Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze přepěťovou ochranou zamezit zkratu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze přepěťovou ochranou zamezit zkratu?  (Přečteno 4382 krát)
FKlikar
« kdy: 29.03.2015, 23:18 »

Jsem amatér, elektru rozumím jen málo.

Mám terárium, ve kterém mi svítí 25W žárovka.
Kupoval jsem objimku a kabel (z OBI) a spojil přes čokoládky.
Vodiče jsem utáhl nadoraz.

Mohlo by časem dojít k vysmeknutí?
Kabel je ve vrchní části terária, kdyby jej něco polilo, dá se následnému zkratu nějak předcházet? Například přepěťovkou?
Zaznamenáno
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 30.03.2015, 08:39 »

Z dotazu je patrné, že o tom nemáte ani páru, tudíž je asi zbytečné vám vysvětlovat, že proti zkratu jsou pojistky a jističe, pro případ polití by byl asi nejvhodnější chránič a přepěťovky jsou zcela mimo mísu. S Vašimi znalostmi bych se nepouštěl do žádných akcí za hranici bezpečného napětí.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 30.03.2015, 08:56 »

Čokoládu snězte, lustrsvorky patří k lustru a elektriku si nechte udělat od elektrikáře!

Vaše znalosti a váš přístup k elektrice je životu nebezpečný, asi se na mě budete zlobit, ale ona elektroinstala ce na 230V se musí dělat přeci jen poněkud jinak, než byla demonstrační zapojení ve fyzice na základní škole. Tam byly použity jako zdroj buď baterie nebo bezpečnostní transformátor s malým výstupním napětím.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 30.03.2015, 09:34 »

Zkrat je jenom jedna věc, co tam může nastat. Jak s hodáte poprat s
- teplem od žárovky
- ochranou před nebezpečným dotykem (tř. 0, 1, 2, 3)
- krytím (spupeň IP)
- mechanikou - riziko vytřžení kabelu, vypadení objímky,...
- volbou materiálu (hořlavost, izolace, uvolňování látek do ovzduší,...)
- bezpečností - při jedné poruše, jakékoliv poruše, nesmí začít hořet, ani někoho zabít / zranit (platí i pro zvířata)

Poslední požadavek těžko splníte drátem v čokoládě. Jednou poruchou je i vytržení vodiče a nesmí se nic stát...
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Františekk2
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 30.03.2015, 12:25 »

Ok, takže se čokoládky a jiných svorek zbavím. Požiju tedy přímé zapojení, tedy kabel - objimka, bude to lepší?

S tím, že objimku bych sehnal lepší, závěsnou (https://www.elektro-paloucek.cz/svitidla/patice-zarovek-zarivek/patice-e27/patice-objimka-e27-zavesna-1332-407).

Jakou maximální vlhkost je schopno toto řešení vydržet? Kropím 1x denně přímo na podestýlku.

Zde by teplo vadit nemělo, nebezpečný dotyk také ne. Čas od času si had vleze do květináče a stočí se kolem budou touto konkrétní objimkou kryté všecny odizolované části?

Pokud bych chtěl eliminovat i možnost, že se cokoliv stane, podle čeho onen proudový chránič vybrat? Respektive jaký? V případě, že by tam tedy byl, bude třeba změnit i objimku a kabeláž, aby zde byl i nulák, nenašel jsem šak žádnou závěsnou objimku s nulákem. Použiju tedy klasickou objimku. Bude tedy vadit, když k objimce bude připevněn kvetináč? Jak moc může být takto objimka zatížena?
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.03.2015, 12:30 »

Použiju tedy klasickou objimku. Bude tedy vadit, když k objimce bude připevněn kvetináč?
O tom, že se toho nemáte dotýkat vám kolegové již napsali.
Zkuste se podívat na Bastlírnu a nechtějte po nás abychom posvětili domácí kutilství.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 23 dotazů.