Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak zmenšit odběr při rozběhu třífázového motoru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zmenšit odběr při rozběhu třífázového motoru?  (Přečteno 34176 krát)
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 05.09.2005, 19:05 »

Co čerpadlo? Není těsně před zadřením?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Filip
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 05.09.2005, 21:52 »

Doporučuji zjistit, zda motor není chybně zapojen.Při Vámi uváděné impedanci(0,03Ohm k TS,nevím jak jste dospěl k této hodnotě,popř.čím jste měřil) a výkonu el.motoru (2,2kW)jsou uváděné úbytky napětí nesmysl.Hledej te chybu někde jinde.
V.F.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomas Kostrba
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 05.09.2005, 22:21 »

Ja bych si dovolil souhlasit s Jaroslavem Hasalou, nebot je mi taky dost divny, ze by tak malej motor byl pro 3x400V zapojenej do trojuhelnika. Nezli zacnete laborovat s nejakejma menicema, tak to zkusmo zapojte do hvezdy a pokud to tak bude fungovat tak mate po starostech. Frekvencni menic je jednak zbytecnej prepych, za druhy je to potencionalni zdroj nejaky poruchy a za treti by se jeste k motoru musel pouzit stinenej vodic kvuli vyzarovani. Dalsi moznost zmenseni razu pri rozbehu motoru je pouziti delsiho privodu. Misto na klubo kabelu se vzdycky najde, pravda neni to priliz esteticky, ale jednoduchy a spolehlivy reseni.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Mužík_
OSVČ - technický poradce, soudní znalec
*
Offline Offline



Normy ano, ale bez kvalifikace a přemýšlení ??


« Odpověď #21 kdy: 05.09.2005, 23:37 »

Koukám, že ještě nikdo neporadil úplně klasickou metodu, tak jdu taky s troškou do mlýna.
Při rozběhu indukčního motoru má odebíraný rozběhový proud velkou jalovou složku (lze si to ukázat na kruhovém diagramu). Pokud tedy dáte ke svorkovnici motoru (nebo co nejblíže)kondenzátor, sníží se proud, který přichází po vedení dost významně. Kondenzátor tam můžete nechat i při normálním chodu, nemusí se vypínat. Proud od kondenzátoru do motoru se nezmění, ale to vám zřejmě problémy nedělá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 06.09.2005, 09:38 »

Jeden obdobný problém se vyřešil připojením N na střed hvězdy motoru a uvedené problémy při jeho náběhu skoro vymizely.Nestu doval jsem proč tomu tak bylo, ale proč to nezkusit:-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 06.09.2005, 11:52 »

Čerpadlo je čerstvě vyměněno. Bylo před zadřením (problém to nevyřešilo).
Těch 0,03 ohm nameril mistni RT (taky nevím čím) a jak jsem již napsal, elektrokotel 12 kW (na každé fázi 4kW) není problém. Motor je asi vážně zapojený špatně (už si netroufám říci jak - každopádně jinak, než je uvedeno na víčku krabice, omlouvám se za předchozí nepřesnosti).
Uvádím veškeré dostupné informace:
Asynchronní motor 3 ~
MEZ Mohelnice
2,2 kW S1 50 Hz
AP 100 L - 4s
M101
Y/D 380/220
cos fí 5,2 / 9A
1420 /min.
37 kg

a pro úplnnost:
No 261 37 67
IP 44V
ISOL E
37 kg
Takže co myslíte, že bude nejlepší? Asi jen zapojit vinutí správně, že?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #24 kdy: 06.09.2005, 13:25 »

To Fišer: To jste měl uvést hned. Psal jste že motor provozujete do D. Ale tím jste na nejlepší cestě k jeho zničení a nedivím se, že vám tam tečou velké proudy. Vy jste na jeho cívky připojil "odmocnina- ze-tří" krát větší napětí, tím jste nejen překročil jmenovité napětí, ale i jmenovité proudy a výkon motoru tak stoupnul 3x!!
Musíte to provozovat do hvězdy, pokud máte normální síť 3x400V!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #25 kdy: 06.09.2005, 13:30 »

pan Fišer: A máte tam chybu v tom štítku. Ne cos fí, ale In tedy jmenovitý proud je 5,2/9A, přičemž těch 5,2 připadá na variantu Y a 3x400V a 9A na variantu D a 3x220V. Jenomže vy jste to zapojil nepřípustně na D a 3x400V, čímž jste motor přetížil a jmenovitý proud je takto 3x větší tedy 15,5A a  rozběhový vám pak vychází přes 100A. Se nedivte, že vám to zhasíná žárovky. :-)   Že nás to ale nikoho nenapadlo? :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #26 kdy: 06.09.2005, 13:34 »

