Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Může pracovat osoba poučená pod napětím?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může pracovat osoba poučená pod napětím?  (Přečteno 7989 krát)
Vladimír Křivka1
« kdy: 15.10.2014, 09:01 »


V normě, ČSN EN 50110-1ed.2, čl. 6.3.1.4 Práce pod napětím je napsáno
V závislosti na druhu práce, musejí být osoby pracující za těchto podmínek, poučené nebo znalé až na některé práce, speciálně vyškolené.

Zajímalo by mě zda doopravdy může osoba poučená pracovat na částech pod napětím. Nikde v normě jsem se nedočetl zda je to pod dozorem či dohledem.

Protože je zvláštní, že by práce bez napětí podle čl. 6.2 provádí práce bez napětí osoba poučená s dohledem osoby znalé (podle opravy 1).

A že by mohla poučená osoba pracovat jen tak pod napětím se mi nezdá.
Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #1 kdy: 22.10.2014, 23:56 »

Následuje logická odpověď sám sobě na danou otázku. Jeslli smí osoba poučená pracovat na zařízení bez napětí pouze pod dozorem - je ot z toho důvodu aby se A) vyloučil úraz této osoby díky základní neznalosti dotekem živé části, nebo B) aby se osoba znalá přesvědčila o správnosti a bezpečnosti zapojení provedeného osobou  poučenou, nebo C) kvůli oběma těmto podmínkám ? (myslím, že místní znalci vám rádi přidají další důvody).

Pokud vezmeme v potaz pouze odpověď C) tak potom se při práci pod napětím osoba poučená bez dozoru osoby znalé vystavuje riziku úrazu elektrického proudu i velké hmotné škodě na majetku/zdraví osob.

Jestli je tento logický postup správný i vám je nyní jasné, že osoba poučená nesmí pracovat na zařízení pod napětím.

Nepřiložím vám text normy, použil jsem pouze body ve Vaší otázce.

Někdy se stačí pořádně zamyslet a člověk si zvládne odpovědět sám Úsměv
Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.10.2014, 07:26 »

Tento blábol vznikl tupým překladem z anglické verze (viz ed. 3):

Citace
instructed person
person adequately advised by skilled person to enable him or her to avoid dangers which electricity may create

Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.10.2014, 10:41 »

Tento blábol vznikl tupým překladem z anglické verze (viz ed. 3):
Zlatá 34 3100

Není možné vytrhávat jednotlivé věty z normy, ale číst ji v celém rozsahu. Na příklad v článku 6.3.2 se píše:
Pro zvyšování a udržování odbornosti a dovednosti osob znalých a poučených pro práci pod napětím musí být sestaven speciální výukový program. Program musí odpovídat zvláštním požadavkům pro práci pod napětím a musím být založen ma teoretických znalostech a praktických cvičeních..... Stupeň způsobilosti má být potvrzen oprávněním pro práci pod napětím.

Je rozdíl mezi osobou poučenou v elektrotechnic e s §4 a osobou poučenou o práci pod napětím. Navíc je doporučeno Osvědčení pro práci pod napětím s platnosti na 1 rok. Viz příloha B.1.1

Kapitola 6.3 Práce pod napětím
je velice obsáhla. Pak ta vytržená věta má v souvislostech úplně jiný význam, než jste pochopil. Je dobré se také podívat do PNE 33 0000-6 a TNI 34 3100
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.10.2014, 10:43 »

V normě, ČSN EN 50110-1ed.2, čl. 6.3.1.4 Práce pod napětím je napsáno
V závislosti na druhu práce, musejí být osoby pracující za těchto podmínek, poučené nebo znalé až na některé práce, speciálně vyškolené.

Zajímalo by mě zda doopravdy může osoba poučená pracovat na částech pod napětím. Nikde v normě jsem se nedočetl zda je to pod dozorem či dohledem.

Protože je zvláštní, že by práce bez napětí podle čl. 6.2 provádí práce bez napětí osoba poučená s dohledem osoby znalé (podle opravy 1).

A že by mohla poučená osoba pracovat jen tak pod napětím se mi nezdá.

Může, pokud má §6 až 8 podle vyhl.50/78 Sb.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.