Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je přípustné i toto řešení PE vodiče?
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je přípustné i toto řešení PE vodiče?  (Přečteno 72684 krát)
František Rangl
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #54 kdy: 21.03.2014, 09:42 »

Já si také nemyslím, že by to jak to máte vymyšlené nefugovalo. Fungovat to bude a na funkci nemá vliv ani to, pokud se někde spojí PEN s PE, ten jako tak spojen je. Letované spoje držet musí, pokud by tak nebylo, asi by to teklo. Za normálního provozu topením proud nepoteče, při poruše ano, ale to poteče i pokud bude vše tak jak by mělo být.  Normy nechme stranou.

Problém je v tom, že jste se sám proti všemu rozhodl jezdit vlevo, oproti zavedenému. Zítra  se praštíte do hlavy a zbytek rodiny ten problém v zapojení neví. Dojde k nějakému problému a přijde to někdo opravit, a protože je to nestandardní zapojení, nikdo nemůže předpokládat jaká je skutečnost.
V létě bude potřeba někde předělat topení, přeruší se PE k zásuvce a ta může být bez ochrany libovolně dlouhou dobu, než se topení napojí, nebo k tomu nemusí dojít vůbec a zásuvka zůstane nezemněná. Pak v případě poruchy nejenže chránič nevybaví, ale ani jistič. Tahle závada může být poměrně dlouho provozována. Navíc ten topenář, pokud by došlo během opravy topení k poruše, chytne rukama oba volné konce trubek a spojí obvod.
Pokud budete v domě, asi si to ohlídáte, až tam nebudete je to vlastně jedno. Udělejte to co musíte, nikdo vám to nezakáže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Bleha
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 21.03.2014, 10:01 »

Zeptám se vás: plynové potrubí se dá vcelku spolehlivě nahradit duší z jízdního kola. Pokud je krátká, dají se slepit dohromady. Když to nestačí, dá se použít i vysloužilá zahradní hadice.
Neuvažujete o tom? Fungovat to bude, když to dobře slepíte, plyn nebude unikat, a navíc při mechanickém namáhání hadici nezlomíte, kdežto trubku ano. A dá se uštřit plno peněz...
to se přece v jistých kruzích běžně používá:

Pracovník Jihomoravské plynárenské společnosti Zlín oznámil, že v době od měsíce září 1997 do června 1998 odebíral neoprávněné plyn 44 letý občan z Uh. Hradiště - Sadů poté, co mu byl odmontován v měsíci září 1997 plynoměr pro neplacení záloh z odběru plynu. Uvedený občan si měl následně propojit přívodní trubku plynu pomocí duše z kola a takto dál neoprávněně odebíral plyn, čímž způsobil škodu ve výši 22.000 Kč. Věc šetří Obvodní oddělení Policie ČR Uh. Hradiště pro podezření z trestného činu krádeže.

  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #56 kdy: 21.03.2014, 10:10 »

Dlouho jsem váhal, jestli na tyto nesmysly mám reagovat, ale nakonec jsem se přemluvil.

Máte nějak ověřeno/vyzkoušeno, že ZA KAŽDÝCH PODMÍNEK to vaše letované potrubí obstojí coby ochranný vodič? Že při průchodu poruchového proudu pájka nepovolí?
Asi těžko...
Dokážete garantovat, že nikdy nikdo topení nepřeruší, protože nebude vědět, že je součástí elektroinstala ce?
Normy jsou odraz aktuálního pohledu na bezpečnost, prošly vývojem a jsou jakýmsi etalonem provedení. Nikdo vám nebrání udělat si to doma jinak, ale v případě problému bude zdůvodnění, proč jste se odchýlil od normového řešení na vás. Vy si to uvědomujete, proto tu hledáte berličky, o které se budete moci opřít.

Nepotřebuji odsud žádnou berličku z výčitek svědomí, pane inženýre. Už mě zmáhá to neustálé opakování, a proto naposled zdůrazňuji, že jsem chtěl v diskuzi poznat nejslabší místa tohoto řešení. Jsem s Vámi zajedno, že trubky ÚT nelze považovat za definitivně plnohodnotný vodič PE, ale možná jste nepozorně četl první článek. Je zde napsáno, že z důvodu financí bylo vymyšleno toto prozatímní řešení. Nikde NENÍ napsáno že se jedná o TRVALÉ řešení. Považujete-li to za nesmysly, nemusíte se diskuzí vůbec zatěžovat. Nikdo vám nebrání, abyste si dál myslel, co chcete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #57 kdy: 21.03.2014, 10:18 »

když už bych bastlil něco takového, zaměřil bych se spíše na chrániče, které vypínají jen jeden pracovní vodič. Mám pocit že jsem četl, že se tak chovají některé jednomodulové (nebo jističochránič e?). No a skrz ten nevypínaný bych nechal PEN. Ovšem třífázové to neřeší.

