Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak řešit na zahradě bez elektriky 230V přívod z dvou autobaterií?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak řešit na zahradě bez elektriky 230V přívod z dvou autobaterií?  (Přečteno 6826 krát)
Pavel Němčák
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 24.01.2015, 14:26 »

Nemáme a nikdy mít nebudeme na zahradě připojení k elektrické síti. Ale občas se hodí například něco během 15 min vyvrtat, zbrousit, poslechnout radio. Vše se dá řešit akumulátory, vím, ale... je to dost nešikovné a možná i nákladnější, než... moje řešení.

Myslel jsem si - mám 2 autobaterie vyřazené (jedna 150Ah, druhá 75 Ah). V zimě už nezvládnou nastartovat spolehlivě, ale jinak se s nimi dá určitě ještě leccos porobit v létě na zahradě. Navíc jsme dostali darem solární (spíše fotovoltaický) článek s výkonem něco kolem 1A (tak na takové to udržovací nabíjení baterií by to asi stačilo).

No a teď už jen chybí převod 12V na 230V a obvod samozřejmě odjistit pojistkami a používat jen, když je třeba (žádné zásuvky nebo něco na koleně nebezpečně nastálo připojeno. Kolem 4.000,- se dá pořídit měnič napětí s výkonem 1000W (kvůli té vrtačce),  jenže... dozvěděl jsem se, že motory mají ze začátku velkou proudovou špičku a na to je prý třeba sinusový průběh napětí, který mají měniče za 8.000,-.

Otázka: myslíte, že ty za 4.000,- to nezvládnou? Případně nepřemýšlím úplně špatně s tímto řešením?
Zaznamenáno
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.01.2015, 20:13 »

Nemáme a nikdy mít nebudeme na zahradě připojení k elektrické síti.
Myslel jsem si - mám 2 autobaterie vyřazené (jedna 150Ah, druhá 75 Ah). V zimě už nezvládnou nastartovat spolehlivě, ale jinak se s nimi dá určitě ještě leccos porobit v létě na zahradě. Navíc jsme dostali darem solární (spíše fotovoltaický) článek s výkonem něco kolem 1A (tak na takové to udržovací nabíjení baterií by to asi stačilo).
Otázka: Případně nepřemýšlím úplně špatně s tímto řešením?
To o čom premýšlate,skôr snívate sa volá ostrovný systém.Fotovol taika je veľmi drahá hračka.Musíte vedieť niečo aj o elektrike.Jede n kolektor môže dať max 300Wp.Skúste si to prepočítať čo z toho dostanete.Asi nič použiteľné.Výk on sa nepočíta na A, ale na W a kW.Videli ste na nabíjačke autobatérií koľko A potrebuje 150 Ah baterka?Treba si to trošku najskôr ujasniť čo potrebujete a o ostatnom sa dá diskutovať a aj poradiť.Niečo by som o tom mal vedieť.Ak budete chcieť niečo konkrétneho tak v takomto prípade konzultácie poskytujem zdarma.
Zaznamenáno
Pavel Němčák
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.01.2015, 21:14 »

Aj, aj, omlouvám se, skutečně. Elektrika mě strašně baví, ale jen jako amatéra samouka, výkon ale samozřejmě není v A, to jsem se uklepl. A i když jsem četl pravidla diskuze, že se nemá na začátku zbytečně děkovat, tak jsem vděčný za jakoukoli připomínku a radu a moc děkuji, vážně.

Panel má dávat proud 1A při napětí 12V, na krabici je totiž psán výkon 13W. Chápu, že baterie o kapacitě 220Ah by se dobíjela, tedy v ideálních podmínkách, 20 dní? Ale pochopte, že já budu používat vrtačku nebo brusku (700W AC) nárazově a v tomto případě vezmu baterii domů a nabiji jí plnohodnotnou nabíječkou. Nejde o to, že bych ale každý týden ždímal baterie do nuly. Využití bude mít jinak tento zdroj energie asi nejspíše na svícení (stále tam nosíme baterie a tužkovky pak nestačíme kupovat (přeháním samozřejmě).

Na tuto myšlenku mě přivedlo to, že k Vánocům jsme dostali tento produkt:
http://www.....de/ce/de/product/401985/CE-Solar-Batterieschutz-im-Koffer-1224-V-13-W-TPS-936N-A

Takže zatím jsme do řešení nevložili ani korunu, proto se ptám, zda je rozumné zakoupit něco jako měnič napětí? Snad jsem teď trochu konkrétnější.

