Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zrevidujete protažení přívodu venkovní terasy z vnitřního obvodu?  (Přečteno 15581 krát)
Petr B.
« kdy: 04.09.2015, 10:45 »



Máme v plánu dotáhnout si osvětlení (celkem 3x okruhy se samostatným vypínačem) a 3x venkovní zásuvku na zastřešenou venkovní terasu a přístřešek za domem (oboje navazuje na rodinný dům - společná stěna).
Náš známý elektrikář (touto dobou už v důchodu),  který nám ten rozvod bude natahovat, se chce "napíchnout" na existující 16A zásuvkový okruh z nejbližší zásuvky (přes zeď),  protože rozvaděč je na opačné straně domu a natažení samostatného okruhu by znamenalo rozsekat polovinu domu vč. obkladů atd.

Elektrikář říká, že to sice není podle normy, ale že to ničemu nevadí.
Tak jak tak mám v plánu nechat udělat si k tomu revizi už kvůli pojišťovně a protože jsem na tyhle věci dost pedant.
Co mě trochu trápí je obava, zda takto provedená elektroinstala ce tou revizí vůbec projde, jde mi hlavně o kombinaci světla / zásuvky na zásuvkovém okruhu (tuším že norma povoluje jen 1x světlo na zásuvkovém a naopak, na druhou stranu je ta norma závazná nebo jen doporučující?).

Ještě pro doplnění - celá venkovní instalace má být přes samostatný proudový chránič a světla navíc ještě přes samostatný 3A jistič, vše až za zásuvkou odkud se bude napojovat.
Tohle je zřejmě v pořádku, tady našemu známému věřím, mám jen obavu ohledně té revize a napojení celého tohoto do zásuvkového okruhu namísto do rozvaděče.

Otázka tedy zní - projde to revizí (i přesto, že je to proti doporučující normě ale jinak z hlediska bezpečnosti zřejmě v pořádku) nebo je nezbytně nutné sekat až do rozvaděče dva nové okruhy (světelný a zásuvkový)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.09.2015, 11:37 »

Chranic az za zasuvkou z ktorej to bude napojene ? Cize zasuvka nie je na chranici a zrejme je zapojena dvojvodicovo ? Najvacsi problem bude asi s rozdelenim PEN na PE a N v malej rozvodnici, kde planujete dat chranic a istic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.09.2015, 11:58 »

Revízia je predovšetkým o samotnej bezpečnosti. Funkčnosť a komfort nasleduje za ňou.
Na začiatok len toľko, že si možno pomiešate 16A zásuvky s 10A vypínačmi, pravdepodobne znížite prierez vodičov a o parametroch siete na konci vzhľadom na istenie sa tu asi tiež veľa nedozvieme.
Na druhej strane som presvedčený, že prijateľné, hoci aj neštandardné riešenie sa vždy nájde, stačí tomu venovať viac času, a nečakať od rozvodov v RD techno-párty pod prístreškom.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.09.2015, 11:58 »

Vždy existuje několik řešení a to včetně špatných a dobrých.
Jediné co mohu doporučit je, aby jste se se známým rozloučili a raději si našli někoho, kdo bude vědět, že jím provedená instalace nejen že projde revizí, ale bude provedena korektně a v souladu s předpisy, čímž nebudete muset pokládat tak, promiňte, stupidní otázky kde si protiřečíte. Píšete, že jste dost pedant a na druhou stranu se chcete ujistit, že řešení o kterém si myslíte že není zcela korektní, projde revizí.

Důvod mého vyjádření je ten, že určitě existuje i jiné řešení. Například v blízkosti zásuvky ze které se chce váš známí napojit určitě bude existovat i světelný okruh.

Elektrikář říká, že to sice není podle normy, ale že to ničemu nevadí.

To je výrok hodný ocenění.

Zkuste popřemýšlet společně s elektrikářem a určitě naleznete i jiná řešení Vašeho problému. Neberte to prosím jak napadání či rýpání ale jako dobře míněnou radu. To zda nějaké řešení je či není korektní a zda to je vše tak jak má být a projde to revizí nelze říci od stolu. To je třeba zhodnotit na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.09.2015, 12:25 »

No, ono záleží, co na tom zásuvkovým okruhu všechno je... Smí tam být 10 zásuvek, pokud je jich tam max. 7, je to třívodičově a za chráničem, tak zásuvky nebudou problém.