To Fišer: Pro jistotu ještě: Motory mívají většinou vyvedené oba konce cívek na svorkovnici, ten váš taky. Když jej chcete provozovat do D, pak na svorkovnici propojíte svorky naproti sobě. Když jej chcete zapojit do Y, pak spojíte (zkratujete jednu řadu- trojici svorek - ta vzdálenější od vývodky),  a vytvořit tak nulu Y. Tak to musíte udělat vy! Hlavně nekupujte žádné frekvenční měniče :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 06.09.2005, 15:27 »

Mate samozrejme pravdu. Ja jsem jen při výměně instalace pripojil novy kabel misto stareho hliniku a moc jsem se tim nezabyval. Zapojil jsem to presne tak, jak to bylo.
Myslel jsem, že jsou přehozené vývody, a proto zapojení svorkovnice neodpovídá schématu. Motor byl totiž před pár lety převinut (a urcite prehodili poradi fazi). Světlo blikalo vzdycky, ale s tim hlinikem, krabicemi bez svorek a s tavnymi pojistkami mě to tak nepřekvapovalo . Kdo to zapojoval přede mnou, nevim. Asi nějaký bývalý soused ženiny babičky. Takže to proměřím a zapojím do Y. (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!). Dám vám vědět, jak to dopadlo. Pořadí fází ohlídám. RF

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Špok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 06.09.2005, 16:08 »

Jen se divím ,že vám ten motor neshořel.Měl byste dát na modlení.
Stejně preventivně bych změřil izol. stavy mezi vinutími a kostrou,a po zapojení změřil proudy jednotlivých fází,jestli tam nejsou velké rozdíly.
Jinak se potvrdilo mé tvrzení.Než začnu něco řešit s motorem,podívám se nejdřív na štítek a následně na svorkovnici.To hle všechno jsme si mohli ušetřit,je to jasné jak facka.
Bohužel,podle mé zkušenosti je i spousta elektrikářů,kterým ani pohled na štítek motoru ani na svorkovnici nepomůže,protože jim to vůbec nic neříká.
Přeji vám ,aby to bylo už v pořádku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 06.09.2005, 16:24 »

Vysvětlení toho neshoření je asi takové, že motor běží v průměru asi jednou za hodinu (pokud se zrovna nezalévá) po dobu 15-23 (dle množství vzduchu v expanzní nádobě) a je v prostorách při 6-10 [°C],  vlhkost vzduchu asi 80? %. Jen mi teď dochází, že byly potíže se stykačem. Občas se připekly kontakty...
Jen co přijdu domů, tak to přepojím. Ještě dřív, než nakrmím králíky Úsměv  RF.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 06.09.2005, 16:53 »

Byl jsem svědkem spuštění ventilátoru, který odborník (opravdu!) právě připojil  také omylem do D(nový motor - starý se zadřel, 2pól, cca 380W).
Rychlý rozběh, trochu hlučnější chod, a cca po 10 s hustý "ampérový" kouř z ještě otevřené svorkovnice, a práce jističe, ještě než dotyčný zareagoval: "Jéžiš, to mělo bejt do hvězdy!". Po vychladnutí byl odpor na kostru necelých 5 kOhm,a asi i nějaký závitový zkrat, a .... šel koupit nový.  
Tak nechápu, jak ten váš to vydržel! (nemáte tam ještě 120V :-)) ) pp.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Filip
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 06.09.2005, 22:52 »

Pokud máte k dispozici i štítek parametrů čerpadla uveďte je ,  někdy je el.motor předimenzován vzhledem k potřebnému výkonu čerpadla. Mám na mysli "Q" - tj. množství čerpané vody(l/s) a "H" - tj.dopravní výška(m),nebo jinak tlak při kterém je platné uvedené Q.Na štítku čerpadel je obvykle uveden i potřebný výkon pohonné jednotky.Jestl i máte osazen manometr můžete zjistit zapínací tlak a vypínací tlak.To jenom pro upřesnění, proč el.motor přežil pravděpodobně chybné zapojení,dosti se tomu také podivuji ale již sem setkal s podobným případem, kdy el.motor vydržel a kroutili jsme nadtím hlavami.Je také možné, že je průtok vody čerpadlem něčím omezen(zaškrcen) a tím je snížen potřebný příkon.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 07.09.2005, 07:48 »

