Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze osadit světla nad bazénem do výšky 210cm když budou SELV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze osadit světla nad bazénem do výšky 210cm když budou SELV?  (Přečteno 7217 krát)
tom63
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.11.2015, 09:24 »

Byl jsem požádán o kompletaci elektriky u bazenu v rodiném domě ve sklepě.
Rozvody tam tahal někdo jiný asi před 6 lety.
Vývody na světla u dělal v zoně 1 ve sníženém podhledu ze sadrokartonu 210cm vysoko a asi 30 cm střed světla od bazénu.
Norma říká min. výška 250cm, lze světla přesto osadit?
Světla budou určena do tohoto prostředí s IP 44 zapuštěná do sádrokartonu a napájena selv zdrojem, ale nastává další problem rozvody jsou provedeny 3*1,5 CYKY a tím pádem nemohu dát zdroj do rozvodny vdálené asi 10m + rozvody světel dalších 10m, světel bude 14 kusu po 12V a 0,5A a podle mého výpočtu na 7A s 12V vychází kabel 6mm2, ale je tam už 1,5mm2.

Co dát selv do podhledu a přidělat ho ke stropu v podhledu, ale bude to opět pod 250cm v zoně 1 nebo limit 250cm v zoně 1 ruší podhled ze sádrokartonu jako strop na tych 210m?
Jeden vývod světla ten co tahal elektriku udělal nad vchod do bazenu, takže když stojím ve vodě tak si šáhnu na tělo světla, to by nemělo být přeci? Na ostatní světla se dá šáhnout rukou když stojím na podlaze.
Lidi od Husky co montovali centrální vysavač vyvedli zásuvku v zoně 1 sic 30cm nad podlahou, ale zásuvka se spíná 24V AC a to v zoně 1 nemá co dělat.
Další pracovníci co dělali ovládání markýz a žaluzií opět vyvedli vypínač pro ovládání v zoně 1, ten tam nemá opět co dělat.
V zoně 1 v sadrokartonu jsou rozvody vzduchotechnik y a vývody by měly mít mřížky kovové, ty by se podle normy měly pospojit zemí nebo tam dát raději plastové, opět na mřížky se dá šáhnout rukou když stojí na podlaze.
Zásuvky a vypínače pro světla jsou jsou více jak 2metry za zonou 0 ( to je i tedy za zonou 1) bych osadil v provedení IP44.
Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 08.11.2015, 12:56 »

Pročítám ten váš příspěvek a po pravdě, řešitelné je snad jen to osazení přístroji v zóně 2. To určuje tabulka 702.1, pokud jde tedy o bazén bez čištění proudem vody, mělo by vám stačit krytí IP X2, při čištění proudem vody IP X5.

Podle toho vašeho popisu jde o názorný příklad, kdy je projekt sprosté slovo, každý kutil si vnese na stavbu svoji myšlenku a dojmy a pak to podle toho vypadá. Kabeláž ve stropě už asi těžko vyměníte, ovládání žaluzií v obložené stěně těžko předěláte a donutit Husky k odstranění husarského kousku bude už také nemožné.
S největší pravděpodobnos tí vás ve finále investor označí za potížistu. Na vašem místě bych s ním v klidu jednotlivé body prošel, vysvětlil obsah ČSN EN 33 2000-7 -702, a pak se ho v klidu zeptal, zda to chce přesekat nebo jestli máte hrdě odkráčet středem. 
Jakákoliv třetí varianta bude pro vás krajně riziková.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 08.11.2015, 13:55 »

To se řeší opravdu včas  zle  Možná by bylo zajímavé vědět, kolikátý jste v pořadí. Podle mé zkušenosti to montér pos...e a pak se pozve první, kdo je ochoten to po nich dodělat=zachánit to, co většinou bez sekání nejde.

Zrovna v takovém náročném prostředí, bych byl rovněž náročný, obvzvlášť pokud máme speciální normu pouze pro tyto prostory. Jakákoliv úleva, je na úkor bezpečnosti. Plně souhlasím s Radkem Červeným co se projektu i řešení týká.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.11.2015, 14:08 »

Len poopravim aj ked je to bez cistenia vody, musi byt min. IPx4 a ked s cistenim tak IP X5. Neviem ako je ten priestor velky, ale norma 7-702 hovori, ze pokial je to mala plavaren ktora neobsahuje zonu2 tak je dovolene instalovat do zony 1 spinace a zasuvky za tychto podmienok:
Treba ich nainstalovat mimo dosahu ruky od hranice zony 0 (1,25m)
a aspom 30 cm nad podlahou, a bude zabezpecena ochrana identicky ako v zone 2. Samozrejme kryty musia byt nevodive.
Svietidla do 50 V ac, ktore musia mat navyse kryt v triede ochrany II.
V zone 1 je dovolene instalovat len svorkovnice krabicky pre selv. A ked nieco napajame so selv 12 V tak napajanie musi byt v izolovanej skrine triedy II, chranene cez prudovy chranic, a poklop by sa mal otvarat len za pomoci nastroja pri ktorom sa odpoja pracovne vodice.  Ci Vam z toho daco pasuje to neviem, mozno ze tie svetla su v poho iba to napajanie toho zdroja by som dal cez chranic, dal by som to do nejakej izolovanej skrinky v servisnom otvore do sadrokartonu, ktory sa dal otvorit iba nastrojom a myslim ze by stym problem nebol.
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 08.11.2015, 14:35 »

Kromě technického pohledu na problematiku bych si dovolil pár slov z hlediska legislativy.

