Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaká je správná barva vodiče u cívky relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je správná barva vodiče u cívky relé?  (Přečteno 7769 krát)
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.10.2005, 19:56 »

<p>V zaměstnání vedeme spor o barvě vodiče. Zapojení relé /230V AC/ z fáze na A1 černý drát.  Z A2 na spínací kontakt /jakou barvu vodiče?/. Druhý konec kontaktu na nulu /světlemodrý drát/. Někteří by dali světlemodrý, já jsem zastánce černého /hnědý, šedý/. V minulém zaměstnání jsme řešili stejný problém. RT požadoval černý, z toho důvodu, že při rozpojeném kontaku je fáze i za spotřebičem. Jsem zvědavý, jestli bude názor na barvu jednoznačný.
P.S. Doufám, že jsem to popsal srozumitelně.</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.10.2005, 20:41 »

Más učili ve škole, že by to měl být modrý.
Nebo to nemá logiků.
A1 - fáze černý,hnědý..
A2 - modrý
mimo platformu - do objímy vedou jaké dráty?
1)černý/modrý
2)hnědý/modrý
3)černý/černý
4)černý/hnědý
5)hnědý/hnědý
6)modrý/modrý
7)zeleno/žlutý/želenožlutý
8)modrý/zeleno/žlutý
......

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.10.2005, 21:12 »

To Jaroslav KOŘÍNEK Díky za odpověď, ale objímku neřeším.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 20.10.2005, 21:27 »

... a nebo taky vše červeně, je to ovládací obvod.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 20.10.2005, 22:52 »

Pokud se jedná o síťové napětí (ne o oddělené ovládací napětí) tak určitě  černý (hnědý ev. šedý)  a modrý.

Modrý vodič bude vždy až k místu napájení spotřebiče, v tomto případě cívky relé.

O to jsem naprosto přesvědčený!

P.S. Rozpojený pracovní vodič N bude vždy po rozpojení pod napětím, to ale neznamená že změní barvu a funkci!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.10.2005, 23:04 »

Opravdu záleží na tom co to je za obvod.
1) pokud se jedná o ovládací obvody stroje, bude to barva červená viz ČSN EN 60204-1 čl.14.2.4
2) pokud je to ovládání vodičem N, řešil bych to v souladu s (koukněte na připojovací podmínky RZ jak řeší blokování spotřebičů a přepínání sazby)je to jednoznačně barva světle modrá.
Poznámka:
Pokud má člověk elektrotechnic ké vzdělání, tak na sv. modrý stejně rukou nesahá, tak nechápu obavy toho RT. (Světle modrý je vodič pracovní).
A pokud ho nemá, tak tam nemá co hledat, ale to už tady řešit nechci :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 20.10.2005, 23:22 »

Pan Beláň mě předběhl zrovna když jsem tvořil:-).
A jednoznačně říká též MODRÝ. A1–černý, A2–Modrý
a za tím si stojím i já.
Funkce toho vodiče je přivést N ke spotřebiči a to je cívka.
Když to pro vaší představu obrátím,
tak proč není k vypínači veden od žárovky modrý drát, vždyť je na něm přeci N, když je vypínač vypnutý.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.10.2005, 23:25 »

To Štefan BELÁŇ: Zní to logicky, ale RT na bývalém pracovišti to bral přes bezpečnost, tvrdil, že je třeba brát horší variantu, kdy na rozpojeném vodiči bude fáze a proto barva černá /hnědá, šedá/. To mi také zní logicky. Jedná se o ovládací obvod v rozvaděči elektrického stroje, nikoli připojení od RZ. Jinak dáme samozřejmě barvu jakou předepíše projektant, barva na autě také "nejezdí".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 20.10.2005, 23:36 »

TO: Janoušek

To není logika ale norma a předpisy. Pracovní vodič N zůstane pracovním vodičem do té doby, dokud nedojde k cíli a tím je cívka relé. Do té doby bude vždy označený (výjimečně přeznačený) modře.

Uveďte, na základě jakého předpisu chcete použit vodič N černý (hnědý ev. šedý)?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 20.10.2005, 23:49 »

To Janoušek
To přirovnání s autem není zrovna OK.
Jsme elektrotechnic i a přes křižovatku na červenou také nejezdíme :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 20.10.2005, 23:57 »

Pane Janoušku, vždyť jsem psal:mimo salátovou mísu (platformu)snad se mohu zeptat.Nebo nikoliF.Jaryn

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 21.10.2005, 00:18 »

To: Kořínek
   Do objímky žárovky v lustru vedou např. dva bílé. Takže žádný z Vámi nabízené kombinace. Podstatou je, co vede k připojovacím svorkám tohoto lustru.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #12 kdy: 21.10.2005, 07:29 »

N vodič by měl být modrý, bez ohledu na to, že může být pod napětím. Každý lehce zkušený elektrotechnik ví, že i když je vodič modrý, může ho pěkně nakopat (přes spotřebič),  jde o pracovní vodič.
Otázku bych spíše postavil jinak, co vás vede k tomu, ovládat obvod N vodičem?
Jedinou vyjímkou jsou okruhy pro HDO, jinak je ovládání N vodičem v podstatě zakázané.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.10.2005, 19:56 »

To Štefan BELÁŇ ,  čas: 20.10.2005 23:36 Černý vodič jsme dávali před pár lety na základě požadavku RT. Z jaké normy si to vycucal, tak to opravdu nevím.

To Jaroslav Hasala ,  čas: 21.10.2005 07:29  Ovládání N vodičem určitých relé si vymyslel projektant. Když jsme se ho ptali proč, tak odpověděl ,  že na základě nějakého předešlého podobného projektu.
Jinak ovládání N vodičem se občas vyskytne i u jiných firem a strojů. Pokud to norma vyloženě zakazuje, tak o tom projektanti asi neví. Jak jsem psal, tak se jedná o ovládací rozvaděč elektrického stroje na výrobu tepelné a elektrické energie.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 21.10.2005, 21:20 »

To Janoušek – Že by projektant neznal
ČSN EN 60204-1 čl.9?
A přímo čl. 9.1.4, kde se píše jak se cívky zapojují?
Ten váš RT si to zajisté z žádné normy nevycucal, leda z nějaké kterou si stvořil on sám :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 22 dotazů.