Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Kdo je na stavbě skutečný elektrikář a nelže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je na stavbě skutečný elektrikář a nelže?  (Přečteno 50790 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« kdy: 07.12.2013, 21:21 »

Mnohdy zde odkazujeme na provedení práce elektrikářem, či hromosvodářem, nicméně jak mám coby laik rozlišit odborníka od chlapa pouze s papíry, líbil by se někomu tento způsob: zákazník by měl možnost si dotyčného prověřit na základě generovaného online testu s velkým množstvím možných otázek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.12.2013, 21:58 »


Máš pravdu, že se sám setkávám s tvrzením, že ti a ti mají svého elektrikáře. Naposledy se z tohoto tvrzení vyklubal radioamatér, který pracoval u fasádníků. Po té, co předvedl svůj pokus o prodloužení krabice na zateplení na mne šly mrákoty. Víc ví Radek Červený.

Už zde bylo několik námětů jak to řešit. Dokonce i s návratem do pravěku a vytvořit "pracovní knížky". Milane existuje několik reálných řešení. Ovšem zdržím se veřejných proslovů tímto směrem, nebo se toho zase někdo chytne, zrzní to dřív, než to začne.

Ale zkus rozvést svou ideu, třeba to bude veselý námět k vánocům :-)
Už vidím, jak se elektrozedníci biflují před instalací nějakého rodinného domu.  tanecek tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.12.2013, 22:10 »

Pokud bude existovat dadabáze řekněme s 10000 otázek, na které budou znát správné odpovědi  automaticky ti co v oboru soustavně pracují a ostatní by se je museli dlouho biflovat, je to určité síto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #3 kdy: 07.12.2013, 22:32 »

Pokud bude existovat dadabáze řekněme s 10000 otázek, na které budou znát správné odpovědi  automaticky ti co v oboru soustavně pracují a ostatní by se je museli dlouho biflovat, je to určité síto.

Tohle vám nikdy neprojde. Já osobně hodnotím řemeslníky podle zjevu, verbálního projevu, vybavení nářadím, případně měřicími a diagnostickými prostředky. Ale především: zajímají mne reference, pokud možno takové, které mohu na vlastní oči vidět a zeptat se majitelů, jak byli spokojeni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.12.2013, 10:53 »

Já osobně hodnotím řemeslníky podle zjevu, verbálního projevu, vybavení nářadím, případně měřicími a diagnostickými prostředky.

Inu, na tohle pozor. Přijeli dva týpci, hledat závadu v komunikaci jednoho vstupu pro profibus. Kufry od Knipexu, měřáky od Fluke, spousta "oslnivých mouder",  protože netušili, komu je hustí do hlavy.
Po celodenní snaze, mnoha telefonátech na německou podporu, pokusech odpojovat  a připojovat, regulace stále nefungovala.
Neměl jsem sebou vybavení, jen v kastlíku auta čínský kapesní měřák a ZN 1.
To stačilo k tomu, abych zjistil, že převodník nefunguje proto, že proud neteče přes Wagovku, ve které je narván vodič i s izolací. Krásný pocit zbořit někomu arogantní ego Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dušan Davídek
*
Offline Offline



Prostě ELEKTRIKÁŘ


« Odpověď #5 kdy: 08.12.2013, 11:34 »

..... líbil by se někomu tento způsob: zákazník by měl možnost si dotyčného prověřit na základě generovaného online testu s velkým množstvím možných otázek?

Zajímavá myšlenka, ale myslím si, že není moc životaschopná. ...... Mrknutí

.....ale především: zajímají mne reference, pokud možno takové, které mohu na vlastní oči vidět a zeptat se majitelů, jak byli spokojeni.

Z pohledu běžného koncového zákazníka bych se obecně přiklonil k názoru kol. Kotka.
Pokud zákazníkovi záleží na tom, co za své peníze dostane, dá si práci se sháněním referencí. Přímé jednání "face to face" s potenciálním zhotovitelem taky hodně napoví. Jednomužná firma "DĚLÁM VŠECHNO" s vrtačkou z Bauhausu provádějící kompletní rekonstrukci jádra od A do Z za týden a s požadavkem okamžité zálohy na materiál asi není to pravé ořechové ....

