Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je dostačující vodič 2,5 pro předřazený jistič 25A?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je dostačující vodič 2,5 pro předřazený jistič 25A?  (Přečteno 11480 krát)
Saliver
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.02.2015, 23:57 »


Vlastníme byt se starou rozvodnicí.
Tu bychom chtěli vyměnit za novou.
Předběžně jsem si omrkl co to bude obnášet a hned jsem zjistil problém, do bytu je Hlavní přívod tažený vodičem 4x2,5 který je jištený 25A!
To znamená že - 25A (jistič) - přívodní kabel do bytu (4x2,5) zapojen do rozvodnice v bytě.
Je to podle norem?
Podle mé úvahy nejde přece zapojit 4x2,5 jako přívodní kabel do bytu.
Na kabel jsou do posud připojené veškeré elektro spotřebiče tv, pc, lednice, mrazák, sporák, domácí os a veškeré zásuvky.

Označení 4x2,5: hnědý, černý, černý, žluto/zelený
Zaznamenáno
PetrBaned
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.02.2015, 09:16 »

No normální to není. Rozhodně to jištění není nejlepší, je to již za "hranou" a ohledně toho kabelu se mi ani nechce věřit že to někdy mohlo dostat revizi. Ikdyž zjednodušeně řečeno, podle kabelu co píšete je to asi 3f připojení, což za dodržení určitých pravidel a standartdních spotřebičích v bytě (rozhodně ne el. sporák) by to zase nemusel být takový problém .... ale naštěstí říkáte že chystáte rekonstrukci, tak že odpověď na Vaši otázku: Takto rozhodně NE
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.02.2015, 09:23 »


Označení 4x2,5: hnědý, černý, černý, žluto/zelený

Na tom kabelu je to napsáno jak uvádíte, nebo jste posuvným měřítkem změřil průměr a vypočítal průřez vodiče? Opravdu je to CYKY 4x2,5 mm2 ??
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 16.02.2015, 22:31 »

Na tom kabelu je to napsáno jak uvádíte, nebo jste posuvným měřítkem změřil průměr a vypočítal průřez vodiče? Opravdu je to CYKY 4x2,5 mm2 ?

No myslim, ze 4x2,5 a 4x4 by si nespletl any slepy...
Zaznamenáno
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 16.02.2015, 22:54 »

No myslim, ze 4x2,5 a 4x4 by si nespletl any slepy...

Tu jistotu vám závidím
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.02.2015, 23:32 »

No myslim, ze 4x2,5 a 4x4 by si nespletl any slepy...

Je sice fakt, že tam, kde se řemeslo dědí generačně, může být vypěstována rozpoznávací schopnost na vysoké úrovni....ale u toho, kdo viděl v životě pár kabelu, tak to tak nemusí být.

Nedávno jsem koupil kabel 5x10 mm2 a při montáži  se mi to zdálo nějaké divné. Změřil jsem jej a kvadrát byl 7,8 mm2. Někteří výrobci to s minusovou toleranci hodně přehánějí.....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 17.02.2015, 06:00 »

Honzo, kvadrát vodiče se nepočítá z jeho průměru, nýbrž je vztažen k vodivosti materiálu.
Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 17.02.2015, 07:46 »

S tím rozeznáváním vodičů to opravdu není tak jednoduché.
U různých výrobců vypadají papírově "stejné" kabely opravdu dost odlišně ...
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 17.02.2015, 17:33 »

Když je vidět "drát",  je to jiné, ale pokud je to celý kabel s pláštěm, je to někdy těžké, protože nová CYKY má o dost slabší plášť než starší kabel se stejnými žílami...
Taky jsem se nedávno dobře "netrefil"...

Ale já bych se vrátil k původnímu příspěvku:
- pokud se někdo rozhodne k tak odbornému zákroku do elektroinstala ce jako je výměna rozvodnice (rozvaděče),  měl by některé věci znát, např. to, že 4x 2,5 je špatně, ale i 4x4 nebo 6x 6mm2 je sice průchodné s ohledem na jištění, ale téměř 20 již platí normy, podle kterých je tam nevyhovující průřez PEN vodiče.
- pokud to svěří odborníkovi, tak držím palce aby to byl odborník, ne "levný patlal"
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 17.02.2015, 18:42 »

Honzo, kvadrát vodiče se nepočítá z jeho průměru, nýbrž je vztažen k vodivosti materiálu.

