Ako funguje digitálny signál?

(1/2) > >>

Matus Mrekaj:
Minulý týždeň sme v elektrotechnik e preberali číslicovú techniku. Z výkladu učitela som neporozumel priebehu digitálneho signálu. Neviem si predstaviť, ako to, že je tam z 0 zrazu 1 a naopak.

Absolutne tomu nechápem, nerozumie tomu nikto. Ako to teda funguje?

Miroslav Minařík:

Asi podobně jako u stykače. Zapnuto =1 vypnuto =0

Vzpomínám si na svůj klopný obvod ze vzduchových stykačů! To byla sakra hlučná logika!

Jiří Schwarz:
Ono by to chtělo trochu upřesnit dotaz.
Analogová technika je postavená na tom, že se přenáší "libovolné, až nekonečné" množství hladin. U Digitálního signálu je podle toho, kolika bitové vzorkování použijeme, omezené "rozlišení".
Např. když použiji 10 bitové vzorkování, mohu vyjádřit hodnotu 0 - 1023 ...
Pokud to potřebuji přenést, pak mám možnost paralelního přenosu, kde po 10 drátech (+ 11. drát GND) budu posílat 10-i bitovou informaci, nebo to mohu posílat sériově, kdy ty bity pošlu po 1 drátu (+ GND) postupně jeden za druhým, zpravidla potřebuji další "drát" na zpětnou komunikaci, potvrzení příjmu,... nebo kvůli synchronizaci mohu použít další vedení jako hodiny (CLK)

V digitální technice je toho tolik, že by to vydalo na několik knih, to se nedá probírat v diskusním příspěvku.

Miroslav Minařík:

Možná by pomohlo kdybys Jirko vysvětlil rozdíl mezi analogovým a digitálním přenosem stejné informace. Jako příklad snímání a zobrazování otáček. 

Petr Janta:

Myslím, že analogovým signálem se to přenáší třeba jako výškou napětí a digitálně s nějakým převodníkem toho napětí zakódovaně do bináru a na konci z bináru buď zobrazovač nebo převod zpět do analogu. Nebo čemu konkrétně nerozumíš?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana