Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí být dle platné leg. u novostavby zřízena vnější ochrana před bleskem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být dle platné leg. u novostavby zřízena vnější ochrana před bleskem?  (Přečteno 5726 krát)
Hromádka
« kdy: 01.11.2013, 20:51 »

Je nějaké nařízení, vyhláška, zákon, který nařizuje u novostaveb nutnost vnější ochrany před bleskem?
Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.11.2013, 22:06 »

Podívejte se do stavebního zákona, tam jsou vyjmenované stavby, které musí být opatřeny hromosvodovou soustavou. Předpokládám, že na novostavbu máte PD, která by tento problém měla také řešit.
Zaznamenáno

Revize E1B
Lukáš Rotrekl
*
Online Online




« Odpověď #2 kdy: 01.11.2013, 22:09 »

Také by jste mohl něco najít v tomto článku:

http://elektrika.cz/data/clanky/ochrana-pred-bleskem-po-zmenach-csn-en-62305-z-09-2013-2011-az-01-2013-2012

P.S. Odkazy na elektriky by snad měly být povoleny.

Citace
Pro ochranu před bleskem platí:

§ 36
Ochrana před bleskem

(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit

a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,
b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,
c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,
d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,
e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,
f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.
(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby

(3) Pro uzemnění systému ochrany před bleskem se u staveb zřizuje přednostně základový zemnič (jeho provedení podle ČSN.

P.S.2: Schválně nechávám bez dalšího komentráře, ale dnes jsem na téma rozsah PD pro SP a hromosvod na objektu typu RD měl docela divokou debatu s referentkou  jednoho stavebního úřadu. Jsem přesvědčen, že neměla pravdu, ale bohužel úřední šiml se splaší a kopytem buší tam a zpět, takže i přes její zcestný názor se budu muset podvolit a dodělat co žádá, aby investor dostal SP
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 02.11.2013, 08:26 »

Citace
P.S.2: Schválně nechávám bez dalšího komentráře, ale dnes jsem na téma rozsah PD pro SP a hromosvod na objektu typu RD měl docela divokou debatu s referentkou  jednoho stavebního úřadu. Jsem přesvědčen, že neměla pravdu, ale bohužel úřední šiml se splaší a kopytem buší tam a zpět, takže i přes její zcestný názor se budu muset podvolit a dodělat co žádá,  aby investor dostal SP


Podle výpočtu rizika !
Někdy vyjde že hromosvod být nemusí !
/Samozdřejmě já bych ho tam i tak.... tanecek/

A paní na SÚ,  tam se bavit kolem hromů je scestné ! Ta ví max. jak  a kam dát razítko ! Škleb Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 02.11.2013, 11:33 »

Obecně platí, že ochrana před bleskem se musí zřizovat všude tam, kde je riziko poškození stavby, nebo zranění či smrti lidí. Míra rizika se určí pak analýzou rizika, stejně jako kvalitativní úroveň ochranných opatření.

Ochranná opatření se skládají z vnitřní a vnější ochrany před bleskem. V případě méně důležitých staveb, kde riziko přímého úderu je nízké, postačuje pouze vybavení vnitřní ochranou před bleskem, nasazení svodiče bleskových proudů.

Pro účely stavebního povolení, nebo ohlášky stavby stačí lehký nástřel ochranných opatření s krátkým popisem řešení. Analýzu rizika a detailní rozkreslení ochrany před bleskem musí  bezpodmínečně obsahovat  dokumentace pro realizaci stavby a tedy i pak dokumentace skutečného provedení. Úroveň detailů v dokumentaci pro stavební povolení či ohlášení stavby záleží na domluvě mezi investorem a projektantem. V případě rodinného domu asi není zas takový problém mít už v případě ohlašování či stavebního povolení dokumentaci v podstatě v realizační úrovni, nelze však v průběhu stavby měnit skladbu střechy, trasování vnitřních vodičů atd. bez toho, aniž by se odpovídajícím způsobem nepřizpůsobila ochrana před bleskem, to však ve výsledku vždy znamená násobné zvýšení ceny.


To, že stavební úřady nechodí kontrolovat, zda se na stavbách pracuje podle realizační dokumentace a vyžadují analýzu rizika a detaily hromosvodu už při ohlašování či stavebním povolení nemá žádnou legislativní oporu.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Lukáš Rotrekl
*
Online Online




« Odpověď #5 kdy: 02.11.2013, 11:49 »

Ještě bych tě doplnil, ony ani stavební úřady nevyžadují analýzu rizika. Ta mě včera řekla, že by analýzu ani nddelala, když je jasný že tam hromosvodu musí být. ( Akorát mě už nebyla schopna vysvětlit na základě čeho tam musí být a v jaké úrovni, když se ta analýza neprovede. Nemám problém hromosvodu navrhnout, jen je to těžký vzhledem k tomu, že jeste není úplně známá krytina střechy, a chybí spousta detailů, které se budou řešit v realizační dokumentaci na základě provedení komplexního průzkumu stávajícího stavu vč. provedení sond a pod.. ale o tom tohle téma není...
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.