Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kdo je na stavbě skutečný elektrikář a nelže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je na stavbě skutečný elektrikář a nelže?  (Přečteno 50784 krát)
Dušan Davídek
*
Offline Offline



Prostě ELEKTRIKÁŘ


« Odpověď #36 kdy: 11.12.2013, 08:46 »

  Navíc byla "50" vždy zaměřena pouze na bezpečnost, nikoliv na kvalitu, což považuji za nedostatek velice zásadní. Kvalita a bezpečnost nejdou od sebe oddělovat.

To je hodně výstižně řečeno .... Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 11.12.2013, 20:33 »

Asi by malo nejakým spôsobom najprv dôjsť ku všeobecnej zhode na základnom rozsahu nejakej formy jednoduchej informovanosti verejnosti, bez ktorej stále narastá zbytočná nervozita skúsených fachmanov pri neustálom narážaní na rôzne absurdity v inštaláciách.
To, že každý, či už priemerný, alebo poctivo začínajúci elektrikár rozpozná paškvil na prvý, aj to zbežný pohľad, ešte vôbec neznamená, že ten kto ho zaplatil nežije v sladkej a blaženej spokojnosti z novej inštalácie, kde ako bonus dostal káble s rezervnými zelenožltými vodičmi, ktoré môže v budúcnosti použiť podľa potreby. A nadlho. Síce dodrbaná, ale v osvedčenom TN-C a medi vydrží ďalších 50 rokov
No a pokiaľ bude zákazník spokojný s čímkoľvek čo hreje, svieti, točí a nekope, tak sa tu môžeme všetci rozliať na kolomaž. Zákazník nikdy nebude chcieť počuť po funuse, že niečo pos...al, on ocení dobrú radu dopredu. No a my v jeho očiach vždy pri poučovaní a poukazovaní na chyby trotlov budeme vyzerať ako ufňukanci, ktorým niekto šikovnejší vyfúkol kšeft.
V bežnej domácnosti sa s elektrinou začína niečo robiť až v momente, keď začínajú skutočné problémy a napríklad podobné rozhovory:
 „Očuj matko,  šak tú zásuvku som prerobel už trecíkrát a zase je horúca, prestaň ten luster furt utírat, kto ho má porád nastavúvať aby neblikal,  tú hnedú omítku pod plafónem pretreme zjari, šak je toho hnedého vácej a ten rozvádzač netreba otvírat, on do rána furt prestane smrdet, teda zatál porád prestal. Abo víš co, zavolaj mladého, či mu už z tej Elektriky odpísali co a kde treba dotáhnut. Ked ho ešči furt posílajú po dákeho elektrikára nech už tam vácej nekuká, to vím aj sám. Skočím vedľa po suseda, je velice šikovný aj schopný všeckého. Odkedy tu byl poslednýráz tak aspoň té poistky konečne držá, ked  ty malé, co furt vyletúvali vymenil za porádne s drótom co neco vytrime. A rovno móže pozret cirkulár  co raz ide a raz hučí, nech mu už zrobím ten chlév a sme vyrovnaní.“

Alebo možno v budúcnosti:

„Očuj matko,  zajtra príde pozrét sused na ty naše staré dróty v kúpelni,  ked už ťa tam tedy 5 razy švaclo a furt žiješ. Mladému povec nech z tej Elektriky stáhne manuál na kúpelku, dze píšu tí odborníci na co si mám dat pozor, aby nás zas neodrbal jak s tú míšačku, ked dal do nej tri dróty a štvartý omotal o plot. Tú opálenú lopatu mám furt odloženú, tak ho s nú prizabijem, ked nezrobí jak tí chlapi hovorá. A na rok móžme dat zrobit kuchyňu ňákemu z nich aj s papírom v cene, nech suséd pukne, šestýraz to už nemosíš ustát“.
(Dúfam, že som to nepreslangoval Smích)

Namiesto testovania „susedov“ by možno bola lepšia dostupná informovanosť tých čo o ňu stoja. Ak má človek aspoň základný prehľad o odbornej problematike, na tie správne otázky už príde aj sám. Nemyslím si, žeby voľne prístupné a vhodne roztriedené základné informácie s dôležitými upozorneniami (napríklad pre kúpeľňu o umiestnení zásuviek, svietidiel, vypínačov, ohrievačov, pospájaní, chrániči, uložení a typoch káblov a pod.) bol problém pochopiť. Každý normálny laik so zdravým rešpektom k elektrine oveľa lepšie reaguje na upozornenie typu „Nesmie sa v žiadnom prípade“,  ako na „To nie je správne“. Tým chcem povedať len to, že bežný zákazník má byť informovaný tak ako chce a dokáže vstrebať on a nie počúvať hodinu názor odborníka na články z noriem. (Ak vyzerá že počúva, tak si robí srandu Škleb)

Ak by niečo podobné malo vzniknúť, tak len napríklad cez triezve rozdelenie dôveryhodným moderátorom v nejakej sekcii na voľný dowland, kde by nebolo vidno tri správne názory na jednu vec.

