Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být v plastové rozvodnici DIN lišta uzemněna?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být v plastové rozvodnici DIN lišta uzemněna?  (Přečteno 41247 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #36 kdy: 12.03.2014, 10:04 »

1. Když mám DIN lištu ve dvojité izolaci ...

To existuje?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 12.03.2014, 10:10 »

To existuje?  Šok

Vidíte, spěchám a vynechávám slova...

Mělo být "když mám DIN lištu v bedně s dvojitou izolací"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #38 kdy: 12.03.2014, 14:49 »

Vie mi niekto vysvetlit preco to takto norma požaduje? Mne príde lepšie riešenie to pripojit na PE pre prípad, že sa dostane faza na túto neživu cast.
Těžko říct, proč to tak je. Nejspíš to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Obecně, pokud mám něco izolované, tak připojením na PE zavlékám nedefinovaný cizí potenciál. Takže v některých případech je to jasná nevýhoda. V jiných případech ale může vyšší riziko spočívat při poruše na neživé části právě u těch kovových přístrojů, které norma také nechce pospojovat. Třeba chtěl normotvůrce také zamezit bludným proudům ve vodičích PE, kterým by se mohla pospojováním v rozvaděči uzavřít cesta.

podle toho žvástu z normy nejde v rozvaděči tř. II používat SPD!!  zle Nebo jištění sekundáru trafa IT, kde je hlídač impedance, by muselo být výhradně v plechové bedně....
Takhle bych to neviděl. Pokud má něco ochrannou svorku, jako třeba SPD nebo svorka RSA, tak to ještě neznamená, že to má nějaké neživé části.

Na druhou stranu, norma definuje minimum bazpečnosti a není právně závazná - mohu si to klidně propojit, pokud dokážu v případě průšvihu zdůvodnit, že moje řešení dosáhlo minimálně stejné bezpečnosti, jako je v normě.   podivej
To je na jinou diskusi. Klidně můžete být v situaci (a to s největší pravděpodobnos tí),  kdy ta norma pro vás závazná bude.

Takže osobně si myslím, že ta věta v normě je víc než nešťastná a dál se v tomhle směru nechám omezovat jenom analýzou situace, jestli je lepší zemnit nebo ne...
Ano, to je asi nejrozumnější přístup. Jsou situace, kdy jsou rizika zřejmá a výrobce rozvaděče by je měl umět zhodnotit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 23 dotazů.