Spíše než testovat z vědomostních otázek by se zákazníci měli naučit pokládat otázky týkající se konkrétních podmínek stavby a trvat na písemné podobě smlouvy s jasnou definicí požadavků, termínů, kvality a uvedením případných sankcí apod.
Samozvaný laciný elektrikář to mnohdy vzdá, když se např. dozví, že platbu za jednotlivé dílčí realizace dostane až po kontrole RT zákazníka. Ostatně kontrola nezávislým RT a až poté platba se často ukáže jako nejúčinnější síto na různé pochybné realizátory... .

Pro drobné realizace (provozní opravy, výměny zásuvek, vypínačů, montáž světel, připojování spotřebičů apod.) se mi jako nejspolehlivěj ší jeví způsob "vlastního privátního elektrikáře".



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 08.12.2013, 11:40 »

Pokud bude existovat dadabáze řekněme s 10000 otázek, na které budou znát správné odpovědi  automaticky ti co v oboru soustavně pracují a ostatní by se je museli dlouho biflovat, je to určité síto.
Neumím si představit to množství otázek a "ověřených" odpovědí...

Mě na jaře stačila otázka a odpověď jedna.

... to chceš ten drát od stožáru natáhnout nahoru na hřebenové vedení?...
... co ti na tom není jasné, tak to děláme všude...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.12.2013, 12:02 »

Neumím si představit to množství otázek a "ověřených" odpovědí...

Mě na jaře stačila otázka a odpověď jedna.

... to chceš ten drát od stožáru natáhnout nahoru na hřebenové vedení?...
... co ti na tom není jasné, tak to děláme všude...
No jo, ale ty jseš odborník, vžij se do role laika.
Před lety jsem vybíral tesaře, cca.půl roku jsem se jejich řemeslo bifloval, takže nějaký základ jsem měl, stejně jsem si přivzal známého odborníka přes dřeva, a vybrali jsme po nějakých "vstupních pohovorech" až pátou či šestou fu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 08.12.2013, 12:04 »

A nejdete na to z druhé strany? Neměl by spíš zákazník prokázat určité znalosti ,  díky kterým by se uměl správně rozhodnout pro vhodnou firmu? Není to nakonec to, co by pomohlo všem? Osvěta u široké veřejnosti?

Vemte si společnost, kde je většina lidí schopna určit své priority. Na první místo staví kvalitu a bezpečnost, peníze až na místo druhé. Díky svému rozhledu a znalostem, snadno oddělí firmu typu "vyinkasuj prachy, něco udělej a zmis a hlavně bez papírů",  od slušných firem.
TO se samozřejmě netýká jen elektrikářů. NOVA by neměla o čem klafat ve zprávách, protože by nikdo nepustil falešné pracovníky do bytu, aby ho okradli, nezaplatil by zálohu firmě, která zítra už neexistuje a tak podobně.

Myslím si, že už tady několikrát padlo dost názorů na to, že pokud někdo kupuje dům za milióny, nenechá si ho prohlédnout RT, protože by to stálo pár tisícovek. Když půjde pro auto do bazaru, rád zaplatí nějakého mechanika, aby mu ho prohlédl. A to se pohybujeme v řádech desetitisíců Kč. Při koupi nového mobilu,  tráví hodiny i dny na netu, aby vybral ten nejlepší, to se pohybujeme v tisících Kč.

Tak kdo si zaslouží být podveden?
Staré přísloví nám říká - štěstí přeje připraveným. Možná to nebude štěstí, ale ta důkladná příprava. Nemyslíte?

MOžná by ubylo na stavbě zedníků s 50tkou a přibylo víc elektrikářů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 08.12.2013, 12:34 »


Pokud zákazníkovi záleží na tom, co za své peníze dostane, dá si práci se sháněním referencí. Přímé jednání "face to face" s potenciálním zhotovitelem taky hodně napoví.

Také to tak vidím. Ještě dodám vlastní praxi. K těm referencím ...
Není reference jako reference. Je reference, kterou popisujete vy a je reference, kterou popisuje třetí osoba. V případě odborné firmy je téměř nerelevantní referenční hlášení toho, kdo to platí. Ten často vůbec nemávůbec ponětí, zda je to provedeno správně a jakou odbornost dotyčný skutečně má.
Proto doporučuji sledovat i reference referencí. Zda ho doporučuje noname, značky typu O2 nebo konkrétní renomovaná osoba z masa a kostí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 08.12.2013, 12:51 »

A nejdete na to z druhé strany? Neměl by spíš zákazník prokázat určité znalosti
Komanči říkali, že v budoucnu vybudujeme společnost, kde bude mít každý všeho dle svým potřeb. Dnes to opravdu skoro platí. Jen bych k tomu přidal ještě "a dle svých schopností".