Díky za váš čas.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 24.01.2015, 21:31 »

Myslím, že vše už bylo velmi důkladně probráno zde  http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,28780.0.html
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.01.2015, 21:53 »

Myslím, že vše už bylo velmi důkladně probráno zde  http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,28780.0.html
Myslím, že naozaj vyčerpávajúco. Ten váš fotokolektor, ak má naozaj príkon 13Wp, tak je to len hračka na dobíjanie tužkových bateriek.O fotoelektrike by sme mohli komunikovať už asi bez diskúzie tu,aby sme niekoho neurazili.Naoz aj aj o tomto tu už bolo dosť popísané, niekedy dávnejšie.Zati aľ je to iba zaujmavá téma, avšak drahá hračka.Ale za debatu to aj tak stojí.Ak máte záujem tak sa pýtajte.Čo budem vedieť zodpoviem.
Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.01.2015, 22:33 »

Místo měniče (a spousty dalších výdajů - instalace, nabíječka, solární regulátor, za pár let baterie) bych raději (možná i za podobné peníze) koupil malou elektrocentrál u. Ta je na občasné použití ručního nářadí skoro ideální - nebudete při práci omezován příliš nízkým výkonem měniče.

Na svícení bych doporučil třeba 12V led pásek se spínaným regulátorem napájený z malé "gelové" baterie - používáme to takto na chatě bez elektriky, svítí se tím v kuchyni (ale spíše příležitostně protože většina času se stejně tráví venku u ohně...) a 12V/7Ah baterie v pohodě vydrží týdenní provoz. Za víkend ji téměř není šance vybít (nesvítí se pořád a díky regulátoru se málokdy svítí naplno). 7Ah baterie se nabije doma a i když se k chatě musí cca 300m pěšky tak ji není problém přinést.
Zaznamenáno
Pavel Němčák
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.01.2015, 22:54 »

Určitě do jisté míry pravda. Akorát nabíječku již mám, regulátor za 300,-? Jednou nepůjdu do hospody, vlatně tam stejně nechodím  Úsměv,  baterie za pár let sice odejde, ale občas se dá dostat i k nějaké vyřazené.
Ano, svícení bych určitě takto vyřešit mohl. Navíc co se týče vrtání, tak jsem si předělal 12V aku utahovák Makita na připojení k autobaterii, koupil jsem stavebnici s PWM regulací, takže lze i regulovat otáčky (to vše za 500,-,  protože utahovák jsem dostal od známého, že si koupil lepší),  no a tím pádem mohu vrtat i bez měniče, ale...

Přecejen třeba ta pásová bruska mi tam prostě chybí na zahradě. A k té centrále? To abych koupil centrálu o výkonu minimálně 1000W, také není zrovna nejlevnější. Kolik stojí, tak 5.000,- Kč.

A co třeba toto? Ideální snad i do automobilu na stanování, to by se také hodilo
http://www.abctech.cz/sitove-prvky/alternativni-napajeni-fotovoltaika/menice-napeti-z-12v-24v-48v-na-230v/z-12v-na-230v/cista-sinus-cs/menic-napeti-carspa-p1000-12-12v-230v1000w-cista-sinusovka.html

Prosím, neberte to jako že nesouhlasím, spíše se snažím vysvětlit, že tohle všechno jsem již zvažoval a nyní předkládám už jasnou otázku.

Neptám se teď na finanční otázku, pouze na to, zda si myslíte, že s tímto invertorem budu spokojený pro můj účel, který jsem popsal.

Jste skvělí, díky za rady a velkou pomoc.
Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.01.2015, 23:33 »

Myslím si, že spokojený nebudete. Bude problém při rozběhu toho nářadí (zrovna třeba pásová bruska má docela těžký rozběh),  budete tam mít "malý temelín" (baterky, spousta kabelů kolem, měnič by se měl asi někam namontovat ať se jen tak nepovaluje...),  budete pořád někam vozit velikou baterii, pořád ji připojovat a odpojovat (asi bych měnič nedával jen tak na krokosvorky) a stejně se vám stane, že budete chtít nějaký spotřebič neplánovaně použít a baterka bude vybitá (samovybíjení.. .).

Kdyby jste plánoval alespoň 2000kW měnič, k tomu pořádnou (novou) baterii a solární nabíjení s o řád vyšším výkonem než dává váš panel, to by byla jiná...

Pokud by nebyly úplně rozhodující peníze, plánujete zahradu seriózně a dlouhodobě využívat tak bych doporučil pořádnou odhlučněnou centrálu (Kipor IG1000 - ta bude tichá ale 1kW nemusí vždy stačit, IG2000 - trošku hlučnější ale utáhne vám už v podstatě celkem jakékoliv ruční nářadí nebo při větších pracech dvě brusky...)
Zaznamenáno
Pavel Němčák
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 25.01.2015, 08:55 »

Myslím, že opravdu všechno již bylo řečeno a můžeme otázku z mé strany uzavřít. Díky vám jsem nasbíral cenné rady a hlavně vaše zkušenosti. Pravděpodobně jsem se rozhodl pro 2kw sinusový měnič, který zvládne těměř vše a bez jakeholi řevu na zahradě. Ale ten Kipor, řeknu vám, kdybych plánoval více činností a prací, neváhal bych. 70 db je totiž v podstatě stejné jako náš rozdováděný 6-ti letý syn.

Ale jak jsem říkal, na větší práce mám možnost půjčit si od taťky 5 kw centrálu, takže půjdu do měniče ale lepšího, ať nejsem překvapený.

Ještě jednou díky
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.073 sekund, 23 dotazů.