Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kdo provádí měření kvality elektrické energie a měření flikru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo provádí měření kvality elektrické energie a měření flikru?  (Přečteno 5595 krát)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« kdy: 10.03.2015, 20:31 »

Kovářova kobyla chodí bosa. Asi měsíc řeším poblikávání světel. Nejedná se o poblikávání až do tmy, ale jde o nepravidelně se projevující rychlé změny jasu svítidel. Někdy se několik dní neprojeví a pak zase několik dní za sebou je jev pozorovatelný a pak zase několik dní se nic neprojevuje. Jelikož jsem měl na části domu ještě hódně staré jističe, konečně došlo na jejich výměnu a předrátování rozvaděče. Při této úpravě jsem zjistil, že na jedné fázi byla svorka na jednom jističi (právě jistič poblikávajícíc h světel) vyhřátá od špatného kontaktu. Myslel jsem si, že mám vyhráno, ale byl to omyl.
Po této výměně jističů se jev asi po 4 dnech opět opakoval. Mám v plánu projít ještě neměřenou část rozvodů a zkontrolovat veškeré spoje v neměřené části.
Poptával jsem se také u sousedů zda jim svítidla neproblikávají . Ničeho si nevšimly, jen poslední dobou dost často mění světelné zdroje LED. Ovšem to může být klidně způsobeno nákupem nekvalitních LED žárovek.

Proto bych byl rád za každou radu jak dále postupovat. Bohužel nejsem vybaven analyzátorem kvality sítě, který by uměl zaznamenat i flikr. Zajímalo by mě zda existuje možnost nechat prověřit kvalitu sítě energetikou. Má s tím někdo zkušenosti? A jde vůbec určit zdroj rušení, pokud se bude jednat o rušení přenášené sítí distributora?

O špatný PEN se rozhodně nejedná. Nic nám neodešlo impedance jsou souměrné a napětí je taktéž souměrné i při výrazném nesouměrném zatížení fází.

Například dnes asi od 17 hodin do 19:40 jsem měl ze svítidle docela barevnou hudbu. Od 19:45 je naprostý klid a žádné svítidlo v domě nepoblikává. Pokud by byl někde vadný spoj, tak předpokládám, že by se jev projevoval stále.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 11.03.2015, 06:10 »

Podobnou záležitost jsem řešil před dvěma roky...
Vše jsem proměřil na nn jsem nic nenašel a pak jsem zjistil že "prská" přívod do trafa 22kV....Pomalu "v koncovce" prskal....
Po výměně koncovky Raychem na 22kV už je klid!
Nebylo to nalezeno hned, protože to dělalo tak jednou, dvakrát týdně!

Jinak má distributor měřič kvality ,  půjčí za úplatu, jsou na netu i firmy co to dělají a je
jich dost.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.03.2015, 08:40 »

Někde v okolí budete mít možná katr nebo bodové svářečky, apod... Ty v měkké síti dokážou pěkný flikr.
Oznamte svému distributorovi stížnost na kvalitu napětí. Je povinen na své náklady změřit a zjednat nápravu. Pokud se prokáže oprávněnost požadavku, přísluší vám náhrada.
Viz.vyhl.540/2005 Sb. a další...
Svého času jsem pracoval pro jednu společnost, kde byl flikr opravdu znatelný. Doma / vzdálenost cca 6 km / jsem zapnul rádio jako zesilovač, trochu vyšší hlasitost a pravidelný rytmický brum mne informoval o tom, že svařování probíhá bez problémů.  Úsměv
Zaznamenáno

Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.03.2015, 09:23 »


 Problémy v síti umí nadělat i obyčejná elektrodová svářečka, zejména domácí výroby. Před léty jsem se setkal s odborníkem, který si udělal svářečku z trafa s jádrem M. Vařilo to výborně, až na jednu maličkost, nedala se vyvařit elektroda vcelku, protože asi tak mírně za polovinou byla už tak rozžhavená, že ukápl zbytek. U jeho sousedů zhasínaly zářivky a flikry byly nepříjemně silně viditelné ještě 700m po vedení směrem k DT. Dnes bych upozornil hlavně na hobby zařízení, hodně problémů umí zařídit svářečky CO2 napájené 230V koupené v supermarketu pro kutily.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.03.2015, 18:50 »

Už som to tu nedávno písal v podobnej téme, že nie vždy musia byť flikre spôsobované poruchou prúdovej cesty, napr. opálenou svorkou a pod. Tieto problémy sa vyskytujú možno iba v 5% prípadov a dajú sa jednoducho zistiť meraním impedancií siete, resp. impedančných slučiek, čo ste už zaiste urobil. Vo väčšine prípadov rušenie prichádza z distribučnej siete. Tak ako správne píše kol. Rozmahel, pošlite svojmu distribútorovi (predpokladám, že je to vo Vašom prípade ČEZ Distribuční služby) reklamáciu na kvalitu napätia a ten je povinný situáciu riešiť. ČEZ disponuje množstvom sieťových analyzátorov a musí vedieť aj lokalizovať zdroj flikrov a uskutočniť nápravu. Existujú pomerne jednoduché metódy, ako sa dá takýto zdroj lokalizovať. Trochu ťažšie sa to lokalizuje, ak sa flikre vyskytujú iba občas a nepravidelne.
Čo sa týka prípadnej kompenzácie, nie je to zas také jednoduché. Kompenzácia vám nepatrí automaticky, ak sa zistia v sieti flikre, resp. ak sa zistí, že kvalita napätia nevyhovuje. Na kompenzáciu máte nárok, iba k je porušený štandard, tj. ak distribútor neodstráni zistený nedostatok do určitého vyhláškou stanoveného termínu. Na viac si musíte v Čechách o kompenzáciu, resp. o finančnú náhradu požiadať. U nás na Slovensku sú kompenzácie naopak vyplácané automaticky, teda odberateľ ju nemusí žiadať a vypláca sa mu automaticky.    
    
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.