Víte kolikrát jsem naletěl, kolikrát se spálil, kolik financí jsem vydal za služby, které nebyly tak kvalitní, jak bylo deklarováno?

Vůbec si nestěžuji. Je to pouze na mě samém jak si proklepnu svého dodavatele. Nepotřebuji aby mi ukazoval zda má či nemá ISO, či zda je nebo není v HK ČR. Nic z toho nehovoří o tom, zda mi dodá to, co si spolu domluvíme. Podobné zástupné symboly říkají, že by "teoreticky mohl".

Proto pokusy o tabulková zařazení považuji za projev myšlení bezduchého úředníka, který zamrzl v minulém režimu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 08.12.2013, 13:22 »

Citace
Před lety jsem vybíral tesaře, cca.půl roku jsem se jejich řemeslo bifloval, takže nějaký základ jsem měl, stejně jsem si přivzal známého odborníka přes dřeva, a vybrali jsme po nějakých "vstupních pohovorech" až pátou či šestou fu.

To je pěkné ...ale...
Dělal jsem sedlovou střechu, celkem nestandartní řešení...měl jsem několik firem, co dělali střechy jak na běžícím pásu.....někol ik RD do roka ! a roky to dělali....
Pořád to a  to cena...?
Nakonec to udělal vedoucí obchodu potravin z blízké vesnice....por adil si i z dost ošidnými věcmi na napojení na druhou střechu !
Zavolal jsem známého, co dělal i shodou okolností soudního znalce v tomto oboru....
Prohlédl a řekl, kdo to dělal, která renomovaná firma ? Začal nějaké jmenovat .. Škleb Škleb
Když jsem mu to řekl, sednul si civěl!! Mrknutí

Jen jsem odbočil od elektriky.

U elektriky by asi toto neprošlo, protože u elektriky se svět stále vyvíjí, a ten co to nesleduje non-stop ,  tomu ujede brzy vlak!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 08.12.2013, 13:43 »

To je pěkné ...ale...
Dělal jsem sedlovou střechu, celkem nestandartní řešení...měl jsem několik firem, co dělali střechy jak na běžícím pásu.....někol ik RD do roka ! a roky to dělali....
Pořád to a  to cena...?
Nakonec to udělal vedoucí obchodu potravin z blízké vesnice....por adil si i z dost ošidnými věcmi na napojení na druhou střechu !
Zavolal jsem známého, co dělal i shodou okolností soudního znalce v tomto oboru....
Prohlédl a řekl, kdo to dělal, která renomovaná firma ? Začal nějaké jmenovat .. Škleb Škleb
Když jsem mu to řekl, sednul si civěl!! Mrknutí

Jen jsem odbočil od elektriky.

U elektriky by asi toto neprošlo, protože u elektriky se svět stále vyvíjí, a ten co to nesleduje non-stop ,  tomu ujede brzy vlak!
Elektrika je podobný obor jako programování. Sice je vše založeno na stejných principech pohledů a možností je tak nepřeberné množství, že tvrdit, že ten je dobrý programátor, elektrikář je otázka konkrétních činů. Za rok může být takový odborník úplně mimo mísu. Proto je nutné vybírat reference take podle data!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #13 kdy: 08.12.2013, 14:32 »

Dávání otázek elektrikářům je blbost.
-Kdo by to pořád aktualizoval dle aktuálních norem a předpisů!
-Neznám moc kolegů. kteří by na to měli čas. Už tak nestíhám nabídky dělat. Kdybych u toho musel ještě pokaždé vyplnit test, kašlu na to a jdu dělat něco jiného, protože to mi nikdo nezaplatí.
-pokud by existovala databáze otázek, jistě by existovala i databáze odpovědí a
    celé je to pak k ničemu.
a tak dál.

