Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kam vede nulák?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam vede nulák?  (Přečteno 105449 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 02.03.2014, 20:51 »

A ještě by mě zajímalo, proč mě elektřina kopne, když sáhnu POUZE na fázi? Vždyť když sáhnu na fázi a nejsem spojen se zemí tak neuzavírám obvod a jsem jak vlaštovka na sloupu ne? Takže by se mi nemělo nic stát. 

Psal jste, že máte vzdělání elektro, ale žádnou praxi. Tak mě napadá, že odpověď na tuto otázku jsme brali ve fyzice na základní škole.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 03.03.2014, 08:07 »

V domě se zhruba deset let starou elektroinstala cí by mělo být v rozvaděči modrých vodičů zhruba stejně jako zelenožlutých a měly by být sesvorkovány na můstku (nebo i více můstcích) obdobném jako jsou spojeny zelenožluté vodiče. Přímo z elměrného rozvaděče do domu modrý vodič jít nemusí, ten se vytvoří až rozdělením v rozvaděči ze zeleno/žlutého. Když nahlédnete do nějaké zásuvky, je tam modrý vodič? A zkuste si pročíst ještě jednou začátek tohoto vlákna, z toho vám vyplyne, kde by měl "začínat" rozvod s modrým vodičem.

Píšete, že klasické šroubovací pojistky máte pouze na motorové zásuvky - no budiž, není to podle mne v RD to úplně nejvhodnější, to je spíše řešení do průmyslu a zemědělství a odbornou obsluhu. Mimo jiné to svědčí, že elektrikář už něco pamatuje, teď je otázka, zda také zná nové požadavky norem. Motorové zásuvky jsou čtyřkolíkové nebo pětikolíkové?

Máte v rozvaděči proudové chrániče - alepoň jeden?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #38 kdy: 03.03.2014, 08:35 »

2) Pojistky jsou 63A ... minulý týden nám je zrovna měnili za úplně nové
Z tohoto mi vychází, že pán se dívá do HDS- tam N nenajdete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 04.03.2014, 20:29 »

Motorové zásuvky jsou čtyřkolíkové nebo pětikolíkové?: 4-kolíkové

Máte v rozvaděči proudové chrániče - alepoň jeden?: Obávám se, že ani jeden nemáme.

Z tohoto mi vychází, že pán se dívá do HDS- tam N nenajdete.

Nejspíš ano ... díval jsem se tam, jak jsou venkovní přívody do domu, které vedou od distributora (taková malá krabička ve zdi).
Jinak jsem se díval na elektroinstala ci, která byla dělaná nedávno (asi před měsícem) a ten nulák byl až v domovním rozvaděči a byl schovaný za DIN lištou. U nás to bude asi stejné, jenže ta lišta není plastová, ale dřevěná a obávám se, že nejde oddělat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #40 kdy: 04.03.2014, 21:17 »

...byl schovaný za DIN lištou. U nás to bude asi stejné, jenže ta lišta není plastová, ale dřevěná a obávám se, že nejde oddělat.
Dřevěná DIN lišta? Dejte sem, prosím, fotku, to musíme vidět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 05.03.2014, 05:31 »

Co je to za instalaci netuším, ale při desetiletém stáří by tam už nějaký chránič být měl a pětikolíkové motorové zásuvky také.

V měsíc staré instalaci je modrý vodič (nulák jak píšete) zastrčený za DIN (?) lištou co je dřevěná (?) a je vůbec někam zapojený?

Tak nevím, chtělo by to vidět alespoň na fotografiích, jinak se mi zdá (a doufám, že jenom zdá),  že instalaci dělal kutil a nebo elektrikář, co už dvacet let netuší co se děje a dvacet let také nebyl na školení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #42 kdy: 05.03.2014, 12:27 »

Já mám spíš pocit, že nám to tu popisuje někdo, kdo vůbec neví, co a jak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #43 kdy: 05.03.2014, 19:17 »

V měsíc staré instalaci je modrý vodič (nulák jak píšete) zastrčený za DIN (?) lištou co je dřevěná (?) a je vůbec někam zapojený?

Ne, špatně jste mě pochopil. Na té měsíc staré instalaci je normální plastová DIN lišta za kterou je normálně daný nulák, který vede do zásuvek. To jenom my máme dřevěnou lištu. Omlouvám se tedy, pokud jsem to špatně napsal.

A co se týká té DIN lišty na tom dřevěném podkladu, tak ta lišta je normálně přivrtaná hřebíkem do dřeva, ale nejsem si jistý jestli to je ta stejná lišta, kterou znáte vy.

Pro názornost jsem tedy pořídil nějaké obrázky, když už se mi snažíte tolik pomoci. Snad to pomůže.

Rozvaděč:
http://www.imghosting.cz/images/87rozvadec.jpg

Jističe:
http://www.imghosting.cz/images/26jisti_e.jpg



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 05.03.2014, 19:20 »

Přivrtáno hřebíkem  to cumim to cumim to cumim
A tohle je ta 10 let stará instalace?  to cumim to cumim to cumim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #45 kdy: 05.03.2014, 20:10 »

Odhaduji stáří instalace na minimálně 25 let, a divil bych se, kdyby nebyla v TN-C.
Tudíž N vodič hledáte marně.
Pořád mi vrtá hlavou ta dřevěná DIN lišta, co tím tazatel může myslet.

Ale na pobavení dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 06.03.2014, 02:47 »

Už od začátku mám pocit, že si z diskutujících někdo dělá srandu. A abych pravdu řekl, tak tento pocit nemám jen u tohoto dotazu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 06.03.2014, 08:24 »


 Pokud náhodou tohle někdo udělal před deseti léty, tak bych ho s chutí nechal deportovat na Sibiř, nic jiného si nezaslouží! (Před rokem by mě takové vyjádření ani nenapadlo, ale v souvislosti s posledními událostmi na východ od nás je to zase aktuální. S Ukrajici a jejich touze po svobodě a sebeurčení sympatizuji, s takovými "odborníky" ne.)

0všem je to možné, motorové zásuvky jsou novější, ale s těmito jističi se naposledy dělalo něco nového tak v r. 1991, pak už se používaly jen na opravy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 06.03.2014, 10:52 »

Už od začátku mám pocit, že si z diskutujících někdo dělá srandu. A abych pravdu řekl, tak tento pocit nemám jen u tohoto dotazu.

Taky mám ten pocit. Každá instalace (pokud to není opravdu provizorka nebo neshoří dřív) má někdy 10 let, ale u téhle konkrétní to na letošek rozhodně nepřipadá. Navíc se mu dřevěná DIN lišta nějak podezřele mění na plastovou zle

A souhlasím i s názorem, že pokud je to takhle mladá věc, patří viníkovi vytetovat na čelo urážku Putina a poslat ho expres na Krym.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #49 kdy: 06.03.2014, 18:44 »

Nejhorší na tom je to, že si žádnou srandu nedělám Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 06.03.2014, 19:34 »

Přesně určit stáří instalace podle užitých komponent, považuji od jisté doby za velmi nejisté. Škoda, že fotky zůstaly na zničeném disku, ale rekonstrukce domku r 2006 byla provedena jističi IJ s kryty přišroubovaným i na premix, pravda, precizněji než na obrázcích výše,  na většině obvodů  CYKY 4B a další speciality, jako stykače VZ16 atd. Dokonalé retro. Řemeslné provedení bylo jinak poměrně precizní. Na dotaz, proč je všechno jak je, se mi dostalo výmluvné odpovědi, že ve škodováckém výprodeji to bylo levné a nové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #51 kdy: 17.03.2019, 20:43 »

Nebudeme do toho motat tři fáze, tak to zjednodušíme na jednu.

1) V podstatě ano. Není to nevyužitá energie, je to proud. Ten prostě musí být stejný, jako ten co teče fází do spotřebiče (Kirchhoffův zákon).

2) Za normálních okolností je ochranný vodič celkem k ničemu. Situace se změní v okamžiku, kdy upadne vodič fázový a dotkne se vodivých částí, které jsou s ním spojené. Kdyby tam nebyl, čekalo by na někoho nepříjemné překvapení. Ochranný vodič tak zajistí řízený zkrat a vypnutí jistícího prvku dřív, než to někoho zrakví.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 24 dotazů.