Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Vysvětlíte mi základy napětí, proudu a vybíjení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vysvětlíte mi základy napětí, proudu a vybíjení?  (Přečteno 10605 krát)
Petr Fen Novák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.01.2016, 10:15 »

Chtel bych se ujistit, jestli rozumim spravne zakladu fungovani elektriky. Mam soucastku, ktera ma limity vstupniho napeti 6 a 20V. Pracovni napeti ma 5V. Znamena to, ze kdyz do zasuvky dam adapter napr. 12V (coz je v mezich vstupniho napeti),  tak na soucastce bude vsude 5V? Obsahuje tedy regulator napeti, ktery z az 20V udela 5V a zbytek se uvolni jako teplo?

Adapter do zasuvky ma na sobe napsano 12V/5A. Je nejake doporuceni ohledne velikosti privadeneho proudu? Chapu to tak, ze proud muze byl libovolny, soucastka si vzdy vezme jen tolik, kolik potrebuje. Pokud si bude chtit vzit vic, nez je dodavano, soucastka nemusi fungovat spravne. Takze vzdy je lepe dodavat vice napeti. Existuje doporuceni, o kolik vice? 10%? Nebo se nic nestane, kdyz soucastka s odberem 100mA bude napajena treba 10A?

Dejme tomu, ze bych misto zasuvky pouzil baterku. Chapu, ze s vybijenim baterky klesa vstupni napeti. Jak je to s proudem? Jak zjistim, kolik A je baterka schopna dodat? Kdyz bude baterka schopna dodavat 1A, bude si soucastka brat jen tech svych 100mA? Vydrzi tedy dele v provozu, nez soucastka s odberem 200mA?

Pokud bych na baterku pripojil vice, treba 5 soucastek, bude si kazda z nich brat 100mA, celkove tedy 500mA? A co kdyby baterka dokazala dodat jen 400mA? Budou fungovat prvni 4 soucastky a posledni ne, nebo nebude fungovat ani jedna, budou se postupne zapinat a vypinat?

Vim, ze toho je hodne. Jsem jen uzivatel elektriny, zadny expert. Uvitam i za nasmerovani na nejake materialy. Procital jsem ucebnice fyziky, jenze tam jsem nenasel odpovedi. Mozna plynou z toho, co tam je popsane, ale ja na to neprisel.
Zaznamenáno
Zbyněk Novák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 03.01.2016, 11:08 »

Pokud nepochopíte perfektně Ohmův a Kirchohofovy zákony tak to nikdy nepochopíte.
Taky je naprostá nutnost znát joulův zákon. A zákon zachování energie. a taky seriové a paralelní řazení odporů.
Citace
Adapter do zasuvky ma na sobe napsano 12V/5A. Je nejake doporuceni ohledne velikosti privadeneho proudu? Chapu to tak, ze proud muze byl libovolny, soucastka si vzdy vezme jen tolik, kolik potrebuje. Pokud si bude chtit vzit vic, nez je dodavano, soucastka nemusi fungovat spravne. Takze vzdy je lepe dodavat vice napeti. Existuje doporuceni, o kolik vice? 10%? Nebo se nic nestane, kdyz soucastka s odberem 100mA bude napajena treba 10A?
pokud je adapter do zásuvky 12V/5A. Tak to znamená, že na výstupu je napětí 12V.  Těch 5A co je tam napsáno to je jen jmenovitá hodnota. Tzn je to hodnota na kterou je dimenzováno.  Velikost proudu, která z něj poteče závisí právě na zmíněných zákonech. To se neví kolik tam poteče záleží, co je tam připojeno, ale dá se to vypočítat. Větší proud než těch 5A by ten adaptér  zahříval. A o dost větší proud by ten adaptér spálil.
Citace
Dejme tomu, ze bych misto zasuvky pouzil baterku. Chapu, ze s vybijenim baterky klesa vstupni napeti. Jak je to s proudem? Jak zjistim, kolik A je baterka schopna dodat? Kdyz bude baterka schopna dodavat 1A, bude si soucastka brat jen tech svych 100mA? Vydrzi tedy dele v provozu, nez soucastka s odberem 200mA?
Velikost proudu která poteče z baterky závisí zase na výpočtu z výše zmíněných zákonů. Velikost proudu z baterky je omezena existencí vnitřního odporu reálného zdroje (baterie).

