Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  ELKO EP: Topte s rozumem aneb jak ještě více ušetřit za topení
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: ELKO EP: Topte s rozumem aneb jak ještě více ušetřit za topení  (Přečteno 10860 krát)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 02.09.2015, 12:45 »

Jinak ještě doplním, co byl skutečný důvod pořízení zónovky......

 Palec vzhůru  Škleb

A přesně tak to chodí. Co už jsem zažil instalací, kdy si dají do obýváku krb, libují si jak šetří, do té doby, než dojdou do patra do ložnice a tam Sibiř. A ten termostat v obýváku, fena jedna, ne  a ne sepnout  Škleb
Následuje fáze větrání....... ajoooo Smích

Tito lidé se ke mě dostali až s odstupem času, kdy už topenáři utratily vyúčtované peníze, k navržené regulaci spočívající v jednom termostatu se už nehlásili a zákazník trpěl. Těm už pak není třeba ani dělat osvětu, zpravidla berou vše, jen když to konečně bude fungovat a v domě se bude dát bydlet.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 02.09.2015, 13:21 »

Ráno jsme vstávali do teploty 10°C (to jsou ty balkónový dveře),  dole v obýváku furt 22°C. Následovalo tříhodinový intenzivní větrání obýváku a kuchyně.
A bylo hůř. Přišlo ultimátum - dokud to nevyřešíš, žádný sex. Večer už byl za lištou u podlahy kebel od provizorního termostatu v ložnici a pár relátek na DIN liště u kotle, kosntrukce "co dům dá" a začala stavba pořádné zónovky.
Trochu kacířská připomínka - ekvitermní regulace s elektronickým čerpadlem okruhu a termostatické hlavice by požadavek manželky taky vyřešily. Ale to je topenářské řešení, ne elektrikářské  Úsměv
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #20 kdy: 02.09.2015, 17:49 »

Ona ta investice a návratnost by neměl být jediný prodejní argument, protože ho osobně považuji za nesmyslný. Návratnost zónovky má smysl v nějakém penzionu, hotelu, administartivn í budově, škole...... kde ho využiji nadoraz i podle časové osy a obsazenosti a ještě na něj došáhnu on-line. Ale v bytě 3+1 a na bezdrátu se tomu směji stejně jako vtipu o blondýně. Ale linearitu křivky mezi investicí a návratností zde už popsal kolega Petr M.
Je třeba otevřeně říct, že se jedná o komfort. A nestydět se za to, že nabízím zákazníkovi komfortní řešení za nějaké peníze. Kolik konkurentů toto umí? A já se mám za to stydět? Ne, to opravdu ne.

O tomto jsem psal už v prvním příspěvku (komfort). Moje postesknutí o návratnosti, směřovalo k marketingu firem, které slibují velké úspory, ale nepřiznají dopředu investice a pomalou návratnost. Jinak s tebou plně souhlasím Radku a mám stejnou zkušenost.

Jen dnešní perlička z Hradce Králového a "SONEPAR dní" na zimáku.

Okukoval jsem startovací balíčky i jednotlivé prvky Inelsu, vlastně i díky této diskusi. Přiznávám  angel .  Zástupce Elko EP viděl zájem a hned přispěchal. Potud je to v pořádku.

Když viděl že o principech i systému něco vím, začal kvákat o tom, že jsou maximálně spokojeni s prodejem, protože oni jsou nejlepší a největší u nás, následuje X Komfort, pak trochu Enika, ale ta je drahá a pak dlouho nic a všichni  ti ostatní. Tímto a dalším tlacháním se mi zhnusil a přesto že jsem se chtěl ještě něco dozvědět o pár prvcích, odešel jsem. Ani nevím jestli mám chuťt si to teď hledat na netu. Možná někdy v budoucnu.  Neřeknu
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 02.09.2015, 18:43 »

Honzo vypadals velmi vyváženě tanecek
Myslím že průměrně oddolný člověk je schopen při cca 15 st C vykonávat nezbytně úkony takže obdobné plky o úsporách vnímá coby lety do kosmu.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #22 kdy: 02.09.2015, 19:00 »

Je to asi dáno tím, že se zcela účelově a možná až zbaběle vyhýbám pitomcům, kteří mi umí pokazit jinak krásný den. OD té doby co jsem se naučil při oslovení z neznámého čísla odpovědět, že nechci být nahráván, končí mnoho podobných hovorů do pár vteřin a znatelně jich ubývá. Když potkám blba, jako v Elku EP, prostě hovor ukončím a odporoučím se o stánek dále. I tak tam bylo mnoho zajímavého k vidění a díky mému doprovodu (6 letý syn)
jsem si to mohl užít i trochu jinak a ve větší pohodě. Prostě dobít baterky. Jen škoda, že jsi neměl více času mezi mnoha telefony. Rád bych s tebou více pokecal. Snad někdy příště

PS: Jo, taky je to věkem. Jak stárnu zraju, začínám méně bláznit a více si to užívat.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 02.09.2015, 19:30 »

Honzo mohu tě ubezpečit i když nebylo času nazbyt jsem rád za sestání se soupeřem u něhož musím dumat i o běžném zahàjení
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 02.09.2015, 20:21 »

Ještě možná jinak, každý rok organizuji přestavbu centra pro opuštěné děti, přičemž svůj skrytý leč rozhodující podíl na tomto projektu mají odborníci ražení p.Fraňka tímto bychjim rád vyjádřil dík za jejich vstřícnost při řešení problémů  lidem kteří si prostě oficiální rady nemohilou dovolit zaplatit, takže ještě jednou chlapi děkuji angel
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 03.09.2015, 07:17 »

Trochu kacířská připomínka - ekvitermní regulace s elektronickým čerpadlem okruhu a termostatické hlavice by požadavek manželky taky vyřešily. Ale to je topenářské řešení, ne elektrikářské  Úsměv

Ekviterma není řešení. Ostatně, není to ani vhodná regulace pro RD.

- V přízemí je podlahovka  podivej,  venkovní teploty lítají mnohem rychej, než je podlahovka schopná reagovat. Takže kotel musí jet, když si podlahovka řekne.
- Kotel začne hřát bez ohledu na potřebu teplé vody uvnitř. Když vyvětrám v ložnici, dostanu se díky větru pod nastavenou teplotu a díky sluníčku je kotel blokovaný, zase nenadělám nic.
- Kotel se zapálí při poklesu teploty venku na 12°C i v případě, že třeba odjedu na dovolenou a nastavím v místnosti jenom 10°C. Kdo má furt přehazovat ekvitermní křivky?
- Chci konkrétní teplotu v konkrétní místnosti a v konkrétním čase. Ne konkrétní teplotu vody na výstupu z kotle při nějaké venkovní teplotě.

Jinak modulovaný oběhový čerpadlo samozřejmě mám, dokonce provázaný na hořák (kotel zná průtok a podle toho si šteluje výkon). Regulace je o tom, že bezpotenciálov ým kontaktem dostane kotel info, že někdo potřebuje teplou vodu na topení a je jeho starost, aby dodal na výstupu teplou vodu s nastavenou teplotou v množství, co topný systém chce.

Starost elektrovýzbroj e je modulování hlavic MT4 na radiátorech a připouštení teplé vody do podlahy dle potřeby... Každá místnost regulovaná samostatně.  Mrknutí

A když jsem letos měnil kotel, dojeli dva chlapi. Jeden měl jsko hobby MaR, hodně se vyptával ohledně toho, jak mám udělanou regulaci. A jeho názor na ekvitermu? Za poslední rok prodal tři ekvitermy, rušil jich 20...  Mrknutí Prý to zákazníky vytáčí k nepříčetnosti. ..  Zlej
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 03.09.2015, 11:20 »

Ekviterma není řešení. Ostatně, není to ani vhodná regulace pro RD.

A když jsem letos měnil kotel, dojeli dva chlapi. Jeden měl jsko hobby MaR, hodně se vyptával ohledně toho, jak mám udělanou regulaci. A jeho názor na ekvitermu? Za poslední rok prodal tři ekvitermy, rušil jich 20...  Mrknutí Prý to zákazníky vytáčí k nepříčetnosti. ..  Zlej
Ale ano, v tomhle jsem s Vámi zajedno, profesionální ekvitermní regulátory cenově dostupné pro RD umí málo (často jen jeden směšovaný a jeden nesměšovaný okruh),  regulátory "chytřejší" jsou zase cenově někde jinde. Taky jsem po výměně kotle a doplnění o podlahu opustil ekviterm a snažím se postupně vše nechat na Foxtrotu.

Nicméně pokud máte jednoduché řešení do dvou topných okruhů a TUV k tomu a nechcete speciality, tak ekviterm funguje dobře, měl jsem RVA skoro deset let. Jen je třeba dobře nastavit všechny parametry (a že jich je). Což rozumím že v RD nikdo nikdy nedělá a za rozumné peníze neudělá....

Ale třeba v činžácích jedeme skoro výhradně na RVA, RVS a RVD bez komplikací (a bez stížností nájemců)
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 03.09.2015, 12:22 »

No psal jsem přece, že u mě to tak jednoduchý není:

- 2x místnost jenom s podlahovkou (předsíň, kuchyň)
- 1x místnost se dvěma smyčkama podlahovky a možností rychle šibovat teplotou s pomocí radiátoru  *)
- 2x patrová místnost s volným přístupem do podkroví a s radiátorem (ložnice, děcák),  z toho jedna má balkónový dveře a druhá dvě střešní okna
- 1x kumbál bez oken, jenom s radiátorem nad průjezdem (moje "laboratoř",  i v zimě solidně přitápěná hračkama)
- 1x manželčina provozovna vedle průjezdu s danou pracovní dobou
- 1x pokoj, co si zaplatila nad částí průjezdu s vytápěním radiátorem a s pobytem v průměru den za týden
- 1x manželčin ateliér v podkroví
- 1x zimní zahrada
- 1x koupelna se žebříkem

Takže tohle jinak, než zónovkou, člověk neukočíruje, ani kdyby se na ptáka stavěl  Mrknutí

----------------

Ale zpátky k tématu. ElkoEP nenabízí efektivní řešení pro složitější regulaci topení,  ale tluče lidem do hlav úspory. Přitom já jako zákazník potřebuju hlavně to, aby to správně fungovalo, pak úspora přijde sama jenom tak mimochodem. Ne tak velká, jak inzerují, ne tak velká, aby to samo ospravedlnilo investici... A za předpokladu, že to dům umožní.

Když chci spořit, měním okna a zatepluju, když chci regulovat, obdařím dům inteligencí.

Osobní zkušenost: výměna kastláčů za 80kKč srazila ročně účet za plyn o 24kKč. Ten rozdíl je energie, která byla potřeba na dorovnání tepelných ztrát oken. Kdybych místo toho al regulaci, tak ta by ty ztráty musela stejně dorovnat. Rozdíly by byly dva - v některých místnostech by nebyla taková zima a za plyn bych platil ještě víc...
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.