Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Je vám jasná "ochrana v síti TN"?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je vám jasná "ochrana v síti TN"?  (Přečteno 28962 krát)
Michal Kříž
*
Offline Offline




« kdy: 04.04.2014, 10:02 »

OPAKOVÁNÍ: Síť TN – charakteristik y ochrany
    Na čem záleží celistvost uzemnění instalace? Může v pevných instalacích sloužit jediný vodič zároveň jako ochranný i jako nulový vodič? Jaká je podmínka na impedanci poruchové smyčky? Čím zajistíme, aby se odpojilo zařízení s poruchou? Pokud ovšem paměť selhává nebo jste zrovna v tu dobu ve škole chyběli, doporučujeme toto malé opakování ...
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Je vám jasná "ochrana v síti TN"?
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.04.2014, 10:31 »

Tak já se přiznám, že mě tak docela není jasná jedna věc.
Automatické odpojení od zdroje při izolační závadě je jasné. Pak se přidá doplňková ochrana proudovým chráničem. OK.
Ale pak mi někde na konci rozvodu nevyjde impedance smyčky pro spolehlivou funkci ochranného nadproudového prvku (jistič, pojistka).
Ale mám tam chránič, který mi to vypne.

A ta nejasnost spočívá v tom, jestli pak mám ten chránič považovat za doplňkovou ochranu nebo za základní ochranu.
A pokud za základní, není to trochu riziko, když by základní ochrana byla závislá na tom, že pravidelnými zkouškami udržuji ochranný prvek ve stavu, kdy má předepsané a definované parametry?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 04.04.2014, 10:54 »

Tak já se přiznám, že mě tak docela není jasná jedna věc.
Automatické odpojení od zdroje při izolační závadě je jasné. Pak se přidá doplňková ochrana proudovým chráničem. OK.
Ale pak mi někde na konci rozvodu nevyjde impedance smyčky pro spolehlivou funkci ochranného nadproudového prvku (jistič, pojistka).
Ale mám tam chránič, který mi to vypne.

A ta nejasnost spočívá v tom, jestli pak mám ten chránič považovat za doplňkovou ochranu nebo za základní ochranu.
A pokud za základní, není to trochu riziko, když by základní ochrana byla závislá na tom, že pravidelnými zkouškami udržuji ochranný prvek ve stavu, kdy má předepsané a definované parametry?
Rozumnejsie mi potom pripada, prejst "na konci" do siete TT, kde je chranic zakladny ochranny prvok. A testovanie/netestovanie chranica je na kazdom prevadzkovatel ovi/uzivatelovi instalacie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
IM
« Odpověď #3 kdy: 04.04.2014, 10:58 »

A ta nejasnost spočívá v tom, jestli pak mám ten chránič považovat za doplňkovou ochranu nebo za základní ochranu.
Nejprve je potřeba si ujasnit pojmy. viz ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, která je totálně tzv. "převorala". Něco jako změna značek na křižovatce hlavní - vedlejší.
Základní již není základní, co byla. Jsem v rozpacích
Smutné je, že to spousta odborníků dosud nezaznamenala.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.04.2014, 12:51 »

Je to takové hraní se slovíčky, kdy třeba není úplně jasné, jak to bylo myšleno autorem a jak moc se na tom projevila představivost překladatele.

Pokud to napíši podle 4-41, ed.2, tedy normální ochrana při poruše a doplněná ochrana, ten problém s tím, jestli není riziko postavit bezpečnost při poruše na funkci prvku, jehož "správné parametry" se musejí udržovat jistou činností, zůstává.

Navíc by se dalo polemizovat i o tom, jestli příloha NA je opravdu v přesném souladu s tím, co je uvedeno v normě v předchozích odstavcích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.04.2014, 15:30 »

A aby to nebylo tak jednoduché, přidám situaci, kdy nevychází smyčka a typ instalace vyžaduje navíc PCH 30mA, může být použit jeden, či dva v serii?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 04.04.2014, 19:04 »

A aby to nebylo tak jednoduché, přidám situaci, kdy nevychází smyčka a typ instalace vyžaduje navíc PCH 30mA, může být použit jeden, či dva v serii?

Klidně i deset za sebou!
Z principu funkce chrániče je to jedno!! tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.04.2014, 19:27 »

Pro odpojení od zdroje a pro doplňkovou ochranu může být jeden a ten samý?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #8 kdy: 04.04.2014, 20:24 »

I já bych se přidal k tématu, jelikož to nějak nemůžu pochopit. Otázka: když v síti TN "nevyjde" impedance ochr. smyčky, co proto uděláte ? Odpověď má znít, provede se doplňující pospojování. Když pominu například...7-701 ed. 2 koupelny apod.,  tak mi zůstávají k doplňujícímu pospojování el. spotřebiče v dosahu rukou. Potud to chápu, ale ono pospojování při nevyhovující impedanci ? Jedná se samozřejmě o jištění jističi, pojistkami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.04.2014, 21:09 »

