Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohu u 5-žilového přívodu spojit PE a N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu u 5-žilového přívodu spojit PE a N?  (Přečteno 86565 krát)
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 26.08.2013, 15:24 »

A co jste tedy na tu zásuvku s kontaktem PE v soustavě TN-C připojil? Kde jste vzal vodič PE?

Pokud na síť TN-C připojím zásuvku 3P+PE, tak tím provedu rozdělení PEN na PE a nic v té zásuvce. Od zásuvky dál pokračuje už jen TN-S L1,L2,L3,PE.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #37 kdy: 26.08.2013, 15:27 »

Některé odpovídají své době, jiné jsou úsměvné. Stále jde o to, používat selský rozum a všechny informace si přebírat.

To už jsem viděl taky a ta zmrskaná čápovka mě teda pořádně nadzvedla, tam je chyb ...
Jak když to kreslil někdo, kdo jí ani neměl nikdy v ruce.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
trucker
« Odpověď #38 kdy: 26.08.2013, 19:35 »

značka je "mínus"


* Fotografie0062.jpg (557.91 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 1747 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 26.08.2013, 19:36 »

...provedu rozdělení PEN na PE a nic v té zásuvce. Od zásuvky dál pokračuje už jen TN-S L1,L2,L3,PE.

Nádherná definice, rozdělit PEN na PE a Nic  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 26.08.2013, 23:40 »

To už jsem viděl taky a ta zmrskaná čápovka mě teda pořádně nadzvedla, tam je chyb ...
Jak když to kreslil někdo, kdo jí ani neměl nikdy v ruce.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 27.08.2013, 00:30 »

K předcházející citaci:

Oba obrázky vidlic vložené kol. Fraňkem jsou s chybami. Vidlice čápovka má mít kontakty N a PE vedle sebe (dříve označované 0 nebo N a zemnící značkou),   vidlice 25A / 380V vyráběná ČKD a později MEZem (lidově zvaná oválka nebo hruška) má mít vodící drážky nahoře u zemnícího (plochého) kolíku.

P.S. Ještě k těm čápovkám, ony byly původně dokonce čtyři typy. Existovalo ještě provedení, které bylo určeno pro 2L, N a PE, které bylo téměř shodné s provedením 3L a PE, jen vodící drážky byly umístěné dále od sebe, tu jsem fyzicky nikdy neviděl, je však uvedena v katalogu "Domovní zásuvky  malého a nízkého napětí 1958" výrobce Elektro Praga Jablonecké Paseky a ještě jeden typ čápovky pětikolíkové, která je upravena jako reverzační, prostřední tři kolíky jsou fázové, na obou koncích jsou delší kolíky PE, které jsou již z výroby propojené a vodící drážky jsou dvě, po jedné ve středu každé krátké strany, vidlice jde tedy v zásuvce otáčet, čímž je umožněna reverzace. Toto provedení jsem nenašel v žádném katalogu, zato jsem ho měl kdysi fyzicky v ruce.

P.P.S. Když jsem ještě prohlédl obě tabulky nezáměnných zásuvek z příspěvků kol. Svejkovského a Kotka, které se také v některých informacích liší a porovnal je s tabulkou ze výše zmiňovaného katalogu, tak musím dodat další verzi použití některých zásuvek:
     C1 určeno pro 127V stejnosměrných nebo střídavých
     C2 určeno pro 110 nebo 150V stejnosměrných nebo 110V střídavých.

V tomto katalogu jsou ještě uvedeny též běžné domovní zásuvky v provedení bez ochranného kolíky s poznámkou, že jsou dodávány pouze po předchozí dohodě s výrobcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 27.08.2013, 01:59 »

To Václav Třetí :

Čápovky znám celkem dobře, viděl jsem i tu reverzačku, je doknoce i v normě.
Podle normy měly také existovat čápovky v provedení 3P a 3P+N pro spotřebiče v třídě II, ale v reálu jsem to neviděl. Podle soustavy se lišily roztečí klíčů, klíče byly vždy dva, jen provedení 3P+N+PE má klíče tři (s troztečí 12,5 mm). Provedení 3P mělo být užší (vzhledem k použití jen 3 kolíků).
Slutečné provedení pro některé soustavy se ale odlišovalo od normy rozmístěním kontaktů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 27.08.2013, 02:22 »

to kol. Kelbich:

