Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je možné zapojení elektroměrového rozvaděče z výroby následně upravovat?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné zapojení elektroměrového rozvaděče z výroby následně upravovat?  (Přečteno 5855 krát)
Jan P
« kdy: 13.03.2016, 16:26 »



Koupil jsem od elektrikáře prý připravený už z výroby elektroměrový rozvaděč ER212 (šťourat se v tom nechci, můj úkol je vykopat pouze díru na něj) a koukal jsem, že uvnitř jsou rozvedeny vodiče pro elektroměr + zapojeno do jističe B25.

Co mne ale zaráží je průřez vodičů - zdá se mi moc malý (odhaduji průměr cca. 3-4mm, což by odpovídalo cca. 10mm2).

V domě bude elektrokotel, el. bojler a samozřejmě ostatní spotřebiče.
Délka kabelu od elektroměru po domovní rozvaděč bude cca. 25metrů a vzhledem k možnému zatížení ... no nevím.

Jistič 25A je tam na zkoušku, pokud nebude stačit, tak budeme muset připlatit - to je další detail, aby to vyhovovalo i poté.

Jaký máte na to názor? Dodává to výrobce skříně, aby to bylo ok nebo se to musí předělat podle situace?
Zaznamenáno
Reportér
Reportuji to, co se nikam nevešlo!
*
Offline Offline



Analýza došlých redakčních příspěvků


« Odpověď #1 kdy: 27.04.2016, 12:02 »

technický přesun
Zaznamenáno

Svá upozornění a tipy mi můžete zasílat pro zpracování na adresu reporter@... tt24.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 27.04.2016, 12:14 »

Jak si máme vyložit termín "prý připravený"?
rozvaděč musí být dodán společně s potřebnými protokoly a měl by být vybaven výrobním štítkem. Pokud tyto náležitosti chybí, nejde o výrobek, ale o kolenový bastl.

rozvaděče do 25A jsou běžně drátovány vodiči CY6mm2 a věřte mi, že to bohatě stačí.
Pokud se chystáte na osazení jističe větší proudové hodnoty, než na jakou je rozvaděč konstruován, pak je to samozřejmě špatně a revizní technik by vám neměl vystavit kladnou revizi pro osazení elektroměrovéh o zařízení.
Mnozí revizní technici toto vůbec neřeší, protože o tom nikdy nepřemýšleli.
Je to asi jako když se osadí do elektroměrovéh o rozvaděče keramický 25A nulový můstek a za pár let se navýší jistič na 40A a nebo někdo narve do 60W svítidla 100W žárovku.
Výsledek je pak většinou stejný.
Destrukce el. zařízení nebo spotřebiče.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Janeček
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 27.04.2016, 12:28 »

Elektroměrový rozvaděč ER212 je podle výrobce pro jmenovitý proud 40A, takže bych si s vodiči ani velikostí jističe do těch 40A moc nelámal hlavu. Úsměv
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.04.2016, 12:58 »

ER 212 od DCK/ESTA jsou "běžně" vydrátovány na jmenovitý produ co je na štítku... takže do 40A jsou vydrátovány 6mm2, do 63A -> 10mm2, do 80A -> 16mm2
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.