Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Nevíte někdo proč mi pořád praskají žárovky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nevíte někdo proč mi pořád praskají žárovky?  (Přečteno 52548 krát)
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.09.2006, 12:25 »

Nemáte nějaké zkušenosti s neustálým praskáním žárovek?
(230V ,40W, závit E16, reflektorek)

Bydlím v novém bytě s jednofázovým přívodem a od nainstalování lustrů do dvou pokojů nám každý týden praskne žárovka. V osvětlení nad kuchyňskou linkou máme žárovky stejné a za 3 roky prskla pouze jedna. Žárovky praskají pouze ve dvou konkrétních lustrech. (výrobců žárovek jsme už vyzkoušeli více). Mám elektrotechnic ké vzdělání ale tohle je na mě trochu moc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 25.09.2006, 12:51 »

Žárovka má za studena malý odpor, při zapnutí se ohřeje a odpor se zmenší. Z toho tak trochu plyne to, co stálo za prověření:
- jak často se žárovka zapíná a vypíná? časté zapínání snižuje životnost žárovek
- není možné, že by byl nějaký problém s přívodem, jiskření, přerušování,...? "poblikávání" žárovkám dost vadí.
- kdy nejčastěji žárovky svítí? Není možné, že by právě v době, kdy svítí lustr a "problémem" bylo někde v domě zapnuto nějaké zařízení s větším odběrem, které může při zvýšené impedanci středního vodiče (N, příp. PEN) "rozhodit" symetrii napájení a zatímco z zatížené fázi napětí klesne, u vás stoupne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.09.2006, 13:14 »

Bydlíme v jakémsi činžáku kde jsou 4 byty a všechny mají jednofázový přívod takže v celém domu není žádné zařízení na 400V. Žárovky prasknou vždy při zapnutí a myslím že ani frekvence zapínání a vypínání není nijak velká. Záhadou zůstává proč to dělají pouze dva lustry jinak ostatní žárovky máme snad původní co jsme se nastěhovali. Napadlo mě ještě jestli nevině namohou být lustry. Třeba by se v nich mohly žárovky nadměrně zahřívat nebo já už opravdu nevím. A taky mě napadlo jestli má smysl se obrátit na obec ( byt máme v pronájmu) aby nám poslali někoho na proměření elektroinstala ce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.09.2006, 13:16 »

Ještě malý dodatek: Ostatní obyvatelé uvedeného domu žádné problémy nemají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 25.09.2006, 13:33 »

Domnívám se, že jste koupil žárovky z vadné série. Kupte si jednu opravdu kvalitní (značkovou) žárovku, alespoň na 240V.

Nehledejte závadu v lustru! Závada na lustru není technicky možná. K přepálení vlákna žárovky dochází pravděpodobně vyšším napětím v síti v momentě zapnutí, což může být váš případ.   ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.09.2006, 13:48 »

To p.Beláň:
Žárovek jsme vyzkoušeli minimálně pět výrobců. Radíte mi abych nehledal problém v lustru ale mám 4 žárovky v kuchyni které tam jsou již tři roky a fungují bez problému a při tom je celá instalace na jedné fázi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 25.09.2006, 15:57 »

Na 99,999999% bych v tomto případě také viděl příčinu častého praskání žárovek díky jejich nadměrnému zahřívání. Nevím, co je to za lustr, ale špatný odvod tepla z okolí žárovky její životnost dost zásadně zkracuje. Stálo by za zkoušku instalovat do krabičky pod spínač stmívač, např.: http://www.elkoep.com/CZ/vyrobky/smr-s.htm a s jeho pomocí mimo jiné lustry nesvítit úplně naplno. Navíc "pomalejší" rozsvěcování žárovky také značně šetří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.09.2006, 16:54 »

Na zkoušku jsem jeden lustr osadil žárovkami ve tvaru svíčky (nejsou to ty reflektorky) a uvidím jak dlouho vydrží, už fungují asi týden. Ještě dodám že každá vadná žárovka ná v závitu vypálenou malou dirku, což se u klasických prasklých žárovek myslím nestává (bývá jen přepálené vlákno).
Děkuji všem za příspěvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.09.2006, 20:49 »

To: Lebduška

Myslím, že tím problémem je nekvalitní spojení v patici žárovky, vzniku přechodového odporu, silnému zahřátí v místě dotyku N-pólu, propálení závitu, ztrátě vakua a následnému shoření vlákna žárovky. Podívejte se na patice, na plochu a napružení kontaktu, doléhajícího na závit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 25.09.2006, 21:49 »