Pouze tříkolíkovou čápovku dokonce někde mám, je však větší na šířku, samozřejmě kratší, se dvěma vodícími drážkami, kolíky jsou mohutnější a není dimenzována na 15 nebo 16A ale je na 25A. S největší pravděpodobnos tí je předválečná a nemá ESČ. Pokud si pamatuji, není na ní ani vyznačený výrobce. Někdy ji budu muset vyhrabat ze starých věcí a kuriozit, pak se sem pokusím dát její foto.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #44 kdy: 27.08.2013, 08:59 »

Ve všech zásuvkách 230 i 400V by měl být oddělený N a PE vodič.
Do zásuvky může být připojen PEN vodič, ze zásuvky už musí odcházet jen samostatný PE a samostatný N vodič. Bylo to tak vždy, i v "pravěku" byly zásuvky 230V buď jen dvoupólové bez PE vodiče (pouze pracovní vodiče),  od třicátých let minulého století se používají zásuvky s ochranným kontaktem (dva pracovní kontakty, jeden ochranný kontakt). S přípojením vodiče PEN ze zásuvky 230V se tedy nikdy nepočítalo.
Podobná situace je i zásuvek 400V. U čtyřpólových zásuvek 400V je zapojení kontaktů L1, L2, L3 a PE, vodič N zde není. Zásuvky byly určené pro připojení symetrické zátěže, typicky jednoduché stroje s jedním motorem, ovládaným vypínačem, které vodič N nepotřebovaly. Pokud byl ze zásuvky 400V připojen nějaký složitější spotřebič, potom měl pro ovládání (popř. osvětlení) transformátor 400/230V (v té době 380/220V),  popř. se použilo jiné napětí - 24V, 48V, 110V atd. 
Připojení vodiče PEN ze zásuvky je vždy špatně,  když tedy vynecháme nějaké "speciality".

Pokud ze čtyřkolíkové zásuvky 400V použijeme kontakt PE jako PEN, mohou nastat tyto varianty :
1) Zásuvka nebude připojena přes proudový chránič, do zásuvky bude připojen vodič PEN. V tomto připadě bude všechno fungovat "normálně".

2) Zásuvka bude připojena přes proudový chránič, do zásuvky je připojen vodič PE. V tomto případě, pokud se připojí nějaký spotřebič, který využívá N, chránič vypadne.

3) Nějaká hodně stará instalace v TT, zásuvka je připojena přes napěťový chránič, do zásuvky je připojen PE vodič, který tvoří samostatné uzemnění (typicky jedna zemnící tyč),  navíc zapojené přes vypínací cívku napěťového chrániče. Poměrně nebezpezpečná situace, záleží na kondici napěťového chrániče i uzemnění. Po připojení spotřebiče, který využívá N vodič dojde k vybavení napěťového chrániče - pokud ovšem chránič nebo uzemnění není dobré, může dojít ke stavu, kdy bude na kostře spotřebičů tř. I nebezpečné napětí proti zemi. Také může dojít k poškození spotřebičů (plovoucí nula).

4) Instalace v TT, zásuvka připojena přes proudový chránič, do zásuvky je připojen vodič PE, který tvoří samostatné uzemnění (typicky jedna zemnící tyč). Podobná situace jako případě 3). U těchto instalací je použitý obvykle jeden centrální chránič 0,3 nebo 0,5A. Rizika stejná jako v případě 3). Navíc je zde také poměrně reálná možnost, že někdy v minulosti docházelo k vybavování chrániče, které někdo "opravil" tím, že odpojil uzemnění zle

Z tohoto vyplývá, že pokud se připojujeme do zásuvky 400V v cizí, neznámé instalaci, nemůžeme si být úplně jistí, jestli je do zásuvky připojen skutečně vodič PEN. Připojení čtyřpólové zásuvky 400V přes proudový chránič je celkem běžná věc, instalace v TT jsou stále v provozu, zejména v regionu, kde působí EON (JČ, JM).
Pokud tedy použijeme nějaké zařízení, které bude mít čtykolíkovou vidlici a kontakt PE bude použitý jako PEN (bude z něj připojený PE i N vodič),  potom může v lepším případě nastat situace, kdy zařízení nebude možné používat (protože bude vypínat předřazený chránič),  v horším případě může dojít k úrazu el. proudem nebo k poškození připojovaného zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #45 kdy: 31.08.2013, 10:19 »

Nerad jdu hlavou proti zdi, ale nedá mi to abych nezaregoval. J.Hasala je odborník a jen nerad s ním nesouhlasím. Domnívám se že zapojení 4 polových zásuvek není tak jednoznačné jak se jeví některým diskutujícím. Ve značení zásuvek je také guláš.
Píšu tady o době asi před 30 roky, kdy žádné 5 polové zásuvky nebyly mimo těch čápovek ty byly dříve. Původně na 15A. Nevím čím by se napojilo zařízení s větším proudem, které mělo pracovní nulu. Prošel jsem řadu norem, nešel jsem až do pravěku, jak udává J.Hasala, ale posuzoval jsem to asi od 1965 kdy vyšla ČSN 34 1010. V té době vodič PEN ještě v normě není. Objevil se v roce 1985, to je za 20 roků ve změně C normy 34 1010. V názvosloví v 34 1010 z roku 1965 je ochranný vodič vysvětlený jako úmyslně vedený vodič pro spojení částí neživých za účelem ochrany před nebezpečným dotykem bez ohledu na to, zda je současně pracovním či nikoliv.
ČSN 33 2180 změna a z roku 1987 je v příloze 1 uvedeno blokování 4 polových zásuvek v síti s ochranou nulováním. Ve schématu je vidět připojení sptřebiče s pracovní nulou ze 4 polové zásuvky s blokovacím kontaktem. Je zajímavá poznámka, že zapojení platí dočasně do doby všeobecného zavedení 5 polových zásuvek. (není tam psáno do zavedení výroby)
V návrhu normy ČSN 33 2010, terá vyšla v roce 1987 a zrušila ji až 33 2000-4-41, se také píše že u starých instalací lze ponechat stávající vzory pevných zásuvek až do jejich rekonstrukce. A v tabulce připojení zásuvek je stále uvedeno pracovní nuly ze 4 polové zásuvky, přípustné na přechodnou dobu u dosavadních instalací.
Problém by se dal nazvat také tak že vodič i vývody ze 4 polové zasuvky mají PEN, norma to za určitých podmínek dovolovala, ale ve značení zásuvek to není zcela jasné.
Tyto úvahy jsou pro sítě TN-C, kdy v té době nebyly proudové chrániče a sítě TT jsem v oblasti kde bydlím žádné nejsou. Neznám přesnou dobu kdy se tady začaly montovat zásuvky 5 polové, ale domnívám se až se zavedením ČSN 33 2000-4-41. Do té doby se vše tahalo 2 vodičově a 4 vodičově. 3 a 5 vodičový systém byl již dříve ve zdravotnictví a ve spojích.
Několik postřehů z diskuzí. Zákaz vypínat PEN je jasný, ale v zásuvkách se ochranný kontakt vypíná později než fázové. Jestli je ochranný kontakt určen pro vedené proudu to nevím ale je silnější než fázové. To že byly 4 polové zásuvky určeny jen pro motory  které nemají pracovní nulu, je asi jen úvaha některých diskutujících. Prohlédl jsem katalog Elektroodbyt Praha z roku 1971, tam se nikdo nic podobného nedočte.
Výměna zásuvky 4 polové za 5 polovou je řešení, jen chci upozornit že prostá výměna bez nového přívodu nemusí být jednoduchá. Pokud je silnější přívod, tak těžko uděláte klemu na oba kontakty.
Jinak mohu říci že znám dost strojů které mají pracovní nulu, nemají trafo na ovládání, norma to dovolala a jsou dosud připojeny ze zásuvky 4 polové. K některým mám i dokumentaci nebo schémata a není to žádná domácí výroba. Např. Elektrický vrátek, elektrocentrál a se 4 polovou zásuvkou s ochranou nulováním.
Jen tak namátkou jsem rozdělal několik zásuvek z doby ZEZ D.Kubín. Označení svorek R1, S2, T3, ochranná, nebo PEN svorka neoznačena. U nových zásuvek je ochranná svorka označena PE.
Diskuze o zásuvkách trvají již několk let, možná by bylo dobré požádat nějakého normotvůrce, např. ing.Michala kříže, aby tyto diskuze uvedl na pravou míru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #46 kdy: 31.08.2013, 11:04 »

Nerad jdu hlavou proti zdi, ale nedá mi to abych nezaregoval.

