Jak si představit, že proud předbíhá napětí?

(1/2) > >>

Petr Janta:

Hlava mi fakt nebere jak při různém zapojování cívek a kondíků může proud předběhnout napětí. V zásuvce mámnapětí a pokud připojím spotřebič teče proud. Když nepřipojím spotřebič nemá co kudy téct s kondíkem či bez něj, ne?

Jirka Š. Svejkovský:
Rád bych varoval před trollingem. Ten obvykle dost rychle končí banánem.

Odpověděl jste si sám v poslední větě.

Petr Janta:

Našel jsem si co je to trolling. http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_%28internet%29 Nevím však co je provokativního na tom když to nechápu. Tento účet jsem si zřídil protože mi tvrdili, že mi zde někdo poradí. Přinesl jsem doklady o studiu, občanku a asi mylně jsem se domníval, že se mohu ptát na to čemu nerozumím. Podle mých informací toto měla být studentská diskuse. Není tedy někde chyba?

Oldřich Morávek:
Netřeba jitřit vášně. Nicméně úspěchem je dobře položená otázka.

Třeba u kondenzátoru si to můžete představit tak, že kondenzátor má schopnost vázat určitý náboj. Jestliže napětí je rozdíl potenciálů, tedy dvou míst s různým nábojem, blížíme se už k podstatě vašeho dotazu.
Teďsi to představte v čase, jako dynamický děj.
Na kondenzátor připojíte vnější zdroj. Ten má určitou schopnost dodávat energii.
V první moment je kondenzátor zcela vybitý a má téměř nekonečně malý "odpor". Tzn.,  že do něj teče limitně maximální proud.
Kondenzátor se postupně nabíjí a tím vzrůstá jeho vnitřní "odpor" a zároveň s hromadícím se nábojem roste i napětí.
V konečném stádiu bude proud do kondenzátoru téměř nulový (ideální součástky prostě nevedeme) a napětí na kondenzátoru bude téměř rovno napětí zdroje.
Jako další krok si to rozfázujte do periodického cyklu střídavého proudu - opakovaného nabíjení a vybíjení. Nárůstu a poklesu proudů a napětí.
Rozkreslete si to pod sebe na časovou osu pro napájení, proud do kondenzátoru a napětí na kondenzátoru.

Trochu zjednodušeně, ale snad vám to pomůže. Ptejte se klidně dál.

Petr Janta:
Citace: Oldřich Morávek  14.04.2014, 18:29

Trochu zjednodušeně, ale snad vám to pomůže. Ptejte se klidně dál.

Děkuji, to si musím doma nakreslit. Asi jsem vše někde četl ale ne takto za sebou. Musím si to představit v praxi. Díky ozvu se.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana