Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  VÝKLAD ČSN 33 2000-7-701 zveřejněn
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: VÝKLAD ČSN 33 2000-7-701 zveřejněn  (Přečteno 81385 krát)
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 28.11.2007, 19:35 »

U pevně připojených ohřívačů může být problém s unikajícími proudy u větších příkonů, Běžné ohřívače jsou bez problémů. Zkuste připojit průtokový bojler 18kW. Dle ČSN 33 1610 je u tepelných spotřebičů dovolený unikající proud 1mA na kW. Bylo by to možná bezpečnější přes chránič, ale měly bychom možná studenou vodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 05.12.2007, 09:51 »

To Beláň: Ta moje narážka s tím 100mA fíčkem nevycházela z neznalosti podmínky doplňkové ochrany, jenž nesmí překročit 30mA. Vycházel jsem z toho, že ČSN 33 2000-7-701 zde nepožaduje doplňkovou ochranu, ale jen základní. Na druhou stranu se mi rovněž moc nezamlouvá, že je i po velmi dlouhé době bezpečnost odkázána na minimální přechodový odpor PE kontaktů, které po desítkách let nemusí díky oxidaci a korozi vykazovat dostatečnou impedanci vyp. smyčky okruhu s 16A jističem - jak zde již bylo řečeno. Jak známo, značná část fíček vybavuje v praxi o mnoho dříve (15 - 20mA) a tak starší ohřívač začne především centrální chránič vybavovat, mnohde za přispění dalších spotřebičů metodou "milík k mílíku"  Úsměv . A tak mě napadl ten kompromis: Díky tomu, že norma nepožaduje fíčko pro tento spotřebič, musí pak zákonitě vyhvovat jakási lepší varianta základní ochrany, dovolující méně kvalitní spoj PE, avšak s výhodou umělého"prodloužení životnosti" ohřívače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 05.12.2007, 10:14 »

Ještě bych rád doplnil, že v okamžiku průšvihu, kdyby fíčko 100mA vypínalo, by bylo dotykové napětí na plášti ohřívače 125mV na 50m vedení, tvořeném kabelem 3x1,5. Bez fíčka v okamžku vybavení 16A jističe by zde bylo, zjednodušeně řečeno přes 20V (+-,  se zřetelem na typ jističe a přechodových odporů) a naopak, zase s fíčkem 100mA by impedance pro vybavení chrániče byla desetinásobkem dovoleného dotykového napětí, tudíž by bezpečnost byla zachována ještě u několika desítek až málo set ohmového přechoďáku na PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 05.12.2007, 20:21 »

U pevně připojených ohřívačů může být problém s unikajícími proudy u větších příkonů, Běžné ohřívače jsou bez problémů. Zkuste připojit průtokový bojler 18kW. Dle ČSN 33 1610 je u tepelných spotřebičů dovolený unikající proud 1mA na kW. Bylo by to možná bezpečnější přes chránič, ale měly bychom možná studenou vodu.

Pokud příjmu názor, že může být problém s unikajícím proudem vyšším jak 10mA, tak také musím dodržet všechna ustanovení pro taková zařízení. A zde začíná mnohem větší problém než je problém s chráničem 30mA. pozor

Pro zařízení s unikajícím proudem nad 10mA je minimální dimenze ochranného vodiče pospojování Cu 10 mm2 a další bezpečnostní opatření zvýšené ochrany. To se v praxi většinou týká počítačových sálů apod. Nebudu to zde rozvádět.

Pro mne to znamená jediné schůdné řešení, a tím je proudový chránič 30mA. Super!

PS: V praxi jsem se nesetkal, aby vybavovací (reziduální) proud proudového chrániče 30mA byl nižží jak 20mA!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 05.12.2007, 20:38 »

Varianta p.Dosbaby s centrálním FI 100-500mA a na vybrané okruhy 30mA je dobrá volba ověřená léty nepadání chráničů.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 23.01.2008, 20:53 »


PS: V praxi jsem se nesetkal, aby vybavovací (reziduální) proud proudového chrániče 30mA byl nižží jak 20mA!

