Budou normy konečně bezplatné ?

<< < (24/24)

Jan Yossarian:

Určitě je to správný směr, leč nedělám si iluze, že se se vzdělaností něco stane zásadního. U nás ve firmě máme všechny normy vytištěné a k nahlédnutí všem oddělením a i přes to to není důvod, že by ty normy někdo studoval. Používá je pouze pár zasvěcenců. A tak to bude i obecně.

Podívejme se na zákony. Ty jsou ke stažení a stejně jim lidé nerozumí. A tak to bude i s normami. Osoby neznalé se ve souvztažnostec h s jinými předpisy ztratí a stejně se budou muset doptávat a nechat vysvětlovat. Ale to je asi správnější stav než stávající.

Jan Bocek:
Citace: Josef Drda  27.05.2021, 06:24

Pro přístup k normám zdarma po registraci na
 https://sponzorpristup.agentura-cas.cz/default.aspx
Jsou zde zdarma ke stažení i vytištění normy, jako např.:
ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 (ochrana před úrazem el. proudem)
ČSN 33 2130 ed. 3 (bytové instalace)
ČSN 33 2000-5-51 ed. 3 (vnější vlivy)
ČSN EN 62305-1 ed. 2 až ČSN EN 62305-4 ed. 2 (ochrana před bleskem)  a další.


Je toho mnohém více, ale je nutné projít všechna ministerstva na sponzorování.
Na příklad jsem našel ČSN 33 1500, ale nenašel jsem 33 2000-6
Našel jsem normu pro údržbu technických zařízení, také normy pro výbuch,
ale nenašel EN 60204-1

Jan Bocek:
Sponzorovaný přístup – aktuální informace ke zveřejněným ČSN
Ke dni 21. 5. 2021 zajistily veřejnosti přístup k závazným českým technickým normám tito sponzoři: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo vnitra a Energetický regulační úřad.

Dohoda o zpřístupnění byla uzavřena s Českým báňským úřadem.

Dohodu o zpřístupnění dosud neuzavřelo Ministerstvo dopravy, Ministerstvo financí, Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo zdravotnictví a Magistrát hlavního města Prahy. ČSN, které jsou závazné na základě právních předpisů těchto gestorů, nejsou tedy veřejnosti k dnešnímu dni dostupné.

Resorty, které ve zprávě neuvádíme, prohlásily, že nemají ve své gesci žádné právní předpisy, které by obsahovaly odkazy na české technické normy.

Žádáme veřejnost, aby se v případě zjištění, že česká technická norma, která splňuje definici závazné normy, není na portále Sponzorovaný přístup zveřejněna, s žádostí o její zpřístupnění obraceli přímo na konkrétní gestory (ministerstva, případně jiné ústřední správní orgány).

Kvita Ladislav:
Citace: Jan Bocek  27.05.2021, 12:58

Dohodu o zpřístupnění dosud neuzavřelo Ministerstvo dopravy,


Tak zrovna MD jsem řešil v lednu dotazem na MD i na ČAS, výstup byl takový, že vinu za neumožnění sponzorovaného přístupu svalovala jedna instutuce na druhou.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana