Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak postupovat při nekvalitní práci elektroprojektanta?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak postupovat při nekvalitní práci elektroprojektanta?  (Přečteno 17369 krát)
Roman Žárský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.09.2013, 18:46 »

 
před časem jsem zde v diskuzi měl dotaz, jak se jednoduše dá zapojit osvětlení společných prostor bytového domu s PIR čidly. Spousta z vás zasvěcených mě odkázalo na nějakého elektroprojekt anta. Dal jsem na vás. Ovšem ejhle, pan "elektroprojekt ant" patrně nezná normy, protože mi v projektu opomněl navrhnout spínač pro trvalé rozsvícení světel únikové cesty - schodiště, což jistě je v rozporu nejen s normami elektro ale i hasiči by se pomněli, a hlavně to postrádá logiku. Shrnu to: pan projektant navrhnul pro každé patro samostatné PIR s 3x světelným vývodem (dostačující),  ovšem není zde další vodič pro trvalé rozsvícení těchto světel - když jsem mu oponoval, že nedodržel normu 332130 čl. 5.6.3, ujišťoval mne, že projektuje 45let, a že norma mu "nepřikazuje" tohoto spínače použít. Dle jeho názoru je projekt zpracován dle norem - existuje opravdu nějaká vyjímka, aby nebylo možné deblokovat toto osvětlení schodiště?
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.09.2013, 20:04 »

Nechci polemizovat o vhodnosti nebo nevhodnosti centrálního spínání nebo o požárních zprávách, ale jen o zmíněném článku 5.6.3. O jeho výkladu rozhodně nepanuje obecná shoda. Článek zmiňuje ovládání samočinnými schodišťovými spínači a pak následně v předposledním odstavci ukládá při jejich instalaci použití vypínačů s doutnavkou. Tím nepřímo říká, že samočinný schodišťový spínač není pohybové čidlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
F.Prajza
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.09.2013, 20:46 »

V posledním odstavci ČSN 33 2130 ed.2 se píše: Je-li užito k ovládání spínačů se snímači reagujícími na výskyt osob ve sledovaném prostoru a osvětlenost denním světlem, je nutno dbát na vhodné seřízení snímače na snímanou plochu a časové nastavení doby osvitu..... Já to chápu tak, že není centrální ovládání třeba, neboť jestliže se někdo bude v daném místě pohybovat a bude tma, tak se v daném místě pohybu rozsvítí...nev ím co víc by hasiči potřebovali...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 03.09.2013, 21:21 »

Nepletete si samočinný schodišťový spínač (centrální relé na tlačítka v každém patře, které na určitý čas rozsvítí světlo) s PIR čidlem? To jsou dva naprosto rozdílné přístroje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.09.2013, 21:37 »

Bydlím v domě, kde se světla spínají pohybovými čidly a žádné vypínače nikde nejsou a nikdy to nikomu nevadilo. Nerozumím tomu, kde by ten spínač pro trvalé rozsvícení měl být umístěný. Pokud bude někde na chodbě, pravděpodobně ho někdo zapne a bude se svítit pořád a nikdo ho už nevypne, pokud ho někam schováte, tak ho hasiči ani nikdo jiný v případě potřeby nenajde, protože se o něm ani nedozví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.09.2013, 22:45 »

Centrální spínač by tam měl být, kdo kdy snášel z desátýho patra mrtvolu ví proč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 03.09.2013, 23:19 »

Centrální spínač by tam měl být, kdo kdy snášel z desátýho patra mrtvolu ví proč
Pravda, PIR mají s mrtvolami problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.09.2013, 05:29 »

Mrtvoly ovšem samy nechodí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 04.09.2013, 06:11 »

Citace
když jsem mu oponoval, že nedodržel normu 332130 čl. 5.6.3, ujišťoval mne, že projektuje 45let, a že norma mu "nepřikazuje" tohoto spínače použít.

Měl pravdu, normy jsou nezávazné !!Když si myslí, že udělá s pohybovkami to lépe,
nic nuděláte !Když to obhájí OK !
Pokud bude pohybovka fungovat, není třeba spínač! Pokud bude hořet tak půjde proud a bude se svítit nebo nepůjde a nebude platný nic ani spínač! tanecek Škleb


PS:projektanta neznám,naobhajuji ho!Je to běžbá věc u bytovek!Požárníci nic proti
nemají!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Roman Žárský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.09.2013, 13:23 »

Píši tento příspěvek na základě příspěvků od pana Beláňě - který více než jasnou formulací obhajuje použití spínače. Jsem téhož názoru, ovšem zajímalo mne, jak se nato dívají RT, případně při kolaudaci jak bude/nebude spokojena komise.
to Strycharski:
"Článek zmiňuje ovládání samočinnými schodišťovými spínači a pak následně v předposledním odstavci ukládá při jejich instalaci použití vypínačů s doutnavkou. Tím nepřímo říká, že samočinný schodišťový spínač není pohybové čidlo." Tento článek rozhodně neříká nic o "schodištových automatech" ale obecně o zařízeních s autonomním provozem, tj. že jsou schopné fungovat na základě ovládání. Jestliže to ovládání je provozováno PIR čidlem nebo jiným aktivním prvkem, je vcelku jedno, ovšem normověta:
"Při ovládání samočinnými schodišťovými spínači se musí použít ovládače se světelnou signalizací jejich umístění
(např. ovládače se signální doutnavkou pro orientaci)." je užita patrně především proto, aby se dal spouštěč autonomního systému vyhledat - a jestliže Aktivní prvek je schopen se spouštět sám, pak není třeba "doutnavky",  a věta je bez debaty splněna.  Vím že normy jsou nepovinné, ale co selský rozum???
 Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.09.2013, 13:44 »