Tak nevím, als dneska není 1. dubna  Hněv

1. Ještě jsem nezažil, že by se na zkoušce vyhl. 50 § 6 a vyšší nikdo nezeptal na funkci chrániče a ochran v síti TN. Takže z toho vyplývá že nemáte ani §6.Tak tady prosím nenavrhujte řešení pro vesnický bastliče, nebose toho ještě někdo chytne... zle
2. V případě normálního provozu bez poruchy budou občas chrániče vypadávat. Příklad: Do zásuvky zapojím spotřebič tř. I umístěný venku na trávě (gril, sekačka, čerpadlo u studny,...). Část proudu půjde po PENu, proud PENnem bude jiný než po L a spotřebič nezapnete  zle. Natáhnout chránič pro pračku nebo bojler bude dočasný zázrak.  zle Výsledkem je jenom ztrta zákazníka / kamaráda, vyhozený peníze za něco, co nefunguje a právem zničenýá reputace odborníka.
2. Pokud od země izolovaný spotřebič probije na kostru, proud poteče zpátky po PENu a chránič nepozná, jestli ten proud šel po krytu nebo ne. Takže se drží jak politik křesla v dozorčí radě, i když by měl dávno letět... A poletí až ve chvíli, kdy spotřebič dobře přizemní pan domácí nebo některý člen jeho rodiny vlastním tělem...  Hněv

Nejlepší bastl je dobře odvedená práce. A tím by jsme to snad mohli uzavřít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #58 kdy: 21.03.2014, 10:20 »

Já si také nemyslím, že by to jak to máte vymyšlené nefugovalo. Fungovat to bude a na funkci nemá vliv ani to, pokud se někde spojí PEN s PE, ten jako tak spojen je. Letované spoje držet musí, pokud by tak nebylo, asi by to teklo. Za normálního provozu topením proud nepoteče, při poruše ano, ale to poteče i pokud bude vše tak jak by mělo být.  Normy nechme stranou.

Problém je v tom, že jste se sám proti všemu rozhodl jezdit vlevo, oproti zavedenému. Zítra  se praštíte do hlavy a zbytek rodiny ten problém v zapojení neví. Dojde k nějakému problému a přijde to někdo opravit, a protože je to nestandardní zapojení, nikdo nemůže předpokládat jaká je skutečnost.
V létě bude potřeba někde předělat topení, přeruší se PE k zásuvce a ta může být bez ochrany libovolně dlouhou dobu, než se topení napojí, nebo k tomu nemusí dojít vůbec a zásuvka zůstane nezemněná. Pak v případě poruchy nejenže chránič nevybaví, ale ani jistič. Tahle závada může být poměrně dlouho provozována. Navíc ten topenář, pokud by došlo během opravy topení k poruše, chytne rukama oba volné konce trubek a spojí obvod.
Pokud budete v domě, asi si to ohlídáte, až tam nebudete je to vlastně jedno. Udělejte to co musíte, nikdo vám to nezakáže.
Ano, děkuji, toto je pro mě fundovaná odpověď. Nejedná se o trvalé řešení, ale o dočasné s cílem ušetřit peníze na jiné. Zkuste si ale podle mého prvního příspěvku ,  mohu-li vás poprosit, vše nakreslit. Uvidíte, že funkce by měla být správná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #59 kdy: 21.03.2014, 10:28 »

 To Marcel Šabata:
Je zde napsáno, že z důvodu financí bylo vymyšleno toto prozatímní řešení. Nikde NENÍ napsáno že se jedná o TRVALÉ řešení.
Prozatímní řešení je vlastně provizorní řešení a na tato jako taková je potřeba se dívat jinak - daleko přísněji.  podivej
Nezlobte se ohánět se financemi není argument. A v případě průseru si to vylížete sám...
Máme demokracii - každého volba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #60 kdy: 21.03.2014, 10:30 »

