Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohl ulomený N vodič u elektroměru způsobit přítomnost 400V proti zemi na L i N?  (Přečteno 40282 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #36 kdy: 08.07.2014, 22:48 »

nenene
Takže pánové, vrátíme se do školy.

Pro zjednodušení, mějme tyto podmínky:

1) Na fázi L1 visí zapnutá rychlovarka 2,3kW, na fázi L2 audio 20W, na fázi L3 nic zapnutého.
2) Vnitřní impedance sítě je na všech fázích stejná, na výsledek nemá vliv, můžeme zanedbat.
3) Jsme v TN-S, vodič PE z úvahy vynechme, nemá s tím nic společného.

V okamžiku, kdy zapneme pouze spotřebič na fázi L1 se nestane nic. Nebude fungovat. Ani tehdy, kdy zapneme spotřebič pouze na fázi L2.

Problém nastane až v okamžiku, kdy sepne vypínač spotřebiče na fázi L1 a zároveň vypínač na spotřebiči L2.

Abych na jeden spotřebič dostal plné napětí 400V, musel by mít nulový odpor na druhém spotřebiči a tudíž nekonečný výkon. Moc takových doma nemám. Vy ano?


* vodicN.JPG (196.03 KB, 1024x685 - prohlédnuto 594 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 08.07.2014, 23:38 »

No, když se tak dívám na vaše zadání, výpočet i předposlední větu, tak se mi chce napsat, že ten návrat do školy je dobrý nápad. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #38 kdy: 08.07.2014, 23:56 »

No, když se tak dívám na vaše zadání, výpočet i předposlední větu, tak se mi chce napsat, že ten návrat do školy je dobrý nápad. Mrknutí


Nerozumím? Mám tam něco špatně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 09.07.2014, 00:43 »

Značení vodičů:


- od asi 1980 dodnes :            L1        L2        L3        N        PE        PEN
- ČSN 341010 (1965):              R          S          T         Np      nn          N
- ČSN-ESČ 1950:                      X          Y          Z         0         F            0

Místo značení nn a F nebo společně s ním se též používala značka zemnění (stromeček postavený na špičku).


Instalace s odděleným středním a ochranným vodičem se používala již po II sv. válce nejen ve zdravotnictví, ale také v rozhlasových a nahrávacích studiích, kinech a divadlech kvůli snížení úrovně brumu v audiosignálech .

V sítích TT a IT (3x120V v Praze a některých dalších městech) se používalo obdobné značení, v sítích IT 120V se obvykle nezemnilo v běžných bytových rozvodech, zemnění se zapojovalo pouze u zásuvek pro pračky a u boilerů.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 09.07.2014, 00:46 »

Tak zrovna u ČEZ asi těžko. Tam je na elektroměr pouze odbočka z PEN, v podobě vodiče N.

Pouze u novějších rozvodů z posledních asi 20 let. Před tím bylo používáno zapojení PEN přes elměr stejně jako dodnes u PRE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 09.07.2014, 08:52 »

Nerozumím? Mám tam něco špatně?

R2 není 200ohm, tím pádem je to celé řádově špatně. Navíc jste to zaokrouhlil tak, že součet jednotlivých napětí je větší než celkové napětí, což je takové pěkná školácká chyba. Impedance sítě se sice pro jednoduchost zanedbat dá, ale na výsledek ve skutečnosti vliv má, protože se díky ní sníží napětí na obou spotřebičích. Navíc když použijete reálnou spotřebu audia ve standby (např. 100x menší, než uváděných 20W),  tak se dostanete k 400V tak blízko, že se budete divit. A tvrzení, že spotřebič s nulovým odporem má nekonečný výkon bylo asi také ovlivněné večerní únavou.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 09.07.2014, 09:32 »