Pozor, trótl neštuduje odpovede na otázky, trótl zarába a odkazuje - Vyplazuji jazyk

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #38 kdy: 11.12.2013, 23:32 »

Honzo u tebe coby mazáka se divím jak neustále věříš ofi. lejstrům, která svoji úlohu plnila dobře za první republiky, ale doba je jinde a bude stále v oficiální rovině lejster jen hůř a hůř.

TAk ještě jednou. Jaký je stav "lejster" vím a nedělám si žádné iluze, když vím, že papír snese všechno. ALe mě prostě nepřísluší určovat, kde psaná pravda a kde lež. Mohu jen konstatovat určitá fakta, stejně jako v revizní zprávě. Asi všichni se někdy dostaneme do situace, kdy vyplníme lejstro jen proto, že to žádá ouřada a přitom silně pochybujeme o jeho smyslu. To nemluvím o tom, že tam píšeme hlavně to, co úřad vyžaduje, ať je skutečnost jaká chce, jen proto, by byl klid.

Zpět tématu. Podle mne se na to prostě jde obráceně. Myšlenka je možná dobrá, ale prakticky nepoužitelná. Důvody jsem tady už uváděl. Pokud s nimi nesouhlasíš, rád si poslechnu tvé argumenty.

Raději bych se zasadil o to, aby ta papírová 50tka, prostě něco znamenala. Tedy, abych mohl být hrdý na to, že ji vlastním, protože je to potvrzení, že jsem prokázal nějaké znalosti a mohu se řadit k odborníkům v oboru.
Toho lze dosáhnout jen tehdy, pokud 1-získání vyhl.50, nebude fraškou
                                                            2-začne řádně fungovat odborný dozor
                                                            3-lidé se naučí vyžadovat všechno to, na co mají nárok

Jinak se nic nemůže změnit!!

V této chvíli, je každý, kdo se chová jen trochu zodpovědně, znevýhodněn oproti těm ostatním, který na to kašlou, protože dobře ví, že se jim nemůže prakticky nic stát, díky neexistující kontrole. Obávám se, že to pár otázek prostě nemůže změnit, stejně tak jako nemůžou nahradit pravidelná školení, protože naučit se pár odpovědí, zvládne pomalu každý. Klidně se to naučí i zedník, jen aby nemusel na koupelnu zvát elektrikáře. Zákazník bude spokojený, nic se nezmění a jen přibude problémů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 12.12.2013, 19:05 »



Zpět tématu. Podle mne se na to prostě jde obráceně. Myšlenka je možná dobrá, ale prakticky nepoužitelná. Důvody jsem tady už uváděl. Pokud s nimi nesouhlasíš, rád si poslechnu tvé argumenty.

Jaký bude výsledný odpor paralelné zapojených odporů 10,12,20 Ohm?
V jakém intervalu násobků jmenovitého proudu vybavuje jistič C?


Otázky obdobného ražení mají v zásadě neměnou platnost, elektrikář na ně odpoví "z placu",  neelektrikář nebude schopen se naučit velké množství otázek, takže vypadne ze hry, zákazník bude spokojenější, že mu dráty tahá ten správný člověk, a poctivý elektrikáři budou mít více práce, skutečně zde nevidím žádný nepřekonatelný problém. pro žádnou ze stran.



Raději bych se zasadil o to, aby ta papírová 50tka, prostě něco znamenala. Tedy, abych mohl být hrdý na to, že ji vlastním, protože je to potvrzení, že jsem prokázal nějaké znalosti a mohu se řadit k odborníkům v oboru.
Toho lze dosáhnout jen tehdy, pokud 1-získání vyhl.50, nebude fraškou
                                                            2-začne řádně fungovat odborný dozor
                                                            3-lidé se naučí vyžadovat všechno to, na co mají nárok

Jinak se nic nemůže změnit!!