Pokud jako elektrikář nebudete postupovat podle projektu, ale uděláte to podle přání investora a uděláte to "méně bezpečné než požaduje norma",  mohl byste mít velmi nepříjemné starosti kdyby se cokoliv stalo.
A pokud byste to dělal jako osoba bez "oficiální elektrokvalifi kace",  mohl byste mít ještě nějaký problém navíc.

Postupoval bych přesně jak napsal v závěru příspěvku Radek.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
tom63
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.11.2015, 15:01 »

Jsem si to myslel, že je to kromě zásuvek a vypínaču je to špatně. Nic tam na rozměry v zoně 1 nesedí. Investor mi tvrdí, že je vše podle projektu. Projekt jsem tedy neviděl, ale doporučil jsemu at dá projektanta tedy soudu za zmařené investice, když mu navrhl tak nízký strop. Praxi v elektro mám 20let a nějak mi to nesedělo, tak jsem se chtěl poradit s někým kdo malý bazen ze zonou 1 už dělal. Je možná pravdou ,  že bych mohl být několikátý v pořadí. Když jsem se ptal proč mě nekontaktoval dřív aby se to předělalo ve stabě, tak mi řekl že žil v dobré víře kdo to tahal a projektoval. Je mi ho dost líto jako kamarada, ale asi budu špatný když mu to odmítnu udělat. Jsem mu vysvětloval že je to špatně a muže s velkou pravděpodobnos tí dojít k urazu nebo umrti el.proudem, nevím jestli to jako laik pochopil dostatečně. Já do vězení nechci.Dnes večer mám s ním schuzku, tak uvidíme. Děkuji všem pánové, jestli má někdo další názor at prosím napíše.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je třeba oznámeni na ITI některých některých elektr. zařízení v bazénů?
 Jaké mám použít svítidla pro osvětlení okolí bazénu?
 Ako v bazéne zabezpečiť SELV?
 Poraďte mi prosím pneumatický vypínač protiproudu k bazénu ...
 Lze provozovat krytý plavecký bazen bez elektrikáře?
 Jaké je potřeba vedení pro přívod k bazénovému čerpadlu?
 Jaký průřez přivést pro bazén?
 Je povoleno u plaveckých bazénů a jiných nádrží používat odbočovací krabice?
 Jaký typ trafa použít pro LED u bazénu?
 Pokud je bazén na střeše RD stačí, když je v ochranném pásmu jímačů?
 Jak daleko musí být umístěn bazén od hromosvodu?
 Může být lustr umístěn nad bázenem, aniž by měl nějaké krytí?
 Co ještě může u bazénu způsobovat rozdíl napětí cca 2V?
 Jak určit co je bazén a co vana?
 Jak mám posuzovat el.zařízení závěsného protiproudu?
 privátní bazén a elektrika?
 IN-EL: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou, v saunách, bazénech a fo
 Co jsou vířivky z pohledu elektrotechnických norem vany nebo bazény?
 Jaké předpisy řeší rekonstrukci osvětlení schodů do plaveckého bazénu?
 Musí stykač pro spínání filtrace k bazénu odpínat L i N?
 Ake boli podmienky pripojenia masážnych vaní v roku 1989?
 Kde umístit šachtu pro filtraci zahradního bazénu?
 Jak a kam nejlépe umístit čidlo teploty bazénové vody?
 Lze instalovat rozvod elektřiny na plovoucím molu?
 Je bezpečnější zapojit LED osvětlení u bazénu ještě za oddělovací trafo?
 Je bezpečné zapojit venkovní nafukovací vířivku bez proudového chrániče?
 Poradíte s typem bazénového/jezírkového svítidla?
 Jak správně uložit zemnicí pásek u bazénu?
 Je nutný prúdový chránič na bazénové 12V LED svetlá?
 Jak posoudit zónu u bazénu pod úrovní terénu?
 Může pod bazénem vést zemnící pásek hromosvodu?
 Vie niekto poradiť normy pre fontány platné pred rokom 2000?
 KNIHA: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou ...
 Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech
 Dle jaké ČSN navrhovat elektroinstalaci kolem rybářských sádek?
 Opravdu bazénový bezdrátový alarm zachraňuje životy?
 Jak nejlépe instalovat oběhové bazénové DC čerpadlo?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 23 dotazů.