Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak poznám, která ochrana se nejlépe hodí k motoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak poznám, která ochrana se nejlépe hodí k motoru?  (Přečteno 6675 krát)
Michal Hrubý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.10.2013, 15:58 »

Příkladem...
Mám 3f asynchronní motor, s jmenovitým výkonem 1,8kW, jmenovité napájecí napětí je 400/230V, jmenovité otáčky 1380 min -1, cos fí = 0,832, kmitočet napájecího napětí f= 50Hz, statorové vinutí je zapojeno do Y, účinnost eta = 0,764.
Inspiroval jsem se příkladem z jednoho pdf souboru z internetu.
Hodnoty které myslím, že bych měl u tohoto spočítat, jsem spočítal sám.
A to jako třeba:

činný příkon = 2356,02 W
zdánlivý příkon = 2831,75 W
Spočítal jsem i proud ze Zdánlivého příkonu = 4A přibližně.
Podle pdf jsem to spočítal dobře.
Ale rád bych věděl jak toto mohu využít? Jaký jističe jsou a jaké druhy? ... Jaké pojistky? Nějaká proudová ochrana? atd...
Rád bych uvítal dobré odpovědi, ze kterých bych se to mohl dobře přiučit.
Předem děkuji.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.10.2013, 17:53 »

Kupte motorový spouštěč a nastavte na něm jmenovitý proud, který najdete na štítku.

váš výpočet platí pro plně zatížený motor. S momentem na hřídeli klesá i účiník.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 12.10.2013, 17:59 »

Osobně se domnívám, že z hodnot, které uvádíte, navrhnout vhodné jištění nejde. Základem všeho je hodnota štíkoveho (jmenovitého) proudu a doba rozběhu na jmenovité otáčky. Následně můžete navrhnout jištění (proti zkratu) cca 10 In a tepelnou ochranu nastavenou na In s přihlédnutím k okolní teplotě, tepelné ochrany se řadí do tříd podle doby rozběhu motorů (CLASS 1,2,3 nebo elektronické, které se dají nastavit ve větším rozsahu). Takto navrhuji jištění já pro potřeby průmyslových aplikací.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
solimek
« Odpověď #3 kdy: 12.10.2013, 22:55 »

Panebože kam toto fórum směřuje ...  blboune

Já osobně vidím v příspěvku kolegy Žabky jediný nedostatek: místo CLASS 1,2,3 bych uvedl CLASS 10, 20, 30.

Ještě doplním CLASS 5. Možná nakonec existují i ty CLASS 1,2,3 ?
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.