Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Od kdy je nutné instalovat 5 kolíkové 3f zásuvky ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Od kdy je nutné instalovat 5 kolíkové 3f zásuvky ?  (Přečteno 14362 krát)
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 07.10.2006, 23:41 »

To: Dosbaba
Výhody 5-pólové zásuvky - možnost připojení spotřebičů s 5-ti pólovou zástrčkou potřebující ke své činnosti N vodič. Protože pracovní stroje nesměli používat N vodič podle staré normy ČSN 332200, lze toto využít až u strojů vyráběných po roce 2000, kdy nové vydání této normy to již nevylučuje.
Výhody 4-pólové zásuvky - možnost připojení spotřebičů s 4-pólovou vidlicí. To je většina stávajících i nově vyráběných, které ke své činnosti nepotřebují N vodič.
To: Valko
Nevím jak je to na Slovensku, ale u nás spotřebič, který potřebuje ke své činnosti vodič N, jak uvádíte (mimochodem podle mé databáze, spotřebičů v domácnostech s potřebou vodiče N je minimum),  musí být vybaveny 5-pólovou vidlicí (to již vyžadovala norma ČSN 341010),  protože v pohyblivém přívodu nesmí být vodič PEN.  A spotřebič z 5-pólovou zástrčkou do 4-pólové zásuvky nedostanete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 08.10.2006, 00:44 »

To: Beláň
Ještě jednou děkuji za výpis norem a článků. Opět jsem je pozorně přečetl a netroufnul bych si, podle nich nařídit výměnu zásuvek nejen ve fabrice, ale i v rodinném domku. Těžko bych to zdůvodnil a nedej bože, aby to snad někdo udělal na základě mého nařízení a pak si to na základě soudně znaleckého posudku nechal ode mne zaplatit. Jeden případ znám, kdy RT musel zaplatit všechna opatření, která nařídil udělat a nemohl je doložit normami.
Přiznávám se, že v poslední Vámi uváděné zrušené normě ČSN 341310 mne nenapadlo hledat, ale její dvě náhrady si opatřím a nastuduji.   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 08.10.2006, 01:49 »

Předpokládal jsem, že se vyhnete v porovnávání výhod a nevýhod praktické stránky věci, o kterou asi zřejmě původně tazateli šlo. Víte, nám tady může být nakonec srdečně jedno, zda si někdo do nové stavby nebo rekonstruované elektroinstala ce osadí pouze 4p zásuvky (a 4B kabely). Když si je v rámci zdánlivého ušetření peněz vydupe, po splnění příslušných ČSN je i RT nemusí nakonec do závad uvést. Jenže jako odborníci s určitými provozními zkušenostmi budeme mít vždy snahu laiky směrovat cestou nejen bezpečných, ale i výhodnějších a praktičtějších řešení. Z toho důvodu jsme netroubili do éteru, že nejsou čtyřkolíky přímo zakázané. Nebo je lepší laika částečně ujistit, že 4p řešením může ušetřit (?),  aby pak po krátké době začal zjišťovat, že může připojovat jen některé spotřebiče? Poté to řešil pochybnými redukcemi a odstraněním proudového chrániče? ... Opět připomínám, jak by bylo v této problematice snadněji, kdyby se v 70. letech při nahrazování oválných 4p vidlic a zásuvek 25 a 63A přešlo nekompromisně pouze na současné "kulaté" pětipólové řešení. Dnes je proto nejvýš na čase od čtyřkolíku ustupovat, nebo se jej nikdy nezbavíme. I tak si ještě dlouho budeme komplikovat a prodražovat např. stavební rozvaděče nebo domácí instalace dvojím typem zásuvek, aby vše bez domluvy šroubovákem pasovalo. Nemyslím, že by jste toto nevěděl, jen se diskuze jaksi stočila nežádaným směrem a teď  je z toho třeba nějak důstojně vycouvat, že? Úsměv To se stává i v lepších rodinách... Úsměv Nic, jdu spát.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 08.10.2006, 02:04 »

Je to tak ,  bohužel krutá realita.... Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 08.10.2006, 13:53 »

To: Dosbaba,
 i když jste mne neoslovil, předpokládám, že jste uvedený článek směřoval mě. Netrvdím, že se s tím, co uvádíte nedá souhlasit. Chtělo by to v praxi ještě přesvědčit výrobce, aby v rámci minimalizace nákladů osazovali 5-pólové vidlice, přestože zařízení nepotřebuje N vodič. Pokud přesvědčím zákazníka, aby si osadil pouze 5 - pólové zásuvky a on do ní nezapojí zrovna koupenou brusku, tak mě bude mít za blbce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 08.10.2006, 15:10 »

Možná by nebylo zapotřebí tolika dohadů, kdybychom zpočátku této diskuze upřesnili původní otázku:
1) Je možné použít v nové instalaci 4p zásuvky?
2) Je možné použít v nové instalaci i 4p zásuvky?