Díky za podporu! podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 31.08.2013, 11:37 »

Tak jinak, je přípustné připojit ve třífázovém rozvodu vodič N ve stejném okamžiku jako vodič PE?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #48 kdy: 31.08.2013, 11:46 »

Zeptám se jinak: bylo správné, že se 60 nebo 70 let jezdilo v autě bez bezpečnostních pásů nebo bez ABS?

Nikdo netvrdí, že takové zapojení zásuvek bylo správné, prostě to tak určitou dobu bylo. A že to ještě přežívá? Ano, po silnici taky ještě jezdí auta s obyčejnými bubnovými brzdami, bez ABS, ESP, bez posilovačů řízení atd.,  atp.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 31.08.2013, 11:56 »

Pokud vím, tak zásada připojení nejprve vodiče ochranného je jednou z původního 'desatera'
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
solimek
« Odpověď #50 kdy: 31.08.2013, 12:03 »

Pokud vím, tak zásada připojení nejprve vodiče ochranného je jednou z původního 'desatera'

Že to ještě přežívá, tím samozřejmě nemyslím, že to ještě někdo tak zapojuje (i když...). Mám na mysli instalace a stroje z té doby, které lze určitě ve starých domech, garážích a usedlostech bezpochyby ještě najít v provozu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #51 kdy: 31.08.2013, 12:20 »

Milane, znám tě jako průzkumníka a badatele, ve všem se snažíš najít problém.
Pokud je přívod ze 4 polové zásuvky, nejdříve dojde k zapojení ochranného kolíku a pak fázové. Jestli připojím PE a N před fázovými tak v tom nevidím problém. Tady řešíme přechod z pevné instalace na pohyblivou. Tak to bylo a bezpečnost je na úrovni doby kdy to bylo vymyšleno a realizováno. Stále se bavíme o starých zásuvkách.
Uvedu příklad, nevím jestli je správný. Přípojka pro el. sporák, dříve se prováděla 4 žilovým kabelem, vypínaly se fáze. Vodič PEN trvale připojen, včetně pracovní nuly. Nikdo se nad tím nepozastavil, dělalo se to tak mnoho let.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 31.08.2013, 19:11 »

Milane, znám tě jako průzkumníka a badatele, ve všem se snažíš najít problém.

Nojo, pokrok vznikne pouze z konfliktu tanecek,  tak jsem prostudoval nějaké články od p.Kříže a pochopil takto:
Do roku 1975 (vydání první změny 34 1010) přicházelo do úvahy řešení s "PEN" kontaktem, ale tento nesměl být z výroby označen coby ochranný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #53 kdy: 31.08.2013, 19:57 »