Moje zkušenost z praxe:
Už jste se v praxi setkal s chrániči DOEPKE? Při měření těchto chráničů s údajným vybyvovacím proudem 30 mA (asi jen zbožné přání výrobce) jsem zjistil nejmenší vybyvovací proud 6 mA a největší 360 mA !! Samozřejmě byly chrániče vyměněny za jiný typ. To je údaj z měření při revizích z roku 2005 až 2007. Jinak jističe DOEPKE jsou spolehlivé, ale chrániče  .....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #24 kdy: 23.01.2008, 22:39 »

TO: Lampart

S chrániči DOEPKE jsem se setkal a žádné problémy při měření jsem nezjistil.
Jakým měřícím přístrojem provádíte kontrolu? Nerozhodný

Jedenkrát jsem se setkal s chráničem Legrand 30 mA, který vypínal při 6 mA. Ve skutečnosti se ale jednalo o chránič 10 mA, který byl chybně označený.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 23.01.2008, 22:55 »

Měřím přístrojem KYORITSU (Digital Multifunction Tester),  typ KEW6010B. Asi jsem měl na ně smůlu, ale fakt jich bylo dost mimo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #26 kdy: 23.01.2008, 23:19 »

Osobně používám takřka výhradně chrániče MOELLER. U těch jsou naměřené hodnoty vypínacího proudu velmi podobné. Z nějakého důvodu mají chrániče MOELLER (řada PF7) typicky dvě hodnoty vypínacího proudu - 22,2 mA a 25,6 mA. Přibližně 95% chráničů MOELLER, na které jsem dosud narazil (řádově stovky ks) mělo buď přesně tyto naměřené hodnoty nebo velmi blízké.
Podle mého soudu to svědčí o velmi precizní výrobě.
Při revizích ovšem samozřejmě narážím na různé typy chráničů. Konkrétně u chráničů DOEPKE je vypínací proud velmi rozdílný (17 - 28 mA). Z toho usuzuji, že výroba chráničů asi nebude tak precizní, jako u MOELLERa. Na chránič DOEPKE, který by nevyhovoval, jsem tedy dosud nenarazil, ale neprošlo jich přeze mě tolik.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Kučera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 29.01.2008, 18:00 »

Omlouvám se, ale po několika letech jsem na tuto půdu zabrousil jen náhodou, ze zvědavosti a pravděpodobně naposledy. Vidím, že se od mého posledního kacířského příspěvku někdy v roce 2005 nic nezměnilo. Zastánci NEJVYŠŠÍ PRAVDY tj. chrániče si dál vedou svou a mně, ubohému šedesátiletému kmetovi nad hrobem tak způsobují trauma, že se za ten dlouhý čas mně, ani nikomu, koho jsem kdy znal, v instalacích podle starých a otřesných norem bez chráničů nic nestalo. Jak to vysvětlit mladé generaci, které svůj názor vnucujete takovou silou. Připomínáte mi pohádku Karla Čapka "Jak pejsek s kočičkou dělali dort". "Když tam dáme těch dobrých věcí deset, bude ten dort desetkrát dobrý". Asi před půl rokem jsem se setkal v jednom projektu s pravděpodobně zuřïvým vyznavačem VAŠÍ VÍRY, projektantem; do vývodů zdravotnické izolované soustavy namaloval proudové chrániče 30mA. Komu požalovat? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #28 kdy: 29.01.2008, 18:48 »

2Kučera: Opodstatnění použití FI vyplývá z dlouhodobé evidence těžkých a smrtelných úrazů el. proudem. Když v Německu zavedli povinně FI, počet mrtvých výrazně poklesl (data se jistě najdou). Takže já opravdu VĚŘÍM že to k něčemu je. Argument "dřív to nezabíjelo, teď to nááájednou bude.." je dost neprofesionáln í.
PS: Nejsem odborník na zdravotnictví, ale co máte proti fíčku na izolované soustavě?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 29.01.2008, 18:51 »

P.Kučera, nevím jestli byl váš příspěvek myšlen vážně. Spíš bych se klonil k tomu, že šprýmujete. Je samozřejmě nutno rozlišit průmyslové provozy a např. budovy pro bydlení apod.
Chrániče jsou zde co já pamatuji cca 30let. Tehdy jste byl dle Vašich údajů švarný třicátník a myslím si že jste měl dost času se seznámit s výhodami nebo nevýhodami, případně principem proudových chráničů. Je pravda, že klasické nulování, pokud je skutečně impedance v místě poruchy dostatečně malá, může stačit. Pokud ale budeme uvažovat případ, kdy např. dojde k poruše a předřazené jištění vlivem nějakých přechodových odporů a tím špatné impedance nezareaguje, potom je zcela nezastupitelný proudový chránič.
Ty chrániče v IT soustavě mohou sloužit jako hlídače izolačního stavu. To je přeci smysluplná součástka.
Pro splnění podmínek bezpečnosti postačí třeba i jeden chránič, netřeba to přehánět v tom s Vámi souhlasím. Počet chráničů je pak věcí úvahy o případném nežádoucím vypínání, hledání případné poruchy atd... Tady co hlava jiný názor, to by měl určit projektant případně investor. Zatracovat chrániče je však dle mého soudu chyba z neznalosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #30 kdy: 29.01.2008, 19:14 »

To Kučera :

Není to ani tak vnucování názorů, jako spíše obecný směr, vše se směřuje k vyšší bezpečnosti. Nabízí se paralela s automobilovým průmyslem - dnes se už stává standardem ABS, airbagy a další "zbytečnosti",  které sice nejsou nezbytné pro to, aby auto jezdilo, ale zvyšují bezpečnost cestujících.
A to, že jste například airbag v autě nikdy neviděl v činnosti, přece neznamená, že je zbytečný ...
Stejně tak v elektrotechnic e je kladen stále vyšší důraz na bezpečnost. Proudové chrániče celkovou bezpečnost elektroinstala ce zvyšují, o tom snad není sporu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
regfeedback
« Odpověď #31 kdy: 29.01.2008, 21:08 »

Off topic:
Ty chrániče v IT soustavě mohou sloužit jako hlídače izolačního stavu. To je přeci smysluplná součástka.
FI umí zastoupit hlídač izolačního stavu v IT? Jak je zapojené?
(ještě jsem se s tím nesetkal)
Mám za to, že FI v IT nikdy nevybaví, musela by to být porucha  - průraz primár/sekundár plus chráněný obvod dotyk se zemí..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 30.01.2008, 12:47 »

Toto řeší ČSN 33 2000-4-41 ed.2 ve čl.411.6.3. a dále.
V síti IT mohou být pro monitorování, hlídání a ochranu použity následující přístroje.
 - hlídače izol.stavu
- přístroje pro monitorování reziduálního proudu (RCM)
- systémy pro vyhledávání izolačních poruch
- nadproudové ochranné přístroje
- proudové chrániče(RCD)

Dále je v poznámce řečeno, že už v případě první poruchy není vyloučeno, že vlivem kapacit může dojít k vybavení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 30.01.2008, 14:30 »

http://www.moeller.cz/priruckazapojeni/norm016.html


* Proudové chrániče lze použít ve všech třech druzích sítí_Siemens.doc (32.5 KB - staženo 724 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 05.04.2008, 15:18 »

Všude, kde jsem pracoval je akumulační ohřívač TUV přes chránič, někde dokonce přes centrální chránič (u RD nebo bytů) nic to nědělá, chránič nepadá. Jinak z výkladu normy nejsem moc chytrý, proč by muselo být elektrické zřízení zásuvka a světla v koupelně přes chránič, když boiler, který používám přímo ve vaně mít chránič nemusí? Rozhodně bych se asi bál udělat elektroinstala ci v koupelně a boiler přes chránič nedat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dingo
« Odpověď #35 kdy: 26.06.2008, 15:00 »

Není to dneska už náhodou tak, že podle norem EU musí být proudový chránič na celý byt?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.086 sekund, 24 dotazů.