Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mají být PE a N vodiče pro správnou funkci rozvaděče propojeny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mají být PE a N vodiče pro správnou funkci rozvaděče propojeny?  (Přečteno 10620 krát)
Milan Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.10.2006, 06:48 »

Zapojoval jsem přívodní CYKY 4x16 na zásuvkový rozvaděč.
V rozvaděči je zeleno/žlutý vodič a modrý vodič. Mají být tyto vodiče pro správnou funkci propojeny?
zeleno/žlutý z kabelu jsem napojil na modrý, který vede do pravé zdířky v zásuvce. Žlutozelený na "kolík",  ale nevím jestli je to třeba z hlediska ochrany správně, spotřebiče fungují
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 03.10.2006, 07:19 »

Z vašeho popisu není jasné jak jste to vlastně zapojil.
Pokud je přívod TN-C, tedy čtyřžilový, musí být svorky N a PE v rozvaděči propojeny a bude na ně připojen zeleno/žlutý vodič z přívodního kabelu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 03.10.2006, 11:09 »

Já to pochopil tak, že tazatel připojil na stávající rozvaděč, který je zřejmě TN-S -podle popisu tazatele- přívodní kabel 4x16 pro zásuvkovou rozvodnici. Jestli je to tak jak píšu (rozvaděč TN-S),  musíte použít přívodní kabel 5 žilový to jest 5Cx16! Pokud jsou zásuvky pozužívány pro spotřebiče venku, musí být vybaveny proudovými chrániči. Třífázové zásuvky musí být 5-kolíkové!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.10.2006, 11:49 »

A je to opět tady. Odborníci svými radami vyškolují naprostého laika. Sami o onom zásuvkovém rozvaděči vědí jenom to, že se jedná o zásuvkový rozvaděč. Jako diskusi, i s laikem, to beru, netřeba se nad nikoho povyšovat. Ovšem tento laik není pouhý diskutující, když uvádí, že zapojoval kabel 4x16 na zásuvkový rozvaděč a teď neví, jestli je to třeba z hlediska ochrany správně, když spotřebiče fungují. Moc by mě zajímalo, jak určil, že vodič z kabelu je zeleno/žlutý a vodič zapojený na "kolík" je zase naopak žlutozelený. Chameleon by z toho měl hlavu pěkně zamotanou.
Podle mého názoru je tady rada jediná: Nic nezapínat a zavolat si zkušeného elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 03.10.2006, 13:05 »

Pane Jonáši zlatá slova!  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 03.10.2006, 13:26 »

Opět se dostáváme k tématu radit - neradit. Toto už bylo rozebíráno v jiných diskuzích, je jasné, že v tomto nikdy nebudeme jednotní.
Rozhodně si netroufám odhadovat na dálku něcí odbornou způsobilost, i když v tomto případě je dotaz formulován dost nešťastně a není jasné, na co se autor vlastně ptá...
Znám spoustu elektrikářů, jejichž vyjadřovací schopnosti jsou dost slabé, zejména v písemném projevu. To ovšem nemusí nutně znamenat nízkou odbornou úroveň.
K tomu případu bych jště doplnil, že by jistě byl vhodnější pětižilový přívodní kabel, u nové instalace to pokládám za samozřemost, ale v situaci, kdy se např. mění stará zásuvková skříň za novou a přívodní kabel zůstává stávající, je možné to provést tak jak jsem popisoval, t.j. svorky N a PE v rozvaděči budou propojeny a bude na ně připojen zeleno/žlutý vodič z přívodního kabelu.
Místo rozdělení N a PE by mělo být přizemněno.
A to podstatné na závěr : před používáním rozvaděče by měla být provedena revize nově připojeného rozvaděče.


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.10.2006, 23:24 »

To: Fasulis
Z čeho usuzujete, že přívod pro rozvaděč musí být 5ti žilový?
Průřez 16 mm2 vyhovuje i pro vodič PEN.
Vstupní síť není v dotazu zadaná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Hrbek
OSVČ
*
Offline Offline



Revizní technik E1A Severní Morava


« Odpověď #7 kdy: 04.10.2006, 06:38 »

Taky mne dost rozžhaví slova,když se někdo zeptá "Zapojil jsem " a teď poraďte jestli to je správně? Má takový člověk vůbec zkoušky aspoň z "padesátky"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aktivní a nepoučitelný kutil je horší než třídní nepřítel !
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #8 kdy: 04.10.2006, 08:49 »

To Fuksa: "Jak on může vědět, že strana b půjde zrovna takhle, úhel gama přece není dán."  Škleb
A nyní vážně, samozřejmě, že to nevím, jen mě to napadlo z tazatelovy "indicie" že má v rozvaděči modrý a zelený vodič. Domníval jsem se, že jde o rozvaděč odkud napájí a napadlo mě jestli není tento rozvaděč už TN-S. Bohužel tazatel uvedl strašně málo indicií na to, abychom věděli "kdo je pachatelem".   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Milan Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.10.2006, 14:34 »

Takže: přívodní kabel od místa měření je jak už jsem psal 4x16.
Tuto dimenzi uvedl "váš kolega" již v projektové dokumentaci, takže dost dobře nechápu ten údiv a snahu o pětižilový.
Jinak, můj(podle vás),  chaotický dotaz, pochopil správně p.Hasala.
Jde o situaci, kdy z pilíře je připojen stavební rozvaděč, kde je měření a pr.chránič. Z tohoto rozvaděče
pokračuje výše zmíněný kabel 4x16, a to do rozvaděče, který se pokouším připojit. Ten bude sloužit provizorně po dobu výstavby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Mačejovský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.10.2006, 16:19 »

Ako uvádzate prívod k staveniskovému rozvádzaču je 4 žilový. Ja osobne sa snažím vždy v elektromerovom rozvádzači urobiť bod rozdelenia PEN vodiča na PE a N /pokial nie su iné dôvody /,  Tento bod má byť uzemnený / sú predpísané hodnoty uzemnenia. Od tochto bodu je už sieť 5žilová. Keby to bolo riešené takto nemali by ste problém, správnym fungovaním chrániča ak nie je urobené uzemnenie  som si neni istí. Aj do budúcna ak zamenite stav.rozvádzač za iný rozvádzač budete musieť niekde urobiť bod rozdelenia PEN vodiča. Stretávam sa s tým že určitá časť staršej generácie projektantov stále inklinuje k sústave TN-C do posledného možného bodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #11 kdy: 04.10.2006, 16:35 »

To Dufy: No teď už jste to popsal konečně srozumitelně. Alespoň vidíte, jak je důležíte umět popsat to, nač se ptám.  Úsměv
Nyní je to zcela jasné, jedná se o stavební rozvaděč (to jsem opravdu nemohl z vašeho dotazu tušit). Ve stavebním rozvaděči máte správně nainstalovaný povinný proudový chránič. V tom případě odtud musíte už mít soustavu TN-S, tedy 5 žilový kabel! Jinak vám proudový chránič nebude fungovat a zapojení budete mít v přímém rozporu s ČSN!
Takže za hlavním stavebním rozvaděčem už musíte jít všemi kabely (nejen tím, o kterém se bavíme) 5 žilovými (resp. 3 žilovými u 1f. obvodů).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.10.2006, 17:52 »

To Fasulis :
Nic ve zlém, ale zdá se mi, že mluvíte o něčem jiném ??
Bavíme se o přívodním kabelu a místě rozdělení PEN na PE a N.
Přívodní kabel může být CYKY 4Bx 16 (TN - C). Místem rozdělení TN-C-S bude ten rozvaděč. Místo rozdělení PEN (rozvaděč) má být přizemněné.
Požadavky ČSN - min. průřez PEN vodiče budou zachovány, chránič bude také fungovat správně.

