Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je toto svítidlo skutečně ochranná třída II?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je toto svítidlo skutečně ochranná třída II?  (Přečteno 11881 krát)
Jaromír Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.12.2015, 20:08 »

Odpovídá podle vás takto provedená celokovová lampička skutečně (může odpovídat) spotřebiči s dvojitou izolací?

Je to poprvé, co se mi do rukou dostalo kovové svítidlo, které by mělo být připojeno pouze dvouvodičově.
Není to žádné noname svítidlo, symbol dvojité izolace je jak na štítku svítidla, tak na krabici. Dokonce je uvnitř svítidla šroubek, který by mě standardně navedl k připojení PE.


* IMG_20151230_200123.jpg (1455.57 KB, 3264x2448 - prohlédnuto 1015 krát.)

* IMG_20151230_200140.jpg (862.1 KB, 3264x2448 - prohlédnuto 815 krát.)

* IMG_20151230_200201.jpg (1363.94 KB, 3264x2448 - prohlédnuto 830 krát.)
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 30.12.2015, 23:27 »

Pokud je ve spotřebiči třídy II nějaký "zemnicí šroub" nebo podobná svorka, působí to minimálně podivně až podezřele.
Kovové svítidlo se dá udělat tak, aby splnilo požadavek na dvojitou izolaci s potřebnou napěťovou pevností.
Může existovat více variant a ten zemnicí šroubek může být využit u nějakého provedení s nějakým elektronickým spínačem a to už nemusí být prodáváno jako II.

Plechové přímotopné panely také jsou s ochranou ve třídě II. A už jsem zažil nebezpečné napětí na krytu, když se u staršího provedení St. Elt. někomu podařilo dovnitř vhodit pětikačku.
Proto tomu je vaše svítidlo naprosto v pohodě...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 31.12.2015, 09:52 »

Podle všeho splňuje podmínky třídy II. Ostatně vaše vrtačka nejspíš taky a pochybuju, že má upínací hlavu z plastu.

Žádný šroubek, na který bych připojil PE tam nevidím.

Firma EGLO jsou podle všeho nejvíc designeři, pak teprve elektrikáři. To je, jako byste sháněl pořádný hodinky a nakonec si je koupil u Diesela. Z venku pěkný, ale uvnitř ...
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 31.12.2015, 10:37 »

Coby laik se optám zdali jsou vodiče se základní izolací v dotyku s kovovým krytem znamením třídy II.?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 31.12.2015, 10:45 »

Coby laik se optám zdali jsou vodiče se základní izolací v dotyku s kovovým krytem znamením třídy II.?
Že by to mělo nějaký speciální izolační lak?
Ono to v tomto případě je asi podle hesla "co oči nevidí, to srdce nebolí",  takže když neuvidím že se mi ten vodič dostal pod šroub, kterým se připevňuje kryt k držáku, budu věřit, že se tam neskřípnul...
Takže úplně ideální bez chyb to asi nebude
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 31.12.2015, 10:46 »

Záleží, zda to prošlo napěťovou zkouškou 2,5kV (nebo 4kV? teď nevím ...).
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 31.12.2015, 10:50 »

Pokud výrobce uvádí že jde o spotřebič tř. II, nemám důvod toto rozporovat a zbytečně se v tom šťourat.  
Česky ubohé je to neustálé vymýšlení něčeho, co už je vlastně dávno vymyšlené.
Rovněž nikde nevidím PE svorku.
Nebo je někde u matičky symbol uvádějící místo připojení PE?


Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 31.12.2015, 14:28 »

Pokud výrobce uvádí že jde o spotřebič tř. II, nemám důvod toto rozporovat a zbytečně se v tom šťourat.  
Česky ubohé je to neustálé vymýšlení něčeho, co už je vlastně dávno vymyšlené.
Rovněž nikde nevidím PE svorku.
Nebo je někde u matičky symbol uvádějící místo připojení PE?