Spíaný zdroj má jedno specifikum. Přenesená energie se kvanuje po nějakým množství, který se v jednotlivých pulsech narve do trafa (jde v nějakým rozsahu regulovat, ale ne od nuly). Ve stand-by je běžný, že zařízení žije z kondíku na výstupu zdroje a zdroj si "prskne" na sekundár třeba jednou za pět period sítě. Mezi tím odebítá proud jenom řídící obvod na primátní straně, to jsou obvykle řádově desítky mW. Pak 400V opravdu není v periodách bez prsknutí sebemenší problém... (2kW/20mW - napětí se rozdělí v poměru 1:100 000) A primární strana je furt pod plnou šťávou, reguluje se jenom to, co proleze na sekundár podivej

Furt je to ale jenom model - dva spotřebiče, třetí fáze nepřipojená. V praxi je to jinak a pak může být na N cokoliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 09.07.2014, 09:40 »

Značení vodičů:

- od asi 1980 dodnes :            L1        L2        L3        N        PE        PEN
...

Chyba 16 let - stačí číst předchozí příspěvky.
Na požadavek průchodu všech vodičů přes elektroměr jsem upozornil také.

A ještě se do problému dá zapojit střed vinutí napěťových cívek elektroměru
které mohou shořet

A když tazatel píše, že tam bylo 400V tak mu budeme věřit. Z toho potom vyplývá,
že tam mohl být zapojený jediný spotřebič na jinou fázi - třeba bojler.
Protože se bavíme o napětí bez zatížení tak tam 400 V bylo jak vyšitých.

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 09.07.2014, 09:49 »

Chyba 16 let - stačí číst předchozí příspěvky.

Osobně když vidím, že někdo používá jiný značení než Lx, N, PE, PEN,...,  tak se nemůžu zbavit pocitu, že je to matla, který v tomto století nebyl ani na školení podle vyhl. 50  zle Hned mě pak pod očním víčkem bliká červená kontrolka, že je něco s "odborníkem" a patrně i s jeho výtvorem v nepořádku...

A když tazatel píše, že tam bylo 400V tak mu budeme věřit. Z toho potom vyplývá,
že tam mohl být zapojený jediný spotřebič na jinou fázi - třeba bojler.
Protože se bavíme o napětí bez zatížení tak tam 400 V bylo jak vyšitých.

Nehledě na to, že do +/-10% tolerance kolem těch 400V se mohl dostat s přehledem... I kdyby tam bylo "jenom" 375V, furt se o tom dá mluvit jako o "čtyřstovce"  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #45 kdy: 09.07.2014, 10:08 »

R2 není 200ohm, tím pádem je to celé řádově špatně.
Opravdu, čmáral jsem to narychlo večer při lampičce. Tak to si budu muset opravit.

A tvrzení, že spotřebič s nulovým odporem má nekonečný výkon bylo asi také ovlivněné večerní únavou.

Čistě teoreticky: P = U2/R => 52900/0 = ?

Cílem mé zmatené exhibice bylo ukázat, že se sice napětí bude blížit hodnotě 400V, ale nikdy to nebude 0V/400V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 09.07.2014, 10:26 »

Čistě teoreticky i prakticky se nulou dělit nedá, je to jedna z elementárních matematických pouček. Co takhle P = R.I2?

Já myslím, že to všichni chápou, ale cílem námitek kolegů bylo to, že hodnotě 400V se stejně tak dobře můžete blížit pokud impedance spotřebiče se bude blížit nekonečnu i když na druhé fázi nebude "zkrat". Což je případ té zásuvky (nepíše se, že použité),  ke které jste napsal původní komentář. Zcela ponechávám stranou, že v sítí může být mnohem více než 400V jmenovitých a pak se vám i v reálném případě může stát, že na spotřebiči bude 400V i více.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 09.07.2014, 10:47 »

Něco ze života (nic nového pod sluncem):

(www.)   odborne     casopisy.cz/index.php?id_document=26322

 
(Mezi odborne  a časopisy nepište mezeru).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 10.07.2014, 07:52 »

Chyba 16 let - stačí číst předchozí příspěvky.

