Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak na elektroinstalaci, aby bylo možné použít silová relé pro automatizaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak na elektroinstalaci, aby bylo možné použít silová relé pro automatizaci?  (Přečteno 4842 krát)
Martin Hlavacek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.03.2015, 09:29 »

Když jsem řekl jakékoliv firmě na automatizaci co bych chtěl tak mi řekli cca 150 000přitom mám pocit, že by to šlo elegantně obejít.
Moderátor: A to se nestydíte nás ptát jak to udělat bez nás? Nebo se naivně domníváte, že tu nejsou lidi právě z těch firem, co se zabývají automatizací?







Rád bych vás nejdříve seznámil s tím co chci dělat a doufám, že mi poradíte jak na to.
Stavím nový dům a jsem momentálně ve fázi, že mám střechu okna-přípravu na rekuperaci a chci natahat elektroinstala ci idealně tento týden.

Když jsem řekl jakékoliv firmě na automatizaci co bych chtěl tak mi řekli cca 150 000přitom mám pocit, že by to šlo elegantně obejít.


Zde shrnu co bych od domu chtěl:

Měl bych zájem o kombatibilitou s pultem centrální ochrany - přes jablotron mám tento systém v současném domě již déle a jsem na něj zvyklý.

Systém jablotron umožňuje použití relativně levných silových relé (200-300kč a ty plně ovládat)
http://www.jabloshop.cz/ja-110n-din-sbernicovy-silovy-modul-vystupu-pg-din
http://www.jabloshop.cz/rb-524-din-univerzalni-silove-rele-na-din-listu

Rád bych měl k dispozici tyto funkce:
-Pokud zakoduji v režimu dovolená chci, aby došlo k zatažení venkovních rolet, a zhasnutí všech světel a shození fáze daných zásuvek.

Zaroveň aby bylo možná simulace přítomnosti v domě-rozsvěcením světel. - každý světelný okruh by byl svedený dolu do technické místnosti

 Zároveň aby bylo možné každou venkovní roletu zatahovat zvlášť v případě potřeby přes telefon (opravy venku atd..) lze použít aplikaci nepotřebuji talčítko na zdi tzn každá roleta zvlášť relé.

Pokud přijedu autem a otevřu garáž přes ovladač jablotronu který sepne relé tak aby došlo k odjištění domu a rozsvícení v garáži - ovladač který komunikuje s ústednou jablotronu není problém koupit zde:
http://www.jabloshop.cz/ja-154j-obousmerny-dalkovy-ovladac-ctyrtlacitkovy

Je potřeba pouze vymyslet jak zapojit jednotlivá silová relé, aby se mi rosvítil dvůr v tomto případě je to asi nejjednoduší a vím jak to zapojit, tyto světla mohu klidně ovládat ze segmentu jablotronu-jde mu nastavit libovolnou funkci i ovládání silových relé- tedy venkovní světla bych ovládal pouze přes toto tlačítko normální nástěnné bych nepotřeboval:
http://www.jabloshop.cz/ja-192e-ovladaci-segment-pristupovych-modulu
tedy světla by vedla přímo do rozvodnice v technické místnosti.

Pokud mi někdo zazvoní na zvonek aby světla v celém domě zablikala- není problém nastavit opět to jen vázne na tom jak zapojit vypínače a světla do silových relé.

Na chodbě pokud projdu tak aby se světla automaticky rozsvítila.
-není problém využijí se pohybové senzory jablotronu, ale je potřeba vymyslet jak zapojit jednotlivá světla.

Ohledně nastavení jablotronu si asi poradím, ale potřebuji poradit jak zapojit elektroinstala ci, napadlo mne zapojit každý světelný okruh do rozvodnice zvlášť to není problém, ale je otázka jak zapojit jednotlivé vypínače jestli každý svést také do rozvodnice nebo jestli to zapojit jako schodištový vypínač- potřebuji prostě poradit, jelikož pak nechci nic sekat.

... za zodpovězení dotazů hlavně ohledně zapojení elektroinstala ce.
Zaznamenáno
Martin Hlavacek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 30.03.2015, 14:06 »

Slušně jsem se zeptal, jestli by mne někdo s levnějším řešením neporadil, Vašemu zdůvodnění však rozumím, a respektuji ho můžete mi poradit jak se mám zeptat?
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 30.03.2015, 14:16 »

Pokud tomu dobře rozumím, chcete využívat aktorů Jablotronu. Jablotron musí být uzavřený systém, pokud má zabezpečovat (viz podmínky připojení k pultu ochrany). To vám asi již řekli.