Světla... Na světelným okruhu jsou jenom omezení velikostí jističe a průřezem, pokud se se světly vejdete do odpovídajícího zatížení, není problém. Pokud jsou poblíž dveče ven, určitě je u nich nějaká lucerna,,  vypínač,... a naní problém se napíchnout tam.

A pokud nechcete rozbombardovat celý dům, tak chránička v zemi kolem domu by taky někdy mohla být řešení.... Doma tak krmím pergolu od dveří, 5x1,5 + 3x2,5 a je to pořešeno i s ovládáním světel zevnitř...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.09.2015, 12:53 »

Ako vzdy, su riesenia prisne podla noriem, kde to bude drahsie a viac stavebnych uprav a su riesenia, kde by to Dezo vytiahol pred chatrc dvojlinkou 2 x 0.35mm2, ktoru nasiel na smetisku. Potom vela kompromisov medzi tym, je len na vas, akou cestou sa vydate.

Ide vam o celkovu a poziarnu bezpecnost alebo vam staci peciatka od revizaka kvoli poisteniu ?  Kolko do toho ste ochotny investovat ? Zaplatite projektanta, montera aj revizaka ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
PetrB920
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.09.2015, 13:11 »

- Jiří Buben: omlouvám se, že jsem položil stupidní dotaz

- Jiří Buben: nevím kde přesně si protiřečím - jsem laik a o tom, jestli to řešení bezpečné je anebo není nic nevím (vím jen, že není podle doporučení to ale přece ještě nutně neznamená, že je nebezpečné). Právě z toho důvodu se ptám i zde abych věděl, jak to vidí RT.

Pár doupřesnění k dotazům:
- zásuvka, ze které to má být taženo je připojena třívodičově (kolaudace RD 2008),  je vnitřní (garáž),  tzn. bez chrániče. Známý ale říká, že venku to musí být přes chránič takže ten bude až dodatečně a jen pro tu část co půjde ven

- technoparty pod přístřeškem se konat nebudou - navíc okruh, na který se to připojuje jsou jen dvě zásuvky v garáži na které souběžně žádná další zátěž nepoběží

- 10A vypínače pro osvětlení budou pod 3A samostatným jističem, 3x1.5 CYKY, zatížení do 500W. Zásuvky (3x2.5 CYKY) mají zůstat pod 16A jističem rozvaděče domu (stejně jako zásuvka v garáží),  je v tom "pomíchání" nějaký bezpečnostní problém?

- je jasné, že pokud by to bylo navrženo už v projektu rodinného domu tak se to udělá lépe (tzn. samostatně),  a pokud by to bylo proti bezpečnosti tak samozřejmě též. Pokud to jde jen proti doporučení, ale z hlediska bezpečnosti to ničemu nevadí, pak mi tohle řešení přijde jako lepší varianta než sekat dům (bylo by potřeba i pro ta světla, stejný názor má i pan elektrikář, zřejmě proto to takto navrhl)

- je zřejmé, že zhodnocení konkrétní instalace musí proběhnout na místě. Ta otázka byla proto míněna spíš v obecné rovině, tzn. jestli pod to žádný RT razítko nedá jen proto, že to není podle nezávazného doporučení. Nebo je šance to razítko dostat pokud to jinak z hlediska bezpečnosti vyhovuje.

- Patrik: cíl je samozřejmě bezpečné řešení, nechci přeorat půl domu jen proto, aby to řešení bylo elegantní pokud jde udělat bezpečně bez demolice domu. Se zaplacením elektrikáře, revizáka a kvalitního odpovídajícího materiálu nemám problém, zároveň nechci s kanónem na vrabce.

- Jiří Buben: jedete autem, mimo obec, rychlostní silnice 1. třídy, rovina kam dohlédnete, jasné počasí, značka doporučená rychlost 70km/h. Dostanete flastr když vám naměří 80?

Dekuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.09.2015, 13:15 »

Bych jen dodal, že světelný okruh se dimenzuje dle žárovky, jištění je do 25A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.09.2015, 13:19 »

Prívod k prvej zásuvke nemusí byť zákonite zásuvkový. Prvú zásuvku môže napríklad nahradiť malý plasťáčik. So všetkými obmedzeniami ktoré k tomu patria.
Zásuvky v garáži tiež cez PCH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.09.2015, 13:33 »

Po novu, chránič musí být na všechny zásuvky s laickou obsluhou. S třívodičovým přívodem to není problém přepojit v hlavním rozvaděči (byly časy, kdy bezpečnostní minimum bylo chránič pro koupelnu, použití venku a staveniště. pokud nemáte venkovní zásuvku a zapojoval jste v garáži třeba sekačku, patří mochra, který ji dal bez chrániče, kopnout do zadku zepředu).

Kombinovat garáž a venkovní zásuvky není problém, furt je to lepší, než tahat prodlužku. Chránič použijte v okruhovým rozvaděči, bude to levnější a bezpečnější  podivej Další jistič pro zásuvkový okruh netřeba.

V garáži nejsou světla? Resp. vadil by v garáži případný kousek lišty na odbočení z tamního světelnýho okruhu? Počítám, že tam je na světla standardní 10A jistič. Pokud nemáte světla nad 1,8kW, nemusíte nic dalšího řešit - žádný plasťáček navíc, žádný další jističe,...  Mrknutí

S rozvaděčem navíc je jeden problém, je to výrobek, musí mít štítek výrobce, typovou a kusovou zkoušku,... Nneí to až taková sranda a ponud ho chcete mít tip ťop, prohnoul by jste se víc, než je zdrávo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.09.2015, 13:54 »

V garáži nejsou světla? Resp. vadil by v garáži případný kousek lišty na odbočení z tamního světelnýho okruhu? Počítám, že tam je na světla standardní 10A jistič.
Práve.
Nezabudol ste na prostredie pod prístreškom? AD1 to nebude.
Okrem iného má rozdelenie v samostatnom rozvádzači aj výhodu možnosti navýšenia istenia podľa podmienok v inštalácii na hranicu 20A, napríklad dva samostatné zásuvkové okruhy po 13A (terasa a prístrešok),  plus svetelný, všetko cez PCH.
Zo 4-modulového plasťáku by som skutočne vedu nerobil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.09.2015, 14:11 »

Jak nedělal vědu, rozvaděč bez štítku a certifikace hůř rozvádí a to bez ohledu na jeho složitost.
Dále je třeba komise na VV, projekt od člena ČKAIT, výběrové řízení na zhotovitele, fošny, vápno, přepočet rizik ohledně blesku, revizní zpráva, požární posouzení a teprve tehdy může téci proud Úsměv
Nejhorší na tom je že ten výčet mám asi dobře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.09.2015, 14:19 »

Nejhorší na tom je že ten výčet mám asi dobře.

Pokud pod přístřeškem budou piknikovat a bude se tam při tom nakládat s potravinama, tak to chce ještě štempl z hygieny...  podivej

... a protože jsem na tyhle věci dost pedant...

Je to pedant, chce to mít v pořádku... Tak hurá na léčbu pedantství. V kolika procentech to asi vzdá?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.09.2015, 14:33 »

Bych jen dodal, že světelný okruh se dimenzuje dle žárovky, jištění je do 25A.
Že se světelný okruh dimenzuje dle žárovky slyším poprvé.
Chudáci projektanti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 04.09.2015, 14:55 »

Že se světelný okruh dimenzuje dle žárovky slyším poprvé.
Chudáci projektanti.


ČSN 33 2130 ed.3 čl.5.2.9 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #15 kdy: 04.09.2015, 15:04 »

- Jiří Buben: nevím kde přesně si protiřečím

Protimluv vidím v tomto:

Elektrikář říká, že to sice není podle normy, ale že to ničemu nevadí.
Tak jak tak mám v plánu nechat udělat si k tomu revizi už kvůli pojišťovně a protože jsem na tyhle věci dost pedant.

