Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak ziskat funkci vicevstupoveho hradla OR na 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ziskat funkci vicevstupoveho hradla OR na 230V?  (Přečteno 9205 krát)
Oldřich Vykydal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.12.2014, 15:14 »

Potreboval bych navest kde sehnat (vyrobce, eshop, cokoliv) neco jako vicevstupove hradlo OR, ktere muze mit na vstupech 230V. Vystup staci signalni, protoze spotrebic by mel byt napajeny z jine vetve, nez budou privody.

Pujde o spinani 1 ventilatoru z vice mist. Ze zachodu, koupelny, kuchyne atd. je dovedeny od svetel kabel cyky-o 2x1,5. Takze kdyz se tam bude svitit, tak na kabelu bude napeti 230V a v takovem pripade by mel sepnout i ventilator.

Jako prvni me napadlo relatko, ale nenarazil jsem na nejake s vicevstupovym ovladanim. A cele to prosmyckovat v nejake svorkovnici nelze, aby se po sepnuti svetla na WC diky teto smycce neuzavrel obvod i v koupelne apod.

Asi by stacily 2 vstupy, ale idealne kdyby jich bylo 4 nebo 8 at tu OR funkci nemusim skladat z vice soucastek.

Kdyby slo o nejakou jednotku kde by se dal nastavit i dobeh, pripadne casovy program, tak by to taky nebylo spatne, ale obejdu se i bez toho (resp. muzu vyresit zvlast).
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.12.2014, 15:24 »

Můžete použít SSR a jeho vstup budit součtovým signálem z jednocestně usměrněných (a předřadnými odporovými děliči omezených) vstupních signálů 230V~.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.12.2014, 16:19 »

Také je možné použít inteligentní relé SIEMENS LOGO, nebo SCHNEIDER ZELIO a další od jiných výrobců. Tam si můžete nastavit různou logiku a časové spínání. Jen počítejte s cenou cca 4-6 tisíc.
Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Oldřich Vykydal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.12.2014, 16:48 »

to: Fuk Tomáš
SSR, usmerneni a delicimu napeti rozumim, ale jak ziskam souctovy signal - nejakym hradlem, ktere uz pracuje na nizkem napeti?

to: Zdeněk Pikhart
To jde vlastne o PLC, ze? To jsem mel v rukou naposledy uz davno, ale vyborny tip  Úsměv
Mohl bych poprosit o nejaky konkretni model? Kdyz koukam napr. po SIEMENS LOGO, tak predpokladam ze bych se mel divat po modulu, ktery ma dostatecny pocet analogovych vstupu a pracuje s napetim 230V - tak abych se vstupnimi signaly nemusel nic delat - je to tak? Nebo tam bude take potreba jeste resit usmerneni a snizeni napeti?
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.12.2014, 16:52 »

A co takhle použít dvoupólové spínače?. Nevím sice, jak jsou kabely natahány, ale ať už smyčkovaně mezi jednotlivými vypínači, nebo hvězdicově od ventilátoru, tak by to nemělo být tak složité zapojit.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.12.2014, 16:55 »

Ty kabely 2x1,5 máte dovedeny skutečně až od světel nebo už od vypínačů? Pokud od vypínačů, tak bych tam dal vypínače řazení 2. Pokud až od světel, tak jste to trochu nedomyslel, ale asi bych to řešil pomocí miniaturních relé umístěných pod světly. Řekl bych, že to bude mnohem levnější řešení, než nějaké speciální relé.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.12.2014, 16:56 »

to: Fuk Tomáš
SSR, usmerneni a delicimu napeti rozumim, ale jak ziskam souctovy signal - nejakym hradlem, ktere uz pracuje na nizkem napeti?

U DC vám na součtový signál stačí diody (které tam už stejně budete mít)...
Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.12.2014, 17:09 »

Nepostačovalo by úplne obyčajné zapojenie s N malými relé? Všetky spínacie kontakty spojiť paralelne.
Zaznamenáno
Oldřich Vykydal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.12.2014, 18:23 »

Z koupelny a zachodu je to opravdu az z posledniho svetla, jen v kuchyni je to tazene primo ze spinace, takze nejakym relatkum se bohuzel nepujde vyhnout.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.12.2014, 21:45 »

Nepostačovalo by úplne obyčajné zapojenie s N malými relé? Všetky spínacie kontakty spojiť paralelne.
To by sice mělo fungovat, ale nevíme, jestli jsou všechna světla na stejném okruhu a pokud ne, tak jestli to není dokonce na více fázích, protože pak je to na "profesionální přístup",  aby nějaký přeskok neinicioval zapálení celého bytu nebo domu.
Zdaleka ne všem "malým relé" bych v takové aplikaci věřil jak z hlediska napěťové pevnosti, tak z hlediska přiměřeného oteplení při delším provozu.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 23.12.2014, 22:24 »

Jaká máte světla? Šlo by to dát pod vypínač?  Moc bych nevymýšlel a řešil to instalačním relé do krabice... Uvedené sice není můj oblíbený výrobce, ale na tomto snad není co podělat...