Když už jsi u té 34 1010, tak tam je něco o rozpojování ochranného vodiče, i když to není úplně jednoznačné z textu, předpokládal bych, že je myšlena zásuvka + vidlice.
Už tam se píše o tom, že nejprve připojit ochranný, pak ostatní, při odpojování odpojit ochranný poslední.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 2 [3] 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Mohu při rekonstrukci elektrorozvodu v panelovém bytě ponechat původní kabel ke stropnímu svítidlu?
 Jak správně vyvést přívod 230V na střechu?
 Může být i dnes ještě hlavní přívod do bytu CYKY 2Bx4?
 Poradíte mi s přívodním průřezem staršího objektu?
 Jaký použít průřez kabelu na připojení el. ohřívače 18kW?
 Jaký použít přívodní kabel k jištění u domovních hodin 25A?
 Mohu použít pro přívod kuchyně kabel 5x a udělat z něj v kuchyni 3 okruhy?
 Je možné ze stupačky použít šňůru nezakončenou "prodlužovkovou" koncovkou?
 Jak navrhnout přívodní vedení délky 3 km?
 Jaký použít kabel na přívod rodinného domu?
 Jaký kabel na pohyblivý přívod pro tři halogeny, každé 400W, na délku 70 metrů?
 Jaký zvolit průřez pro provizorní připojení stavbu RD?
 Akym kabelom vytvorit prípojku RD 3x25A s delkou 65m?
 Je dostatečný přívod pro chatu kabelem CYKY 3Cx2,5mm2 ?
 Jaký kabel použít pro připojení chalupy 120m, jištění 6x120A?
 Mohu udělat podružný rozvaděč s přívodem AYKY 4Bx4?
 Jaký kabel použít pro spojení vchodu a rod.domku?
 Jaký průřez dlouhého přívodního kabelu do baráku?
 Jaký zvolit přívodní kabel pro 1f 20A jistič?
 Bude dostačovat přívod pro PR podkrovního bytu 5x2,5CYKY?
 Jaký mám použít přívodní kabel k cirkulárce 4kW ?
 Jaký použít kabel pro 1f elektrifikaci stodoly?
 Staci mi ako pripojka kabel CYKY 4Bx16?
 Jaká může být maximálni délka kabelu 2.5mm2 pro připojeni el. trouby?
 Jaky máme použít typ kabelu od elektroměru k domovnímu rozvaděči pro 3x25A?
 Aký mám použiť pohyblivý kábel pre napojenie rozvádzača o výkone 82,5kW?
 Jaký zvolit kabel délky 27m k motoru 30kW?
 Môžem napojiť dieľňu priamo na elektromer?
 Je správně přívodní kabel pouze čtyřžilový?
 Jaký průřez žil kabelu zvolit pro přívod bazenu s protiproudem?
 Odkud vést kabel k připojení ovládání el. brány?
 Jaký průřez vodičů mám zvolit pro připojení 2 nových okruhů?
 Kde vyčíst čím jistit jaký průřez pro kotel 12kW v délce 7m?
 Jakou přívodní šňůru mám použít k elektrické troubě?
 Jaký kabel mám připojit z kabelové přípojkové skříně ?
 Mohu AYKY 4x25mm2 o délce 400m uloženého v zemi použít pro světla max. 500W ?
 Jak vyřešit přívod pro zahradní altán?
 Ako riesit privod cca 40m k chatke od pripojnej skrinky?
 Jaký přívodní kabel zvolit na vzdálenost 140m a 25A jistič?
 Jaký přívodní kabel zvolit na vzdálenost 90m a 20A jistič?
 Jaký kabel použít pro elektrifikaci pergoly?
 Jaký je váš názor na rozvaděč se dvěma přívody?
 Jaky kabel zvolit pro vedeni z domu do stodoly, když je původní poškozen?
 Musím použít kabel 1-CXKH-R jako přívodu do obchodu ve stavbě pro bydlení ?
 Jak vyměnit napájecí přívod u ždímačky?
 Mohu použít starý 3fáz.přívod jako 1fázový?
 Jaký průřez kabelu zvolit na délce 120m pro připojení jednofazoveho čerpadla?
 Aky typ kabla pre podruzne rozvadzace?
 Kolika žilový kabel mám dát k přípojce elektroměru?
 Jakou velikost jističe zvolit pro dvoufázovou idukční varnou desku?
 Jaký je předepsaný průměr kabelů pro připojení domácnosti k 3x20A?
 Mohu použít cyky 4x2,5 jako přívod do garáže?
 Jaký zvolit průřez vodiče CYKY mezi hlavním bytovým jističem a poj. skříní?
 Jaký je potřeba průřez vodiče vedeného v zemi o délce 50m se zátěží 16x36W?
 Lze použít ayky 4x4 pro indukční troubu+eletrickou troubu?
 Je možná oprava ponorného čerpadla běžným eletrikářem?
 Jaký vodič použít pro garáž a bránu?
