Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Prečo EN/IEC 60598-1:2008 zakázala montáž konkrétneho typu svietidla na stenu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Prečo EN/IEC 60598-1:2008 zakázala montáž konkrétneho typu svietidla na stenu?  (Přečteno 3271 krát)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 18.07.2013, 10:52 »

Kúpil som si lampu s reflektorom a G9 žiarovkou max. 60W. Plánoval som dokúpiť ďalšie dve lampy z rovnakej série, ak nám bude vyhovovať.

Plán však dostal trhlinu, lebo podľa doplneného "erratum" k návodu sa zmenili pravidlá pre montáž. Obrázok prikladám. Odkaz je na EN/IEC 60598-1:2008.

Vedeli by ste mi povedať dôvod? Odhadujem, že je to "ochrana polohou" pre horúcu halogénku voľné prístupnu na dotyk.

Ak nie je iný dôvod, dovolil by som si mierne sa od normy odkloniť s tým, že pre deti ostane lampa nedostupná a dospelí majú rozum.


* 60598.png (41.49 KB, 552x688 - prohlédnuto 249 krát.)

* futura.jpg (117.16 KB, 620x410 - prohlédnuto 236 krát.)
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 18.07.2013, 16:52 »

¨EN/IEC 60598-1:2008 zakázala montáž konkrétneho typu svietidla na stenu?


Ještě jsem neslyšel, že by něco norma zakazovala.
Norma je doporučení.
Pokud někdo přikázal se držet normy byl to někdo jiný.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 18.07.2013, 18:03 »

...Plán však dostal trhlinu, lebo podľa doplneného "erratum" k návodu sa zmenili pravidlá pre montáž. Obrázok prikladám. Odkaz je na EN/IEC 60598-1:2008.
Vedeli by ste mi povedať dôvod?
Zřejmě při montáži na stěnu lampa nevyhověla některému z normou předepsaných testů. Který to byl se lze jen dohadovat. Jako určitá indicie by mohlo posloužit porovnání edicí normy z r. 2006 a 2008 (zpřísnění podmínek důvodem k vydání dodatku k návodu).
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.07.2013, 10:50 »

Ještě jsem neslyšel, že by něco norma zakazovala.
Norma je doporučení.
Pokud někdo přikázal se držet normy byl to někdo jiný.

Je to veľká chyba? Máte samozrejme pravdu, že miesto zjednodušeného "norma zakázala" by bolo presnejšie napísať "výrobca v návode zakázal s odvolaním sa na normu",  ale tak by som to formuloval do úradného dokumentu, nie v rámci bežnej komunikácie.
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.07.2013, 11:46 »

Ještě jsem neslyšel, že by něco norma zakazovala.
Pokiaľ ide o výraz „zakazuje sa“ máte pravdu, v norme som ho nenašiel.
Ale napríklad výrazy „musí“,  „musia“,  ktorých je napr. plná 4-41 sú určite minimálne príkazovými výrazmi a nepriamo zakazujú všetko čo nedosahuje hranicu minimálnej požadovanej úrovne bezpečnosti.  Norma určuje hranicu, všetko nad je jej jedno, všetko pod je zakázané.
„Štvoritú“ izoláciu teda nič nezakazuje, ale min. PEN AL 16 neberiem ako odporúčanie, keďže PEN AL 2,5  po roku 2000 jednoducho vnímam ako zákaz.

Norma je doporučení.
Nemôžem si pomôcť, ale pokiaľ sa dobrovoľne rozhodnem používať na zabezpečenie minimálnej bezpečnosti normy namiesto iných alternatívnych, overených odskúšaných a schválených riešení, potom som dobrovoľne pristúpil na hru s normotvorcami a od nimi určenej hranice smerom dole budem mať zakázané úplne všetko.
Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.07.2013, 13:24 »

Mám dojem, že při montáži na stěnu a manipulaci je nevhodným způsobem namáhána upevňovací část.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 21 dotazů.