...nevím co víc by hasiči potřebovali...
Tak pokud jde o ty "nejhorší, nejprůserovějš í stavy",  když už musejí zasahovat záchranné složky, tak tam bych si nedovolil ztížit práci např. hasičům tím, že v zakouřeném prostoru bude funkce PIR čidla horší, než "při čistém vzduchu".
Navíc bych si uměl představit, že při nějaké mimořádnosti bude vhodné mít osvětlený prostor, kde by byl problém nechat někoho "pobíhat aby PIRko nezhaslo"!
A to raději nepřemýšlím o požární odolnosti běžného PIR spínače, a jeho schopnosti "alespoň nějakou dobu fungovat v blízkosti plamenů".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 04.09.2013, 13:52 »

....  Vím že normy jsou nepovinné, ale co selský rozum??
 Super!
Velmi nebezpečná myšlenka.
Podle zákona 22/1997 opravdu platnost českých technických norem není závazná. Ale to neznamená, že je správné je ignorovat.
1) pokud na nezávaznou normu odkazuje jiný závazný dokument, stává se příslušné opatření, popisované v normě, závazným. Závazným dokumentem může být schválený projekt, stavební povolení, vyjádření hasičů,...
2) když si projdeme naše zákony, je jich několik, které popisují požadavky na stavby, požadavky na bezpečnost staveb, ochranu osob a zvířat pohybujících se ve stavbách, požární bezpečnost,... Zákon a jeho požadavek splnit musím. A norma mi říká jak to mohu udělat, abych splnil nějaký základní, minimální standard. Nic mě nenutí, ale ani nezakazuje udělat to lépe!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.09.2013, 14:47 »

Já bych požárníky nedráždil.

Vzhledem k tomu, že je schodiště samostatný požární úsek, mohli bychom dojít k závěru, že veškeré zařízení nutné k bezpečnému opuštění budovy při požáru musí splňovat podmínky požární integrity 30 minut. Dále nesmí při požáru uvolňovat jedovaté zplodiny. Takže zapomeneme na plechové otřískané rozvaděče, zapomeneme na CYKYny a UTP v PVC lištách, zmizí všechny květináče a botníky. Sundáme z vchodových dveří ceduli "Po desáté zamykejte!" a necháme vyměnit obyčejný zámek za zámek s automatickým odemykáním zevnitř. Z balkónů zmizí mříže proti holubům a zlodějům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
F.Prajza
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.09.2013, 23:01 »

Samozřejmě vše jde udělat lépe. Myslím, že ale hasiče centrální ovládání osvětlení opravdu moc netrápí, jelikož jeho umístění a druh není nijak normou ani jinými nařízeními specifikováno(na rozdíl třeba od ovládacího panelu OPPO od EPS),  a při rychlosti zásahu nebude mít čas to někdo řešit, to bude rád když najde hlavní pojistky a odpojí vše...bavíme se tu stále o schodišti bytového domu. Navíc běžná svítidla,pohledem do katalogu Trevos, mají provozní teplotu do 45°C, ty odolnější do 60°C, takže mi možná vydrží kryt světla, ale při trochu výraznějším žáru mi co nevidět odejde elektronika ve startéru zářivky, tím spíše v PIR. Hasiči by jistě více ocenili montáž detektorů požáru v bytech a volně průchozí schodiště. Osobně jsem zažil požár rozvodny nn, kde bylo tolik černého kouře, že rozsvícení světla bylo k ničemu. Čistý prostor bez kouře byl tak do 1m nad zemí. Takže světlo ze stropu to neprosvítilo, světlo od baterky bylo jako když posvítíte do šedočerné mlhy. V tu chvíli by člověk ocenil jen orientační světla při zemi, podobné jako jsou třeba v kinech a divadlech. Koneckonců k podobnému závěru dospěli i v letecké dopravě(zajímavý seriál o leteckých katastrofách),  kde zjistili, že je zvýšená šance na přežití při požáru jen pokud je člověk u podlahy a orientační světla na podlaze ho dovedou k východu...Mysl ím že váš projektant odvedl standart a pokud chcete něco víc, musíte se sním domluvit. Jistě to má spoustu řešení, např. umístít tlačítko nouzového zapnutí ke vchodu s aktivací rozbitím skla, nebo využít stávajících tlačítek a časového spínání doplněním programovateln ým relé, které bude mít různé funkce dle délky stisku tlačítka(krátky stisk -standartní čas, dlouhý stisk trvalé zapnutí, ještě delší stisk pro vypnutí, možno mít třeba omezení v řádu hodin pro opomenutí vypnutí)...je to jen otázka kolik do toho chcete dát...  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Žárský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.09.2013, 10:35 »

No, co se týče "standardu" pana projektanta - neřekl bych, že to byl standard - protože ve schématech má tolik zmatku, že já, jako osoba ználá s vyšší kvalifikací musím říct, že jeto odbyté jak prase (dva světelné vývody nemají mezi sebou spoj, chybí mu jedeno PIR, přitom ve výpisu jej uvedené má, aj. poznatky),  nehledě nato jak bych označil jeho jednání. Prostě si myslel, že za málo peněz dostaneme málo muziky - a to mi neustále předhazuje certifikát z ČKAIT...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 05.09.2013, 11:20 »

No jo, čemu se pak ale divit, když se dnes vybírá podle kritéria nejnižší ceny, namísto třeba podle referencí a ukázky projektů ... ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Žárský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 05.09.2013, 13:06 »

Tohle byl výběr na základě referencí... :-) No chybama se člověk učí - pan projektant dodnes nedostal zaplaceno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #17 kdy: 05.09.2013, 14:19 »

pan projektant dodnes nedostal zaplaceno.

Velmi ošemetná věc, na to pozor. Aby vás ještě nepopotahoval. ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 24 dotazů.