Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kam vede nulák?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kam vede nulák?  (Přečteno 105452 krát)
IM
« Odpověď #18 kdy: 25.02.2014, 10:15 »

Pro pův. tazatele:

Běžný distribuční transformátor má vinutí 230/400V...
 
Dle ČSN EN 60038 je ale jmenovité napětí zdrojů 242/420 V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #19 kdy: 25.02.2014, 11:17 »

Dle ČSN EN 60038 je ale jmenovité napětí zdrojů 242/420 V.

Při vyjadřování k určitému problému bych se však držel oněch těžce zavedených 230/400V. Dodnes si na tuto změnu nezvyklo spoustu lidí z oboru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 25.02.2014, 11:19 »

Právě jsem chtěl napsat, že to moc dobře vím, jen jsem laickému tazateli nechtěl plést hlavu víc, než je třeba.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 28.02.2014, 19:56 »

Moc moc moc děkuji panu Václavu třetímu. To napětí na tom trafu není tolik důležité (jestli tam je 242/420 nebo 230/400). Hlavně že mi to dokázal vysvětlit.

To Jirka Š. Svejkovský:
Vím co je to L, N, PE. Vystudoval jsem obor elektro (slaboproud),  ale moje praktické zkušenosti jsou skoro nulové, takže každý obyčejný elektrikář mě v elektru v pohodě natře pr...... Takže proč se na tuto otázku ptám? 1) Zajímá mě to (ze zvědavosti) 2) Nikdo mi o tom nikdy nic neřekl 3) Neznám elektrikáře co by mi to vysvetlil.

Ale hlavně se ptám ze zvědavosti, protože v práci jsem od elektra, ale trochu jiný směr než jsou rozvody elektriky (i když bych se tomu vůbec nebránil a rád bych se na to někdy podíval).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 28.02.2014, 20:20 »

Ještě bych se ale chtěl zeptat. Když si postavím přístřešek (třeba pro auto) a budu tam chtít zásuvky, tak mohu to udělat tak, že si pouze vyvedu fázi a PEN a ten PEN bych u zásuvky rozdělil (např. v rozv. krabici) na PE a Nulák a ty bych potom tahal na všechny zásuvky samostatně? Nebo si musím natáhnout z rozvaděče domu L, N a PE? Podle mě je to jedno ne?

A ještě by mě zajímalo, proč mě elektřina kopne, když sáhnu POUZE na fázi? Vždyť když sáhnu na fázi a nejsem spojen se zemí tak neuzavírám obvod a jsem jak vlaštovka na sloupu ne? Takže by se mi nemělo nic stát. 

Jinak děkuji všem za objasnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Vlach
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 28.02.2014, 20:28 »

Píšete že děkujete panu Václavu třetímu za vysvětlení ....
Přečtěte si ještě jednou druhou polovinu(druhý odstavec) jeho příspěvku,je tam odpověď na váš dotaz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 28.02.2014, 20:35 »

No píše, že se už spojovat nesmí, ale já bych nic nespojoval, jen bych vzal PEN od distributora, a ten bych navedl k tomu přístřešku a pak udělal menší rozvaděč a tam PEN rozdělil na nulák a PE.

Nebo to by takto nešlo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 01.03.2014, 08:33 »

Trošku bych upravil tvrzení p. Václava třetího, že se vodič PEN rozdělí v elektroměrovém rozvaděči. Může, ale taky nemusí. Osobně toto rozdělení provádím raději až v domovním rozvaděči.

TO Jiří Kasal: Klidě to takto můžete provést, ale:
 - musíte dodržet min průřez vodiče PEN, což je 10mm2 Cu nebo 16mm2 pro Al
 - je dobré mít bod rozdělení mít uzemněn
 - na venkovní zásuvky by měl být proudový chránič
Z tohoto celkem jasně vyplývá, že je lepší natáhnout už 3vodič z nějakého okruhového rozvaděče, kde bude jistič, chránič, a můžete přivést kabel CYKY 3x2,5.

Jo kdyby jste chtěl vzít PEN od distributora, tak byste od něj musel vzít i fázi. A to by znamenalo, že musíte mít elektroměrový rozvaděč. Nebo jak jste to myslel?

Elektika vás kopne protože:
 - na fázovém vodiči je vůči zemi nějaké napětí (teoreticky 230V)
 - když vy stojíte na zemi tak jste s ní spojen - pokud nemáte kvalitní boty s gumovou podrážkou, která vás od země odizoluje
Takže se obvod uzavírá z fázového vodiče přes váš prst/ruku/nebo čm se dotknete vodiče a dále pak přes vaše tělo do země.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #26 kdy: 01.03.2014, 08:43 »


A ještě by mě zajímalo, proč mě elektřina kopne, když sáhnu POUZE na fázi? Vždyť když sáhnu na fázi a nejsem spojen se zemí tak neuzavírám obvod a jsem jak vlaštovka na sloupu ne? Takže by se mi nemělo nic stát. 
 

Máte pravdu, pokud budete izolován od země, nic se vám nestane.
Ale nedoporučuji provádět takové pokusy.
Stačí si pak škrtnout o zeď, nechtěně se opřít o rám rozvaděče a nebo na vás při pokusu někdo nechtěně sáhne a neštěstí je hotové.
Když si vzpomenu na to, co já dostal ran a v jakých situacích, naskoší mi vždy husí kůže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 01.03.2014, 09:00 »

Trošku bych upravil tvrzení p. Václava Třetího, že se vodič PEN rozdělí v elektroměrovém rozvaděči. Může, ale taky nemusí. Osobně toto rozdělení provádím raději až v domovním rozvaděči.