Proud který bude odebírat součástka je dána opět výpočty výše zmíněných zákonů.
Citace
Pokud bych na baterku pripojil vice, treba 5 soucastek, bude si kazda z nich brat 100mA, celkove tedy 500mA? A co kdyby baterka dokazala dodat jen 400mA? Budou fungovat prvni 4 soucastky a posledni ne, nebo nebude fungovat ani jedna, budou se postupne zapinat a vypinat?
zase ty zákony zákon

Citace
Vim, ze toho je hodne. Jsem jen uzivatel elektriny, zadny expert. Uvitam i za nasmerovani na nejake materialy. Procital jsem ucebnice fyziky, jenze tam jsem nenasel odpovedi. Mozna plynou z toho, co tam je popsane, ale ja na to neprisel.

tohle je spíš forum pro praxi. Na teoretické otázky o základech doporučuju spíš forum Aldebaran. Tam mi pomohli neskutečně. Znát nazpaměť definice těch zákonů je k ničemu pokud člověk nepochopí k čemu ty zákony vlastně jsou.



Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.01.2016, 12:13 »

Ach jo.....v sedmé třídě základní školy je věnován celý rok na fyziku a pak to postupuje na všech typech školy. Vygooglete si učebnice a udělejte si doučování....

V příloze jsou jen některé základní lekce ze základní školy.

* Ohmuv zakon priklady.pdf (165.9 KB - staženo 879 krát.)
* 16 Ohmův zákon pro uzavřený obvod.pdf (63.05 KB - staženo 803 krát.)
* Výsledný odpor rezistorů příklady k procvičení.pdf (83.83 KB - staženo 1098 krát.)
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 03.01.2016, 13:04 »

Tohle musí být novoroční vtip, vždyť je to učivo základky.  Smích
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 03.01.2016, 18:33 »

Vtip to nebude, nedávno se mě na něco podobného ptal kolega strojař (dobrý odborník na strojařinu)

Takže taková obecná osvěta.

zařízení chce 5-20V DC 0,2A - zdroj pro toto zařízení musí mít výstupní napětí v rozsahu 5-20V DC a dodávat proud minimálně 0,2A spíše více, aby nedošlo ke zničení zdroje

pokud mám zdroj 12V DC 5A - tak tímto zdrojem mohu napájet jakekoli zařízení na napětí 12V DC, ale maximálně s proudem 5A spíše méně

Obecně - většina zařízení vyžaduje konkrétní hodnotu napětí 5V DC, 12V DC, 230V AC atd. pokud se tyto zařízení připojí na správné napětí odeberou si ze zdroje proud podle své potřeby (tak jak jsou navrženy) (zdroj musí být dostatečně silný).

To jaký proud (výkon) poteče spotřebičem, už závisí na tom co se nachází uvnitř (odpor, impedance zařízení). Jak psali kolegové učivo základní školy.

Co se týče chápaní, berte to jako vodu (velké zjednodušení) tlak je napětí a množství je proud. Připojím tenkou trubku ta bude mít pro vodu velký odpor a poteče z ní málo vody, ale čím větší tlak bude tím víc vody poteče. (tlustá trubka hodně vody) a spotřebič je třeba lopatkové kolo velké kolo potřebuje hodně vody malý tlak a nebo málo vody a velký tlak, aby se pohnulo.

Doufám, že mi kolegové prominou, ale skutečně občas pracuji s špičkovímy odborníky z řad technologů, stavařů, strojařů, ale v oblasti elektriky vědí jen to, že tluče a tu a tam jim prostě některé věci je potřeba přiblížit, pro nás je nepochopitelné, že někdo nezná Ohmův zákon, ale né všichni ho potřebují a hlavně starší kolegové jiných profesí už z toho vypadli.

Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Petr Fen Novák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.01.2016, 20:33 »

Takze pokud zarizeni chce 100mA, muzu ho pripojit na adapter oznaceny 5A a zarizeni si bude brat jen tech 100mA? Mohl bych tedy klidne pouzit adapter s oznacenim (teoreticky) 100A a vse by fungovalo, odber by byl jen tech 100mA?

A v pripade, ze by adapter daval napr. 500mA a zarizeni by vyzadovalo (napr.) 1A, tak by to mohlo fungovat, ale adapter by se dost prehrival, mozna i shorel?

Jeste bych rad vedel, jestli a jaky na to ma vliv delka vodice? U nekterych vyrobku, treba POE, se uvadi, ze dokazi dodavat konkretni proud do 100 metru. Takze po 100 metrech hodnota vedeneho proudu klesa? Da se to nejak spocitat?