Možná bys prosadil spíše vyhlášku, že chlapi mají v letním období chodit v minisukních tanecek



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #40 kdy: 12.12.2013, 22:24 »

Bohužel se v dnešní době stala většina lejster základem korupce, proto bych je v pokud možno co největším množství zrušil, včetně dnes již přežité "50".  Důvod proč je jednoduchý, pominu-li kutily, co padesátku nemají a nikdy neměli, tak je mraky elektrikářů co ji mají a stejně jim to nebrání dělat nebetyčné prasárny někdy horší než od kutilů. Navíc byla "50" vždy zaměřena pouze na bezpečnost, nikoliv na kvalitu, což považuji za nedostatek velice zásadní. Kvalita a bezpečnost nejdou od sebe oddělovat. Asi bych zavedl přímou osobní zodpovědnost.

Naprostý souhlas, už jsem podobný názor psal v diskusích před roky, ale je zde stále silná skupina co chce 50 resuscitovat a vylepšovat.   zle

Základem je, aby investor měl vůbec o kvalitu zájem. Elektrika.cz by mohla pomoct osvětou. Nabídnout investorům 10 až 20 základních otázek na co se mají svého dodavatele zeptat aby si nenaběhli. A nemyslím otázky na výpočet odporů, ani násobků vybavovacího proudu, to má řešit projektant a kontorolovat revizák! Montér má být zručný řemeslník, co odvádí precizní práci a zná správné technologické postupy.
Zase se zde vymýšlí kravina jak utahovat šrouby, přitom stačí dodržovat stávající platná pravidla a zákony.
PROJEKT > MONTÁŽ > REVIZE a to bez rozdílu na každou instalaci na ktrou nám to normy předepisují a osobní zodpovědnost? Ta je snad i nyní také daná, jen když jí bude investor důsledně vyžadovat. Je to jen jeho věc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #41 kdy: 12.12.2013, 22:34 »


Když si vzpomenu na ty fasádníky když jsem se jich ptal, zda na to mají elektrikáře, tak odpověď zněla že mají svého. Tečka.
Tím byla všechna odbornost oznámena a nebylo důvodu mu nevěřit.
Samozřejmě lhal.

Lže jich hodně.
Od té doby se ptám často.
Stále stejné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #42 kdy: 12.12.2013, 22:45 »

Když si vzpomenu na ty fasádníky když jsem se jich ptal, zda na to mají elektrikáře, tak odpověď zněla že mají svého. Tečka.
Tím byla všechna odbornost oznámena a nebylo důvodu mu nevěřit.
Samozřejmě lhal.

Lže jich hodně.
Od té doby se ptám často.
Stále stejné.

No jasně, že lžou, ale ty si se nechal ukecat, tedy tvoje chybka  Škleb Proto by měli investoři, kteří o to stojí dostat informaci o těch pár otázkách a správných odpovědích. Rozhodnutí pak stejně bude na nich.

Praxe je ale ještě mnohem horší, jsem čerstvě znechucen z toho co v poslední době vídám na stvbách a je to především kvůli samotným investorům, kteří "pracují" sami proti sobě a ještě na tom bazírují jak malé děti, je to na osobní sdělení Mirku až se uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 13.12.2013, 09:05 »

A nemyslím otázky na výpočet odporů, ani násobků vybavovacího proudu, to má řešit projektant a kontorolovat revizák! Montér má být zručný řemeslník, co odvádí precizní práci a zná správné technologické postupy.
Ony tři tebou jmenované profese jsou mnohdy na stavbě typu nová elektrika na púdě sloučeny v jednoho člověka.
S tím utahováním šroubu je to krásný příměr, buď si vyberu sikovky na které budu alespoň trochu vidět, nebo po slepu vyberu z bedny různých klíčů ten pravý, co je lepší?
V situaci kdy lejstra svoji  vypovídající schopnost již ztratila a institut osobni odpovědnosti je v plenkách, mám tedy možnost čekání na lepší časy bez světla v domu nebo zkusit onen správný klíč vybrat za použití alespoň nějaké nápovědy.
U hromosvodů je situace ještě smutnější, tady mám jen jistotu Dehnu a koho mě přímo doporučí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #44 kdy: 13.12.2013, 10:30 »

Kupní síla obyvatelstva ČR je nízká.
Vymahatelnost práva v ČR je nízká.
To jsou základní příčiny současného stavu a dokud se nezlepší nic se nezmění. (zatím se obojí stále zhoršuje)

Nemyslím že by vědomostní "domobrana" navrhovaná kolegou Hudcem mohla něco změnit: ten kdo chce, služby kvalitních elektrikářů využívá, ten kdo nechce asi mu je to jedno. Ten kdo skutečné elektrikáře neumí najít, je jeho chybou že se neorientuje v současné společnosti.