Chyba je ale na Vaší straně. Chce si to nejprve řádně prohlédnout a přečíst přílohy, které sem sám dáváte. Text o kterém si myslíte, že jsem nečetl (příloha u odpovědi#15),  hovoří o roce 1996, ale hlavně o okamžiku, kdy se u nás začaly používat dá se říci povinně rozvody s oddělenými vodiči PE a N a to je 18 let pozor.

 O výrazně dřívějším začátku používání značek PE, N, PEN a L1,2,3 u nás svědčí i vámi dodaná příloha v odpovědi #12, což je foto z knihy z r. 1982, kde jsou již fáze pojmenovány L1, L2, L3 a nikoliv R, S, T.  Z různých dalších knih a příruček vydávaných v  80. létech autory jako Honys, Tříska, Lubovský, Brož vyplývá začátek používání tohoto značení již v těch zmíněných 80. létech, přesné datum si nepamatuji, proto jsem napsal již v oné tabulce kolem r. 1980, což také odpovídá mojí osobní zkušenosti ze školení, kterých jsem se v té době již zúčastňoval. Jsem sice už starší, ale nejsem ještě senilní.


Osobně když vidím, že někdo používá jiný značení než Lx, N, PE, PEN,...,  tak se nemůžu zbavit pocitu, že je to matla, který v tomto století nebyl ani na školení podle vyhl. 50


Pokud tato Vaše poznámka byla určena mně, tak vás mohu ujistit, že v současnosti používám značení L...PEN, tabulka byla pouze upozorněním na změny a vývoj značení  vodičů u nás, nikoliv návod, že se tato značení mají používat nyní. Historii je třeba znát i v elektrotechnic e, byť to mnoho dnešních mladých lidí nechce slyšet.

P.S. Na závěr dodám ještě opravu k tabulce a textu pod ní v odpovědi #39. Zřejmě automat tam opravil  N n  na  nn.   Zkratky   N n   a   N p  znamenaly vodič nulový nulovací (čili ochranný) a nulový pracovní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 10.07.2014, 11:50 »

To: Václav Třetí -

Po důkladnějším zapátrání v mých archivech jsem zjistil, že máte pravdu.
Označení PE - N - PEN se skutečně začalo používat již před r.1982,
i když to vždy nebylo v souladu s pozdějšími pravidly.

Ale můj výpočet - 1996 - 1980 = 16 let, považuji za správný.

První školení dle vyhl.50/1978 Sb. jsem absolvoval v r. 1980,
na vrcholu svých tvůrčích sil. Jak nám tenkrát lektoři prezentovali "nulák"
si už nějak nemohu vzpomenout. Ale letopočet 1996 se mi zdál divný,
už když jsem přílohu vkládal.

Vždy jsem razil heslo, že jakémukoliv označení a barvám v elektrotechnic e
věří pouze idiot, nebo sebevrah.
Díky tomu mohu získávat tady na elektrice.cz další a další poznatky,
které už (s největší pravděpodobnos tí) nebudu nikdy potřebovat.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #50 kdy: 10.07.2014, 12:09 »

Takže pánové, vrátíme se do školy.
3) Jsme v TN-S, vodič PE z úvahy vynechme, nemá s tím nic společného.
Když návrat do školy, tak snad TN-C-S.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 11.07.2014, 07:04 »

Označení PE - N - PEN se skutečně začalo používat již před r.1982,
i když to vždy nebylo v souladu s pozdějšími pravidly.

Ale můj výpočet - 1996 - 1980 = 16 let, považuji za správný.