Mohli byste mi jeste vysvetlit, jak je to s proudem u tech baterek? Nasel jsem, ze nektere pouzivaji oznaceni C rating, ktere udava "rychlost vybijeni",  tedy treba baterka s 2200mAh a C=20 dokaze davat proud 2200x20=44000mA. Jak to C ale zjistim u normalni baterky, kterou koupim treba v Tescu a to C na ni neni napsane?
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 03.01.2016, 21:21 »

Výkon zdroje musí byt dimenzovaný tak, aby dal dostatek energie do zátěže, pokud zátěž chce víc, než dá zdroj, tak se zdroj přetíží a shoří (může mít pojistku nebo ochranu),  pokud je zátěž menší, než zdroj tak si veme co potřebuje. Takže zdroj 100A bez problému napojí zátěž 0,1A, ale pokud bude zátěž chtít 150A, zdroj bude přetížen a pokud nezafunguje nějaká ochrana a nebo jistící prvek tak se zdroj zničí.

Nevím co je POE Úsměv,  ale délka vodiče ovlivňuje výstupní výkon kabelu, je to jako u té vody, čím delší hadice, tím menší tlak (průtok),  každý vodič má svůj odpor, čím je delší, tím je větší odpor a to je ten Ohmův zákon U=R*I U-napětí R-odpor I-proud. Když ho aplikuji na kabel, tak mi podstatě mi říká, kolik napětí mi ubude (ztratí) po cestě do zátěže. Pokud je úbytek napětí na kabelu příliš velký, tak zařízení nebude pracovat správně a nebo bude mít menší výkon než je požadováno.

Co se týče kouzelného C u baterie, tak to není nic jiného než Capacita, takže baterie 2200mAh pokud má v návodu psané vybíjení až 20C tak to je 2200mA*20 takže zní mohu brát 44A, aniž bych ji zničil. Pokud bych bral víc tak ji zkracuji deklarovanou životnost a nebo ji zničím. Stejně je to při nabíjení. Parametry nabíjení a vybíjení bych měl najít v návodu k bateriím.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.01.2016, 21:55 »


Mohli byste mi jeste vysvetlit, jak je to s proudem u tech baterek? Nasel jsem, ze nektere pouzivaji oznaceni C rating, ktere udava "rychlost vybijeni",  tedy treba baterka s 2200mAh a C=20 dokaze davat proud 2200x20=44000mA. Jak to C ale zjistim u normalni baterky, kterou koupim treba v Tescu a to C na ni neni napsane?

2200 mAh znamená, že baterku můžeme zatěžovat  proudem 2200 mA po dobu 1 hodiny
Krátkodobě může dát proud podle vnitřního odporu označeného jako C. Možná i těch 44 A, jenže ta charakteristik a není lineární a bude ten proud 44 A protékat na příklad jen 20 sekund.
Zjistíte jej zatížením proudem na příklad 10A a měřením napětí na svorkách baterky. Napětí naprázdno a napětí při zatížení dává určitý rozdíl napětí. Z těchto hodnot vypočteme hodnotu vnitřního odporu a hodnotu C.

Na příklad běžná baterka do auta má 44 Ah a při startu dává na příklad 450 A. Ale C se obvykle neudává, jen maximální proud.

Více je zcela polopaticky vysvětleno, včetně návodu na měřící metodu, na

http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?showme=clanky&idc=124
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Petr Fen Novák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.01.2016, 22:04 »

Super, moc jste mi pomohli! Dekuji.

P.s. POE jsem myslel Power Over Network. Pres ethernetovy kabel lze vest proud a tedy napajet treba sitovou IP kameru apod.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.01.2016, 10:41 »

Super, moc jste mi pomohli! Dekuji.

P.s. POE jsem myslel Power Over Network. Pres ethernetovy kabel lze vest proud a tedy napajet treba sitovou IP kameru apod.

EK při jeho průřezu a délkách nějaké velké výkony nepřivedeme. Je to otázka úbytků napětí na koncích u spotřebiče.... .i když vidím v praxi někdy velké odvážné řešení, až šílenosti. Již jsem také  viděl přes ethernetový kabel připojeno napájení 230V AC....."ajťaci mne někdy překvapují tvrzením, že sít jako sít a síťová karta jako síťový přívod. Záměna prostředků a cíle je někdy překvapivá..."
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.01.2016, 12:57 »

EK při jeho průřezu a délkách nějaké velké výkony nepřivedeme. Je to otázka úbytků napětí na koncích u spotřebiče.... .i když vidím v praxi někdy velké odvážné řešení, až šílenosti. Již jsem také  viděl přes ethernetový kabel připojeno napájení 230V AC....."ajťaci mne někdy překvapují tvrzením, že sít jako sít a síťová karta jako síťový přívod. Záměna prostředků a cíle je někdy překvapivá..."

Honzo, nevím jestli jsem Tě špatně nepochopil, ale POE znamená, že LAN port na LAN sitovém prvku je schopen dávat malé napětí s malým proudem po volných žílách LAN kabelu, možnosti jsou omezené. Existuje také Port POE+,  který je trochu výkonnější.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.086 sekund, 23 dotazů.