Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Zustane prikon stejny, kdyz u třech topných tyčí (3f hvezda) vypadne 1 faze?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zustane prikon stejny, kdyz u třech topných tyčí (3f hvezda) vypadne 1 faze?  (Přečteno 12104 krát)
Lada Cisar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 15.09.2006, 00:15 »

Jak se projevi? Zustane prikon stejny? Je rozhodujici, zda je zapojeni s nulovym vodicem nebo ne ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 15.09.2006, 01:54 »

To: Cisar
Když vám 1/3 vypadne, zůstanou pouze 2/3 příkonu.
Kdyby se příkon po výpadku nezměnil, tak by nemělo ani smysl používat 3 topné tyče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 15.09.2006, 07:19 »

Zkuste si to namalovat. Pokud bude střed "hvězdy" spojen se středním vodičem sítě, spadne výkon na 2/3 původního výkonu jak píše pan Fuksa.
Pokud střed nebude spojen na střední vodič sítě, spadne výkon na  méně než polovinu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 15.09.2006, 07:41 »

Je naprosto zásádní rozdíl, jestli bude připojený N vodič do středy hvězdy nebo ne. Pokud bude N vodič připojený, jsou to skutečně 2/3 výkonu. Pokud N vodič připojený nebude (u topných těles se obvykle nepřipojuje),  potom bude celkový výkon ještě o něco nižší, protože napětí 400V se rozdělí mezi dvě spirály, které mají být na 230V.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #4 kdy: 15.09.2006, 11:59 »

Trochu jsem to propočítal.
Příkon můžeme určít ze vztahu P = U*I. dále všichni jistě znají Ohmův zákon I = U/R. Pokud to převedeme, potom nám tedy vychází že P = U2/R nebo také R = U2/P. Pokud budeme předpokládát, že R, tedy ohmický odpor těles je konstantní, a známe celkový příkon těles, potom můžeme určit, jaký bude přibližný příkon po výpadku jedné fáze.
Uvedu příklad :
Víme, že celkový příkon tělesa je např. 6 kW, to je 2 kW na každé fázi. Ohmický odpor tělesa vypočítáme z výše uvedeného vzorce tj. 230*230/2000, vyjde nám 26,45 ohmu.
Po výpadku jedné fáze zůstanou v podstatě dvě tělesa zapojené sériově na 400V. Napětí se tedy rozdělí na 2* 200V.
No a dosazením spočítáme, že příkon jedné spirály bude 200*200/26,45 tj. 1512W, to celé dvakrát neboli 3024W, což něco málo přes polovinu původního příkonu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 15.09.2006, 12:41 »

Pan Hasala to počítá samozřejmě správně dle konkrétních hodnot. Ale protože zkoumáme pevně dané zařízení při pevně dané síti, tak se nám nakonec odpory zátěže a napětí musí při porovnání vykrátit.
Krásný algebraický příklad.
Při třech fázích je výkon P3=3*(Uf)na2/R
Při dvou fázích bez N je výkon P2=2*(Us*0,5)na2/R
pomocný vztah Us=Uf * odm(3)
Po dosazení do rovnice a podílem P2/P3 vyjde přesně 0,5.
P.S to Schwarz: Je to tak  :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.09.2006, 14:17 »

Tak jsem si taky přepočítal, měla by to být polovina. Panu Hasalovi to vyšlo "o něco" jinak proto, že uváděné napětí 230/400V není úplně přesně, při fázovém napětí 230V by sdružené mělo být 230*odmocnina3, to je asi 230*1,732, to je 398V.
Ale tak přesně to snad ani nejde změřit...
Přesnost půl procenta každý měřák nemá...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 15.09.2006, 14:36 »

Myslím si, že pro výpočet výkonu je nejrychlejší postup
Odpor jedné spirály R = xx (26,45 ohmů)
Odpor dvou spirál 2xR (52,9 ohmů)
Proud při 400V   400/52,9 = 7,56 A
Výkon při 400A   7,56x400 = 3024 W

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
« Odpověď #8 kdy: 15.09.2006, 16:01 »

Použil jsem konkrétní příklad hlavně kvůli lepšímu pochopení, proto jsem také popsal postup, jak jsem k tomuto výsledku došel.
Voltík sem, voltík tam :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.09.2006, 23:23 »

Pane Doležale, potvrzuji, také jsem si to počítal a takém jsem získal výsledek 1/2 původního výkonu. V praxi by, myslím si, mohl být výkon nepatrně vyšší než P/2, protože většina materiálů pro topné odpory má pozitivní závislost rezistivity na teplotě, tedy rovnovážný bod by tak měl být nepatrně výše nad P/2 (samozřejmě při napájení z napěťového zdroje). Pokud mám v úvaze chybu, prosím opravte mě.
Pane Schwarzi, je to sice nepodstatná prkotina, ale já osobně bych raději uvedl 231V/400V (400/sqrt(3)=230.9401076758503058 ) ,  ctím hodnotu sdruženého napětí :-) .
Jinak mě ještě napadá jeden problém : nebylo zde definováno, co je výpadek jedné fáze, zde je evidentně uvažováno úplné odpojení. mohou však nastat i jiné případy, např. spojení s N přes malou impedanci, nebo může nefukční fáze dostávat nějaké obecné napětí přes jiné spotřebiče. V takových případech se výpočet komplikuje a záleží na konkrétních podmínkách. K extrémnímu případu může dojít, kdy je mezi nefunkční fází a některou ze zbývajících zapojen 1f spotřebič značného příkonu. Pak se na jednom topném odporu může objevit napětí větší než fázové a pokud ten není dostatečně výkonově "předimenzován",  může dojít i k jeho přepálení.

   Kelbich Jan

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 16.09.2006, 16:33 »

Máte pane Kelbichu samozřejmě pravdu o tom, že v reálu to nebude, vzhledem k teplotní závislosti odporu, přesně polovina. Já jsem reagoval na to, že na začátku diskuse se meditovalo, v jakém poměru se změní výkony a začalo se počítat s určitými numerickými hodnotami. Z hlediska teoretické elektrotechnik y je však algebraický výpočet objektivnější, matematičtější a důkaznější. Například ukazuje, že nezáleží na velikosti napětí soustavy (samozřejmě 3fázové). Ale mohli bychom to "narovnat" tak, že v okamžiku 0 sec (v obou případech),  t.j. než se odpory zahřejí, to opravdu přesná polovina bude.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Edmund Pantůček
Pouze život máme doživotně, užívejme jej!
*
Offline Offline



Soudní znalec obor EMC a riziková analýza


« Odpověď #11 kdy: 19.09.2006, 20:20 »

a tím tyče brzo díky přetížení ztratí schopnost topit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.09.2006, 21:14 »

To: Pantůček
Přetížit by jste je mohl pouze zavěšením závaží o hmotnosti větším, než je jejich mechanická pevnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 22 dotazů.