To je svoboda. Chtěli jsme ji. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 13.12.2013, 10:43 »


Toho lze dosáhnout jen tehdy, pokud 1-získání vyhl.50, nebude fraškou
                                                            2-začne řádně fungovat odborný dozor
                                                            3-lidé se naučí vyžadovat všechno to, na co mají nárok

1.   Bude a dlho, je to za peniaze, viď vodičáky
2.   Nezačne a dlho, nie je vôľa, viď 50/78
3.   Áno. Ale kto ich to asi tak naučí?

Vie si niekto predstaviť, že pre dobro zákazníka si zavesí reklamu:
„Robím ZADARMO zbežné prehliadky elektrickej inštalácie s námatkovým meraním VRÁTANE ústnej konzultácie LEN za cenu dopravy. Písomné odborné stanovisko z prehliadky použiteľné na právne úkony a pre orgány príslušného dozoru za dohodnutý poplatok.“

Zápis z prehliadky nie je revízia. Niečo podobné by možno šlo pre RD a byty, kde neexistuje žiadny právny podklad nato, aby niekto dobrovoľne otvoril dvere.

Pre zamestnávateľo v je to iný level, tam by možno pomoholo písomné poučenie s odvolaním sa na právne predpisy. Mám toho niekoľko druhov, občas to použijem, odozvy sú zaujímavé. Niečo vyberiem a priložím sem, možno sa to v nejakej upravenej forme dostane aj tam, kam to patrí.

Samozřejmě lhal.

Lže jich hodně.

Stále stejné.

Svojím spôsobom je to nelegálna práca, aj keď si nemyslím, žeby k tomu Inšpektorát práce zaujal práve takéto stanovisko.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #46 kdy: 13.12.2013, 10:50 »

Ten kdo skutečné elektrikáře neumí najít, je jeho chybou že se neorientuje v současné společnosti.

To je svoboda. Chtěli jsme ji. Úsměv

No, chybou?
Pokud tedy problematiku vztáhnu na hromosvody, tak pokud nebudu vysloveně z oboru (a to si asi ten hromosvod natáhnu sám),  tak naděje, že můj domeček dostane ochranu dle fyzikálních zákonů a posledních normou doporučených standardů je naprosto mizivá.
Svoboda je výběr mezi dvěma super tanečnicemi, ne že vás pošlu na ploužák se smradlavou bábou Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 13.12.2013, 10:52 »

No, chybou?
Pokud tedy problematiku vztáhnu na hromosvody, tak pokud nebudu vysloveně z oboru (a to si asi ten hromosvod natáhnu sám),  tak naděje, že můj domeček dostane ochranu dle fyzikálních zákonů a posledních normou doporučených standardů je naprosto mizivá.
Svoboda je výběr mezi dvěma super tanečnicemi, ne že vás pošlu nedobrovolně na ploužák se smradlavou bábou Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #48 kdy: 13.12.2013, 11:41 »

Ze strany majitele (investora) je poměrně jednoduchá rada - řádný projekt, který nedává montážní firmě moc prostoru k nějaké "volné tvorbě" nebo improvizaci.
Zároveň s tímto ještě nějaká forma kontroly, může to být například nezávislý revizní technik, který bude průběh prací kontrolovat i průběžně. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #49 kdy: 13.12.2013, 12:49 »

No, chybou?
Ano chybou.

V autobazaru se snaží napálit prodejem vozů se stočeným tachometrem, v prodejnách s potravinami se snaží napálit prodejem "pseudopotravin",  všudypřítomné lživé nabídky "levných" půjček s úmyslně matoucími údaji, mnohé politické strany před volbami slibují nesplnitelné, většina reklam je založená na lži... a tak bych mohl psát véélmi dlouhý seznam.
Takže - buď si můžeme myslet že je svět špatný ovšem tím se realita nezmění.
Nebo si můžeme myslet, že přes všechno sociální lidské cítění, které je zavedno do zákonů atd. stejně panuje zákon džungle, takže silnější chytřejší bystřejší vzdělanější... ve společenském souboji o prestiž, peníze, příležitosti.. . vyhrávají.

