba - přívod do chrániče nemůže být vodičem N - modrý, ze kterého je posléze odpojem vodič PE - zelený. Pokud je na vstupu TN-C potom před vstupem do chrániče rozdělit PEN na PE + N (u malých rozvodnic se někdy provádí přímo na vstupní svorce chrániče). Pokud je na vstupu TN-S potom N do chrániče a PE na kolíky zásuvek.
U zapojení 3.f. zásuvky připomenu dodržet správné pořadí vodičů (ve směru hod. ručiček) 1-2-3-N-PE


Na vstupu je TN-C, a jedná se o malou rozvodnici, kde je PEN rozdělěn na PE + N na svorce vstupu do FI. kde je ta chyba?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.10.2006, 12:51 »

 Jsem v rozpacích Tady je opravené schéma.


* rozvadec.jpg (181.31 KB, 2086x1281 - prohlédnuto 3353 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 06.10.2006, 12:55 »

Pak vám jistě do toho chrániče leze vodič PEN zel.žlutý a né N modrý - to je zásadní chyba. Tedy v tom obrázku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #11 kdy: 06.10.2006, 13:56 »

To Balej: jsem si myslel, že jste to jen špatně nakreslil (překlep),  ale zapojené že to máte dobře. V tom případě ještě opravte na svém obrázku barvu vstupujícího modrého vodiče na zelený až do bodu rozdělení N+ PE, abyste měl obrázek v duchu normy a bude to OK.
Jinak ale fyzikální zapojení je už v pořádku. Vím o co vám asi jde. Ten váš kolega zřejmě tvrdí, že pod 4-pólový chránič nemůžete zapojit 1-fázový obvod i 3-fázový obvod. Není to pravda, takto se chrániče úplně běžně zapojují, u profesionálníc h zásuvkových skříní vám to tak přijde přímo zapojené. K žádnému "rozhození" fází nedojde. Součet proudů v součtovém transformátoru bude nula i při nesymetrickém zatížení. Pokud proudový chránič bude vapadávat, pak bude chyba jinde. Porucha chráněného obvodu (spotřebiče) nebo vada chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.10.2006, 16:50 »

To Fasulis:
Dík. Oprovdu jde jen o chyby v nákresu. vyráběl jsem jej narychlo, a tak se mi povedlo pár chybek, které nemají s fyzickým zapojením nic společného. Ještě jednou děkuji za rozsouzení a můj klid.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Boris Balej
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.10.2006, 16:56 »

takhle už je to snad správně nakreslené Jsem v rozpacích


* rozvadec.jpg (119 KB, 2086x1281 - prohlédnuto 5060 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.10.2006, 19:44 »

TO: Balej > ještě si opravte ten popisek N na PEN a bude to o.k. Doufám, že se s těmi dvěma elektrikáři u vás o tom hezky pobavíte.  Zlej
No není ta Elektrika.cz super? stačí jedno odpoledne na netu a získáte zcela zdarma správné schéma zapojení proudového chrániče. Kdybyste o to samé požádal projektanta tak vás to vyjde dráž. A teď jako správně informovaný laik, se můžete i vytahovat na ty elektrikářský nemehla, který ani neznaj správnou funkci proudového chrániče!  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.