Nepotřebuji odsud žádnou berličku z výčitek svědomí, pane inženýre. Už mě zmáhá to neustálé opakování, a proto naposled zdůrazňuji, že jsem chtěl v diskuzi poznat nejslabší místa tohoto řešení. Jsem s Vámi zajedno, že trubky ÚT nelze považovat za definitivně plnohodnotný vodič PE, ale možná jste nepozorně četl první článek. Je zde napsáno, že z důvodu financí bylo vymyšleno toto prozatímní řešení. Nikde NENÍ napsáno že se jedná o TRVALÉ řešení. Považujete-li to za nesmysly, nemusíte se diskuzí vůbec zatěžovat. Nikdo vám nebrání, abyste si dál myslel, co chcete.

Jednotka dočasnosti je jeden furt. A co je jednou v omítce, to není vidět a dokud to funguje, nikdo na to nesáhne.

A klasiký faktor manželka:
1. rok: Musíme doplatit tu půjčku na výměnu topení, letos nee.
2. rok: Pět let jsme nebyli na dovolené, ty dráty ještě vydrží...
3. rok: Potřebujeme nový auto, ta naše plečka nemá klimu a žere víc jak traktor... A máňa se nám posmívá, že jako poslední na vesnici máme Favorita.
4. rok: Zblásnil ses? Teď budeme sekat gáble, když je vymalovaný? Zapomeň, budou nový skříně...
....
35. rok: Tak letos má vnučka svatbu. Doufám, že zase nekiksne další okruh elektroinstala ce, ať jí můžeme přispět na svatební cestu....

Navíc elektrika se řídí fyzikálníma zákonama. A ty na finance neukecáte. Zkuste v padajícím letadle poprosit gravitaci, ať hodinu počká, že musíte napřed sepsat závěť a poslat mailem právníkovi. Uvidíte, jak se na to bude tvářit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #61 kdy: 21.03.2014, 10:33 »

Jedná se o fiktivní nápad bez kontroly RT.
...Je zde napsáno, že z důvodu financí bylo vymyšleno toto prozatímní řešení. Nikde NENÍ napsáno že se jedná o TRVALÉ řešení....
Přečtěte si všechny příspěvky od začátku a sám sobě odpovězte, kde se vaše fikce potkává s realitou, co se dá ušetřit tím, že budete propojovat všechno se vším místo toho, že byste to udělal tak, jak se má, a jaká rizika to může přinést.
Pokud vám i tak vyjde, že je to v pořádku, je to vaše věc.
Jen bych vás požádal o sdělení, kde zhruba se toto nachází, abych se tomu místu mohl obloukem vyhnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #62 kdy: 21.03.2014, 10:45 »

Prozatímní řešení je vlastně provizorní řešení a na tato jako taková je potřeba se dívat jinak - daleko přísněji. podivej

Pod to bych se taky podepsal. Provizorka musí být co do bezpečnosti minimálně na stejné úrovni, jako finální řešení. A když jako provizorku třeba jenom nezaseká kabely do zdi, musí zajistit, aby se nepoškodily a aby seto uchladilo (studená omítka je lepší, než když je kabel zavřený někde v liště),  taže to občas vede na silnější (dražší) kabel a lišty navíc pro provizorní řešení, který zaplatí a pak vyhodí... Udělat to z jedné vody na čisto je často levnější a pokud opravdu není pádný důvod dělat provizorku, je lepší se na to vybodnout.

A finanční argumentace? Cena mědi leze nahoru, práce levnější nebude, takže čím dýl to bude odkládat, tím víc ve finále zaplatí. Inflace je potvora. Kdy budou peníze jindy, když ne teď? Zaměstnavatel přidá k výplatě pětikilo, ceny stoupnou a utratí o 800 měsíčně víc...  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
František Rangl
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #63 kdy: 21.03.2014, 10:50 »

Ano, děkuji, toto je pro mě fundovaná odpověď. Nejedná se o trvalé řešení, ale o dočasné s cílem ušetřit peníze na jiné. Zkuste si ale podle mého prvního příspěvku ,  mohu-li vás poprosit, vše nakreslit. Uvidíte, že funkce by měla být správná.