Já jsem psal:

 Ve vašem domovním rozvaděči by měl být ještě jednou uzemněn a v tomto bodě je rozdělen...

U elektroměru to nepovažuji za šťastné, PRE to ani nepovoluje, takže to běžně nedělám, tudíž o tom ani nepíši.

Na další dotazy již odpověděli kolegové, k tomu odizolování od země ještě dodám, že u citlivějších lidí by mohl hrát roli i kapacitní proud, ten bude ale asi mizivý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 01.03.2014, 10:02 »

Pardon, blbě jsem četl....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #29 kdy: 01.03.2014, 12:26 »

To, čemu se říká "nulák" vede jen ke zdroji, což je v běžných situacích transformátor.
Principálně je to stejné jako jednoduché zapojení s baterií, žárovičkou a dvěma vodiči, které se uří ve fyzice základní školy - jeden vodič od zdroje (baterie) ke spotřebiči (žárovce),  druhý vodič zpět ke zdroji ...  Úsměv

Uzemnění "nuláku" má hlavně bezpečnostní funkci, proto, aby spotřebič jen "fungoval" není obvykle zapotřebí. 
V závislosti na místních podmínkách se může stát, že část pracovního proudu teče i přes uzemnění, ale to není primární účel uzemnění, je to spíše nežádoucí.

Do elektrárny "nulák" obvykle nevede, distribuční sítě 22kV mají jen tři "fázovové" vodiče (zapojení do trojúhelníku),  "nulák" se tam vůbec nevyskytuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
IM
« Odpověď #30 kdy: 01.03.2014, 12:41 »

Na původní otázku je jenom jedna odpověď: nulák vede přes několik transformátorů a přes kousek zeměkoule až do elektrárny.
A jak vede nulák přes transformátor? Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 01.03.2014, 14:23 »

Tak teď už tomu rozumím. Do přístřešku tedy navedu 3 vodiče a nic rozdělovat nebudu.

Jediné co mi teď dělá problém je, že nevím odkud ten nulák vzít. Díval jsem se do domovního rozvaděče a tam jsou jenom fáze s pojistkami. Ve venkovním rozvaděči (kde jsou 60A pojistky) jsou 3 fáze a PEN který vede na svorkovnici a pak vede 5 drátů do domovního rozvaděče, ale žádný modrý vodič tam není. Napadá mě, že je asi černý, ale jak mám teda ten nulák poznat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 01.03.2014, 20:06 »

Tak tolik teorie...
A pokud jste ani po třech stránkách diskuze nepochopiol, nebo pochopil ne úplně přesně, tak si raději zavolejte někoho kdo to zapojí odhadem tak za 10-20 minut Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 01.03.2014, 23:43 »

Tak teď už tomu rozumím. Do přístřešku tedy navedu 3 vodiče a nic rozdělovat nebudu.

Jediné co mi teď dělá problém je, že nevím odkud ten nulák vzít.

Ve vašem případě doporučuji sledovat, kam vedou dráty od pantáty nade vraty. Tam ten nulák bude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 02.03.2014, 06:31 »

Pardon, blbě jsem četl....

Nevadí, nejde o nic zásadního.

Tak teď už tomu rozumím. Do přístřešku tedy navedu 3 vodiče a nic rozdělovat nebudu.

Jediné co mi teď dělá problém je, že nevím odkud ten nulák vzít. Díval jsem se do domovního rozvaděče a tam jsou jenom fáze s pojistkami. Ve venkovním rozvaděči (kde jsou 60A pojistky) jsou 3 fáze a PEN který vede na svorkovnici a pak vede 5 drátů do domovního rozvaděče, ale žádný modrý vodič tam není. Napadá mě, že je asi černý, ale jak mám teda ten nulák poznat?

Z toho, co píšete nejsem vůbec moudrý. Jak starý je váš dům, jak stará je v něm elektroinstala ce? Vidím tu zmínku o pojistkách 60A, ty už se nedělají asi 40 let, dnes jsou 63A, v domovním  rozvaděči máte pojistky nebo jističe?  Pět drátů do domu, žádný není modrý - to je také podezřelé, nezměnil barvu? Stárnutím se někdy stane, že barva světle modrého vodiče se změní do šeda nebo hnědobéžova. Mám takový nepříjemný pocit, že vaše elektoinstalac e bude docela pěkný guláš.

Vidím z toho jediný rozumný závěr. Až budete stavět ten přístřešek, nebo pokud už stojí, až ho budete chtít elektrifikovat, zavolejte si elektrikáře, ono to není zase až tak jednoduché, to už asi vidíte, elektrika umí zabíjet a ničit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kasal
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 02.03.2014, 11:31 »

TO Václav Třetí:
Pokusím se vám odpovědět na otázky.

1) Jak starý je váš dům?: 10 - 12 let (elektroinstala ce taky tak)

2) Pojistky jsou 63A ... minulý týden nám je zrovna měnili za úplně nové

3) V domovním rozvaděči máte pojistky nebo jističe?: Všude jsou jističe kromě 3-fázových zásuvek pro elektromotory, tam jsou pojistky (jsou takový kulatý z keramiky ve kterým je sklo a v něm kousek drátku).

4) Nezměnil barvu?: To si nemyslím. Všechny dráty jsou tmavě černé, jeden je pak hnědý a poslední je zeleno/žlutý, ale modrý v tom venkovním rozvaděči prostě není. To je asi špatně co?

Jinak tuto elektroinstala ci jsem já opravdu nedělal, dělal to elektrikář s dlouholetou praxí. Jinak je taky možnost, že jsem se na to blbě podíval, ale žádný modrý vodič do domu prostě nevede.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 24 dotazů.