 Jaký kabel pro RD od hodin k domovnímu rozvaděči?
 Mohu na přivod CYKY-J 3x2.5 připojit 2 fáze s ochranným vodičem?
 Je možné prívodný kábel k elektromeru ťahať vzduchom?
 Jak připojit zástrčku k přívodnímu kabelu?
 Proč je přívodní šňůra na předmětu 2 zapojitelná jako u předmětu 1 ?
 Je přívod CYKY 3Cx2,5mm na přiloženém obrázku dostačující?
 Jaký průřez vodiče zvolit od hodin k domovním jističům?
 Jake budou kabely mezi elektromerem s HDO a rozvadeci skrinkou?
 Je vhodné provést propojení hlavního přívodu v krabici pod omítkou?
 Jaký zvolit průřez vodiče pro elektromotor kompresoru 5,5 kW s měničem?
 Jak silný přívodní kabel?
 Aky pouzit prierez vodica od RE do domu?
 Jaky kabel by som mal pouzit na hlavny privod do bytu?
 Jaký zhruba kabel na přípojku mikropivovaru?
 Jak zvolit velikost průřezu na delší vzdálenost do země?
 Kdo zajišťuje a financuje opravu přívodního kabelu k elektroměru?
 Aky pouzit pohyblivý přívod pro uložení do zeme?
 Půjde udělat 3-fázový přívod pro svářečku z hlavního jističe 3x25C?
 Jaký je nutný průřez vodiče PEN (TN-C) do podružného rozvaděče TN-C-S?
 Jak přivést elektřinu do zahradního domku?
 Je kabel od elektroměru do rozvaděče v RD dimenzován s rezervou i pro TČ?
 Proč je ze stoupaček v paneláku tažen kabel CYKY 5Cx2,5?
 Mohu místo 5x16 použít 5x kabel 5x6?
 Kde je uvedeno, že musí být přívod pro panelový byt 5žilový?
 Má být pPřipojení od elektroměru do rozvaděče RD CYKY jc 5x16 nebo 5x10?
 Jak vypočítat pruřez k přívodního kabelu k myččce o výkonu 2,5 kw ??
 Nemal by sa rozdelený PEN prizemňovať aj v dome?
 Jaký kabel zvolit na připojení stroje o příkonu 20kW?
 Jaký má být průřez přívodního vodiče k rozvaděči pro 3 zásuvkové okruhy?
 Jaký přívod k druhé rozvodnici?
 Projde mi u revizáka přívod do podružného rozvaděče, který je 4x6?
 Mohu natáhnout z hds do rozvaděče 2x kabel CYKY 4x10?
 Jaký kabel použít pro připojení garáže od elektroměrového rozvaděče?
 Jak se volí průřez přívodního kabelu?
 Lze připojit pohon brány přímo z venkovního elektroměrového rozvaděče?
 Co doporučíte za kabel pro byt v panelovém domě?
 Jakou dimenzi kabelu od elektroměru pro 3x25A v délce 80m v zemi?
 Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu?
 Jaký zvolit průřez Al kabelu pro připojení chalupy?
 Vyhovuje norme kábel 4x6 mm2 zo stĺpa do elektromeru v RD?
 Jak dimenzovat přívodní kabel pro 60m vzdálenou lednici a TV?
 S kterou normou je v nesouladu přívod k jednomu spotřebiči dvěma kabely?
 Opravdu bude pro 10kW v kuchyni stačit CYKY 4X1,5?
 Jaký kabel pro zemní vedení na soukromém pozemku (1F, délka 280m, odběr do 6A)?
 Je potreba revize na vymenu kabelu od hodin do rozvadece?
 Připojím doma pětivodičovou míchačku když mám přívod k domu jen čtyřvodičový?
 Jak správně uložit přívod k elektroměrové skříni?
 Jaký použít průřez kabelu pro venkovní světlo, pokud vzdálenost je cca 140m?
 Jaký kabel připojit na podružný elektroměr - respektive z něj k zásuvce?
 Jakým kabelem mám připojit podružný rozvaděč v chodbě (vzdálenost cca 8m)?
 Mohu v podkroví zrusit krabici s 3F přívodem a udělat z toho podružný rozvaděč?
 Jaké je označení přívodní oddělitelné šňůry u horského sluníčka SIRIUS?
 Jaký je nejmenší průřez kabelu od RE?
 Jaky zvolit průřez vedení pro přenos 600W/12V?
 Akú svorkovnicu kúpiť pre pripojene 400V?
 Je možné použít prodlužovací kabel pro mobilní vířivou vanu?
 Jaký průřez vodičů kabelu použít pro příkon 200W/50m?
 Lze použít přívodní kabel do bytu typu CYSY?
 Jaké je správné dimenzování přívodu k indukční varné desce a eletrické troubě?
 Mohu použít od elektroměru v plotě do rodinného domku x 6mm2?
 Kdy je opravdu nutná výměna vedení při změně hlavního jističe?
 Lze rozvést elektřinu ze zásuvky 400V 25A 5ti kolík na další různé spotřebiče?