Ano, ještě zde zanechává i CE a svoji adresu firmy, neboli svoji značku standartu.
Nenapadlo by mne se v tom hrabat. Při revizích jsem zrevidoval stovky podobných
lampiček třídy II v kovovém provedení.
K čemu má sloužit uvedená otázka?
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 31.12.2015, 14:43 »

Coby laik se optám zdali jsou vodiče se základní izolací v dotyku s kovovým krytem znamením třídy II.?
Řekl bych, že opravdu existuje pochybnost o dodržení požadavků na tř.ochrany II. a to na základě čl. 5.3.1.3 ČSN EN 60598-1 ed. 6:
U svítidel třídy ochrany II, kde vnitřní zapojení zahrnuje živý vodič dotýkající se za normálních provozních podmínek přístupných kovových částí, musí izolace alespoň v místě dotyku vyhovovat požadavkům na dvojitou nebo zesílenou izolaci odpovídající napěťovému namáhání, například použitím stíněných kabelů nebo návleček

Pokud výrobce uvádí že jde o spotřebič tř. II, nemám důvod toto rozporovat a zbytečně se v tom šťourat. 

Nenapadlo by mne se v tom hrabat. Při revizích jsem zrevidoval stovky podobných
lampiček třídy II v kovovém provedení.
Není samozřejmě povinnost se v tom šťourat, ale nikdo přece uživatelům nemůže zakazovat ověřování bezpečnosti výrobků nad rámec povinností. Označení CE a kontakt na výrobce přece závadu nedělá neviditelnou. Naopak; adresu na výrobce vnímám jako kontakt, který má uživatel použít v případě zjištěných pochybností.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 31.12.2015, 15:11 »

Citace
Pokud výrobce uvádí že jde o spotřebič tř. II, nemám důvod toto rozporovat a zbytečně se v tom šťourat. 

Pokud to má čitelný štítek, je to výrobek tak proč v tom hrabat ? Nerozhodný
Pokud by se něco stalo, bude za to popotahován výrobce. tanecek
V praxi mě prošlo rukami desítky takových lampiček, světel a podobně....pok ud mají štítek čitelný, neřeším...Horš í jak nemají štítek, tam se u toho zastavuji a pak to řeším, buď vyloučením, nebo měřením.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 31.12.2015, 15:27 »

Jelikož maloobchodně prodávám, lépe řečeno prodával jsem svítidla od r. 1994 prošly  mi rukama asi všechny na trhu běžně dostupné značky svítidel. Nechci Eglo nijak protěžovat, ale je to osvědčená značka, kterou znám od začátku svého prodeje a jedná se o lepší standard, což se o mnoha ostatních značkách říci nedá. Taky jich hodně zaniklo. U Egla bych vyzvedl stabilní  úroveň kvality a komunikace v případě reklamace nebo dodání náhradního dílu . A hlavně, že jejich výrobky jdou snadno instalovat.  Zajisté jste se setkali se svítidly nejmenované severské převážně nábytkářské firmy, u kterých je někdy montáž na mašli a o bezpečnosti by se zajisté dalo polemizovat více než u Egla. Ale vysvětlete to ženské, která vidí prvně cenu a design a ostatní jí nezajímá. Už vůbec nebudu komentovat různé výrobky z Polska. Stejně vše,  snad krom Orionu pana Molecze z Rakouska (a to si nejsem zcela jistý) pochází z Číny a je jen na firmě, co je pod svojí značkou ochotna prodávat.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 31.12.2015, 15:59 »

Se kolikrát séřeme s pevnými rozvody a pak tam klidně připojíme kde co, osobně jsem byl učen tak, že druhá třída znamená dvojitou vrstvu izolace od "krytu",  v podstatě článek od Radima.
Zaznamenáno
Jaromír Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.12.2015, 16:42 »