Svoboda = možnost poznání reality.
Takže například pokud jsem blbec tak díky svobodě mohu svobodně dojít k poznání že jsem v hajzlu. No není to paráda?  Smích

Pokud tedy problematiku vztáhnu na hromosvody, tak pokud nebudu vysloveně z oboru (a to si asi ten hromosvod natáhnu sám),  tak naděje, že můj domeček dostane ochranu dle fyzikálních zákonů a posledních normou doporučených standardů je naprosto mizivá.
Ano mizivá. Protože poptávka je po nízké ceně, nikoli po kvalitě. Zákazníci si za to mohou sami. Každá druhá otázka zde je tohoto jednání důkazem.

Svoboda je výběr mezi dvěma super tanečnicemi, ne že vás pošlu na ploužák se smradlavou bábou Úsměv
Bohužel krásná utopie. Svoboda je existence dvaceti smradlavých bab, které se na vás svobodně derou ze všech stran. Super tanečnice je jen jedna, stojí v koutě, kdo s ní chce tančit, musí se snažit a když ji neumí najít, je to jeho chyba a dobře mu tak. Pokud existuje spravedlnost tak takhle vypadá, ale tohle nikdo nechce vědět. A tak se občas sejdou moudré hlavy a vydají zákon, vyhlášku či nařízení, které..... ovšem nic nezmění ale dovolí společnosti tvářit se alespoň na oko že vše je ólrajt  Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 13.12.2013, 13:22 »

Neodvolám, protože jste mě nepřesvědčil tanecek
Ale vážně, Vaše argumentace je brilantní, pokusím se ji nahlodat později Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 13.12.2013, 15:27 »


Takže například pokud jsem blbec tak díky svobodě mohu svobodně dojít k poznání že jsem v hajzlu. No není to paráda?  Smích
Je.  Úsměv

Avšak nato, aby blbec pochopil, že je v hajzli potrebuje okrem mozgu aj rozum. Bez neho nepochopí nič, takže ak ho má, je vlastne rozumný a tým pádom nemôže byť blbec.  Mrknutí
Zato taký „mozog“ firmy tiež nie je samozrejme žiadny blbec aby nevedel vypísať jednoduchú objednávku: „Objednávam si u vás revíziu elektrickej inštalácie administratívn ej budovy na adrese...bla, bla, bla“.
Ani RT nie je žiadny blbec, aby mu za peniaze nevyhovel. Je jedno v akom stave je inštalácia, toho vyhovujúceho je tam vždy dosť. V revíznej správe je predsa jasne napísané, že „Elektrická inštalácia vyhovuje ...bla, bla, bla“. A niekde vnútri je malými písmenami nejaký rozsah a dokonca aj tabuľky. Niečo nie je v poriadku?
Hlavne, že po „dobre“ vykonanej práci sa „mozog“ zastaví v potravinách a namiesto požiadavky „Jeden nákup, prosím“,  normálne vymenuje predavačke položky ktoré skutočne potrebuje. Však predsa nie je žiaden blbec, ktorý ani poriadne nevie čo chce. Škleb

Pokiaľ si investor nebude chcieť dať najprv poradiť a vysvetliť bárs aj za odmenu napríklad od nezávislej znalej osoby (nikdy dodávateľa) čo má skutočne požadovať od odborníka, vždy bude vo veciach okolo elektriky málo rozumným bez toho, aby za to reálne mohol. Nepochybujem, že každý prevádzkovateľ má skutočne dôležitejšie priority ako nejakú elektriku, od ktorej akurát požaduje aby fungovala. Z jeho pohľadu ide takmer vždy o okrajovú jednorazovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #52 kdy: 13.12.2013, 16:44 »

Neodvolám, protože jste mě nepřesvědčil tanecek
Ale vážně, Vaše argumentace je brilantní, pokusím se ji nahlodat později Mrknutí

Jen do mě, budu dál hrát roli toho zlého  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 14.12.2013, 15:08 »

Takže ještě jednou, stavím baráček a chci v něm dobře provedenou instalaci, jaké mám možnosti při výběru elektrikáře?
1. spolehnout se na jeho osvědčení, projekty, štítky k rozvaděči a pod. co tu zaznělo - k ničemu
2. reference - budiž, ale v prostředí laiků se přirozeně kouká jen na estetický výsledek, nikoli na kvalitu a bezpečnost.
3. zaplatit si zvlášť odborníka (ponechávám stranou otázku, kde ho chudák laik vezme, ale budiž),  který bude dozírat na práci oné elektrof.
4. naučit se elektriku na potřebnou úroveň a kontrolu provádět sám-to si to potom může natahat svépomocí
5. koukat na postup instalace laicky, a v případě velkých pochyb se optat třebas zde, či v archivu hledat správnou odpověd

nic moc, že?


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 22 dotazů.