Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Normální vnější vlivy a dovolená teplota svítidel
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Normální vnější vlivy a dovolená teplota svítidel  (Přečteno 6964 krát)
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« kdy: 06.01.2005, 18:17 »

Máme-li v prostoru vnější vlivy normální, nemusí být stanoveny protokolem. Teploty v těchto prostorách mohou být +5 - +40 stupňů.
Mnoho svítidel,včetně zářivkových má od výrobce určenou max. teplotu do 30 stupňů. Znamená to že takováto svítidla nemohu instalovat do normálních prostorů?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 07.01.2005, 12:30 »

Na vaši otázku se nabízí odpověď : A do jakého prostředí jsou tedy svítidla určena ?
Asi nelze všechno brát úplně doslova, týká se to doporučení výrobce i norem. V normálním prostředí se určitě nepředpokládá trvalá teplota 40°C, výrobce asi taky těch 30°C nemyslí smrtelně vážně. Světla jsou obvykle na stropě a když se v místnosti topí, pod stropem je určitě více než těch 30°C.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.01.2005, 21:59 »

Na instalaci svítidel by měl být projekt. Pokud ale není, je třeba vzít v úvahu, v jakém prostoru mají být daná svítidla použita. Výrobce udává teplotu okolí proto, aby nedošlo k poškození vlastního svítidla - uvnitř svítidla díky tlumivkách je také určitá teplota a použité prvky jsou myslím brány na teplotu 105°C. Pokud budou použita svítidla v krytí IP 20, je pravděpodobné, že budou použita v prostorách, kde obvykle není vyšší teplota než 25°C. Pak tam tato svítidla v pohodě vydrží. Pokud by to byla svítidla s vyšším krytím, pak tam je nutné tu teplotu okolí brát též v úvahu - při teplotě vyšší než 30°C dochází k postupnému poškozování plastů a může se stát, že začnou padat kryty apod. Potom tato vada není na reklamaci u výrobce, ale montážní firma bude mít problém, že použila svítidla jinak než dle podmínek výrobce. Takže je skutečně dobré brát v úvahu teplotu okolí a případně se domluvit s výrobcem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.01.2005, 13:04 »

Můj dotaz byl spíše teoretický a rád bych znal názory revizních techniků, zda si vůbec uvědomují, že normální prostředí je do 40 stupňů a svítidla jsou do 30 stupňů. Pokud se mi podaří při pravidelné revizi získat dokumentaci a je v ní napsáno že prostředí je normální, tak tam určitě žádný projektant neudává teplotu. Normální prostředí nemusí být jenom v bytě. Revizní technik těžko zjistí jaké maximální teploty se během roku v protoru vyskytují. Viděl jsem dost plastových zářivek teplotně zdeformovaných, mám nafocené 2 zářivky které hořely plamenem. Jedna byla určena pro montáž na hořlavý podklad.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Anonymous User
« Odpověď #4 kdy: 13.01.2005, 19:41 »

Musím se přiznat, že jako RT jsem zkoušku nehořlavosti světel ještě nedělal. Pokud je na svítidle F v trojúhelníku, tj. značka pro montáž na hořlavé podklady, dál to neřeším. Stejně tak neřeším, jestli je v prostoru 28 nebo 33°C. Pokud se svítidlo namontované v běžných podmínkách nějak zdeformuje, půjdu ho reklamovat a stejný typ už nebudu příště používat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 15.01.2005, 10:00 »

Abych to upřesnil: Zkoušku hořlavosti jsem samozřejmě nedělal.Zářivk y hořely samy při provozu. Jedna s tím F, chytla od vadné tlumivky, druhá při zkratu vodiče od tlumivky k trubici.Vodič se prodřel na kostru. Tím jsem chtěl jenom naznačit že ani svítlo které má F, nemusí být bezpečné v prostředí s nebezpečím požáru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 16.01.2005, 08:03 »

Co se týká toho "F",  nejednou jsem narazil na dvě světla konstrukčně naprosto stejná, jedno mělo "F",  druhé ne. Pokud se podíváte na současnou nabídku světel, zjistíte že většina světel tuto značku má. Starší svítidla, naprosto stejná - stejný typ i výrobce značku nemají.  
Co se týká zářivek, dost velké problémy v současné době dělají kondenzátory pro kompenzaci učiníku. V jednom případě elektrolitický kondenzátor začal hořet, hořící plast s elektrolytem začal vytékat ven (zářivka měla pouze Al reflektor). Bylo to v základní škole, zasáhlo to naštěstí pouze lavici. Když se to stalo podruhé, vedení školy chtělo nějaké řešení. Odpojil jsem tedy kondenzátory u všech zářivek toho typu. Nešlo o zrovna levné zářivky (dovoz IT),  v provozu byly cca 3 měsíce.
Asi není náhoda, že v současné době většina výrobců zářivek dodává světla nekompenzovaná, bez kondenzátoru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Cvrček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.01.2005, 17:53 »

svítidla kontroluji dle katalogů. Je to pracné. Vyplatí se. Při koupi svítidla v obchodu mi prodavač sdělil:Co vám na něm chybí?" F". stavte se příští týden už jsem si nálepky objednal.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.027 sekund, 21 dotazů.