V případě odpovědi na otázku 1 se tedy asi shodneme, že ne! A i v případě, že budou dále splněna kritéria, vyplývající z příslušných ČSN, tak to rozhodně nebudeme nikomu doporučovat díky následným, velmi podstatným provozním omezením.

V případě odpovědi na otázku 2 se naopak budeme shodovat, že paralelními kombinacemi 5p a 4p zásuvky se zvýší variabilita připojování zařízení, aniž by docházelo (v případě dodržení příslušných bodů ČSN) k ohrožení bezpečnosti osob.

Logicky z toho tedy vychází požadavek na konečné "vymýcení" život komplikujících čtyřkolíků. Obhajoba sem tam nevyužitého vodiče nebo spoje N oproti výhodám 5p zásuvek nemá takovou váhu, aby se s ní dalo náležitě argumentovat. Za blbce bude spíše zákazník, který si poměr výhod a nevýhod, včetně snahy o jednotnost nenechá vysvětlit.

Docela by mne zajímalo, jaký je současný podíl výrobců nových zařízení, jež osazují na své výrobky 4p vidlice. Ti, co to takto dělají, bohužel vycházejí z praxe, dané převažujícím podílem starých instalací v našich objektech. Bohužel, ale toto je začarovaný kruh, který možná někdy rozetne bohužel asi jen rázná a tvrdá direktiva.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #24 kdy: 08.10.2006, 16:13 »

TO: Fuksa

Omlouvám se za chybu v označení té nejdůležitější normy.  Pláč
Místo 34 mělo být 33. Je to dost podstatné. Jinak neplatné normy neuvádím, a když ano, tak na to vždy upozorním.

ČSN 33 1310 (331310)
Elektrotechnic ké předpisy. Bezpečnostní předpisy pro elektrická zařízení určená k užívání osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace
Katalogové číslo: 23345   Cenová skupina: 408 (160,- Kč)
Schválena: 1989-04-06   Účinnost: 1990-02-01

 Kroutím očima Nevím v čem jste četl a našel dvě háhrady za 34 1310? Norma  34 1310 neexistuje.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 08.10.2006, 17:01 »

To: Beláň
To mne nejprve napadlo, že půjde o překlep, ale vzhledem k tomu, že norma, kterou jste uvedl v seznamu existovala, navíc označená od vás smajlíkem, tak jsem si řekl, jestli mne nezkoušíte.
Jinak náhrady (??) www:cni.cz
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
valko_peter
« Odpověď #26 kdy: 08.10.2006, 20:38 »

To: Valko
Nevím jak je to na Slovensku, ale u nás spotřebič, který potřebuje ke své činnosti vodič N, jak uvádíte (mimochodem podle mé databáze, spotřebičů v domácnostech s potřebou vodiče N je minimum),  musí být vybaveny 5-pólovou vidlicí (to již vyžadovala norma ČSN 341010),  protože v pohyblivém přívodu nesmí být vodič PEN.  A spotřebič z 5-pólovou zástrčkou do 4-pólové zásuvky nedostanete.

Máte pravdu, ale bol by ste prekvapený, koľko ľudí musím presvedčovať, že iba štvorkolíkové zásuvky nemôžu inštalovať, napriek tomu, že vo fabrikách sa používajú (a premiestňujú do rodinných domov) doteraz. A že stavebná redukcia 32/16A (32+16A),  prípadne rozbočka 400+230V na jednej bukovej doske (výrobca "Jano od susedov") je zločin za ktorý by mali dávať aspoň rok natvrdo.
Inak súhlasím, že najvhodnejšia je kombinácia oboch typov, pre získanie variability pripojení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #27 kdy: 08.10.2006, 20:47 »

Instalovat dnes do nové instalace 4.p. zásuvku, to prostě neskousnu. 5.p. zásuvky se vyrábějí již nejméně 20 let, nechápu. Již ve staré ČSN 341010 bylo uvedeno, že použití 4.p zásuvek je povoleno "do doby, než se začnou vyrábět a prodávat zásuvky 5.p." Za posledních 5 let jsem se ještě nesetkal s novým 3.f. spotřebičem nebo strojem, který by byl vybaven od výrobce 4.p. vidlicí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

valko_peter
« Odpověď #28 kdy: 08.10.2006, 21:07 »