Od toho je tříleté přezkoušení 50tky. A nechci se bavit o tom, jak to někdy chodí, když víme, že moc nefungují odborné dozory. TO jsem probrali už 1000krát

Spíš bych připravil otázky, které si má klást investor. Ty budou zřejmě stále stejné.
Třeba
- co očekávám od firmy za podklady
-jak velkou firmu chci/potřebuji kvůli termínům a rozsahu zakázky
-chci si na každou část najmout jinou firmu, nebo vše v jednom od projektu po revizi. A nemusí jít jen o jednomužnou firmu!!
- dostanu revizi a prohlášení o shodách, štítek a protokol k rozvaděči a podobně
- má poptávaná firma nějaké reference
-Jak dlouho funguje
-je plátcemDPH
a tak dál.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 08.12.2013, 15:17 »

Padesátku dostane ten, kdo umí psát, revizáka ten, kdo číst a psát, projektanta ten kdo se naučí jeden zákon - náročnost obdobná získání rybářského lístku, tyhle lejstra vůbec nic neřeknou.
Štítek a prohlášení na rozvaděč (bavme se o domcích) - začali se objevovat jak houby po dešti, elektrikáři jich vždy pár mají v taškách, obdobně coby izolačky.
Samozřejmě, že by existovala databáze otázek i správných odpovědí.
Asi jsi to špatně pochopil, nemyslím, že by elektrikář vyplňoval nějaký oficiální test, pouze zákazník/laik by měl v ruce dobrovolně použitelný nástroj, dle kterého by si elektrikáře mohl/nemusel proklepnout a přitom se on sám nemusel stát zkušeným elektrikářem dozorujícím moulu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 08.12.2013, 15:34 »


Asi jsi to špatně pochopil, nemyslím, že by elektrikář vyplňoval nějaký oficiální test, pouze zákazník/laik by měl v ruce dobrovolně použitelný nástroj, dle kterého by si elektrikáře mohl/nemusel proklepnout a přitom se on sám nemusel stát zkušeným elektrikářem dozorujícím moulu.


Zcela upřímně, aby mě testoval kdejaký trótl a léčil si na mě svoje splíny, to bych vážně neustál. Už vidím, jak si mě před zakázkou bude proklepávat např. bývalý lampasák, kterých je v okolí mého působiště opravdu nezanedbatelné množství. Tak silné nervy opravdu nemám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
solimek
« Odpověď #16 kdy: 08.12.2013, 15:42 »

Nakonec to udělal vedoucí obchodu potravin z blízké vesnice....por adil si i z dost ošidnými věcmi na napojení na druhou střechu !

Když už jsme u těch referencí a odbočili jsme ke střechám. Stavěl jsem dům pro syna. Když došlo na střechu, dlouho jsem vybíral firmu a asi jsem přebral. Firma (jedna z největších v daném oboru) udělala svoji práci, namontovala vazníky, a na ostatní si najala čučkaře, kteří všecko jen fušovali. Nezbylo mi než pozvat majitele firmy a domluvit se na řešení - navrhoval jsem odstoupení od smlouvy a demontáž všeho, nebo demontáž všeho pokaženého a nástup firmy, která to umí. Nebo za třetí soud. Když se majitel dost nasmál, že tedy nebudu stavět a budeme se léta soudit, ujistil jsem jej, že mi to nevadí, že budu zatím stavět druhý dům pro sebe na sousední parcele a že se postarám o "dobrou" reklamu pro jeho firmu. Nakonec tedy najal kvalitní firmu na odstranění všeho nepovedeného a kvalitní dokončení střechy. Asi moc nevydělal, ale měl ode mne klid. U druhého domu jsem již nic neriskoval a celý, včetně krovů, jsem jej postavil zcela sám, tedy za vydatné pomoci manželky. Prostě, už jsem neměl nervy na "odborníky". Dovoluji si připojit pár fotografií a omlouvám se za odbočení z tématu. Mám dnes narozeniny, tak mi to chlubení snad odpustíte.

Bydlí se nám báječně!


* P7240006-600.jpg (73.51 KB, 600x450 - prohlédnuto 690 krát.)

* P7290008-600.jpg (58.18 KB, 600x450 - prohlédnuto 662 krát.)

* P7290012-600.jpg (57.47 KB, 600x450 - prohlédnuto 657 krát.)

* Pc080026-600.jpg (52.42 KB, 600x450 - prohlédnuto 658 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 08.12.2013, 15:55 »

V tom případě kolego přeji vše nejlepší na zdravi na zdravi na zdravi na zdravi na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 22 dotazů.