Děkuji za reakce pánové. Lampička je pro mou potřebu, a jak jsem psal, je to poprvé, kdy se mi dostalo do rukou kovové bez svorky PE a prostě jsem chtěl znát názor zkušenějších.
Šroubek který jsem měl na mysli je vidět na první fotce, není označen PE (kdyby byl, nepokládám k tomu žádné otázky),  ale dle provedení zkrátka vypadá jako přesně pro tuto potřebu, nemá tam totiž žádnou jinou funkci.
S kovovým krytem lampičky je v kontaktu vodič, který má svou základní izolaci a pak ještě smršťovací bužírku, mě se jen nezdálo, že toto je dostatečně zesílená izolace, aby splňovala předmět třídy II.
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 31.12.2015, 20:40 »

Mám svítidlo v podobném provedení doma. Při kontrole bych se v provedení nerýpal, sám pro sebe jsem ovšem dvouvodičovou šňůru nahradil třívodičovou a lampičku ukostřil. Pro zákazníka bych to ovšem udělat nemohl, byl by to neoprávněný zásah do výrobku, a RT by ukostření dokonce měl napadnout jako závadu a to vážnou, jenže já se mám rád a prodřených a vypálených izolací, které umožnily dotyk vodiče s kostrou zařízení, jsem už v životě viděl spoustu. Jsou ovšem na trhu daleko horší věci, než to co je na fotografii, nebál bych se toho.
Tuším Trevos prodával svého času zářivkové svítidlo, které se lišilo pouze štítkem, jedno bylo II a chyběl šroubek na kostření, druhé I a šroubek tam byl, závit pro šroubek byl v obou. Bez štítku se nedalo poznat, které provedení to je. Jenže to svítidlo mělo kovový pouze vnitřek, vnější obal byl plast.
Zaznamenáno
Jaromír Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 01.01.2016, 10:01 »

Také jsem uvažoval, že raději předělám na 3 vodiče, chápu, že po zákazníka to takto nelze, ale toto řešení se mi zkrátka nelíbí.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je časový spinač do zásuvky opravdu spotřebičem tř.II.?
 Může mít spotřebič třídy II. třížilový přívod?
 Musí být koncovka spotřebiče třídy II. neoddělitelně spojena se spotřebičem?
 Proč má napaječ k notebooku 3 žilový přívod ?
 Je svietidlo s kombináciou ochrán I. a II. triedy v súlade s normou a bezpečné ?
 Víte, že spotřebiče I. třídy mohou být zároveň i trochu II.třídy?
 Které sílové kabely vyhoví třídě reakce na oheň B2ca, s1, d0 ?
 Existuje srovnávací test PO třídy I a I+II?
 Může být v části spotřebiče ochrana tř. I a v další ochrana tř.II?
 Může být skříň chladničky považována za neživou část s ochranou ve třídě II?
 Do jaké třídy ochrany patří prodlužovací přívod 230V (třížilový)?
 Do jaké třídy ochrany patří zařízení se základní izolací a bez PE?
 Proč má pájka 3 vodiče přitom je to třída 2?
 Je prodlužovací přívod zařízení II. třídy?
 Můžete uvést nějaký konkrétní příklad spotřebiče třídy ochrany III?
 Jak se u spotřebičů stanovuje třída ochrany?
 Víte, jak může někdo označit svítidlo II. třídy?
 Je klasický prodlužovací přívod 230V třída ochrany I nebo II?
 Jsou v Rusku stejné třídy ochran jako u nás?
 Jak urcim tridu zdroje k notebooku, routeru?
 Může být stolní lampa s kovovým tělem připojena pouze dvěma vodiči?
 Může být zařízení třídy II. v kovovém rámu?
 Může být v koupelně v paneláku infrazářič tř. I bez vodiče PE?
 #Z50: Do které třídy patří elektrický předmět, určený pro připojení na mn?
 Klasifikace spotřebičů známá, neznámá

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.