To Duffy :
Jestli jsem vás správně pochopil, tak v současné době máte zeleno/žlutý vodič PEN z přívodního kabelu připojen na svorku N v rozvaděči a na svorku PE v rozvaděči máte připojeno uzemnění (?).
Tímto by jste z toho vytvořil soustavu TT. Na funkčnost to sice vliv nemá, ale vhodnější bude svorky PE a N v rozvaděči propojit a ejhle - máme TN-C-S.
K vašemu poslednímu příspěvku dlužno poznamenat, že mezi bouráním příčky a "děláním elektriky" je přeci jenom dost podstatný rozdíl. Už asi po sté připomínám, že práce na el. zařízeních patří mezi VYHRAZENÉ, a že může být prováděna pouze osobami s příslušnou kvalifikací.
BTW, milý Duffy, tento zjevně portál nestojí o příspěvky uživatelů, kteří vystují pod různými zkratkami a nicky. Čistič nespí a má vás na mušce!!
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=profile;u=1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 04.10.2006, 18:30 »

Jinak ještě, osobně jsem také přesvědčen o tom, že místem rozdělení PEN vodiče by měl být elektroměrový rozvaděč, je to z mnoha důvodů výhodnější. Ale pokud někdo z elektroměrovéh o rozvaděče dále pokračuje TN-C, dodrží předepsaný min. průměr PEN vodiče (10 mm2) a PEN rozdělí až v podružné rozvodnici, těžko proti tomu něco namítat a už vůbec nelze požadovat výměnu kabelu. Na základě čeho?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #14 kdy: 04.10.2006, 19:19 »

No tak až teď jsem si to celé pořádně přečetl a zjistil jsem, že jsem poněkud přehlédl to, že je tam ještě jeden rozvaděč s proudovým chráničem, ze kterého je teprve připojen ten kabel CYKY 4Bx 16...   ?? Jsem v rozpacích
Já trubka měl za to, že ten chránič je až v tom posledním rozvaděči...
To ovšem podstatně mění situaci, za chráničem je nutné pokračovat pětižilově, za chráničem není možné propojovat N a PE, to by skutečně chránič nefugoval.
Dále srdečně  p. Fasulise, kterému se tímto poníženě omlouvám... Jsem v rozpacích

To Dufy : Cest, jak z toho ven, bez toho že by se měnil kabel, je několik. Jedna možnost je přemístit chránič do toho posledního rozvaděče. Toto by bylo možné pouze v případě, že z toho prvního rozvaděče nebude napojeno nic jiného než ten druhý rozvaděč.
Nebo přemístit celý staveništní rozvaděč a ten kabel CYKY 4Bx 16 zapojit přímo do místa připojení, na druhý konec kabelu osadit staveništní rozvaděč s elektroměrem. Potom by druhý rozvaděč nebyl vůbec zapotřebí...
Nebo všechno nechat jak to je teď, ten druhý rozvaděč nechat jako TT, musel by se ovšem uzemnit...
Je otázkou, jak je zapojený ten první staveništní rozvaděč, jestli je chránič před elektroměrem nebo za - potom by bylo možné okruh pro druhý rozvaděč připojit mimo chránič a do druhého rozvaděče chránič přidat.
Je také otázkou, kde bude umístěn elektroměrový rozvaděč pro trvalé měření. Pokud by byl blízko místa napojení, možná by se už teď dal vybudovat a připojit...
Chtělo by to další informace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #15 kdy: 05.10.2006, 11:11 »

To Hasala: To je v pohodě, já se taky mockrát přehlíd v textu, zvlášť, když je to popsáno nepřehledně.
Proto se snažím vždy apelovat tady na diskusích, aby se případné problémy popisovaly pokud možno co nejjednoznačně ji. Aby pak nedocházelo k takovým úletům jako v té diskusi, kde se nakonec z elektrického kotle vyklubal kotel PLYNOVÝ!! > Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #16 kdy: 05.10.2006, 11:15 »

Jinak co se týče pana Dufka - Nedovedu si představit, že by se ze stavebního rozvaděče už nic jiného než dotyčný kabel připojoval, proto vám nezbyde jiná možnost než 5-žilový kabel! Jedná se o stavbu, ty chrániče tam nejsou předepisovány zbůhdarma!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.