... Potud to chápu, ale ono pospojování při nevyhovující impedanci ? ...
Studujte, kolego, je to jedna ze základních věcí kolem ochrany před NDN:
Když se mi prorazí živá část spotřebiče na kostru, která je v základním stavu neživou částí, je třeba, aby impedance vypínací smyčky byla tak malá, aby proud, který projde, byl tak velký, že s nějakou rezervou dojde k reakci nadproudového ochranného prvku.
Pokud ne, pak se může dotykové napětí na "kostře" spotřebiče pohybovat na nebezpečných hodnotách.
Když nejde dosáhnout poměru impedance a proudu tak, aby "mě to spolehlivě vypadlo",  mohu o pevně připojených spotřebičů dotáhnout pospojování s takovými parametry, aby při průchodu zkratového proudu nebylo na chráněné neživé části dotykové napětí vyšší než 50V (proti zemi).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #10 kdy: 04.04.2014, 21:19 »

To Schwarz: jo, jo, to co jste napsal plně chápu, ale asi jsem to já napsal špatně.   Nerozhodný
Zeptám se jinak, co když mi "nevyjde" impedance například v poslední zásuvce v ložnici ? Tam už se asi musejí hledat jiné příčiny, že ? Přechodové odpory ve svorkách, průřezy vodičů atd. Prostě já vidím pospojování v koupelně, v dílně u spotřebičů apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.04.2014, 21:39 »

Jirko a když tam dotáhnu onen ochranný vodič, tak jsem stále v TN, nebo v TT, uznávám zákeřnost dotazu tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 04.04.2014, 22:25 »

Pokud vede ten ochranný vodič pro pospojování z rozvaděče, nevidím v tom proč bych měl být v TT, to by pořád mělo být TN.
Kdybych tam neměl ochranný vodič s rozvaděče, ale měl tam nějaký "místní zemnič",  pak by to bylo TT.

A když mám telefonní ústřednu, kde mám vlastní uzemnění spojené na centrální zemnicí sběrnici a mám k tomu připojen i PE potenciál z rozvaděče, je to TN nebo TT nebo nějaký paskvil? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 05.04.2014, 09:32 »

Tak já se přiznám, že mě tak docela není jasná jedna věc.
A ta nejasnost spočívá v tom, jestli pak mám ten chránič považovat za doplňkovou ochranu nebo za základní ochranu.
A pokud za základní, není to trochu riziko, když by základní ochrana byla závislá na tom, že pravidelnými zkouškami udržuji ochranný prvek ve stavu, kdy má předepsané a definované parametry?

Proudový chránič:
  • z hlediska doplňkové ochrany citlivost 30mA
  • z hlediska základní ochrany, případný zkrat L na neživou část (PE) bude v naprosté většině proud tak velký, že bych se nereakce netestovaného RCD nebál
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.04.2014, 12:52 »

A když mám telefonní ústřednu, kde mám vlastní uzemnění spojené na centrální zemnicí sběrnici a mám k tomu připojen i PE potenciál z rozvaděče, je to TN nebo TT nebo nějaký paskvil? 

Pokud ten PE pokračuje na střed trafa jako PEN, tak jednoznačně TN. Už z definice - drátem připojený střed zdroje na ochranu a spojený se zemí. V tom případě dojde jenom k přizemnění TN, což je nejenom v pořádku, ale i žádoucí. ím víc zemničů, tím menší impedance do země a lepší ochrana...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 05.04.2014, 13:07 »

Čl. NA.1.3:
Doplněná ochrana se dosáhne rozšířením normální ochrany o některý druh doplňkové ochrany (viz tabulka NA2) nebo o opatření zvyšující účinnost normální ochrany

Takže použitím jakékoli doplňkové ochrany vzniká ochrana doplněná a je jedno, jestli se řeší vysoká impedance na konci, zásuvka pro obsluhu laiky nebo zářivka v přístřešku na zastávce.

Čl. 411.4.4:
Jestliže je použit proudový chránič, je tímto proudem jeho jmenovitý vybavovací reziduální proud zajišťující odpojení v době stanovené ve 411.3.2.2 nebo 411.3.2.3 + upřesnění v poznámce, že se má uvažovat  5 x Idn.

Pokud je v sérii několik prvků, které mohou zajišťovat stejnou funkci, nevidím důvod, proč nepočítat s tím nejlepším. Když mám za sebou jistič + chránič 300 mA + chránič 100 mA + chránič 30 mA, tak doba odpojení je podle proudu 5 x 30 mA.

A ta nejasnost spočívá v tom, jestli pak mám ten chránič považovat za doplňkovou ochranu nebo za základní ochranu.
A pokud za základní, není to trochu riziko, když by základní ochrana byla závislá na tom, že pravidelnými zkouškami udržuji ochranný prvek ve stavu, kdy má předepsané a definované parametry?
Nedělal bych v tom rozdíl. Je to jedna ochrana a to doplněná. Není rozdíl mezi chráničem a jističem. Oba dva jsou to výrobky, jejichž správný provoz je podmíněn pokyny výrobce. Že chránič něco vyžaduje, co nevyžaduje jistič, je jen odlišnost technická a nevýznamná, když předepsaná obsluha nevyžaduje obsluhu odborníkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.04.2014, 14:03 »

Pokud je nutné v TN počítat s vylepšením impedance díky zemnímu spojení PEN, tak jsme v TT jak pro provoz tak poruchu, pokud je zemněn pouze PE, tak pro provoz jsme v TN, ale pro poruchu již v TT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 05.04.2014, 14:12 »

Pokud je nutné v TN počítat s vylepšením impedance díky zemnímu spojení PEN, tak jsme v TT jak pro provoz tak poruchu, pokud je zemněn pouze PE, tak pro provoz jsme v TN, ale pro poruchu již v TT.
Nechápu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 22 dotazů.