Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Opravdu elektrifikované tratě nemají nějaký systém pro odstranění námrazy?  (Přečteno 9114 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« kdy: 02.12.2014, 15:51 »

Na škole nás učili, že když se vytvoří extrémně velká námraza na vedení vn (možná),  vvn, a možná i ZVN, je možno se ji zbavit tak, že se vodiče zapojí z jiného k tomu určeného zdroje, kdy se cíleně přetíží a tím se zbaví námrazy, která se rozpustí.
Napadlo mě v souvislosti s tím, proč nějaký podobný systém není na kolejových trolejích:
Bylo by to příliš komplikované technicky?
Příliš drahé ekonomicky?
Nemá to smysl řešit, s tím, že aktuální stav je doopravdy extrém a běžně stačí otěr trolejovými sběrači?

Jinak včera bylo docela zajímavé pozorovat vlaky na koridoru Praha Brno, kdy to vypadalo, jako by údolím Svitavy lítaly tam a zpátky sanitky a hasiči, přemýšlel jsem  co se děje, teprve po nějaké době jsem zahlédl v místě, kde mám přímý výhled na koleje, že tak jiskří sběrače, ale kde nevidím přímo na koleje ale jen směrem k nim do údolí, tak vidím jen odlesky na protějším úbočí....
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.12.2014, 17:56 »

Byly doby, kdy to nebylo třeba řešit, ta námraza nevznikala tak rychle, pauzy mezi vlaky nebyly tak velké a nestačilo toho tolik namrznout.
Četl jsem jakousi studii o tom, jak se dá vedení mechanicky rozkmitat, tak, aby námraza popraskala a spadla, ale zřejmě je to jen jakási vize a asi se to v praxi nevyužívá.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.12.2014, 18:09 »

Ještě mě tak napadá, může mít vliv na mrznutí i to jestli je to střídavé trakci 25kV nebo na stenjnosměrné 3kV? Protože, jak tak nějak čtu zprávy, tak mám pocit, že více problémů je na stejnosměrné trakci. Nebo se pletu?

No tak zrovna u nás - koridor Brno-ČT-PCE-Praha, úsek Brno-Blasnko, těch spojů zrovna málo nejezdí, přes den min. 2 osobáky, min. 1 rychlík/IC/EC a nějakej ten nákladní vlak během jedné hodiny.

Sakra, teď mě docvaklo. Někde u Telnic padlo nějaký vn nebo VVN, nebyl tam štáb Elektrika.tv?
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.12.2014, 18:58 »

Zrovna tak nemyslím, že by koridor na Ostravu byl málo ježděný...A mluvilo se jen o namrzlých trolejích. Nebo byl i jiný problém?
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 02.12.2014, 19:40 »

Ještě mě tak napadá, může mít vliv na mrznutí i to jestli je to střídavé trakci 25kV nebo na stenjnosměrné 3kV? Protože, jak tak nějak čtu zprávy, tak mám pocit, že více problémů je na stejnosměrné trakci. Nebo se pletu?

No tak zrovna u nás - koridor Brno-ČT-PCE-Praha, úsek Brno-Blasnko, těch spojů zrovna málo nejezdí, přes den min. 2 osobáky, min. 1 rychlík/IC/EC a nějakej ten nákladní vlak během jedné hodiny.

Sakra, teď mě docvaklo. Někde u Telnic padlo nějaký vn nebo vvn, nebyl tam štáb Elektrika.tv?
Štáb Elektrika.TV sedí u střižen a kouří se z něj.  pomoc




Zrovna tak nemyslím, že by koridor na Ostravu byl málo ježděný...A mluvilo se jen o namrzlých trolejích. Nebo byl i jiný problém?

Podle toho, co píše Patrick Zandl na Twitteru to vypadá, že se z něj stává dopravní (železniční) publicista! :-)
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Michal Šenkýř
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 03.12.2014, 04:59 »

Na začátku bychom si měli vysvětlit termíny. Námraza jako taková je běžná a setkáváme se s ní každou zimu. Jsou to takové bílé jehličky, se kterými si sběrač docela dobře poradí.
To, co se děje teď je ledovka, kdy vše je obaleno vrstvou ledu. Led je docela dobrý izolant a je i docela tvrdý. S tím už si sběrače neporadí. Pár fírů to vyzkoušelo a buď přepálili sběrač nebo v horším případě trolej.
V minulosti bylo hodně pokusů, ze strany tehdejších Elektroúseků, jak s tímto jevem bojovat. Zkoušelo se (spíše teoreticky),  vytápění TV, tedy pouštění proudu do troleje, aby se průchodem ohřála a námraza (ledovka) opadala. Na koncích úseků by tak museli být troleje spojeny přes nějaký odpor se zpětným vedením. Velmi složité a málo funkční.
Pak byl boj mechanický, kdy na sběrač MVTV (mandelinka, M.153 nebo M.250) se nasadila železná konstrukce se speciálním vzduchovým válcem, který pouštěl vzduch v krátkých intervalech a sběrač se klepal a bouchal do troleje. Také se neosvědčilo, neboť výše uvedené mašiny mají slabé kompresory a musely je táhnout velké dieselové mašiny se žlutým potrubím. Sehnat je tenkrát byl docela problém, takže se od toho upustilo.
A jinak k situaci. Co bude naše společnost dělat, až dojde k pořádnému průšvihu? Toto byla v podstatě sranda a rozhodilo to půl republiky.
A na závěr vzpomínka na loňskou zimu ve Slovinsku, to byla ledovka:
Zaznamenáno

Drážní energetika, vedení vn.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 03.12.2014, 10:23 »

Ještě mě tak napadá, může mít vliv na mrznutí i to jestli je to střídavé trakci 25kV nebo na stenjnosměrné 3kV? Protože, jak tak nějak čtu zprávy, tak mám pocit, že více problémů je na stejnosměrné trakci. Nebo se pletu?

Myslím, že nemá vliv průběh napětí, ale jeho velikost. Vyšší napětí snáze prorazí ledovku.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Martin Hroudný
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 03.12.2014, 10:33 »

Přímé vyhřívání silových vedení VVN a vn je velmi specifická technická záležitost a zdaleka ji nepraktikují ani všichni operátoři distribučních a přenosových sítí, a to i když jim často vedení vedou oblastmi silně náchylnými na tvoření problémové námrazy - a tím nemyslím jen kontext ČR, ale obecně svět. Ono to na první pohled vypadá strašně jednoduše - jen joulův zákon, že. Jsou s tím ale spojené nemalé investiční náklady - nelze si prostě jen říct, a teď si tuhle linku "vyhřeju"... musíte mít nějaké vyhřívací odpojovače do linek, "vyhřívací kobku/pole" (v době skříňových rozvaděčů problém - až takový atyp vám nikdo nevyrobí),  příslušné kabeláže jimiž přivedete vyhřívací proud do vedení, zdroj toho vyhřívacího proudu (povětšinou patřičně (pře)dimenzovaný výkonový transformátor, který lze specificky zapojit pro vyhřívání) a navíc ono vedení musíte vyčlenit z provozu. A nějak to i napočítat - vyhřívací proud nemůže být příliš malý, jelikož byste vyhřívali moc dlouho, a ani zase příliš velký, protože pak byste něco destruktivně přetížili. Pokud chcete odněkud někam vyhřívat, tak s tím musíte počítat již při výstavbě rozvoden a tohle vše tam zkrátka preventivně vybudovat.

Druhou možností je vedení s námrazou jen účelově přetížit, čímž se fázové vodiče prohřejí a námraza odpadává. Při neřízeném odpadávání námrazy (kdy naráz odpadne dlouhý kus námrazy) však hrozí, že odlehčené fázové lano se vyšvihne, rozkmitá, může se i utrhnout ze závěsu a nebo popálit o jiný fázový vodič - mezifázový zkrat. V průběhu odpadávání námrazy (tedy ne že to polehoučku povrchově odtaje a odkape) se může stát prakticky cokoliv, klidně těch švihnutí fázových lan může být neurékom. Pokud je vedení přitom v provozu, tak odběratelé "děkují" za nesčetně nežádoucích událostí.


Nejsem odborník na elektrickou trakci, ale tam by asi s vyhříváním byl problém. I kdybych pustil plný výkon trakčního transfomátoru do jediného vývodu/směru, bude to dle mého pořád málo na to, aby se to vyhřálo v nějakém rozumném čase - těžko budou vlaky čekat 3-6 hodin, než se to vyhřeje. Navíc by se to muselo vyhřívat na konci přes nějakou indukčnost.
A u ss trakce 3kV už si to vůbec nedokážu představit (tam by se snad muselo vyhřívat nějakým ryze specifickým externím zdrojem).

Např. vedení 110kV se totiž vyhřívají napětím 22kV, takže tam za trochu specifických podmínek mohu použít trafo 110/22kV a na konci vyhřívaného vedení udělat jednoduše zkrat uzemňovačem - tj. teče "rozumně" velký vyhřívací proud.

U trakce tuto možnost nemáte, tam máte jen těch 25kV. Nižší napětí, odkud by šlo vzít vyhřívací proud, tam nikde není.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Doporučíte vysoušet zdi elektrickým proudem?
 Jaký máte názor na infračervené vytápění?
 Jaký proudový chránič pro ohřev okapu?
 Musi byt topna rohoz instalovana pod kachlickami zahrnuta v revizni sprave?
 Kolik odporového kabelu je nutné umístit ve žlabu?
 Jak byste zapoili topné tyče IT 3x460VAC, 60Hz?
 Musí být topná rohož jištěna 2-pólovým jističem?
 Jsou infrapanely topením budoucnosti či ne?
 A co vy? Provádíte často instalace otopných kabelů?
 Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla?
 Jak spolehlivě identifikovat vadný samoregulační topný kabel?
 Ktore kúrenie (topení) je podle vas nejekonomičtějšie?
 Máte dobrý přehled o topných rohožích a kabelech?
 Máte někdo praktické zkušenosti s topnými fóliemi Full Eko Inblok?
 Kdo vyrábí elektrické podlahové konvektory?
 Jakou vybrat topnou folii (rohož) pod pryžovou (gumovou) dlažbu?
 Jak zapojit topná tělesa pro kombinovanou saunu?
 Čím řídit topný žebřík v koupelně?
 FENIX: Katalog topných panelů, rohoží a kabelů
 Používat pod elektrické vytápění hlinikové folie nebo ne ?
 Jaká je vaše praktická zkušenost s instalací topných systémů pro zimní období?
 Designové infrapanely a účinné sálavé konvektory v K&V ELEKTRO
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak řešíte výpočet potřebného výkonu pro vytápění domu? Od oka?
 ŘEŠENÍ: Jak zachránit regulaci topení v topné sezóně
 Jak využít všestranný samoregulační topný kabel ELSR?
 Kde jste v praxi použili doprovodný ohřev?
 Jaký topný žebřík do zóny 1 s tř. ochrany 2 nebo 3?
 Jaká je velikost izolačního odporu nového topného tělesa horkovzdušné trouby?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.