Co si na tom mám malovat? Jen si dejte pozor, ať to nezmaluje vás Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #64 kdy: 21.03.2014, 16:52 »

Provizorní řešení se zpravidla používá tam, kde je problém udělat to definitivně a trvale, bývá to např. při stavbách nebo demolicích.
Dejme tomu, že to pojmete jako stav, který není definitivní, ale že to je jakýmsi "krokem ve výstavbě".
Rozdíl je pak v tom, že u běžné elektroinstala ce by se měla dělat pravidelná revize po 5 létech, u provizorní instalace "na stavbách" po 6 měsících. Jdete do toho?
Nebo vás nějaká revize nezajímá?
V takovém případě je asi nejvyšší čas dokopat zákonodárce k tomu, aby legislativa podporovala doktory, hasiče, záchranáře, policii v tom, aby veškeré náklady, vzniklé díky nezodpovědnost i provozovatele nějakého zařízení (nebo elektroinstala ce) hezky provozovateli naúčtovali!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #65 kdy: 21.03.2014, 17:23 »

Zde mezi odbornou veřejností je pramálo chuti o něčem přemýšlet.

Ale co vás vede, taky rád solím pepřem, ale vy chcete cukrem, a to již prostě nejde Úsměv

Roura od topení prostě není ten pravý vodič k zamýšlenému účelu, pokud pomineme pominutelnost rozvodů topení a pochyby o spojích mezi rourami, což jsou takové ty "normální" argumenty, tak můžeme jít o level výše a zamyslet se např:
4 Cu do zásuvky nezapojíte předepsaným způsobem
svorka na roury je primárně určená pro vyrovnání potenciálů, nikoli pro přenos v zásadě zkratového proudu (v první půlvlně)
co udělá místo spoje až zatopíte?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #66 kdy: 21.03.2014, 19:36 »

Provizorní řešení se zpravidla používá tam, kde je problém udělat to definitivně a trvale, bývá to např. při stavbách nebo demolicích.
Dejme tomu, že to pojmete jako stav, který není definitivní, ale že to je jakýmsi "krokem ve výstavbě".
Rozdíl je pak v tom, že u běžné elektroinstala ce by se měla dělat pravidelná revize po 5 létech, u provizorní instalace "na stavbách" po 6 měsících. Jdete do toho?
Nebo vás nějaká revize nezajímá?
V takovém případě je asi nejvyšší čas dokopat zákonodárce k tomu, aby legislativa podporovala doktory, hasiče, záchranáře, policii v tom, aby veškeré náklady, vzniklé díky nezodpovědnost i provozovatele nějakého zařízení (nebo elektroinstala ce) hezky provozovateli naúčtovali!


K Vašemu tvrzení není co dodat, souhlasím. Ale Vy mluvíte o výrobní sféře, kde to nejspíš platí, já zase o soukromém bydlení. Prakticky - kdo si ve svém domě nebo bytě nechá dělat co 5 let revizi elektriky? (RT nezahrnuji). A ti zákonodárci - opět správné tvrzení. Nechci příliš odbočovat od tématu, ale v lidské společnosti je podstatně více lidí, co se chovají ke svému zdraví nezodpovědně - viz třeba ti borci a jejich adrenalinové sporty (provozované asi z nudy). Tito pak při zranění vyžadují často tu nejdražší zdravotní péči a přitom si platí jen základní zdravotní pojištění, případně nějaké komerční pojištění. Jak se potom na to mají dívat zdravotníci a zdravotní pojišťovny a my daňoví poplatníci?? Pak se nedivte, že po vás budou chtít třeba zubaři platbu cash za amalgámové plomby...atd. atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #67 kdy: 21.03.2014, 19:49 »

Ale co vás vede, taky rád solím pepřem, ale vy chcete cukrem, a to již prostě nejde Úsměv

Roura od topení prostě není ten pravý vodič k zamýšlenému účelu, pokud pomineme pominutelnost rozvodů topení a pochyby o spojích mezi rourami, což jsou takové ty "normální" argumenty, tak můžeme jít o level výše a zamyslet se např:
4 Cu do zásuvky nezapojíte předepsaným způsobem
svorka na roury je primárně určená pro vyrovnání potenciálů, nikoli pro přenos v zásadě zkratového proudu (v první půlvlně)
co udělá místo spoje až zatopíte?
 
Úsměv Já že solím cukrem? Z celé diskuze mám dojem, že solím přinejmenším španělskými feferonkami  Úsměv,  ale takový já už jsem. Na připojení 4mm Cu drátu do zásuvky bych se musel teď jít podívat, ale nemám dojem, že by měl být nějaký problém. Samozřejmě s koncem ve tvaru zatočeného očka, aby dosedl rovnoměrně celým obvodem hlavičky šroubku, ne jen rovný drát pod šroubek. Při zatopení svorka normálně pevně drží dál. Nevím, jestli mluvíme o tomtéž, ale já o svorce, která se používá k pospojování trubek, a ta drží pevně i proto že je dost predšponovaná při dotažení. Věřte, fakt s ní není problém a pásek je ze stejného materiálu jako trubka, kontaktní plocha je velká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #68 kdy: 21.03.2014, 19:58 »

Drát se pod šroubek připojuje právě rovný, či jen mírně tvarovaný tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #69 kdy: 21.03.2014, 20:15 »

Vy futr řešíte jenom potenciál proti zemi a impedanci smyčky, a při tom neuvažujete vnější vlivy a další specifika vodiče PE.  ??

A co se stane, když to bude někde ve vlhku? Kotelna atd. Vrstva měděnky na trubce, na svorce i na CY4 zaručeně povede hůř, než 2.5ka v kabelu, odstíněná od vlhkosti dvěma vrstvama PVC a výplní...  podivej

Další detail, píchnete do zsuvky telku, PC,... (cokoliv sespínaným zdrojem ve tř.1) - tam je na napájení filtr, ve kterým jsou kondíky na PE. A po PE tak teče trocha toho proudu Když je to ve společným kabelu, le plocha smyček mezi PE-N, PE-L, N-L malá a rušení se neprojeví. Kdežto když povede PE dole pod oknem a vedení na protější stěně u stropu, je celá místnost uprostřed jednoho závitu cívky, která vyzařuje právě to rušení. V takové místnosti ani nenaladíte tranzistorák! EMC jde totálně do háje.  zle

Další věc je, že pokud se náhodou objeví na PE DC složka a je to holá trubka ve vlhké omítce, propálí to vlivem elektrolýzy do trubky díru. Máte koule na to, aby jste se písemně zaručil, že celý neizolovaný PE bude v suchu, nebude ve styku s omítkou a že se do něj nedostane DC složka? A že při problému zatáhnete ze svýho případnou škodu?

Další věc, souhlasí vodárny nebo plynárny s tím, že po trubkách něco poteče? Už jsem viděl, že plynaři na celé ulici montovali k plynoměrům izolační vložky, protože jim po železným STL plynovodu skrz kotle běhalo trvale cca 50A...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #70 kdy: 21.03.2014, 20:19 »

Přečtěte si všechny příspěvky od začátku a sám sobě odpovězte, kde se vaše fikce potkává s realitou, co se dá ušetřit tím, že budete propojovat všechno se vším místo toho, že byste to udělal tak, jak se má, a jaká rizika to může přinést.
Pokud vám i tak vyjde, že je to v pořádku, je to vaše věc.
Jen bych vás požádal o sdělení, kde zhruba se toto nachází, abych se tomu místu mohl obloukem vyhnout.
Vážený pane inženýre, kdyby se tak nedalo ušetřit - aspoň v mém případě, asi bych takové řešení nevymýšlel. Všichni, nebo téměř všichni oponentni se zde shodují v tom, že jedině správné provedení podle platných norem může správně fungovat. Jinými slovy takové řešení, při kterém si musíte nechat udělat projekt, pak v celém domě prosekat zdi, vymlátit kachličky, všude udělat hluboké rýhy, vše původní (nechci použít slovo "staré") vytrhat, zahodit, koupit vše nové a finálně zapojit, zazdít, novými kachličkami obložit zdi v koupelně a jinde, uklidit, zbavit se špíny a stavebního a elektroistalač ního odpadu. To vše ale nechat dělat odborníky za příslušnou cenu práce, revizního technika, který podepíše revizní zprávu. Jinak řečeno - na drobnou rekonstrukci domu jdete s bagrem a buldozerem považujíc za jediné správné řešení dům zbourat a z nového materiálu na rovné zemi postavit nový. Nemohu říci, že je to špatně, to ne a nikdy jsem to netvrdil, ale nezdá se mně taková varianta levnější a efektnější. Proto jsem se sem obrátil s dotazem, jestli moje řešení má nějakou reálnou skrytou vadu, kterou jsem třeba přehlédl nebo nedomyslel, čekaje od odborníků věcnou a cílenou oponenturu. Zmýlil jsem se, ne ovšem v mém zapojení, ale v očekávání věcné diskuze na tomto fóru. Na prstech jedné ruky s useknutým malíčkem a palcem bych spočítal lidi, kteří o zapojení přemýšleli a dospěli ke správnému závěru - totiž k tomu, že vše musí fungovat bez chyby.
P.S: Pokud se chcete obloukem vyhýbat místu, kde tohle funguje, tak vám mohu sdělit jen to, že se jedná o Jižní Čechy. .... tak a teď abyste se třeba odstěhoval, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marcel Šabata
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #71 kdy: 21.03.2014, 20:39 »

Drát se pod šroubek připojuje právě rovný, či jen mírně tvarovaný tanecek

Ikdyž dojde možná k většímu napružení, když se šroubek v závitu mírně vypáčí, tak pevnost ve spoji bude menší a styčná ploška menší, což může vést rychleji ke vzniku přechodového odporu, zejména v agresívním prostředí. Co to bude dělat při zahřívání se asi dá domyslet. Já preferuji očko pod šroubek pokud je zde jen jeden drát. V případě dvou je lepší spojení dva rovné dráty z každé strany šroubku.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Do rozvadece trvale tece po vodici PE až 50mA. A to i pri vypnutem nasem hlavnim jistici. Jsou to vířivé proudy?
 Jak zjistit, zda je zem (zlutozeleny drat) skutecne zapojena.
 Je možné použít bílý vodič s žlutozeleným návlekem jako ochranný?
 Proč došlo k opálení "ochranného kolíku" u zásuvky?
 Ako pripojit zasuvku pre altanok bez PE vodiča?
 SOLID: Uzemnění a ochranné vodiče #2
 Existuje žz vodič v provedení vhodném pro uložení do země/chráničky?
 Proč v prostorech s nevodivým okolím nesmí být žádný ochranný vodič?
 Je nutné u připojení tepelného čerpadla přivedení přídavného zž CY 6?
 Z jakého důvodu je instalován "odpor" na vodiči ochranného pospojování?
 Jak posoudit měření odporu ochranného vodiče při měření ss a st proudem?
 Jak ověřit spojitost ochranného vodiče?
 Musí být u přívodu AYKY 4x16 naví další ochranné pospojení CY4mm2?
 Uzemnění a ochranné vodiče (z roku 2002)
 Je možné změřit odpor ochranného vodiče multimetrem?
 Proč se ochraný vodič (PE) izoluje?
 TP: Zásada správně připojeného ochranného vodiče
 Jaký zvolit průřez vodiče PE (Cu) použít na pospojování strojů?
 Mohu u kovového rozvaděče použít šasi jako sběrnici PE?
 Jak se díváte na rozdělení vodiče PEN na PE a N?
 Može žlutozeleny vodič kopat?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Ma ist vodič PE priamo na hlavnu uzemnovaciu svorku?
 Co se deje v trifazove soustave pri preruseni N vodice?
 Jaky je rozdil mezi PE a PEN?
 Vystavili by jste revizi na přeznačený PE jako bez závad ?
 Mohu vyrobit obal pc ze dřeva nebo plexi a odpojit PE vodič?
 Jaká je max. povolená hodnota odporu ochranného vodiče?
 Jaká je proudová zatižitelnost 3f proudového chrániče, resp. jeho N-svorky?
 Kam mám připojit svorku PE přep. ochran, když dům nemá ekvipotenciální sběrnici?
 Proč nelze spojit vodič PE a N?
 Je přípustné užití zelenožlutého vodiče k jiným účelům než ochranný vodič?
 Smie vodič ochranného pospájania prechádzať cez rozvádzač?
 Mohu na DIN lištu v rozvaděči dát 5cm od jističe i svorkovnici PE?
 Musí se tahat s kterýmkoliv přívodním kabelem ještě sólo CU zž drát?
 Je umístění svorkovnice PE a N v rozvaděči libovolné?
 Co je to vodič pro ochranné pospojování ?
 Jak správně nazvat a označit vodič, který slouží jako PEN i PE?
 Je možné spojovat PE různých obvodů v rozvodných krabicích?
 Ako odstránim v PE vodiči 20A prúd pri zanedbateľnom napätí?
 Mohu přerušit ochranný vodič ve stoupačkách?
 Ako v praxi merať spojitosť ochranných vodičov?
 Je možné miesto prerušeného pracovného vodiča použiť "zem" ?
 Používáte pletivo coby ochranný vodič?
 Která norma řeší povinnost označovat PE vodiče (ve stroji)?