Ty funkce, co popisujete řeší systémová instalace KNX, Foxtrot, E-gon, Inels ... a Jablotron se k této instalaci připojuje jako autonomní systém. Podle vašeho sdělení to chcete udělat obráceně.

Je to tak?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 30.03.2015, 14:20 »

Vrtat se v silové elektroinstala ci a nemít potřebnou kvalifikaci by se dalo přirovnat k jízdě autem bez řidičáku!
Vy formulací dotazu a přístupem k problematice dáváte jasně najevo, že odborník asi nebudete.
Ono to není jen o tom, aby to fungovalo, také o tom, aby to někoho nezabilo, aby to nezapálilo dům,...
A u automatizovaný ch systémů je to také o tom, aby po první bouřce nebyl ohrožen na zdraví a životě někdo nejen při přímém úderu blesku, ale např. i tím, že zůstane někde uvězněn, protože systém vypadne nebo je poškodí blesk.

Tohle vyřešit není na nějakou diskusní skupinu na webu.

Navíc naznačujete, že chystáte podvod!
Bez revize vám to asi seriozní stavební úřad bez "korupce" nezkolauduje". A bez projektu vám to seriozní revizák bez podplácení nezreviduje!
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.03.2015, 14:22 »

Pane, tomu se říká systémová elektroinstala ce. Pochopitelně jdou všechny vaše požadavky vyřešit. Ale obávám se, že ani to kilo pade nebude stačit :-) Když se spočítá cena za komponenty, rozvaděč (nebude to malá rozvodnice) a hlavně čas co stráví programátor než vyše požadavky přenese do systému.

Zkuste si něco o tomto přečíst na www.tecomat.cz.
Tohle chce oslovit ale konkrétního člověka, který se tímto zabývá. Jsou tu i takový... Radek Červený, Honza Franěk... možná vám poradí, ale obávám se, že to nebude zadara.

Správně navrhnout systémovku, není žádný kino....

Jak píše Mirek, s Jablotronem je problém. Ale například zabezpečovačka PARADOX není problém připojit k FOXTROTu, tak že se využijí její aktory (čidla, ovladače...) a ty pak předají informaci do ŘS a ten ji zpracuje dál...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.03.2015, 15:32 »

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že Jablotron 100 je uzavřený systém pro EZS s možností nějaké základní automatizace. Píšu záměrně základní, rozhodně to není prvek pro masivní nasazení systému JA100 pro velkou domácí automatizaci. Ve vašem případě bych propojil JA 100 přes sběrnici RS485 převodníkem do Foxtrotu a dál z JA 100 sosal informace, které potřebuji do Foxtrotu.
Otevírá se vám tak mnohem více možností a tak nějak elegantně a čistě, než to bastlit v takovém rozsahu na JA 100. Samozřejmě i co se týče nastavení, protože v JA 100 máte zpravidla nějaký předdefinovaný režim pro nastavení výstupu, kdežto v Mosaicu máte možnosti neomezené, a to včetně sdílení proměnných hodnot, informací o počasí, atd.
Každopádně, u každého zákazníka začínáme prováděcím projektem. Projekt řeší integraci podřízených technologií do nadřazeného systému, usnadní hromadu práce programátorovi, čímž vám smázne podstatný kus koláče z prvotní investice, transparentně řeší obchodní vztah co je a co není v ceně, atd.
Rozhodně se nedá prováděcí dokumentace řešit po webu, je to placená služba na základě závazné objednávky. Zkuste napsat region, odkud jste, jistě se vás chopí podle regionu schopný integrátor nebo vám někoho zprostředkujem e, budete li mít zájem.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 31.03.2015, 07:33 »

K navrženému řešení lze říci asi tolik, že JABLOTRON není primárně pro toto určený a že nějakým způsobem by to asi takto řešit šlo, ale bylo by to za cenu mnoha kompromisů.
Je celá řada jiných možností.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hrůza
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 01.04.2015, 09:06 »

Udělat to samozdřemě jde, ale JABLOTRON 100, pokud se něco nezměnilo, koupí pouze proškolená osoba od výrobce...

V menší míře něco takového doma požívám se zařízením jiného výrobce EZS. Nebudu teď hledat manuál k JAB. 100, ale nemyslím si, že je to ideální řešení. Navíc program vám taky nikdo neudělá za pět minut, nebo za stovku...
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.