 Jaký zvolit kabel pro připojení halogenového světla?
 V čem je přidaná hodnota 5-ti žilového kabelu mezi RE a RP?
 Mohu použít dvojlinku CYH 2x0,75 pro dvě zářivky 18W?
 Co je správně od elektroměru do domu 5Cx nebo 4Cx?
 Jak přivést elektriku na zahradu, která nesousedí s domem?
 kabel 4x16 v chráničce, raději AES nebo AYKY?
 Je u TNC přívodu správně spojit v kabelu 5C modrý a zelenožlutý?
 Je žádoucí 5 vodičové vedení již do elektroměru?
 Jak se prakticky realizuje přívod do sklepní koje v panelovém domě?
 Jak přivést elektřinu do 20m vzdálené garáže?
 Je dobíječka s EURO vidlicí v pořádku?
 Jaký zvolit kabel (počet žil/průřez) k propojení s rozvodnicí v garáži?
 Jak řešit problém krátkého napájecího kabelu pračky?
 Může být 500W topný žebřík na 1,5 CYKY?
 Lze připojit pohyblivý přívod do zásuvky napevno?
 Kolik žil musí mít přívodní kabel spotřebiče ve staré soustavě TN-C?
 Může být použití přívodu Cyky-J 5x2,5mm2 na 8kW opravdu nedostatečné?
 Jaký použít kabel k tepelnému čerpadlu VW 85?
 Je mozne privod k motoru zaluzii viest viacerymi kablami?
 Lze zatížit 1.5mm CYKY kabel 3.2kW spotřebičem?
 Jaký je minimální průřez vodiče vývodu elektroměrného pilíře (ČEZ)?
 Odhadnete reálný průřez vodiče PEN od pojistek k HDV?
 Je nutní při přechodu z 3f na 1f rozvod měnit i přívodní kabel na 1f?
 Jak mám postupovat když chci pokládat svůj přívodní kabel na cizím pozemku?
 Je v pořádku přívod 5x pro sklokeramiku v soustavě TN-C?
 Jaký budu potřebovat přívodní kabel zahradního domku pro 230/400V?
 Může se provést spojka v neměřené části před elektroměrem?
 Je dobrý nápad vypnout na dovolenou přívod elektriky bytu?
 Je možné od elektroměru táhnout kabel k druhému podruznemu rozvaděči?
 Sníží přizemnění PEN nebezpečí jeho odpojení?
 Jak seriozně ukončit vyvedený kabel na omítce?
 Je rozdíl v reálném výkonu motoru při různém průřezu přívodních vodičů?
 Může být průměr žil přívodního kabelu k bytu v panelovém domě 5,1mm?
 Není cenově výhodnější AYKY pro motor příkonu 33kW na délce 200m?
 Lze k úhlové brusce použít přívodní kabel s oddělitelnou vidlicí?
 Bude H07RN-F 5Gx2,5 dostateční průřez pro stavební přípojku v délce 70m?
 Musím posílit uzemnění u přívodu Cu 5x4 při provozu spotřebičů 18kW?
 Je 30. metrový přívod pro 12kW optimální kabel CYKY 5x4 nebo CYKY 5x6?
 Lze prodloužit přívodní kabel Al do bytu v panelovém domě?
 Za jakých okolností lze vést soukromý, měřený přívod společnými prostory?
 Jak dalece dodržet výrobcem předepsaný průřez CU 1,5 pro varnou desku?
 Mohu k přívodnímu kabelu venkovního osvětlení použít rozebíratelnou vidlici?
 Bude pro přívod zahradního posezení vzdáleného 50m stačit kabel CYKY 3x2,5?
 Lze použít pro přívod ventilátoru taženého po fasádě pouze dvoužilový kabel?
 Může přívod pro RD procházet nejdříve přístřeškem pro auto?
 Je možné udělat odbočku na přívodní kabelu?
 Vhodnost kabelu přípojky Ayky 3x240/120 pro dům s jističem 3x25A, tarif D45?
 Jak napojit/prodloužit v hliníkové pergole, ze zdi, vedoucí kabel ke svítidlu?
 Kolik zvládne kabel NAYY J4x95 na domovní přípojce utáhnout průměrných domů?
 Stačí na půdu kabel pro FVE 4x4?
 Jak prodloužit CYKY v předstěně?
 Čím rozbočit přívod do rozvaděče na dvě místa?
 Jaký průřez přívodního kabelu v délce 180m zvolit pro 3f čerpadlo?
 Musí být ochranný vodič vždy součástí kabelu s pracovními vodiči L a N?
 Jak má vypadat kabel pro přívod rozvaděče pro 2NP?
 Je zapojenie TN-C v zahradnom domecku po zapojeni TN-C-S v poriadku?
 Jaký přívodní kabel k chatě na vzálenost 500m?
 Je možné připojení chatky přes prodlužovací kabel obtočený po hromosvodu?
 Jakou zvolit přípravu silnoproudých kabelů v bytovém domě pro PRE distribuci?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.