Otázka tedy zní - projde to revizí (i přesto, že je to proti doporučující normě ale jinak z hlediska bezpečnosti zřejmě v pořádku) nebo je nezbytně nutné sekat až do rozvaděče dva nové okruhy (světelný a zásuvkový)?

Buďto jste pedant a chcete to mít korektně tak jak to má být a pak nebude s revizí pro pojišťovnu problém, a nebo vám to stačí nestandardně, hlavně že budete mít pro pojišťovnu revizi. Obojí dle mého názoru nejde.

.... jsem laik a o tom, jestli to řešení bezpečné je anebo není nic nevím (vím jen, že není podle doporučení to ale přece ještě nutně neznamená, že je nebezpečné). Právě z toho důvodu se ptám i zde abych věděl, jak to vidí RT.

Ano nestandardní řešení nemusí být primárně nebezpečné, ale jak sám píšete v dalším svém příspěvku, tak to je třeba zhodnotit na místě. Proč se tedy nezeptáte revizního technika, který to bude revidovat? Každý revizní technik má jiné hranice. Bohužel.

- Jiří Buben: omlouvám se, že jsem položil stupidní dotaz

Omlouvat se nemáte za co. Spíše já bych se měl omluvit za volbu výrazů. Jsem dnes nějak podrážděný, ale to mi nedává právo někoho urážet.


Jinak nevidím důvod k tomu u instalace světel a zásuvek volit nějaké nestandardní, tedy nenormové, řešení. Nestandardní řešení je třeba uplatnit dle mého názoru u speciálních zařízení, nebo u zařízení jako jsou nové technologické výrobní linky atp.. Ale u klasické bytové instalace existuje mnoho způsobů řešení normou popsaných a standardních.

Že se světelný okruh dimenzuje dle žárovky slyším poprvé.
Chudáci projektanti.

Doporučuji například ČSN 33 2130 ed.3. Ne každá osvětlovací soustava má odběr nižší než 6 či 10 A.
Kolega Fridrich byl rychlejší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 04.09.2015, 15:50 »

ČSN 33 2130 ed.3 čl.5.2.9 Mrknutí
Ale teď pracujeme s vyjádřením majitele - do 500W!!
Takže, 3 x 1,5mm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrBaned
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 04.09.2015, 16:02 »

Jak nedělal vědu, rozvaděč bez štítku a certifikace hůř rozvádí a to bez ohledu na jeho složitost.
Dále je třeba komise na VV, projekt od člena ČKAIT, výběrové řízení na zhotovitele, fošny, vápno, přepočet rizik ohledně blesku, revizní zpráva, požární posouzení a teprve tehdy může téci proud Úsměv
Nejhorší na tom je že ten výčet mám asi dobře.