Uvedené vše vysvětluje a doufám, že je přepojením již vše v pořádku. Jen se vrátím k Vámi uvedenému 6.09.2005 11:52 ,  že je motor zapojen nějak jinak než je uvedeno na víčku svorkovnice.
Na tomto je vždy uvedeno zapojení do Y a D, tímto musí být vždy zapojen do některé z uvedených možností.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #33 kdy: 07.09.2005, 07:49 »

Uvedený případ mě až tak moc nepřekvapuje. Po připojení převinutého (nebo i nového) motoru není od věci změřit odebíraný proud v jednotlivých fázích a porovnat to s údaji na štítku. Není tak neobvyklé, když se motor vrátí z opravy jinak zapojený, celkem běžně se např. spojuje hvězda uvnitř motoru, motory pro dvoje otáčky se vrací jako jednootáčkové apod.
Už jsem se také setkal s tím, že byl běžný asynchronní motor asi 1,1 kW zapojen do Y místo do D a přežil to. Šlo také o případ, kdy byl motor v provozu jen několik sekund, ale spínal často. Zajímavé na tom bylo to, že to takto fungovalo několik let. Přišel jsem na to při revizi, tepelná ochrana motoru byla překlemovaná.  

***oprava "do D místo do Y"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #34 kdy: 07.09.2005, 08:28 »

To Hasala: Pokud jste se nepřeklepl, pak se není proč divit nespálení. Motor, který je konstruován pro jmenovité napětí a jmen. výkon pro zapojení do D, pak když se připojí do Y, se nic neděje, protože má na cívkách odm. ze tří krát menší napětí, tím se pouze jeho výkon snižuje 3x, ale nepřetěžuje se. Opačně je to problém, jako v případě, který tady řešíme: Motor konstruován do Y a připojen do D.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Radovan Fišer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 07.09.2005, 14:52 »

Všechny (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!).
Tak teď ze sebe udělám ještě většího blbce, než doposud. Aspoň jsem si nikde neprotiřečil (celý svůj dosavadní příspěvek přikládám pod řadou hvězdiček),  jak můžete snadno zkontrolovat. Omlouvám se všem, kteří tímto tématem ztráceli svůj drahocenný čas.

Takže to shrnu. Motor má v krabici 6 kontaktů. Z toho ke 3 (v dolní řadě) vede ke každému právě jeden vodič. Určitě tam nejsou nikde 2 smotané dohromady. Ke kontaktům v horní řadě nevede nic. Psal jsem, že je to zapojeno nějak jinak, než na cedulce, protože jsem si nebyl jistý, jestli něco nevede na svorkovnici sdola. Nevede.

Při převíjení tedy zapojili motor do Y, (nebo do D s jiným počtěm závitů?). Jednotlivé fáze mají mezi sebou asi 5,4 ± 0,1 Ohm (měřeno multimetrem stejnosměrně). Fáze proti kostře mají víc, než 320 MOhm (měřeno asi při 5V, takže je to nutné brát s rezervou). Motor běží přes chránič 30 mA.
Motor odebírá asi 1,4 kVA (měřeno elektroměrem a stopkami po dobu 45 s). Takže je to natrvalo zapojeno do Y, s vinutími ± původních parametrů (myslím původně 2,2kW / 1,4kVA nyní)?

A zpět k původnímu problému. Proč tedy, k čertu, bliká to světlo? Myslím, že (kromě zásahu do vinutí) teď zjevně nepřipadá v úvahu jiné řešení, než softstart. Ale proč je tam vůbec ten problém? Asi budu muset změřit úbytek napětí v síti při startu motoru, jestli to náhodou není všechno v pořádku.
Paramety čerpadla před zadřením neznám. Teď je tam snad 1450 /min asi 1,5kW. Tlak v potrubí 2-4 atm (když se na manometr správně zaklepe).