Ja áno. napr. mixér pre závodné kuchyne 400V/3kW. Ale bojujeme nielen proti 4-pólovým zásuvkám, ale aj proti skostnatenému mysleniu (keď to 30 rokov fungovalo na dva dráty tak prečo teraz po mne chcete tri? Prúdový chránič? čo to je a prečo je to také drahé? Projekt? - A načo? Veď si budem pamätať kade je to naťahané!  ...........). Občas ľutujem, že právo zabíjať mé len agent 007 a nie aj revízny technik. Sú chvíle kedy by som pri výkone revízie vraždil a nie je ich málo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 08.10.2006, 21:20 »

To: Karvánek
Pokud chcete obhajovat svůj názor pomocí ČSN 341010, tak nezapomínejte Vaší citaci této normy doplnit, že se jednalo o použití pro zařízení, které používalo v přívodní šňůře vodič nulovací nn (dnes PEN). Viz obr. 5 varianta B.
A tato varianta snad nikoho z diskutujících nenapadla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 08.10.2006, 21:49 »

Chlapi, pojďte už vod toho! Úsměv Už se tomu určitě spousta návštěvníků směje. Na odlehčení navážu na Valkův příspěvek s bojem proti čtyřkolíkovému myšlení.
Na jaře jsme jeli zvučit a svítit taneční zábavu do jednoho menšího kulturáčku. Nebyli jsme tam poprvé, tento objekt byl znám v širokém okolí svojí katastrofální instalací ještě z druhé poloviny 60. let. Navíc se o ní nikdo moc nestaral, revize se dělaly tak, že se radši poslední dobou nedělaly vůbec - nějak se to vždy na té vesnici zaonačilo. Místní provozovatel mě již trochu znal jednak díky tomu, že jsem kvůli této skutečnosti poměrně dost nahlas a pravidelně držkoval při občasném zajišťování zvukařiny a nebo při bubnování s nějakou tou dechovkou či pouličním šramlem. Pravidelně jsem mu nabízel alespoň projekt na případnou rekonstrukci elektroinstala ce, kdyby se náhodou obecní úřad náhle urval a uvolnil nějaký ten šesták. Když jsem tam volal pár týdnů před výše zmnovanou akcí, překvapivě se z telefonu ozvala radostná odpověď: "... Oťas, mám pro tebe dobrou zprávu. Před čtrnácti dnama tady chlapi elektriku konečně předělali a mákli si, aby to tu do téhle pouťovky zvládli. Budeš spokojenej, revizák říkal, že teď to vyhovuje těm vašim normám bez problémů, dal tam prej i ňákej ochraňovač, nebo zachraňovač, nebo co já vím!..."
Přijeli jsme, viděli jsme a musel jsem mu dát za pravdu. Bohužel, ale jen revizákovi. Ze zdi na mě ze tmy zírá, po oválu... ... !!ČTYŘKOLÍK!! Jediná 3f zásuvka v domu na kabelu CYKY 4Bx4...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lada Cisar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 08.10.2006, 22:03 »

Pri rekonstrukci RD a kompletni nove el. instalaci v roce 2001 byla instalovana 4p zasuvka (32A) na vnejsi cast steny domu. Vsiml jsem si toho pred 2 tydny - jeste nebyla vubec pouzita. TO jestli tam je i jina 400V zasuvka 5p budu muset zjistit. JInak je cely rozvod chranen predrazenym pr. chranicem v podr, rozvadeci.

--
Co se tyce revizi si vubec nedelam iluze. Behem poslednich 3 mesicu jsem mel 2 castecne revize na instalaci noveho spotrebice a provedeni pripojky k nemu.
Prvni RT, ktery sam provadel cast instalace vydal RZ s namerenymi hodnotami, ktere si vycucal z prstu, nebot nic nemeril.
Druheho RT jsem vubec nevidel (delal RZ na zaklade informaci, ktere mu podal elektrikar delajici cast instalace) a podle toho taky vypada RZ, krome vycucanych namerenych hodnot se objevily i instalace kabelu, ktere tam vubec  nejsou  Nerozhodný[
/b]
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
valko_peter
« Odpověď #32 kdy: 08.10.2006, 22:35 »

súhlasím s pánom Dosbabom. Skončime to.
Ani jedna zásuvka (4-pól alebo 5-pól) nie je v priamom rozpore s normami.
Ako odpoveď na pôvodnú otázku by som povedal asi toľko: 4 kolíková sa časom aj tak vypomstí, tak je načase prejsť kompletne a všade na TN-S!

HOWG.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.