 Škleb tak za mě parádní a výstižná odpověď. Jen mi tam uniká ta položka "vápno" ...podle mne vám tam potom k tomu vápnu něco něco chybí a nebo se rád přiučím  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kolik může stát rozšíření obvodu o další dvě zásuvky?
 Kolik zásuvek je možno napojit na jistič 10A?
 Musí mít plynový kotel samostnatný přívod a jistič?
 Je možné v jedné rozbočné krabici rozbočit více obvodů?
 Je opravdu nutné rozdělení zásuvkového a světelného okruhu?
 Je možné okruhy nejprve připojit k svorkovnici a teprve poté ke rozvodnici?
 Je potřeba světelný i zásuvkový okruh pro digestoř, zrcad. skříň, sprch. box?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?
 Jaké rezervní kabely doporučíte při realizaci nové elektroinstalace?
 Jaký může nastat problém v případě připojení myčky na obvod pračky?
 Můžete se mi vyjádřit k mému plánovanému zatížení obvodů?
 Může se dle platných norem použít na zásuvkový obvod vodič CYKY 3x 1,5 Cu?
 Je společný obvod na zásuvky i světla v koupelně v rozporu s normou?
 Zapojují se chrániče na každou místnost zvlášť?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Jak zapojit jednofázový obvod z krabice 400V?
 Kolik jističů může být připojeno na jedné fázi?
 Mohu mít jen jeden okruh v zahradním domku?
 Je možné na stávající zásuvkový obvod připojit další jistič?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Kolik je dobré připojit obvodů pod jediný chránič v RD?
 Je dovolené užít v jedné místnosti zásuvkové obvody připojené na různé fáze?
 Může pračka na společné zásuvce s výpočetní technikou tuto poškodit?
 Mohu udělat společný okruh pro venkovní světla a zásuvku 230V ?
 Může být zásuvkový okruh kabelem 3x1,5mm?
 Mohou být odbočné krabice kvůli estetice nepřístupné?
 Mohu napájet pětivodičovým kabelem tři zásuvkové obvody 230V?
 Ako najlepsie rozdelit uvedene kuchynske spotrebiče na 4 okruhy?
 Je možné vést jedním kabelem 3x2,5 tři různé okruhy?
 Potřebuje pračka v pracovně nutně samostatný okruh?
 Mohu pripojit svetlo rovnou do cokolady na okruh?
 Je možné v Acidurce rozdělit PEN na PE a N a do sporáku jít kabelem 5x2,5?
 Když mám tř jistič JIK 50 500V str. M10A,mohu za něj dát 16A jistič na zásuvky?
 Je možné vytiahnúť 1f zásuvky z vedenia k 3f zásuvkám?
 Mohu použít kabel 3f v síti TN-C nově pro dva 1f obvody?
 je mozne zapojit 1F svodic prepeti pouze na jeden zasuvkovy okruh?
 Jsou potřeba dva kabely pro zasuvky a světla?
 Je možné v ČR ukončit dvoufázový vývod v zásuvce 230V/16A?
 Lze mít 2 ledničky a zásuvku na kuchynské lince na jeden okruh ?
 Mohu přidat jistič do rozvodu v bytě?
 Který "náhradní" okruh využít pro zásuvku v koupelně?
 Jak odstranit problém dvou obvodů v jedné krabici?
 Může být část zásuvkového vedení v Cu1,5mm?
 Jak rozdělit jednu fázi na tři pokud je to potřeba?
 Mohu z bývalého světla udělat zásuvku ?
 Mohu vést ochranný vodič samostatně?
 Jak zvýšit počet zásuvkových obvodů v kuchyňském koutu?
 Je možné vést do pětirámečku vedení data a nn?
 Pokud vede do zásuvky zvlášť fáze, musí být zvlášť i nulák s ochranou?
 Mohu mít světelný a zásuvkový okruh ve společné krabici ve zdi?
 Za jakých podmínek lze realizovat souběh vedení 230V ke spotřebičům?
 Nejsou dva zásuvkové okruhy v nové garsonce málo?
 Mohu v sadrokartonu natahnout zasuvky 3x1.5 J?
 Kam ve staré PL (nejlépe na stavající jističe) připojit extra obvod pro PC?
 Co použít aby proud tekl pouze jedním směrem?
 Musí mít pračka a sporák každý samostatný jištěný obvod?
 Lze kombinovat zásuvky a světla ve společně jištěném obvodu?
 Kolik světelných obvodů mohu dát na jeden proudový chránič?
 Moze byt chladnicka na 10A istici spolu so svetlami?
 Kolik spotřebičů a prodlužovacích přívodů lze použít na jeden obvod?
 Co si počít pokud v novostavbě bytu máme nedostatečný počet jištěných obvodů?
 Může být jeden světelný okruh na celý RD včetně terasy v exteriéru?
 Lze průtokový ohřívač a kotel jistit stejným jističem na jednom obvodu?
 Je treba dodrzet poradi vodicu na PEN svorkovnici?
 Je kabel 4x2.5 pro dvě zásuvky vhodný přívod?
 Lze zapojit cirkulační čerpadlo do plynového kotle i tepelného čerpadla zároveň?
 Je možné rozdeliť 4 okruhy TN-C na viac?
 Jak bezpečně rozdělit 3 fáze na 3 jednofázové okruhy?
 Může být CYKY 3x1,5 a CYKY 3x2,5 střídavě v jednom okruhu?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.