Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Off topic
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Off topic  (Přečteno 4318 krát)
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 15.06.2023, 18:23 »

Kdybych měl kabel v ER zakončený oky AL-CU, jak bych pak připojení provedl? Zatím popravdě nemám moc představu : ))

Už asi vím, použil bych v ER toto:


* Svorka VIKING 39032.jpg (9.68 KB, 400x300 - prohlédnuto 68 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 15.06.2023, 19:36 »

Kryt ke svorce (výrobce LEGRAND) vypadá takto:


* Legrand 039477.jpg (7.89 KB, 400x300 - prohlédnuto 112 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 15.06.2023, 21:26 »

Zde bych si dovolil nesouhlasit (25 v Al znamená použití přechodových svorek nebo prvků (jistič, vypínač) s atestací pro hliník, těmito kšunty podkládám nanejvýš nohu kývajícího se stolku.
Za mne každopadně 5x10 Cu.
Technicky máte samozřejmě pravdu, ale v obdobných případech (zpravidla se jedná o větší průřezy na odvodu) se buď přidá na odvod, provedený Cu 10 vodičem/kabelem ješte SS či SP 100, případně 200 při svodičích, kde se provede přechod pomocí V-třmenů.
Alternativou pro doporučovanou hlínu, bych viděl ve spojce, provedené přechodovým lisovacím spojovačem Al25 Cu10, umístěné s rezervou na kabelu v podstavci pilíře.
5x10 Cu, ještě doplněná o zemnič v celé trase, by byl kvalitnějším, avšak méně ekonomickým řešením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 15.06.2023, 21:37 »

Konkrétně 2510 ALU-KU-ZE od GPH


* 044523_m.jpg (22.68 KB, 300x300 - prohlédnuto 95 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 15.06.2023, 22:02 »

Pardon, trochu žoviálně.
Hoši nestavíme elektrárnu, ale blbou 30m přípojku 25A, dejme tomu s rezervou na 40A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 15.06.2023, 23:11 »

AYKY 4x25 je levnější i než CYKY 4x10 a na dlouhou vzdálenost se ten velký průřez využije. Za připojovací pojistkovou skříní sice rozvoďácí dovolují min 4x16 AL nebo 4x10 Cu, není ale vždy dobré jít cestou minimální dovolené hodnoty.

Svorky s přítlakem jen dříkem šroubu? Jsem použil doposud jen u trhacích svorek na nastavování kabelů v zemi, ale ty používají šroubky o maximálním možném průměru. Hliník prostě teče, stejně jako jiné kovy, např. olovo. Návod na jemné utahování šroubků není nic moc pro mne osobně důvěryhodného a někdo holt musí dělat věci tak, aby sám věřil, že je zařízení nebo instalace dlouhodobě bezproblémová.

Mně zas přijde měď příliš vzácná, než aby se používala na silové kabely do země. A u opravdu velkých průřezů má hliník podstatnou výhodu, že se s kabelem dá vůbec pracovat. Na rozdíl od mědi lze ohnout a má mnohem nižší váhu.

A nakonec jedna malá pravda. Velké věci přece můžeme dělat dobře jen tehdy, když dokážeme dělat dobře ty malé. Nebo ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 15.06.2023, 23:37 »

Konkrétně 2510 ALU-KU-ZE od GPH

Našel jsem i toto od SCHRACK. CU strana se upevní do klasické přístrojové svorky. Pravda, je to už trochu dražší, takže bych taky volil tu klasickou lisovací spojku.

Ta svorkovnice na oka by zas posloužila, když bychom potřebovali i spolehlivé a rozbočení.


* SCHRACK.jpg (12.19 KB, 340x380 - prohlédnuto 84 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 16.06.2023, 07:12 »





Svorky s přítlakem jen dříkem šroubu? Jsem použil doposud jen u trhacích svorek na nastavování kabelů v zemi, ale ty používají šroubky o maximálním možném průměru. Hliník prostě teče, stejně jako jiné kovy, např. olovo. Návod na jemné utahování šroubků není nic moc pro mne osobně důvěryhodného a někdo holt musí dělat věci tak, aby sám věřil, že je zařízení nebo instalace dlouhodobě bezproblémová.