To Janča: Proudem 180mA? Předpokládám, že kdyby tam jinak jiskřil oblouček a žárovka tím pádem značně "mihotala",  asi by si toho pan Lebduška všiml. Navíc by ty žárovky nepraskaly klasicky ale v popelnici by končily uvnitř bíle začouzené od shořelého vlákna - snad i to by nám zde bylo sděleno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 25.09.2006, 21:55 »

Já bych to viděl na žárovku ošizenou na plechu patice a že se dírka vypálí nadproudem při "prdnutí" vlákna. Zajímal by mne výrobce, že by noname ? A toho lustru taky.  Tu dírku si jinak než hrbatý závit či zoxydovanou mosaz si neumím vysvětlit.
P.S A jak vypadá objímka naproti té dírce v patici, jsou tam nějaké stopy po obloučku ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 25.09.2006, 22:02 »

Já bych to viděl asi taky tak jako pan Janča že dochází k miniaturnímu jiskření někde v té objímce až se propálí dirka. Jak jsem už psal, výrobců už jsme vyzkoušeli několik PHILIPS,OSRAM ale i méně známé jako GLOBO atd. Myslím že bude něco s těmi lustry.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lebduška
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 25.09.2006, 22:23 »

Ještě k dotazu pana Doležala: Výrobce lustru bohužel nevím. Jsou to takové ty moderní se třemi reflektorky dokola nebo ve tvaru vlnovky. Objímka je uvnitř očouzená (asi to není ten správný výraz ale vystihuje stav objímky).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 26.09.2006, 00:36 »

Zřejmě bude nějaký problém s těmi objímkami. Určitě by neměly být zevnitř opálené, to není normální. Zřejmě skutečně mají malou styčnou plochu a ty žárovky se díky tomu "propalují".
Pokud je to možné, pokuste se ty objímky vyměnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 26.09.2006, 07:43 »

Skoro se divím, že mě tu nikdo nepřipomněl jeden překlep:"...Žárovka má za studena malý odpor, při zapnutí se ohřeje a odpor se zmenší...."
Samozřejmě, že se odpor žárovky po zahřátí zvětší a proud se zmenší!
Pokud je někde na objímce vadné žárovky vypálená dírka, stává se to u objímek, kde je jen takový malý kontakt z boku na "závit" na žárovce. Někdy je to tak divně vytvarované, že se dotýká opravdu jen na malém bodu a po ohřátí se  teplem uvolňuje a kontakt se zhoršuje. Postupně se to tam opálí a při zvýšeném proudu při přepálení žárovky se to tam může propálit úplně.
Zajímavé by bylo podívat se na žárovku po několika dnech provozu ještě před tím, než praskne,jestli tam bude opálená "stopa".
Že žárovka praská nejčastěji při zapnutí, to plyne z toho, že má při zapnutí nejmenší odpor a odebírá největší proud.
Kontrolní otázka - jestlipak víte, co to je termistor NTC? Termistor, který má menší odpor při větší teplotě.
Praskaly nám v práci jisté signalizační žárovky, v naprosté většině při zapnutí. Pak jedno technické pracoviště zkusilo dát do přívodu termistor. To úplně na žárovce vidíte jako kdyby se rozsvítila pomalu. A vydrží...
Ovšem nedoporučuji doma příliš experimentovat, v některých svítidlech si neumím představit jak a kam by se termistor dal, aby to vyhovělo z hlediska požární bezpečnosti. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 26.09.2006, 10:55 »

To Schwarz:  Abych pravdu řekl, jen jsem váš příspěvek přelétl očima a zaregistroval zmínku o odporu. Protože to je pravda, tak do hloubky jsem nečetl, možná ani ostatní.
Jen bych přidal poznámku pro amatéry: Na mechaniku vlákna, které je vinuto do miniaturní spirálky, má právě vliv ten "nárazový, studený" proud. Spirálka tvoří cívku a jednotlivé závity mají snahu přiskočit k sobě a tím se vlákno přetrhne, tak jak bylo již psáno, při zapnutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 26.09.2006, 12:35 »

zoxydovanou mosaz
Omlouvám se češtinářům, napsal jsem to mechanicky od kyslíku OXYGENIUM, patří zoxidovaná
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 26.09.2006, 17:05 »

 Úsměv Úsměv Úsměv
Příčinou by mohla být Bursíkova pomsta. Žárovky spotřebovávají spoustu nezelené energie. Doporučuji přejít na zářivky.
 Úsměv Smích Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.