Další variantou je programovateln é relé (jednodušší PLC),  ale:
- tam budete potřebovat trvalé napájení
- většinou budou muset být vstupy na jedné fázi
- bude potřeba více prostoru
Pro 8vstupů AC, napájení 230V AC, lze toto koupit někde kolem 1800Kč bez DPH. Výhody jsou jasné... každý vstup se může ovláddat jinak, např v koupelně až po vypnutí světla nebo s větší zpožděním (někomu vadí  "průvan" vyrobený větrákem),  při aktivaci dvou vstupů  současně  prodloužený doběh,..... to už je jen na tom co s tím dokážete nastavením... Programování pomocí  funkčních bloků...

Možná půjde i něco levněji, ale nemám potřebu hledat jiné, těchto jsme použili cca 50 za posledních 5-6 let bez jediného problému. Dokonce 24V varianta přežila omylem připojených 230V na vstup...Hledej te SR-12MRAC




* rele.jpg (23.96 KB, 516x600 - prohlédnuto 559 krát.)
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.12.2014, 10:00 »

Pujde o spinani 1 ventilatoru z vice mist. Ze zachodu, koupelny, kuchyne atd. je dovedeny od svetel kabel cyky-o 2x1,5. Takze kdyz se tam bude svitit, tak na kabelu bude napeti 230V a v takovem pripade by mel sepnout i ventilator....

A nešlo by to taky takhle ?
Ss relé na vyšší napětí, případně upravit třeba odporem.
Myslím, že by ani světla z různých fází nevadila.


* Spínání_ sm1.jpg (226.77 KB, 704x466 - prohlédnuto 401 krát.)
Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #12 kdy: 24.12.2014, 10:15 »

Nedalo by se použít proudové relé?
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,28261.msg219844.html#msg219844
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.12.2014, 10:29 »

A nešlo by to taky takhle ?
Ss relé na vyšší napětí, případně upravit třeba odporem.
Myslím, že by ani světla z různých fází nevadila.

Beru zpět.
Nešlo by to - relé by drželo  furt...


Zaznamenáno
Oldřich Vykydal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 24.12.2014, 13:25 »

Svetla tam jsou vetsinou LED bodovky, do 30W na jednom okruhu. A tech okruhu je vic, jde o vetsi RD s nekolika bytovymi jednotkami. Takze to bude urcite i na ruznych fazich.

Pod vypinac tam rele nepujdou, jak jsem pred tim rikal, tak je to vetsinou tazene az od svetel. Pocitalo se tam totiz s VZT jednotkou ATREA, ktera to ovladani pres 230V ma schvalne, dokonce jsem si v navodu vsiml upozorneni, ze i pri vypnutem napajeni VZT jednotky je potreba davat pozor, ze na svorkach s ovladanim muze byt cizi napeti (prave od svetel) - takze s tim se primo pocitalo. Az posleze jsem si uvedomil, ze by mi stejne nestacil pocet vstupu a stejne bych musel vyrabet nejakou OR logiku mezi okruhy.  Jsem v rozpacích Navic ted se o te cele VZT jednotce neuvazuje, zatim tam bude jen vetsi odtahovy ventilator. Takze tolik k popsani puvodu teto situace.

Ja se klonim k reseni s PLC, vyssi cena nevadi, kdyz se tak dosahne o dost vetsi flexibility v nastaveni a celkove robustnosti reseni. Prostor neni problem a trvale napajeni take ne.

Jen jeste k vysvetleni pozadavku na stejnou fazi na vstupu - to je tam proc? Ja mel za to, ze to budou pro PLC pouze signalni vstupy, takze nedojde ke spojeni. Prave jsem nerozumel tem drive zminenym souctovym signalum - takze se omlouvam, ze jsem zapomenul uvest, ze to nebude na stejne fazi a nepujde z toho udelat jeden okruh.

Dale bych tedy mel hledat PLC s diskretnimi vstupy (a ne s analogovymi - jak jsem psal na zacatku) - tam pak miva napeti dle velikosti vyznam logicke 0 nebo 1 - je to tak?
Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 24.12.2014, 13:35 »

Ano,je to tak, ale konkrétně to mnou uváděné programovateln é relé (PLC je docela silné slovo) má v návodu podmínky, že to bude na jedné fázi. Zatím jsem necítil potřebu hledat nějaké jiné, které by umělo z více fází.
http://www.tecon.cz/pdf/Prirucka_SuperRelay_web.pdf
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 25.12.2014, 10:31 »

Beru zpět.
Nešlo by to - relé by drželo  furt...

Odvolávám, co jsem odvolal...

Zapojení s oddělovacími diodami funguje.
Pokud by se místo relé použil ke spínání ventilátoru triak,
tak by náklady neměly překročit 50.- Kč.
Je třeba mít na paměti, že ss napětí je Umax .
Zaznamenáno
Václav Švagr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 26.12.2014, 19:00 »

Řešil jsem podobný problém a vyrábí se lišta pro spínání podlahového topení

http://www.voda-topeni-plyn.eu/userfiles/file/Gabotherm/Mont%C3%A1%C5%BEn%C3%AD%20n%C3%A1vod_elektrick%C3%A1%20p%C5%99ipojovac%C3%AD%20li%C5%A1ta%20GTF-RE.pdf

Tato lišta spíná při požadavku jednotlivých termostatů ventil příslušného okruhu a vždy s funkcí OR čerpadlo, případně kotel. Celé to funguje na 230V a má to jen příslušné certifikáty pro provoz v síti. Cena byla kolem 2500,-
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.