jj kde ten Milan na to chodí, ale vždy má pravdu. Nejdříve člověk na to kouká jak jelen, pak mu svitne, že dneska se na to moc hraje .....to že existuje jmenovitý průřez, to jsme se učili na průmyslovce před padesáti léty a je to pořad stejné. 2,5-4-6-10-16.25-35 tak to jsme museli znát dobře.
Jenže nás Dr.ing. Franz učil také, že je matematický průřez drátu, který se vypočte z průměru drátu, ale také skutečný průřez drátu, kde rozdíl by měl být max. 5%.
A potom existuje i elektrický průřez vypočtený z měřené délky, z měřeného celkového odporu a předepsaného měrného odporu jádra. A zase odchylka od jmenovitého průřezu může být jen 5%.

Je jasné, pokud výrobce bude vyrábět ve velkých minusových tolerancích, tak úspory na mědí budou značné. Kamion mědi stojí 2 Mega

Milane, myslím že jako učitel bys ty kluky hodně naučil.....

Ale jinak rozdíl mezi 4,5 a 6 se někdy obtížně poznává, protože na průměru je to 2,5 a 2,75 mm. Když bude ta šestka ve velkém minusu, tak se bude tvářit jako čtverka
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Saliver
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 17.02.2015, 20:26 »

,  

moc všem Děkuji za odpovědi. Na kabelu je psané 4*2,5 cyky.
Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 18.02.2015, 15:28 »

 Takýto výpočet prierezu vodiča počujem prvý krát. Stretol som sa v práci káblami, u ktorých sa mi hrúbky žíl zdali podozrivé. Keď som ích premeral mikrometrom a vypočítal prierez, vyšlo mi miesto štandardných rozmerov niečo celkom iné. Naši šéfovia to odôvodňovali tým, že to sú káble vyrobené na zákazku, u ktorých je zohľadnená projektovaná záťaž a dĺžka. To, že by sa brala do úvahy aj vodivosť materiálu, som doteraz nepočul. Tým samozrejme nechcem povedať, že to tak nie je. Zaujímalo by ma však, aká je vlastne tá vodivosť, s ktorou počítajú. Ako sa stavia výrobca napríklad ku káblom, (mnoho žilovým) v ktorých sme našli niektoré žily bledšej farby a citeľne tvrdšie, z čoho predpokladám, že obsahovali prímesy, ktoré vodivosť zrejme znížili. pritom prierez bol rovnaký ako u ostatných žíl. Jsem v rozpacích Jsem v rozpacích
Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.02.2015, 17:39 »

Honzo, kvadrát vodiče se nepočítá z jeho průměru, nýbrž je vztažen k vodivosti materiálu.
Milane, přiznám se, že tvé odpovědi vůbec nerozumím. Můžeš to trochu rozvést?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 18.02.2015, 18:26 »

Kabel musí mít při daném průřezu danou vodivost.

Před lety kabelovka nedokázala v celé délce udržet průřez v mezích, jako to dokážou dnes.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 18.02.2015, 19:17 »

Milane, přiznám se, že tvé odpovědi vůbec nerozumím. Můžeš to trochu rozvést?
Pokud vím, tak na jednotku délky vodiče dohodnutého průřezu je předepsán max. odpor, takže použitím kvalitnější/vodivější/čistější Cu se průřez snižuje.
Problém může nastat u snížení meze pevnosti u tlakových spojů, takovou hooodně kvalitní šestnáctku Cu pak dotahuješ pomalu jak hliník.
Pamětníci jistě vzpomenou na Al sólo vodiče, kdy vodič ochranný se vyráběl o chlup tvrdší nežli vodiče fázové.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 18.02.2015, 20:02 »

Pamatujete urban legend, že když se al vodič klepne po směru vodiče, tak ztvrdne a pak neteče? Nikdy jsem to neověřil.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 18.02.2015, 20:54 »

Pokud vím, tak na jednotku délky vodiče dohodnutého průřezu je předepsán max. odpor, takže použitím kvalitnější/vodivější/čistější Cu se průřez snižuje.
Problém může nastat u snížení meze pevnosti u tlakových spojů, takovou hooodně kvalitní šestnáctku Cu pak dotahuješ pomalu jak hliník.
Pamětníci jistě vzpomenou na Al sólo vodiče, kdy vodič ochranný se vyráběl o chlup tvrdší nežli vodiče fázové.
To je pro mě naprostá novinka. Takže pokud mi jádro trochu plave v měrce, tak to není ošizený vodič, ale vodič stejně kvalitní, jenom z lepšího materiálu.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.