Souhrnná příloha
****************
Předpokládám, že se to tady již probíralo. Můj problém je v tom, že z motoru vede kabel 5x2,5 průchodkou a víc kabelů z něj nedostanu (další průchodky tam nejsou). Motor je ve vlhkém prostředí, takže musím s tím jedním kabelem vystačit. Myslím, že přepínání hvězda -> trojúhelník tedy není realizovatelné . Nemáte jiný nápad? Příkon 2,2 kVA, vinutí trvale do trjúhelníka. Děkuji, RF.
_____________
Všem děkuji za komentáře, na odkazy se podívám.
Pro upřesnění: Přepínání Y/D je snad teoreticky možné, v krabici u motoru je 6 vývodů. Ostatní parametry teď bohužel nemám k dispozici (dodám později).
Ten kabel 7x1,5 asi vyhoví. Délka kabelu ke stykači je asi 4 m.
Důvod, ptoč to chci vůbec provádět (u tak "malého" motoru) je takový, že ačkoliv je instalace i přípojka zcela nová (a vše čerstvě utaženo),  při spuštění motoru mžikově pohasíná světlo v domě (samozřejmě na všech fázích, snížení odhadem o 20V?,  neměřil jsem to). Rok výroby motoru je asi 1965, na štítku to chybí (domácí vodárna, spínání asi 15x denně, jistič 3x20A, B).
Kontrola: Když zapnu mžikově v každé fázi 4 kW (tepelný spotřebič),  tak je pokles napětí zanedbatelný (impedance z rozvaděče k TS asi 0,03 ohm).
-
Triakové spínání mě ale rozhodně láká, neboť ten náběh by mohl být úplně postupný (ještě lépe, než Y/D). Proto jsem ani parametry motoru tolik nezkoumal (s rozhodnutím, že tam těch 5x2,5 nechám). Motor je teď slyšet při startu ze sklepa až do ložnice...

Nevím, nevím s tou jednou fází. Mám jističe s elektrokotlem "nadoraz". Jsem rád, když mohu veškerou zátěž rozložit. Nejradši bych měl i třífázovou pračku :-)
Nad měničem zauvažuji. Děkuji za typy, RF.

Čerpadlo je čerstvě vyměněno. Bylo před zadřením (problém to nevyřešilo).
Těch 0,03 ohm nameril mistni RT (taky nevím čím) a jak jsem již napsal, elektrokotel 12 kW (na každé fázi 4kW) není problém. Motor je asi vážně zapojený špatně (už si netroufám říci jak - každopádně jinak, než je uvedeno na víčku krabice, omlouvám se za předchozí nepřesnosti).
Uvádím veškeré dostupné informace:
Asynchronní motor 3 ~
MEZ Mohelnice
2,2 kW S1 50 Hz
AP 100 L - 4s
M101
Y/D 380/220
cos fí 5,2 / 9A
1420 /min.
37 kg

a pro úplnnost:
No 261 37 67
IP 44V
ISOL E
37 kg
Takže co myslíte, že bude nejlepší? Asi jen zapojit vinutí správně, že?

Mate samozrejme pravdu. Ja jsem jen při výměně instalace pripojil novy kabel misto stareho hliniku a moc jsem se tim nezabyval. Zapojil jsem to presne tak, jak to bylo.
Myslel jsem, že jsou přehozené vývody, a proto zapojení svorkovnice neodpovídá schématu. Motor byl totiž před pár lety převinut (a urcite prehodili poradi fazi). Světlo blikalo vzdycky, ale s tim hlinikem, krabicemi bez svorek a s tavnymi pojistkami mě to tak nepřekvapovalo . Kdo to zapojoval přede mnou, nevim. Asi nějaký bývalý soused ženiny babičky. Takže to proměřím a zapojím do Y. (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!). Dám vám vědět, jak to dopadlo. Pořadí fází ohlídám. RF

Vysvětlení toho neshoření je asi takové, že motor běží v průměru asi jednou za hodinu (pokud se zrovna nezalévá) po dobu 15-23 (dle množství vzduchu v expanzní nádobě) a je v prostorách při 6-10 [°C],  vlhkost vzduchu asi 80? %. Jen mi teď dochází, že byly potíže se stykačem. Občas se připekly kontakty...
Jen co přijdu domů, tak to přepojím. Ještě dřív, než nakrmím králíky Úsměv RF.

P.S. Králíky jsem krmil ve 22 hodin.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.