 Mohu použít společný PE o průřezu rovném nejtlustšímu fázovému vodiči instalace?
 Jak chránit ochranný vodič před přetížením?
 Jak zajistit aby vodičem PE tekl opravdu pouze poruchový proud?
 Lze použít společně vodič PE 230V a mínusový vodič 24V?
 Jaký má smysl toto zapojení N a PE?
 Je možné spojiť PE a PEN rôznych obvodov?
 Může být PE vodič mimo hlavní kabel?
 Proč je nulový vodič v zásuvce na kolíku u měděného rozvodu?
 Jsou oceloplechové elektroměrové rozvaděče bez přípojeného ochranného vodiče OK?
 Zavádí firma Brilux systém "nehodící se škrtněte"?
 Jakým způsobem přidat PE vodič k stávajícímu přívodu?
 Proč mi jiskří vodič ochranného pospojení po přiložení k vodovodnímu potrubí?
 Existuje relevantní důvod odpojení ochranného vodiče od stejnosměrného motoru?
 Mohu uzemnovací přívod CYA16 vést betonovou podlahou v domě?
 Je vhodné přivést ž/z vodič od HOP do nulového můstku na elměr.desce?
 Co ještě nevíte o uzemňování ochranných vodičů?
 Je lepší PE ohebný nebo s tvrdým jádrem?
 Jaký smí být nejmenší průřez měděného zemnícího vodiče spojujícího jednotlivé součásti se zemnící so
 Musí být mezi všemi byty společný PE vodič?
 Mohu připojit PE odjinud než z hlavního rozvaděče, když odtud nemohu?
 Má smysl ochraňovat SS zařízení vodičem PE?
 Měření odporu ochranného vodiče
 Jak velký má být odpor ochranného obvodu pracovního stroje?
 Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování
 Lze v rozvodnici prodloužit přívodní vodič PE nebo N?
 Ověření spojitosti PE u vícenásobných zásuvkových polí dle ČSN 33 1600 ed.2
 Je v rozvaděči viditelný spoj PE svorky nutný?
 Na několik okruhů stačí jeden vodič PE 1,5mm2?
 Proud protékající ochranným vodičem u spotřebiče
 Lze použít k zásuvkovým skříním samostatný vodič PE?
 Musí být v zásuvce v koupelně samostatný žluto/zelený vodič?
 Měření proudu protékajícího ochranným vodičem u spotřebiče
 Kam je vhodnější připojit PE vodič v elektroměrovém rozvaděči?
 Jak změřit odpor ochranného vodiče u plastové konvice I.třídy?
 Kde je nejvhodnější společný bod (PE) pro měření spojitosti ochranných obvodů?
 Jak při revizi řešíte vysoký PE odpor na prodlužovacích kabelech?
 Existuje obvod, který kontroluje zapojeni ochranného vodiče?
 Musí být lišta PE součástí rozvaděče?
 Co dělat když jsem změřil proud v PE vodiči domovního rozvaděče?
 Mohu vést souběžně s kabelem 3x1 napájejicí 3fazový motor ochraný PE vodič?
 Co idealne udelat s PE vodicem u svetla bez PE zdirky?
 Co provést s vodičem PE u průběžného propojení svítidel třídy II.?
 Jak jednoduše zjistit spojení PE a N v instalaci?
 Může se z vodiče PE udělat PEN?
 Dá se propoj RSA PE přes lištu DIN u TCN považovat za tolerovatelný?
 Jak hlídat celistvost ochranného vodiče?
 Může být cívka v ochranném vodiči?
 Za jakých okolností musí být rozdělen můstek PE?
 Je možný redukovaný průřez ochranného vodiče v síti TN-S?
 Je propoj mezi druhým rozvaděčem a HOP nebezpečný?
 PE nejdříve na ochranné pospojování nebo do přepěťové ochrany?
 Je možné v ČR použít kabel 3x2,5 + PE 1x1,5?
 Je v nějaké normě výslovně uvedeno, že se PE vodič nesmí používat jako pracovní?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.