Pravidla byla stejná, ona ani jiná nemohla být, protože by popírala význam  anglických slov, ze kterých jsou zkratky vytvořeny, jen někteří autoři to nebrali příliš vážně. Nechvalným příkladem je kniha: Karel Brož, Ochrana před nebezpečným dotykovým napětím, druhé vydání, 1983,  kde se ve schematech popisy PEN, PE a N střílí jak na střelnici - kam to  padne, tam to padne. Paradoxem je, že autor v předmluvě k druhému vydání píše, že kniha byla upravena mimo jiné z hlediska nového značení vodičů.

S těmi výpočty jsme to každý mysleli jinak, já uvažoval 2014 - 1996 = 18 let používání rozvodů s oddělenými vodiči PE a N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #52 kdy: 18.07.2014, 13:09 »

Těch 400V tam nebude nikdy. To by na jedné fázi musel být zkrat.

Může tam být těch 400 V, dokonce i více, a to i bez zkratu. Stačí, aby tam po odpojení N vznikl rezonanční obvod ....
Vím, je to asi velmi výjimečný případ, ale stát se to může. Pamatuju si, jak jsme na fakultě na jednom cvičení z teorie obvodů měřili trojfázové obvody a měli jsme tam kombinaci RLC zapojenou do hvězdy, na každé fázi jeden prvek. Napětí soustavy bylo 42 V a v uzlu jsme měli cca 110 V.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Oto Strnad
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 02.03.2015, 14:11 »

Reaguji pozdě ale nedávno jsem byl svědkem podobné události a výsledek byl: zničený elektroměr díky absenci PEN v přípojkové skříni (PEN směr elektroměrový rozvaděč nebyl připojen).
Čili stát se to může a odnesou to spotřebiče využívající 230V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic?
 Jak opravit bzučící jistič?
 Může špatné uzemnění za rozpadené mosazné díly?
 Co se zvuky o vysoké frekvenci z elektroinstalace?
 Proč dokola hoří pojistka na jedné fázi?
 Pomoze odpor alebo kondenzator paralelne k cievke stykaca aby odpadol?
 Proč kterýkoliv spotřebič vyhazuje proudový chránič?
 Proč se po vypnutí prúdového chrániča sa objaví L na N?
 Jak je možné, že po odpojení bojleru je ve zbytku rozvodu fáze i na PEN?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Co mohlo zpusobit zablesk z odpojene bytove rozvodnice?
 Proč "bručí" stykač při vysokém tarifu?
 Ako odstrániť chrčanie ističa pri veľkom zaťažení?
 Proč se přehřívá jistič?
 Proč po vypnutí proudového chrániče naměřím na všech jističích 390-404V?
 Z jakých příčin může vyhořet hlavní jistič?
 Může starý jistič nenadále přerušovat obvod?
 Proč nejde nahodit jistič?
 Jaký je problém, když při sepnutí cvaká něco ve skříni stále dokola?
 Proc termostat na plynovy kotel pouze přepíná programy a na tlačítka nereaguje?
 Proč domovník elektrikář odmítl opravit poruchu?
 Co způsobuje a jak opravit praskání a jiskření v jističi, či pojistkách?
 Mohou být spálená trafa osvětlení způsobená špatně zapojeným jističem?
 Co způsobuje "drnčící" jistič v rozvaděči?
 Proč se u proudového chrániče upálil N vodič?
 Proč dostávám ránu z různých častí bytu?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
 Proc 3f jistic huci a po par sekundach vypne?
 Jak řešit drnčící stykače pouze ve vysokém tarifu v RD s více rozvaděči?
 Proč po zkratu a znovu nahození jističů byl obvod již bez napětí?
 Kdo nese odpovednost za vzniklou škodu, pokud nebyla provedena revize?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Jaký může být původ zápachu z rozvaděče v RD?
 Proč modulární svodič přepět vydáva drnčivý zvuk?
 Proč někdy při vt stykač nepřeruší přívod elektřiny?
 Jak postupovat v případě vyvráceného elektroměrového pilíře?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?
 Může elektrikář zasahovat do hodin?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.