Aby Al tekl, musí být překonána jeho pevnost.
Pokud je spoj dobře chlazen (v případě svorky Hlak s mohutným tělem tomu takto je),  není pro tento jev prostor.
Chování lze vypozorovat u zásuvkových okruhů, kdy je spoj na zásuvce vlivem přídavného tepla z kontaktu vidlice "vachrlatý" ale spoj v krabici na věnečku toho samého okruhu nedotčený.
Dále u šín starých rozvaděčů se při kvalitní prvotní montáži spoj i po desetiletích ani nehne.
Cit pro utahování je ovšem společnou podmínkou, ideální přítlak vychází ze vzorce:
Pevnostní mez, > tlak hlavičky při montáži + dodatečný tlak způsobený oteplením/ zvětšení vodiče.
Zkušený elektrikář má tento moment v ruce.
Vzpomínám, jak jsme coby mlaďoši zapojovali věnečky jen jemným dotažením a závěrečný cuk provaděl mistr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 27.07.2023, 17:13 »

Aby Al tekl, musí být překonána jeho pevnost.

Kdybyste ohledně tohoto nic nepsal, udělal byste mnohem lépe. Vaše materiálové znalosti jsou naprosto pod úroveň obecných znalostí. Tečení probíhá sice pomalu ale i hluboko pod mezí pevnosti. Na mezi pevnosti Rm se materiál poruší. Na mezi kluzu Rp se materiál neelastickou deformací zpevňuje. U materiálů s tečením je neelastická deformace přítomná již při malých zatíženích, od toho se to také nazývá tečení. Celkem běžně řeším tečení olova (používáme ho jako stínění proti gama záření). Tečení hliníku neřeším - používám lisovaná oka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 27.07.2023, 20:15 »

Kdybyste ohledně tohoto nic nepsal, udělal byste mnohem lépe. Vaše materiálové znalosti jsou naprosto pod úroveň obecných znalostí. Tečení probíhá sice pomalu ale i hluboko pod mezí pevnosti. Na mezi pevnosti Rm se materiál poruší. Na mezi kluzu Rp se materiál neelastickou deformací zpevňuje. U materiálů s tečením je neelastická deformace přítomná již při malých zatíženích, od toho se to také nazývá tečení. Celkem běžně řeším tečení olova (používáme ho jako stínění proti gama záření). Tečení hliníku neřeším - používám lisovaná oka.
Viz Sbor dobrovolných hasičů Krásná-Mohelnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 27.07.2023, 22:58 »

Příčinou požáru objektu byla elektroinstala ce. Až na výjimky běžné pravidlo. Ale co s tím má společného SDH Mohelnice nechť mi raději zůstane utajeno : ))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 28.07.2023, 05:19 »

Příčinou požáru objektu byla elektroinstala ce. Až na výjimky běžné pravidlo.

Jo,jo. Také stodoly, která byla již 40. let od sítě odpojena. Takto kdysi zaperlil hasičský vyšetřovatel, který se ani nenamáhal podívat do rozvaděčové skříně, že je úplně prázdná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 28.07.2023, 06:19 »

Příčinou požáru objektu byla elektroinstala ce. Až na výjimky běžné pravidlo. Ale co s tím má společného SDH Mohelnice nechť mi raději zůstane utajeno : ))
To by ovšem byla chyba, na jejich stránkách je krásně popsané chování hliníkových vodičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 02.08.2023, 04:01 »

To by ovšem byla chyba, na jejich stránkách je krásně popsané chování hliníkových vodičů.

Tak nějak jsem to nenašel...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 02.08.2023, 07:36 »

Tak nějak jsem to nenašel...
http://www.sdhkrasna-mohelnice.cz/?page_id=2134
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 02.08.2023, 08:37 »

Stránky SDH jsem našel, k tomuto jsem se ale nepropracoval. Je vidět, že někdo z dobrovolných hasičů bude elektrikářem. Vřele d....i.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 02.08.2023, 08:49 »

Kamenička bude nějaký kamenolom

Já to znám jako možný výraz pro štěrkovanou, kamenitou cestu. Zřejmě po vzoru polnička, tedy polní cesta.

Ještě k názvu tématu, možná by ho stálo za to přejmenovat. Off topic = mimo téma. Tady ovšem téma je celkem jasné, v převážné míře se zde hovoří o použití hliníku, práci s ním a jaký materiál a nářadí je vhodný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.